powrot do bloga
/
/
uiux
/
Ile kosztuje strona internetowa, koszt założenia (zrobienia) strony 2023

Ile kosztuje strona internetowa, koszt założenia (zrobienia) strony 2023

Ile kosztuje strona internetowa, koszt założenia (zrobienia) strony 2023

Ile kosztuje strona internetowa 2023 ?

Z tego arykułu dowiesz się :

Ile kosztuje zrobienie i założenie profesjonalnej strony internetowej od podstaw przez agencję i freelancera. Poznasz cennik budowy stron dedykowanych i szablonowych.

Pytanie o cennik stron lub pytanie 'o tort'.

Ile kosztuje duży, mały czy średni ? O ile po wielkości możemy oszacować to wycena będzie daleka od faktycznego zamówienia i pytania za którym kryje się szereg dodatkowych pytań które niejednokrotnie czynią go jeszcze droższym lub tańszym. Tylko gotowce tzn. predefiniowane zestawy można na tej zasadzie wycenić lub rozwiązania projektowo wdrożeniowe typowo szablonowe jak np: tort jagodowy 3 warstwowy, strona internetowa firmowa z 4 zakładami głównymi bez rozbudowanej oferty.

Jeżeli jednak budujemy stronę indywidualnie czyli zamawiamy nasz 'tort' musimy podać jak najwięcej danych by otrzymać dopasowaną do oczekiwań wycenę.

Spis treści:

 1. co składa się na koszt strony internetowej
 2. jak przygotować prosty brief dla agencji
 3. jak przeprowadzana jest wycena strony
 4. ceny gotowych stron
 5. ile kosztuje zrobienie prostej firmowej strony ?
 6. ceny stron dedykowanych
 7. wycena wdrożenia strony na Wordpress

Ile kosztuje założenie strony internetowej dla firmy

Bardo często dostajemy zapytania ile kosztuje prosta strona internetowa podobna do strony X. Ile kosztuje zrobienie strony własnej strony.

Jest to ciężkie do ustalenia gdyż patrząc na ilość 'składników' często zadający pytanie Klienci nie mają wiedzy ile funkcjonalności i jakie wpływają konkretnie na cenę. Z których można zrezygnować i które finalnie okazać się mogą niepotrzebne, a podnoszą wycenę. Warto doprecyzować zapytanie gdyż może okazać się że grutnowna analiza pokaże że w rzeczywistości przykładowa strona może okazać się dużym tortem z małą ilością składników lub małym tortem z drogimi 'podzespołami'.

A zatem zapraszamy do krótkiego objaśnienia ile kosztuje strona X.

Jaki jest koszt strony internetowej, co generuje cenę wykonania  ?

W tym artykule zamiast treści traktujących o tym co to jest strona, koszt strony, różnicach pomiędzy agencją a freelancerem, czy cenach za poszczególne typy stron znajdziesz informację o tym jak przygotować materiał wejściowy tzw: brief aby otrzymać konkretną wycenę od potencjalnego wykonawcy oraz na co zwrócić uwagę.

W artykułach podbnych do tego znajdziesz bowiem większość treści napisane typowo pod SEO, tak by artykuł rankował w wynikach wyszukiwania na poniższe frazy. Podarujemy sobie zwroty i nagłówki typu :

 • ile kosztuje strona internetowa w agencji
 • jaki jest koszt strony internetowej
 • ile kosztuje strona www - wybór wykonawcy
 • ile kosztuje strona internetowa ze sklepem
 • ile kosztuje strona internetowa z pozycjonowaniem ;)

Postaramy się ukrócić takie zabiegi i zobaczymy jak artykuł wypadnie na tle konukrencji upychającej takie frazy na nagłówkach czyniąć artykuł maksylanie nieczytelnym ale próbujący rankować na powyższe i wiele innych tego typu sztucznych fraz do TOP10 wyników wyszukiwania.

Fraza : ile kosztuje strona internetowa wedłlug google keyword planner : konkurencja średnia, wyszukiwalność 10-100 miesięcznie.

Zobaczymy ;)

Zamiast pod SEO skupimy się na tym jak faktycznie przygotować zapytanie o koszt wykonania strony internetowej by otrzymać konkretne kwoty i odpowiedzi.

