powrot do bloga
/
/
inspiracje
/
Darmowe zdjęcia, darmowe banki zdjęć

Darmowe zdjęcia, darmowe banki zdjęć

Hauer Mateusz LinkedIn
Darmowe zdjęcia, darmowe banki zdjęć

Ciekawym trendem jaki ostatnio obserwujemy jest rosnąca popularność serwisów z darmowymi obrazkami czy zdjęciami. Jest to prawdziwa konkurencja dla płatnych banków zdjęć, która rozrasta się wraz z rosnącą liczbą fotografów amatorów, profesjonalistów umieszczających swoje zdjęcia na licencji Creative Commons (CC0) do dalszego bezpłatnego wykorzystania ( w tym kopiowania i rozpowszechniania).

Skąd brać darmowe zdjęcia na stronę internetową ?

W tym wpisie odpowiemy sobie na pytanie skąd brać darmowe zdjęcia na strony internetowe, gdzie szukać darmowych zdjęć oraz jak je zoptymalizować na potrzeby własnej strony internetowej.

Spis treści:

  1. Licencje zdjęć z darmowych banków
  2. Przykłady darmowych banków zdjęć dla grafików
  3. Zdjęcia ze stoka, a darmowe banki - różnice
  4. Optymalizacja i kompresja zdjęć

Darmowe zdjęcia, banki zdjęć


Skąd brać dobrej jakości zdjęcia do projektu graficznego, na stronę, na bloga, zdjęcia do pobrania ?

Chcesz znaleźć fajne fotki, obrazki za darmo ? Przeczytaj nasz artykuł.

Dowiesz się z tego wpisu, warto bo miejsc gdzie można znaleźć zdjęcia za free jest bardzo dużo.

Z tego typu banków zdjęć można wydobyć zaskakująco dobre jakościowo, profesjonalne, ciekawe i przede wszystkim oryginalne kadry, których brakuje opatrzonym już ujęciom typowego płatnego ‘business-stocka’, choć niewątpliwie jest to ciągle dobra i sprawdzona opcja zaopatrywania się w profesjonalne zdjęcia, a jednocześnie bezpieczna ze względów jednoznacznych licencji ( m.in fotolia.pl, istockphoto.com ). Zdjęcia dodawane są na licencji Creative Commons Zero CC0 czyli tzw do publicznego użycia.

Dlaczego zdjęcia są tak istotne ?


Chcąc być nieco bardziej oryginalni, zaskoczyć odbiorcę nie tylko pomysłem graficznym ale także niecodziennym kadrem użytej fotografii ( a dzięki temu nadając pracy lepszy, indywidualny charakter ) od jakiegoś czasu sięgamy coraz częściej do zdjęć z tego typu serwisów. Pozwala to na uzyskanie innych wrażeń i emocji u odbiorcy, który można powiedzieć widział już wszystko, a kolejne przygotowane sesje zdjęciowe prześcigają się w coraz lepszych parametrach technicznych zdjęcia i pomysłowości. Jeżeli szukasz czegoś nietypowego, co zwraca uwagę nieco innymi wartościami warto sprawdzić poniższe portale z bezpłatnymi zdjęciami.

Darmowe zdjęcia do pobrania


Czyli skąd brać darmowe obrazki i zdjęcia ?

Poniżej znajduje się lista darmowych banków, czyli te miejsca gdzie warto szukać ciekawych, inspirujących materiałów dobrej jakości (nie tylko do internetu) bez obaw o prawa autorskie do ich użycia. Zdjęcia stockowe dobrej jakości za darmo (za free) do wykorzystania na stronie internetowej, blogu, w projekcie do druku.

