Formularz na stronie internetowej – 8 rozszerzeń Contact Form 7

Contact Form 7 jest obecnie najpopularniejszą darmową wtyczką kontaktową. Zrzesza ponad milion użytkowników z całego świata, a także umożliwia instalowanie wielu rozszerzeń. Jednak darmowe narzędzie w swojej pierwotnej postaci nie może równać się płatnym wtyczkom kontaktowym. Wobec tego społeczność wtyczki Contact Form 7 wypuściła wiele ciekawych rozszerzeń poprawiających funkcjonalność tego darmowego narzędzia.

W artykule znajdziesz 8 najpopularniejszych i najciekawszych rozszerzeń do wtyczki Contact Form 7. Każde z omawianych rozszerzeń dostępne jest całkowicie za darmo. Wtyczki można ze sobą mieszać, łączyć i modyfikować tak, aby w 100% spełniały Twoje potrzeby.

 

Jak wdrożyć formularz WordPress na stronie – wtyczka Contactform

 

Czyli kilka prostych rozszerzeń do pluginu ContactForm.

 

Formularz Contactform w kilku krokach – Multi-step Form

 

formularz do strony internetowej

Wtyczka  contactform do wordpress

Domyślnie Contact Form 7 obsługuje wyłącznie jednoetapowy formularz. Jest to jedno z poważniejszych ograniczeń narzędzia. Czasami jednak potrzebujemy formularza do uzupełnienia w kilku krokach. Wtyczka Multi-step Form dodaje guzik multistep do okna edycyjnego formularza. Kliknięcie przycisku otwiera wieloetapowy pop-up. Można tutaj skonfigurować całkowitą liczbę kroków. Każdy krok publikowany jest jako unikalny URL, dzięki czemu można skorzystać z prostego przekierowania użytkownika do następnego formularza.

 

formularz contact form 7

Kliknięcie przycisku otwiera wieloetapowy pop-up. Można tutaj skonfigurować całkowitą liczbę kroków. Każdy krok publikowany jest jako unikalny URL, dzięki czemu można skorzystać z prostego przekierowania użytkownika do następnego formularza.

 

link : https://pl.wordpress.org/plugins/contact-form-7-multi-step-module/

 

 

Warunkowe pola w formularza – Conditional Fields Plugin

 

formularz wtyczka do wordpress

Conditional Fields wprowadza do wtyczki Contact Form 7 rozszerzenie logiki warunkowej do formularzy. Można go zastosować w połączeniu z dodatkiem Multi-step, gdzie w zależności od wybranych opcji danego kroku pokażą nam się odpowiednie pola w kroku następnym. Jeżeli użytkownik wypełnia wieloetapowy formularz, najprawdopodobniej jedne pytania wynikają z drugich. Wobec tego warto wykorzystać logikę wcześniejszych odpowiedzi. Po zainstalowaniu wtyczki, w ustawieniach formularza Contact Form 7 zauważysz nowy tag: Warunkowe pola formularza. Poniższy screen prezentuje zasadę działania warunków logicznych między kolejnymi polami.

 

formularz krokowy wordpress

Wybierając zakładkę Pola warunkowe, możesz określić ich logikę i nadać im odpowiednie wartości.

 

pola warunkowe contact form wordpress

 

link: https://pl.wordpress.org/plugins/cf7-conditional-fields/

 

 

Formularz zapisu Contactform – submissions

 

formularz zapisu na stronie internetowej

Wielu webmasterów woli kierowanie zapytań generowanych przez formularz kontaktowy na dedykowany adres e-mail. Problem polega na tym, że jeżeli webmaster otrzymuje mało zgłoszeń, wówczas może nie sprawdzać swojej skrzynki regularnie. Tworzy to ryzyko pominięcia ważnej wiadomości. Aby temu zapobiec, wtyczka Submissions dodaje wysłane zapytanie do bazy danych WordPressa, a zapisany kontakt będzie można wygodnie odczytać z poziomu kokpitu pod pozycją w menu: Contact > Submissions.

 

wtyczka zapisu do wordpress

 

link: https://wordpress.org/plugins/contact-form-submissions/

 

 

Wtyczka wordpress – PayPal

 

paypal wordpress wtyczka

Contact Form 7 – jako darmowa wtyczka – nie jest zintegrowana z płatnościami. Rozwiązaniem jest wtyczka PayPal, która umożliwia całkowicie za darmo umieścić możliwość wykonywania płatności przez formularz kontaktowy. Formularz kontaktowy z omawianą wtyczką nie sprawdzi się w przypadku dużych sklepów, jeżeli jednak sprzedajesz małą ilość produktów lub usług, rozszerzenie realnie może Ci się przydać. Dobrym przykładem, w którym plugin PayPal sprawdzi się wyśmienicie, jest sprzedaż e-booków, usług przez blogerów,  projektantów czy copywriterów.

Plugin PayPal jest bardzo prosty w konfiguracji i jeszcze łatwiejszy w użyciu. Przede wszystkim musisz dodać PayPal’owski identyfikator ID w ustawieniach wtyczki. Następnie należy ustawić obsługiwaną walutę. W kolejnym kroku trzeba otworzyć ekran edycji formularza. Nie musisz dodawać wszystkich pól. Możesz operować wyłącznie na nazwie, adresie i e-mailu, a w razie potrzeby rozszerzyć formularz. Musisz również zmienić zwykły tekst potwierdzenia na taki, który jasno przekaże użytkownikowi, że po jego naciśnięciu, przejdzie do finalizacji transakcji – zwykle sprawdza się tu sztandarowe „Kup”.