Zobacz również:

Co składa się na koszt strony internetowej ?

Na koszt strony składa się wiele czynników, które dla zamawiającego mogą nie być znane lub do końca jasne w końcu zamawia on stronę. Na potrzeby wykonania dobrego briefu dobrze poznać etapy projektowania strony internetowej by wiedzieć skąd takie a nie inne koszta i za co płacimy

Dlatego tym wpisem spróbujemy określić i podamy ceny poszczególnych etapów w zależności od potrzeb.

Koszt strony internetowej - krok po kroku

Przedział cenowy jaki otrzymamy od potencjalnych wykonawców będzie zapewno bardzo duży. Im mniej danych będzie zawartych w zapytaniu tym widełki cenowe będą szersze. Zobacz jak w prosty sposób przygotować się do zlecenia wykonania strony internetowej aby otrzymać konkretną wycenę od agencji lub freelancera .

Zobacz również co powinna zawierać strona internetowa (jakie są popularne rozwiązania i architektura informacji)

Nasza oferta stron internetowych

Zobacz usługi tworzenia stron internetowych :

Brief do wyceny strony internetowej

jaka jest cena i koszt strony internetowej
koszt ceny internetowej, a funkcjonalności

Co jest potrzebne aby zbudować stronę internetową od podstaw

Przed wysłaniem zapytania dobrze jest chwilę zastanowić się nad poniższymi informacjami. Pozwoli to znacznie skrócić czas analizy przez wykonawcę zapytania i możliwe że w odpowiedzi będą już podane szacowane koszta. Dlatego poświęć chwilę na poniższe punkty i przygotuj ( najlepiej w wordzie / pdf lub google doc) poniższe informacje względnie skonsolidowane :

 1. Kilka słów zespole i o Twojej firmie
 2. Obecna strona powody zmian
 3. Określenie typu tworzonej strony
 4. Przygotowanie wstępnych funkcjonalności i założeń dla budowy strony czyli : po co mi strona i czego od niej oczekuję ?
 5. Przygotowanie moodboardów (tablic inspiracyjnych)
 6. Przygotowanie dodatkowych informacji

Omówmy teraz powyższe założenia by lepiej móc sprecyzować co umieścić w briefie dla wykonawcy.

Klika słów o firmie

To ważna informacja gdyż daje pogląd wykonawcy z kim będzie pracował. Pozwoli ustalić ewentualną ilość warsztatów potrzebnych na pierwszym etapie realizacji projektu strony oraz liczbę osób zaangażowaną w projekt. Jeżeli masz na pokładzie osoby techniczne lub lepiej znające temat warto również to zaznaczyć. Poziom świadomości wielu aspektów technicznych zespołu Klienta pozwoli dopasować język komunikacji oraz poziom warsztatów i potrzebę wykonania ewentualnego wprowadzenia w całą tematykę realizacji strony tak byś wiedział jak będzie wyglądała współpraca i po co są poszczególne etapy realizacji strony.

Obecna strona internetowa

O czym warto poinformować w tym miejscu wykonawcę :

 • jeżeli istnieje obecna strona firmy podaj jej adres,
 • napisz parę słów o tym z czego jesteś zadowolony na obecnej stronie, co nie działa lub z czym są problemy.
 • istotny będzie też powód wykonania jej na nowo,
 • jeżeli jest wpięty Google Analitycs to również dobra wiadomość będzie materiał wstępny do analizy obecnej strony i zachwania na niej użytkowników to cenne dane które pozwolą zachować te treści które są chętnie czytane i wartościowe

Prosta strona firmowa czy zaawansowana ?

co wplywa na cene strony internetowej
co wypływa na koszt strony internetowej

Oczywiście nikt nie wymaga by podać precyzyjnie o jaki typ strony internetowej chodzi ani też o pełną specyfikację bo od tego mamy wywiad agencji i warsztaty. Określ na ile potrafisz czego potrzebujesz od nowej strony internetowej lub przynajmniej ogólnie czy będzie to prosta strona czy zdecydowanie bardziej rozbudowana. Użyteczne strony internetowe tworzone powinny być właśnie na podstawie analizy Twojej grupy odbiorców.