Darmowe banki zdjęć

darmowy bank obrazkow gratisography
bank zdjęć gratisography

gratisography.com

Znajdziemy tu zdjęcia zwierząt, natury, bizness, ludzi często w zakrzywionej rzeczywistości, zniekształcone, a przez co oryginalne. Pomysłowe i niecodzienne kadry.

darmowe zdjecia z unsplash
popularny i kultowy bank zdjęć za free unsplash

unplash.com

Klasyka. Must have każdego grafika i projektanta. Znajdziemy tutaj zdjęcia krajobrazów, pięknych widoków oraz niecodzienne kadry dla pojęć typu bizness, ludzie, przedmioty. Dość niespodziewane i zaskakujące ujęcia.

obrazki graficzne do pobrania z splitshire
darmowe obrazki do pobrania od bank splitshire

splitshire.com

Piękne ujęcia krajobrazów, ludzi, przestrzeń. Dużo makr i natury. Ciekawe pokatalogowane zdjęcia np: jedzenie, lifestyle, ulice, abstrakcja, bokeh. Dodatkowo również wideo

darmowe zdjecia od lifeofpix
lifeofphix - nowe zdjęcia co weekend

lifeofpix.com

Dużo przewijania (stara wersja unsplash’a). Kolejne zdjęcia prezentowane jedne pod drugim co czyni przeglądanie męczącym. Na szczęście dodano opcje widoku w kafelkach. Możliwość przeglądania zdjęć wg. autorów. Minusem jest paginacja. Ale idzie ustrzelić coś dobrego.

magdeleine i darmowe zdjecia
fajne fotki od banku magdalena ;)

magdeleine.co

Nieco oldschoolowy design oraz układ banku. Natomiast możliwość filtrowania po licencji i dominujących kolorach zdecydowanie na plus. Zdjęcia bardzo niszowe i niecodzienne.

zdjecia natury krajobrazow do pobrania za darmo
Darmowe obrazki komercyjne krajobrazow ? Mało znany bank ale czasem można znaleźć perełki

publicdomainarchive.com

Bardo ciekawy bank zdjęć. Minusem jednak jest przewijanie jednej kolumny zdjęć bez możliwości przeglądania kafelków, dodatkowo paginacja czyni ten portal mało użytecznym i przyjaznym w przeglądaniu bardzo ciekawych ujęć. Nowoczesne zdjęcia oraz typ vintage głównie tutaj dominuje.

zdjecia w duzej rozdzielczosci za darmo
mały wizualny bank darmowych zdjęć

littlevisuals.co

Układ dwu kolumnowy. Rzadko aktualizowana baza. Założona przez Nic Jackson, który zmarł nagle w 2013 roku. Bank pozostał ku jego pamięci.

bankd zdjec darmowych dla designerow
bank zdjęć dla designerów (przynajmniej z nazwy)

designerspics.com

Bank zdjęć podzielony na kategorie z wyszukiwarką. Zdjęcia ogólnie ciekawe ale mamy wrażenie że nie jest to mocny bank pod względem kadrów i jakości zdjęć.

darmowe zdjecia do projektu strony
z hasła wynika że to głównie dla startupów i blogerów, choć być może chodzi o SEO ?

startupstockphotos.com

Jeden z naszych ulubionych, choć mamy wrażenie wyekslopatowanych. Ujęcia biurowe, ludzie, wnętrza. Warto przeglądnąć jeżeli szukacie zdjęć tego typu.

darmowe zdjecia do bloga
picjumbo oferuje piękne ciekawe kadry

picjumbo.com

Wysokiej jakości zdjęcia. Wygodne przeglądanie w formie kafli w 3 kolumnach. Dodatkowo otagowane zdjęcia i możliwość wyszukiwania po kategorii. Po wejściu w dane zdjęcie otrzymujemy widzimy również zdjęcia powiązane z wybranym co ułatwia przeszukiwanie banku zdjeć.

zdjecia natury i zwierzat za darmo
skitterphoto - bezpłatna baza zdjęć public domain

skitterphoto.com

Napewno ciekawy bank zdjęć. Przekrój bardzo szeroki od natury, po zdjęcia zwierząt, ludzi, makra. Dominują głównie ujęcia natury. Styl i wygląd nie zachęca jednak do przeszukiwania banku mimo że posiada wyszukiwarkę.