 

konfiguracja paypal wordpress

Kiedy skończysz te operacje, przejdź do zakładki PayPal. Teraz musisz aktywować PayPal oraz wprowadzić opis produktu, cenę i numer SKU. Gdy użytkownik wypełni formularz, zostanie automatycznie przekierowany do ekranu realizacji transakcji PayPal, gdzie zakończy proces i sfinalizuje transakcję.

 

konfiguracja paypal formularz wordpress

 

link: https://pl.wordpress.org/plugins/contact-form-7-paypal-add-on/

 

 

Informacja o geograficznym położeniu leadów – Lead info with country

 

contact form wordpress

Jeżeli korzystasz z formularza kontaktowego, prawdopodobnie chciałbyś wiedzieć, skąd pochodzą Twoi użytkownicy. Jeżeli chcesz dodać tę funkcję do Contact Form 7, wystarczy skorzystać z wykrywania GeoIP i pluginu Lead Info with Country.

 

geolokalizacja zapytan wordpress formularz

Obydwa rozszerzenia są dostępne w oficjalnym repozytorium wtyczek. Jak to działa? Plugin Lead Info with Country po prostu przywiązuje adres IP użytkownika do miejsca, w którym się znajduje, natomiast GeoIP rozszyfrowuje jego lokalizację. Wszystko, co musisz zrobić, aby zainstalować i korzystać z tej funkcjonalności, to aktywować wtyczki i zaktualizować bazę Detekcji GeoIP. Poza tym do treści wiadomości musisz dodać taki oto shortcode: [tracking-info]. Teraz te dwie wtyczki zaprezentują Ci dosyć dokładną lokalizację użytkownika formularza.

 

 

link: https://pl.wordpress.org/plugins/contact-form-7-lead-info-with-country/

 

 

Wygląd formularza wordpress – Contact Form 7 Customizer

 

modyfikacja wygladu formularza contactform wordpress

WordPress Customizer to narzędzie, które umożliwia podgląd zmian w projekcie witryny w czasie rzeczywistym. Zmiany mogą obejmować motyw, kolorystykę, czy widgety dodawane do witryny. W taki sam sposób działa wtyczka Contact Form 7 Customizer. Przenosi stylowanie wtyczki do Customizera WordPressa. Po zainstalowaniu wtyczki i opublikowaniu formularza kontaktowego wystarczy otworzyć narzędzie Customizer na właściwej stronie, a następnie znaleźć panel CF7 Customizer.

Uwaga: podczas instalacji wtyczki, użytkownik może zostać poproszony o połączenie witryny z kontem Fremius.com. Nie jest to konieczne, jednak rozszerza funkcjonalność całego pluginu.

Wtyczka umożliwia modyfikację i dostosowywanie poniższych elementów:

 

wtyczka customizer wordpress

Jedynym ograniczeniem wtyczki jest to, że nie można edytować ani dodawać pól formularzy kontaktowych z poziomu Customizera. W tym celu nadal będziesz musiał korzystać z interfejsu Contact Form 7.

 

link: https://pl.wordpress.org/plugins/cf7-customizer/

 

 

Skórki formularza kontaktowego – Contact Form 7 Skins

 

wordpress contactform skorki

Jeżeli nie chcesz poświęcać czasu na dopasowywanie ustawień poszczególnych opcji stylu i wyglądu formularza, wystarczy, że zainstalujesz plugin Contact Form 7 Skins i wybierzesz interesującą Cię skórkę. Wtyczka posiada 9 szablonów do wyboru, a każdy szablon obsługuje 18 stylów.

 

template wordpress contactform

 

link: https://pl.wordpress.org/plugins/contact-form-7-skins/

 

 

Dodawanie sygnatur – Contact Form 7 Signature Addon

 

sygnatury wordpress contactform formularz

Podpis elektroniczny umożliwia prawnie wiążące podpisanie się pod e-dokumentami. Ta wtyczka pozwala na proste dodanie własnej sygnatury do formularza kontaktowego. Podpis uwiarygadnia Twoją ofertę, a także skłania użytkowników do wyrażenia zgody na dyktowane przez Ciebie warunki transakcji. Wtyczka wprowadza tag sygnatury do ekranu edycji formularza kontaktowego. Przed rozpoczęciem korzystania z pluginu, będziesz musiał skonfigurować pole podpisu – jego kolor, wymiar i opcjonalność. Pole z podpisem nie posiada granicy więc warto nadać mu nieco inny kolor niż reszta strony. Formularz kontaktowy będzie wyglądał w ten sposób:

 

Teraz możesz dodawać prawnie wiążący podpis poprzez rysowanie myszką lub za pomocą tabletu graficznego.

 

link: https://pl.wordpress.org/plugins/contact-form-7-signature-addon/

 

    Mateusz - planuje i kreuje. Odpowiedzialny za cały zespół Hauerpower oraz główny kontakt z klientem. Specjalizuje się w SEO oraz UX.

    All author posts
    21 komentarzy
    Write a comment

    four × 3 =