Jak przyśpieszyć stronę internetową – czym jest AMP?

przyspiesz strone amp

AMP to nowy projekt od Google. To narzędzie, które zostało udostępnione użytkownikom Search Console i obecnie można je swobodnie testować. Jego zadaniem jest usprawnianie wyszukiwania mobilnego stron internetowych, sprawdzi się przede wszystkim w przypadku stron responsywnych, które inaczej pozycjonują się w urządzeniach stacjonarnych i mobilnych.

 

Co to jest AMP

AMP, czyli Accelerated Mobile Pages, usprawniający wyszukiwanie mobilne powoduje, że strony wczytują się wręcz błyskawicznie. Takie szybkie wczytywanie jest możliwe dzięki uproszczeniu kodu źródłowego witryny. To uproszczenie generowane jest przez specjalne dodatki i wytyczne. To całkowicie innowacyjne zasady tworzenia stron internetowych, które opierają się na tym, że wszystkie zewnętrzne elementy muszą być zawarte w pliku html tworzonej strony www. Do tego, w kodzie dochodzą jeszcze dodatkowe znaczniki, które mają tutaj istotne znaczenie. Te znaczniki to <amp-img>.

Stronę tworzy się pod osobnym adresem. Jest on zbudowany według schematu: domena.pl/amp/. W podstawowej wersji strony musi się jednak znaleźć odpowiedni do tego znacznik: W podstawowej wersji strony internetowej musi się jednak znaleźć odpowiedni do tego znacznik:<link  rel=”amphtml” href=”www.odpowednik.pl/amp/url”>.

 

 

Jak działa AMP

Przygotowanie witryny to dopiero pierwszy krok do usprawnienia wyszukiwania i ładowania strony. Kolejnym etapem jest jej zaindeksowanie. Następnie, robot wyszukiwarki musi ją załadować do specjalnej pamięci CACHE. Taka operacja jest konieczna, by strona rzeczywiście szybko się ładowała, niezależnie od tego, jaką prędkość mają serwery, na których ona stoi. Jedyny problem, jaki tu się pojawia, to kwestia aktualności treści na stronie. Wszystko bowiem uzależnione jest od tego, z jaką częstotliwością nowa strona jest indeksowana, bo jednocześnie za tym idzie aktualizacja treści.

 

 

AMP – wczytywanie strony

Założenie polega na tym, że mocno ograniczono użycie kodu Java Script. To właśnie on powoduje największe spowolnienie wczytywania strony, dlatego ograniczenie jego znaczenia jest tak ważne. Zamiast tego został położony nacisk na Web Components i wykorzystanie CSS. W wyniku tych zmian, Google notuje znaczną poprawę ładowania stron mobilnych zbudowanych na AMP HTML. Uzyskane wyniki wskazują, że strony ładują się od 15% do 85% szybciej niż w poprzedniej technologii.

Pojawia się przy tej okazji pytanie o SEO i wyniki wyszukiwania. Otóż, Google zapowiada, że stosowanie technologii AMP nie będzie miało bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie. Jednak czas wczytywania strony ma znaczenie dla jej pozycji w wynikach mobilnych, więc przyspieszający to wczytywanie AMP, pośrednio rzeczywiście zmieni te wyniki i sprawi, że strony stosujące technologię będą wyświetlane wyżej.

 

    Mateusz - planuje i kreuje. Odpowiedzialny za cały zespół Hauerpower oraz główny kontakt z klientem. Specjalizuje się w SEO oraz UX.

    All author posts
    9 komentarzy
    Write a comment

    twenty − 2 =