zdjecia i mockupy za darmo
jeshoots - czyli gwarancja udanych poszukiwań darmowych zdjęć

jeshoots.com

Udany bank zdjęć. Czytelny i przejrzysty. Na pierwszy rzut poukładany i już od pierwszych chwil użytkownik może zorientować się gdzie co jest. Na stronie głównej dostępne wejście do kategorii banku. Tematyczne zdjecia. Po wejściu z konkretne zdjęcie widoczne tagi oraz powiązane tematycznie zdjęcia. Minusem jest paginacja.

zdjecia panoramy i natury za darmo
ciekawy i minimalistyczny bank dla webmasterów

jaymantri.com

Kolejna nasza perełka. Bardzo udane i oryginalne kadry zdjęć. Ciężko dopasować tutaj kategorie jednak samo przeglądanie jest już inspirujące. Zdjęcia w formie streamu jednokolumnowego jednak nie przeszkadza to w przeglądaniu gdyż zdjęcia wczytują się szybko i nie są na cały ekran.

darmowe dobrej jakosci zdjecia
obecnie płatny, jeżeli szukasz tanich zdjęć sprawdź ten bank

deathtothestockphoto.com

Obecnie bank płatny. Jednak można korzystać z 14 dni triala. Widać powiew świeżości oraz bank posiada również do pobrania wideo.

zdjecia za free wysokiej jakosci
inspirujące zdjęcia ludzi

stokpic.com

Zdjęcia ludzi w różnych pozach, ruchu i momentach życia wysyłane na email co dwa tygodnie.

za free widoki i pejzarze
szukasz podróżniczych zdjęć ? buszuj po tym znalezisku

travelcoffeebook.com

Głównie widoki i pejzaże. Natura i rośliny przeważają w tym banku zdjęć. Nie są to najwyższych lotów jakościowo zdjęcia. Osobiście korzystamy bardzo rzadko.

Agregatory darmowych zdjęć

Czyli wyszukiwarka zdjęć darmowych w jednym miejscu.

Gdybyśmy chcieli mieć wszystkie darmowe zdjęcia w jednym miejscu możemy skorzystać z tzw. agregatorów (wyszukiwarke) tego typu zdjęć:

darmowy agregator zdjec
fajne zdjęcia do sciagniecia, ponad 25.000 darmowych zdjęć

stockup.sitebuilderreport.com

Wyszukiwarka 25.000 darmowych zdjęć. Dostępna wyszukiwarka.

darmowe agragatory zdjec
agregator wszystkich dostępnych banków w jednym miejscu

thestocks.im

Wyszukiwarka z możliwością przeszukiwania po każdym ogólnodostępnym banku zdjęć.

piekne zdjecia za darmo
intuicyjny z dobrym UX, warto sprawdzić

stocksnap.io

Przyjemny bank z intuicyjną wyszukiwarką oraz trendami w wyszukiwaniach. Układ w formie masonry w różną ilością kolumn czyni przeglądanie tego banku przyjemnym. Po wejściu w zdjęcie otrzymujemy informację o autorze, ilości pobrań, zdjęcia proponowane.

banki zdjec darmowe
skatalogowany i równy to jego główna cecha

allthefreestock.com

Podobnie jak wyżej. Szukamy po wybraniu kategorii, banku. Możliwość szukania zdjęć, wideo, muzyki mp3. Dodatkowo możliwość szukania ikon, fontów, inspiracji.

wysokiej jakosci zdjecia za darmo
pomysłowe fotki na bloga ? prawdziwa kopalnia zdjęć, ponad 2.1 mln

pixabay.com

Tutaj mamy prawdziwą kopalnię. Ponad 2.1 mln zdjęć. Możliwość oceniania, komentowania zdjęcia. Dostępna wyszukiwarka po kategoriach : zdjęcia, wektory, filmy wideo oraz wyszukiwarka zaawansowana z wykluczeniem danych słów, grupowaniem słów etc.

Zdjęcia darmowe w projekcie graficznym do strony internetowej ?


Zobacz dlaczego darmowe zdjęcia z powyższych darmowych banków dają więcej możliwości i inspiracji dla Twojego projektu, niż zdjęcia stockowe oraz jak uniknąć błędu przy doborze zdjęć. Często tanie zdjęcia są słabej jakości lub nieciekawe i warto zainteresować się fajnymi zdjęciami do Twojego bloga.