Spróbuj zastanowić się na podstawie tych ogólnych kategori stron :

Strona typu onepage

To strona bez podstron w której pozycje menu kierują do odpowiednich sekcji strony (przewijają użytkownika niżej baneru).

Zobacz strony internetowe onepage

Strona www z blogiem

Strona wyposażona w blog, choć bardziej pasuje tutaj określenie czy będzie blog na stronie gdyż praktycznie większość stron prostych i złożonych posiada obecnie jeżeli nie blog to case studies,

Strona www z rozbudowaną ofertą

Czyli posiadasz firmę która ma rozbudowany wachlarz usług i produktów. Warto te wszystkie informacje umieścić na stronie. Informacja ważna gdyż będzie trzeba zrobić plan (architekturę strony) by móc prowadzić użytkownika po produktach i usługach często powiązanych między sobą.

Strona typu landing page

To strona zbierająca ruch z wyszukiwarki na określone frazy. Strona wejściowa i generująca zapytania. Używana w kampaniach promocyjnych adwords. Zwykle zawiera mało treści, formularz i podpięte kody śledenia lub inne platformy marketingu jak saleforce, salesmanago etc.

Strony branżowe (firmowe)

To strony określonych branż np: restauracji, fryzjera, szkoleniowa, dla określonej gałęzi przemysłu

Zobacz wszystkie typy i rodzaje stron internetowych dedykowanych dla małych i średnich firm.

Zobacz firmowe strony internetowe

Przygotowanie wstępnych fukncjonalności strony internetowej do wyceny

Abu określić cenę budowy strony internetowej niezbędne jest określenie tego czego potrzebujemy na początku może być trudne od tego są już konkretne pytania i wywiad by to wspólnie ustalić ale spróbuj pomyśleć czego potrzebujesz od strony jako administrator, właściciel, co ma realizować, na czym Ci zależy.

Lista konkretnych funkcjonalności może być długa i na start ciężka do ustalenia dlatego lepszą informacją dla wykonawcy będzie informacja czego oczekujesz od strony np :

Strona ma generować leady z wyszukiwarki Google. Wzrośnie koszt strony o usługę analiz fraz kluczowych.

Dzięki tej informacji wiemy że należy wykonać research SEO, analizę słów kluczowych i przygotować odpowiednią strategię budowania strony pod określone silosy tematyczne.

Chcemy często aktualizować naszą stronę

Generalnie wszystkie tworzone przez nas strony są oparte o system cms Wordpress. W obecnych czasach nie ma wielu stron statycznych, a wręcz proście jest zintegrować system CMS do strony niż wprowadzać treści i optymalizować je z poziomu kodu html.

Często powodem zmiany strony internetowej jest mało intuicyjny panel administratora utrudniający jej edycję. To ważny aspekt gdyż ustalenie priorytetów na edycję strony pozwoli odpowiednio przygotować jej panel administracyjny na potrzeby częsty aktualizacji i edycji.

Przy założeniu wysokiej używalności panelu administratora z naszej strony proponujemy budowę układów predefiniowanych w systemie CMS wordpress by na ich podstawie można było bardzo prosto tworzyć odpowiednie wczesniej zdefiniowane sekcje oraz poddawać je modyfikacjom.

Strona internetowa ma być pomocna w sprzedaży np: deweloper, restauracja, hotel, IT

Tutaj z kolei ważnym czynnikiem będzie rozrysowanie diagramów userflow i poprowadzenia użytkownika tak by realizował nasze założenia względem poznania firmy, jej usług i oferty. W tym celu będzie należało wykonać odpowiednie warsztaty, poznać firmę i jej biznes od środka.

W zależności od branży np: strona dla dewelopera będzie wyposażona w wyszukiwarkę mieszkań graficzną, 3D lub zwykłą. Strona dla reseauracji będzie potrzebowała mieć rozbudowany system zamówień podobnie dla stron hoteli czy innych branż. Strona dla firmy szkoleniowej zależnie od modelu może posiadać wdrożony mechanizm ecommerce z katalogowaniem szkoleń w określone typy podstron głównych z ich listą i kartą szkolenia.