A gdyby jednak zdjęcia stockowe ? Jak nie powielać zdjęć w projektach i nieświadomie nie kopiować wzorców.

Wśród całego dużego zbioru zdjęć stockowych istniej pewna pula modeli, ustawień , która powtarza się dla każdej branży na tyle często że nie sposób tego nie zauważyć. Stockowe zdjęcia te są na tyle uniwersalne, ładne i bijące profesjonalizmem że pasują praktycznie do wszystkiego. Skutkiem tego w większości przypadków trafiający na tego typu zdjęcie webmaster czy grafik po pierwsze nie szuka już dalej – bo znalazł to czego szuka, co zaspokoi Klienta, po drugie nie sprawdza czy aby zdjęcie które znalazł nie powtarza się u konkurencji Klienta na podobnej stronie i pół biedy jeżeli ta sama Pani reklamuje ubezpieczenia, tabletki na gardło czy kredyty.

Jeżeli dokładamy starań aby nasza strona zachęcała do zakupu, zamówienia usługi etc… dobrze aby nie kojarzyła się odbiorcy z konkurencją czy to zdjęciem czy jakimkolwiek innym fragmentem. Dodatkowo końcowy efekt robi się mało ciekawy gdzie po tego typu sztuce dobrania zdjęcia potencjalny użytkownik  straci (nim jeszcze nabierze) zaufanie do strony i marki firmy którą ta reprezentuje zwłaszcza jeżeli Pani na zdjęciu ma wzbudzać zaufanie, a nie kojarzyć się z tą samą widzianą wcześniej na stronie reklamującą gazetkę promocyjną marketu lub starszy Pan ostatecznie nie wie czy jest lekarzem, starszym Panem czy może kelnerem.

Banki zdjęć, a zdjęcia stockowe


Jak sprawdzić unikatowość wybranego zdjęcia czy to z darmowego banku czy stockowe ?

Bardzo prosto, wystarczy w kliknąć na zdjęciu które nas interesuje prawym klawiszem myszu i z menu kontekstowego wybrać ‘szukaj tego obrazu z użyciem Google’, efekt jest piorunujący.

Jakie zdjęcia stockowe wybrać ?


Kupować zdjęcia droższe i sprawdzać ilość pobrań (choć to oczywiście nie jest regułą).

Optymalizacja zdjęć

Jak optymalizować zdjęcia do internetu ?

Po pobraniu naszego zdjęcia z banku będzie ono zapewne w dużej rozdzielczości powyżej 1mb. Takie zdjęcie nie nadaje się wprost do wgrania na stronę internetową. O ile systemy cms takie jak np Wordpress potrafią sobie z tym problemem poradzić to zostaje jeszcze tutaj conajmniej jedna czynność do wykonania która może sprawić że osiągnięmy jeszcze lepsze rezultaty nie tracąc na jakości zdjęcia. Zobacz jak wygląda optymalizacja zdjęć w Wordpress

Zmniejszenie wymiarów zdjęcia

Zmniejszenie wymiarów zdjęcia lub kadrowanie w programie graficznym np photoshop lub bezpośrednio poprzez programy online jak https://www.iloveimg.com czy https://resizeimage.net pozwoli już na redukcję wagi zdjęcia.

Kompresja bezstratna jpg i png

Po zmniejszeniu można również wykorzystać darmowe kompresory online zdjęć dające bardzo dobre rezultaty redukcji do 40-60% zależnie od zdjęcia. Tutaj polecamy https://compressor.io lub https://kraken.io

Komentarze do wpisu od naszej społeczności :

Hej 🙂 artykuł bardzo przydatny, dzięki! Trochę tylko niejasny jest dla mnie ten podział banków na kategorie. Czym różni się pierwsza grupa serwisow od drugiej? nie mam pojęcia. Przydała by się jakas informacja 🙂

SLYWESTRUS

Moim ulubienicą jest strona http://www.freepik.com może nie jest to na tyle agregat ze zdjęciami co z vectorami ale na poważnie jest w czym wybierać.

MARTYNA

Super, dzięki za fajne zestawienie. Tak jak pisze sylwestrus fajny jest też freepik, bo można tam znaleźć bardzo dużo ciekawych grafik, które można wykorzystać np. przy promocjach.

SITESEO

Czegoś takiego szukałem 🙂 Dzięks.

Ta wyszukiwarka http://pixabay.com chyba najlepsza. I po polsku.

ZEKI

Ja od siebie dopiszę http://www.pexels.com/ – serwis łączący kilka serwisów jedną wyszukiwarką.

Świetne zestawienie, dzięki

LUKASZ

Już kolejny wpis z linkami do banków zdjęć spotykam i coraz bardziej przekonuje się do tego aby jednak się spiąć i robić samemu do wszystkiego zdjęcia. Oczywiście u mnie jeszcze tego nie widać.

KATSUNETKA

Ja znam jeszcze taką stronę z grafikami: https://openclipart.org/ Dosyć często z niej korzystam i chwalę sobie. Mnóstwo ciekawych i darmowych obrazków. Obowiązuje licencja Public Domain oraz nielimitowane komercyjne użytkowanie. Myślę, że z samej wdzięczności można umieścić link do ich strony, chociaż nie jest to wymagane.

ANIA

Ja od siebie polecam http://beststockphotofree.com/ i proszę o dodanie do listy w przyszłości

KAROL

Też prowadzę bank zdjęć na licencji CC z uznaniem autorstwa http://www.lexpressive.pl/darmowe-zdjecia. Dla osób z duszą designera, estety, minimalisty. Krajobrazy, zwierzęta, design, abstrakcja, architektura, technologia- wszystko podane w oryginalny i kreatywny sposób. Polecam się^^

DEMETRIUSZ

Świetna lista. Dzięki, przyda się 🙂

MONIA

Bardzo przydatna lista. Wielkie dzięki.

MARCIN

No to ja zostawię adres takiej stronki: http://ourgreatphotos.com/ Może ktoś coś tam znajdzie dla siebie

TOMASZ

Zazwyczaj korzystam z fotolii, ale widzę że darmowe banki zdjęć mają ciekawą ofertę. Nawet nie wiedziałem, że jest ich aż tyle. Pozdrawiam.

MARCIN BRZEZINSKI

Jak dla mnie wymiata freepik i pixabay. Z pewnością przyjrzę się tym podanym przez Ciebie bo przecież foto za free zawsze się przydaje 🙂

KSSERVICE

Rety, nie spodziewałam się, że aż tyle jest darmowych banków zdjęć! Dodałam sobie ten wpis do ulubionych! Bardzo dziękuję za zestawienie:)

AGNIESZKA

Dobry artykuł! Chociaż często korzystam z unshapsh to o wielu innych nawet nie wiedziałem. Wielkie dzięki!

ADAM

Witam, no przyznam, że otworzył mi Pan okno na nową perspektywę. Miałem mały niedosyt banków zdjęć które znałem, teraz mam naprawdę w czym wybierać. Dzięki!

KOBIECO.PL

Ciekawy zbiór banków zdjęć, z pewnością skorzystamy, dziękujemy za informacje
Ekipa Rynek Pracy Polska

MACIEJ

Super, dzięki wielkie i polecam jak już ktoś wcześniej wspomniał Pixabay – duży wybór i praktyczna wyszukiwarka.

G2DESIGN

Myślałem że znam wszystkie tego typu serwisy a tu proszę. Okazało się ze znałem nie całe 30% tutaj wymienionych :). Super lista, wielkie dzięki.

PAWEŁ MANSFELD

Dzięki za wykaz, część ze stron już znałem, resztę muszę przetestować. Oprócz zdjęć można tez pobrać darmowe cliparty np ze strony openclipart

ARCHIE

Dzięki za listę stron. Korzystam już z kilku wymienionych, ale szukałem czegoś nowego.