Strona ma być wizytówką

Chcemy pokazać klientom że jesteśmy wiarygodni i budować social proof. Tutaj również możemy dzielić stronę ze względu na jej techniczne wykonanie gdyż może to być strona efektowna z animacjami budząca efekt WOW lub też klasyczna strona dla prawnika.

Chcemy dostarczać informację o usługach i ofercie

Czy strona ma tylko informować na jednej podstronie o ofercie na zasadzie wzmianki o danej ofercie czy wyczerpać temat coraz bardziej szczegółowymi podstronami konkretnej usługi mającej swoją dedykowaną podstronę.

Dodatkowe funkcjonalności, które wpływają na koszt i cenę strony

Jeżeli na etapie składania zapytania wiesz już że strona będzie miała :

 • wersje językowe,
 • newsletter,
 • wyszukiwarkę,
 • system zamówień : restauracja, deweloper, hotel, szkolenia
 • chat

Napisz o tym również.

Ile kosztuje zrobienie strony internetowej - z naszego doświadczenia

W przypadku większych stron posiadających rozbudowane usługi oraz ofertę np: zobacz case studies codibly określenie całkowietego kosztu wymaga :

 • dokładnej analizy potrzeb,
 • oczekiwań oraz celów realizacji strony
 • ustaleniu struktury strony czyli ilości autonomicznych layoutów dla podstron,

Wycena strony w przypadku stron zaawansowanych realizowana jest w dwóch fazach :

Faza estymacji ogólnej kosztów wykonania

Podawana po pierwszym zapytaniu jeżeli zawiera ono niezbędne informacje możliwe do oszacowania ogólnego przedziału wykonania strony.

Faza doprecyzowania kosztów

Podawana jest po wykonaniu wspólnych warsztatów i potwierdzeniu założeń ogólnych. Często bywa również tak że podczas warsztatów i wywiadu dochodzą nowe funkcjonalności lub następuje rozbudowa założeń i planów czego początkowa wycena nie uwzględniała. Następuje rekalkulacja kosztów które stanowią górną granicę realizacji zlecenia. Dodatkowym zabezpieczeniem progu cenowego jest ponowne potwierdzenie wszystkich funkcjonalności na etapie procesu prototypowania i makietowania UX.

Koszt utrzymania strony internetowej

Zobacz ile kosztuje utrzymanie strony. Strona internetowa wykonana na własnym zakupionym serwerze wymaga opłat abonamentowych.

Koszt utrzymania strony  :

 1. opłata za domenę zależnie od rejsetratowa około 50-100zł rocznie
 2. opłata za serwer (hosting) około 90-150zł netto dla prostej strony internetowej (zawierającej dodatkowo np: blog, sklep)
 3. opłata certyfikat SSL - można wdrożyć darmowy lub płatny (około 100 zł netto)

Usługi opłacane są rocznie do odpowiednich firm. Realizując zlecenia kompleksowo dla Klientów nie posiadających domeny, serweru usługi są zamawiane na ich dane oraz przekazywane wszelkie niezbędne dane logowania do usług. Również faktury przez firmy są przysyłane bezpośrednio na maile Klientów.

Ceny i koszt stron internetowych

Z racji tego że w proponowanych zapytaniach użytkowników w wyszukiwarce Google znajdują się frazy typu : cena strony internetowej z blogiem, strona z pozycjonowaniem, koszt strony ze sklepem etc, poniżej podajemy szacunkowe wyceny. Jednak nie stanowią one naszej oferty handlowej oraz takie wyceny nie mają do końca sensu gdyż wystarczy że dla strony z blogiem wprowadzimy system abonamentu dla użytkownika premium czy np interaktywną mapę świata w przypadku bloga podróżniczki (miejsca które odwiedziła) i już wycenia zmieni się o 180stopni.

Strony internetowe za 4.000 - 12.000 pln

Strony mieszczące sięi w tej wycenie są stronami realizowanymi na builderach Wordpress gdzie główny zakres realizacji przeniesiony jest na etap prototypowanie UX i projektowania UI oraz podstawowe wykonanie SEO i optymalizacji.

Strona z blogiem : koszt około 4.000 - 5.000 netto

Strona wizytówka : koszt około 4.000 - 5.000 netto

Strona typu onepage : koszt około 3.000 - 5.000 netto

Strona firmowa : koszt około 5.000 - 7.000 netto

Strona ze sklepemi i blogiem : koszt około 9.000 - 12.000 netto

Ile kosztuje zrobienie prostej strony firmowej dla firmy ?

Wykonanie strony typu firmowej wizytówki zależne jest od przygotowania i określenia podstawowych funkcjonalności strony. Strona wizytówka może wymagać :

 • analizy potrzeb i przeprowadzenia kilku iteracji warsztatów,
 • przygotowania person,
 • wykonania coustomer journey mapy,
 • researchu SEO,

Dlatego o ile strona nie będzie skomplikowana w fazie wdrożenia wymagać może większej ilości czasu na etapie projektowania UX oraz budowania userflow.

Koszt strony firmowej to wydatek rzędu : 7.000 - 12.000 netto zależnie do stopnia złożoności etapu UX i integracji funkcjonalności Wordpress. Zobacz tworzenie stron w Krakowie w naszej agencji interaktywnej.

Koszt strony internetowej za 10.000 - 25.000 pln

Strony internetowe projektowane indywidualnie od etapu analizy, researchu, ustalenia celu strony, określeniu jej konwersji poprzez research SEO, budowę architektury informacji to przede wszystkim koszt pracy budowy struktury strony i diagramów userflow. Kosztem jest także analityka internetowa oraz jej poprawne wdrożenie.

Przy tego typu stronie również zalecamy realizację etapu kodowania indywidualnie gdyż inwestując w konkretnie przemyślaną strategię warto by strona była maksymalnie zoptymalizowana, szybka w wykonaniu oraz technicznie dopracowana (kod html, indywidualna intergracja z systemem CMS Wordpress).

Wycena strony internetowej

Wycena może nastąpić na podstawie przesłanej specyfikacji w której zawarte będą :

 1. sprecyzowane funkcjonalności,
 2. dobrze opisane procesy użytkownika (userflow),
 3. przesłana wstępna struktura strony w postaci drzewa pozwalające jasno określić liczbę podstron i layoutów,
 4. benchmarków stron dla wykonywanej strony

Ile kosztuje strona na wordpress ?

Zasadniczo nie ma różnicy w wycenie strony wordpress od wyceny strony. 90% stron wdrażanych jest właśnie na tym systemie cms.

W przypadku stron rozbudowanych ale realizowanych na systemie cms Wordpress wycena będzie wykonana na podstawie funkcjonalności, które należy wdrożyć na stronie, a nie ze względu na podział strony na wordpress lub innym systemie CMS. Tak więc wyceniany jest backend (czyli funkcjonalności realizowane z poziomu panelu administratora).

Istnieje możliwość wdrożenia np tylko bloga na wordpress, a pozostałą część strony można wykonać statycznie jednak w dłuższej perspektywie mija się to z celem gdyż późniejsza obsługa tak wdrożonej strony będzie trudna, a pozorne oszczędności minimalne. Jeżeli wdrażamy do strony funkcjonalność tylko bloga lub systemu zamówień to wykonanie intergracji pozostałych podstron tekstowo / zdjęciowych nie jest już aż tak dużym kosztem.

Pełne wdrożenie strony na Wordpress

Warto wykonać całościowe wdrożenie strony w oparciu o wordpress choćby ze względu na możliwość szybkiego wprowadzenia zmian nie tylko w obrębie edycji treści ale ze względu na możliwości optymalizacyjne SEO czy analityczne.

Często do wyceny otrzymujemy wykonane już wcześniej gotowe projekty stron.

Wycena wdrożenia projektu strony internetowej na Wordpress jest oczywiście możliwa. Po otrzymaniu plików graficznych, przeanalizowaniu i ustaleniu funkcjonalności oraz logiki całej strony.

Zróżnicowanie podstron oraz funkcjonalności do wdrożenia w Wordpress

Głównie chodzi o ilości dedykowanych podstron różnego typu np: podstrony tekstowe, blogowe, landingpage, strony ofertowe, karty produktu które należy odpowiednio zaimplementować w systemie wordpress oraz powiązać w taki sposób by np dodawane newsy lub produkty na stronie głównej były automatycznie zaciągane do określonych sekcji podstron z kategorii usług czy produktu.