MARCIN

Dobra rzecz te stocki Creative Commons i na stronę można wrzucić, i do projektu użyć. Tutaj w ogóle zaszaleli i dali 180 miejsc, gdzie szukać darmowych zdjęć: http://veroling.pl/darmowe-zdjecia-uzytek-komercyjny/

Co do wektorów, @sylwestrus ma rację. Freepik daje radę. Ale doczytałem przed chwilą na tej stronce że jeszcze mozna poszukac na Lightstocku, Plixs i Stockvault.
I owszem 🙂 Potwierdzam

ADAM

A czy na tych bankach da się zarabiać? W sensie że wrzucam swoje zdjecia i ktoś je kupuje? Właśnie szukam jakiegoś miejsca gdzie mogę sprzedawać swoje zdjęcia , ale w większości mi odrzucają :/ Zna ktoś możej jakiś “nie bardzo” restrykcyjny bank zdjec? Moze byc zagraniczny , byle po angielsku albo niemiecku

KAROLINA WAŚNIEWSKA

Bardzo ciekawa lista, z kilku miałem okazję już korzystać i mogę potwierdzić, że idzie znaleźć tam naprawdę ciekawe fotki. Fajnie że idzie znaleźć takie rzeczy za darmo.

BRANDLINE

W końcu pełna lista banków zdjęć w jednym miejscu. Bardzo dziękuję, dodaje tę stronę do zakładek.

MARIO38

Od siebie polecam serwis freepik.com, nawet wykupując opcję premium za 10 euro na miesiąc otrzymujemy dostęp do profesjonalnych zdjęć a także do grafik wektorowych i psd z możliwością wykorzystania do własnych celów bez żadnych konsekwencji prawnych.

BRENDI

Nie korzystałam nigdy z banków zdjęć, ale rzeczywiście to chyba niezłe źródło materiałów wizualnych dla stron, czy blogów 🙂 Swoją drogą, projektowanie portali od ich graficznej strony wolę powierzyć drużynie specjalistów, którym zaufałam przy tworzeniu mojej pierwszej strony na WordPressie.
Pozdrawiam serdecznie!

MAGDA

A czy fotografie z Flickr.com są darmowe? Pytam, bo czasami używam w swoim serwisie…

TOMASZ GRZELCZYK

Korzystałem głównie z jednego banku zdjęć, ale po przejrzeniu listy widzę, że na pewno rozszerzę poszukiwania zdjęć o podane powyżej strony.

BITEC

Very comprehensive list Matthew.. Thanks for sharing.. Pixabay and Unsplash are amongfavouritesorites

AMOS STRUCK

Bardzo fajne zestawienie. Na pewno będę korzystał przy kolejnych realizacjach.

GRZES

Ze swojej strony mogę polecić serwis z darmowymi fotkami morguefile.com. Korzystam i polecam.

MIREK

Od siebie dodam jeszcze jeden serwis który oferuje darmowe zdjęcia: canva.com/photos/

FABRYKA

Jedno z lepszych zestawień jakie spotkałem w ostatnim czasie. Ten wpis wylądował u mnie w zakładce “Ulubione”. Dzięki za zestawienie

TOMASZ

Co prawda nie darmowe, ale dosyć tania opcja biorąc pod uwagę bardziej profesjonalne fotki – https://elements.envato.com/

MATEUSZ

Rzeczywiście przydatne zestawienie. Niestety, większość twórców oczekuje bardzo dopasowanych zdjęć do treści. Darmowe serwisy zwykle nie dają możliwe szerokiego spektrum wyboru. Można jednak czasem ratować się czymś zastępczym.

ECOCOM

Korzystamy bardzo często z tych serwisów, naprawdę pomocne.

GREGOR

Super przygotowana lista! Część serwisów znam i regularnie korzystam, ale też i dzięki temu zestawieniu odkryłam kilka nowych wartych uwagi stron : ) Ze swojej strony mogę polecić jeszcze foodiesfeed.com – fajna baza zdjęć związanych z jedzeniem. Jeśli ktoś często realizuje projekty z tego obszaru to na pewno się może przydać : )

AGA

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing