powrot do bloga
/
/
seo
/
Jak pozycjonować stronę na Wordpress ?

Jak pozycjonować stronę na Wordpress ?

Hauer Mateusz LinkedIn
Jak pozycjonować stronę na Wordpress ?

Jak pozycjonować strony na WordPress ?


Właściwe pozycjonowanie strony na Wordpress pozwoli Ci zadbać o budowanie widoczności w wyszukiwarce Google i cieszyć się dużą liczbą wyświetleń, a co za tym idzie – konwersją na oczekiwanym poziomie. Poznaj skuteczne i sprawdzone metody! Zobacz jak pozycjonować strony na Wordpress

Spis treści:


Jak wygląda pozycjonowanie Wordpress

Celem działań w tym zakresie jest przygotowanie strony w taki sposób, aby wyświetlała słowa kluczowe, które wyszukują użytkownicy przeglądarki. Bardzo ważna  jest strona techniczna, czyli opracowanie struktury witryny przyjaznej dla robotów i to właśnie ten element omówimy w tym tekście, przeczytasz m.in.:


 • na czym polega pozycjonowanie Wordpress ?
 • jak wybrać odpowiedni motyw ?
 • jaki wbrać hosting do Wordpress ? 
 • czym jest site map ?
 • jakie wtyczki zapewnią funkcjonalność Twojej stronie Wordpress


Co jest ważne w pozycjonowaniu Wordpressa ?

Pozycjonowanie stron Wordpress będzie łatwiejsze niż w przypadku innych CMS-ów. To zasługa intuicyjnej obsługi oraz regularnych aktualizacji. Nic więc dziwnego, że wybrało go już ponad 60 mln osób. Wszystkie omawiane w niniejszym poradniku operacje mają jeden cel – zbudowanie przyjaznej dla robotów Google i użytkownika strony, co przełoży się na oczekiwaną konwersję.


Jak wybrać motyw najlepszy do pozycjonowania ?


O wyborze motywu nie może decydować przypadek. Oto lista podstawowych kryteriów, na które musisz zwrócić szczególną uwagę, aby przygotować WordPress pod pozycjonowanie. Zobacz jak zrobić stronę na Wordpress.

Szybkość strony na Wordpress


Po odpowiednim przygotowaniu treści na stronę należy wybrać motyw, który pomoże przy optymalizacji SEO Wordpress. Jednym z najważniejszych kryteriów jest szybkość. Najprościej mówiąc, witryna powinna być przyjazna dla użytkownika. Jak podpowiadają eksperci z supportu Google – 53% osób opuszcza strony, które ładują się dłużej niż 3 sekundy. Szybkość możesz sprawdzić za pomocą takich narzędzi jak: PageSpeed Insights czy Pingdom test.

Nie masz czasu zająć się swoją stroną na Wordpress ?

Zleć nam administrację i opiekę nad stroną lub zapisz się na szkolenie Wordpress.

Nie masz czasu szukać agencji do pozycjonowania strony na Wordpress ?

Zobacz nasze realizacje. Case studies i projektowanie i tworzenie stron Wordpress w naszej agencji interaktywnej.

Szukasz hostingu do strony Wordpress ?

Zobacz jak wybrać hosting do strony na Wordpress

Page builder – zalety i wady


Czy warto zdecydować się na page builder na cms Wordpress ? Za tym popularnym rozwiązaniem przemawia wiele zalet, choć musisz wiedzieć, że nie jest to najlepszy sposób na budowę strony internetowej.


Zalety:


 • Kompatybilność – Page buildery bardzo dobrze współpracują z większością dostępnych motywów.
 • Prostota obsługi – możesz bez problemu stworzyć stronę metodą przeciągnij i upuść. To doskonałe rozwiązanie dla początkujących.
 • Wsparcie techniczne – jeśli decydujesz się na płatne rozwiązanie, możesz liczyć na support ze strony obsługi.
 • Niska cena – wybór płatnych narzędzi w stosunku Do korzyści, jakie za sobą niosą to czysty zysk.
 • Pomoc przy optymalizacji – chociaż page builder nie rozwiąże problemów z optymalizacją, znacznie ją ułatwi – np. skróci czas nad formatowaniem treści.
 • Oszczędność czasu –  projektowanie strony będzie dużo szybsze dzięki prostym, a zarazem efektywnym metodom.
Wady:

 • Wpływ na page Speed – zadaniem page builderów jest usprawnienie pracy nad tworzeniem witryny. Jednak stosowanie niepotrzebnych elementów negatywnie wpłynie na szybkość strony.
 • Nadmiar kodu – pamiętaj, że page buildery generują o wiele więcej kodu niż strona napisana od zera. Ponadto fonty ikon, style css czy skrypty galerii są ładowane, nawet jeśli ich nie używasz. Jedna prosta skórka będzie lepszym rozwiązaniem niż motyw pełen animacji.
 • Wtyczka musi być aktywna – edytor funkcjonuje dzięki tagom odczytywanym przez wtyczkę. Następnie są one tłumaczone do przeglądarki.
 • Zróżnicowana funkcjonalność – nie każdy page builder zapewni Ci oczekiwaną funkcjonalność. Przed dokonaniem zakupu zwróć uwagę na kilka kwestii, o których mowa poniżej.
 • Brak specjalistycznych rozwiązań – szablony nie zawsze pozwolą Ci stworzyć idealną stronę. Jeżeli chcesz stworzyć profesjonalną stronę, może zabraknąć zaawansowanych opcji.


Zobacz również jak przenieść Wordpress z katalogu na główny adres domeny

Płatny czy darmowy motyw?


Wybierać możesz spośród motywów płatnych lub darmowych i to zazwyczaj te pierwsze spełniają więcej kryteriów dla SEO. Ponadto wynagradzani deweloperzy mogą poświęcić więcej czasu na rozwijanie funkcjonalności, co jest korzystne dla webmasterów. Wraz z aktualizacjami pojawiają się nowe funkcjonalności. Możesz więc liczyć na to, że Twoja strona działać będzie bez zarzutu. Za płatnymi narzędziami przemawia również szybkość i wydajność.


Design i responsywność


Kolejnym ważnym kryterium zoptymalizowanej strony internetowej  jest responsywność. Dziś coraz więcej użytkowników korzysta z urządzeń mobilnych, dlatego motyw powinien być dopasowany do ekranu na każdym urządzeniu – od smartfona, przez tablet do ekranu laptopa i monitora z dużym ekranem. Warto więc przetestować preferowany szablon na każdym z dostępnych urządzeń, jak się prezentuje i czy jest równie wygodny dla użytkowników desktopowych, jak i mobilnych.


Aktualizacja motywu Wordpress


Zwróć uwagę, czy motyw jest często aktualizowany, dzięki czemu nie będziesz musiał martwić się o ryzyko awarii. Ponadto updaty często przynoszą dodatkowe funkcjonalności. Jedną z najważniejszych opcji jest edycja treści, która powinna być intuicyjna i prosta w obsłudze. Zwróć również uwagę, czy motyw jest kompatybilny ze wtyczkami, których chcesz użyć oraz czy zapewnia odpowiednią ochronę.

Więcej na temat bezpieczeństwa przeczytasz

Jak zainstalować motyw ?


Gdy wybrałeś już funkcjonalny, bezpieczny i miły dla oka motyw, pozostaje go tylko zainstalować. Uczynisz to w kilku prostych krokach.

 1. Zaloguj się do panelu administratora na swoim koncie WordPress
 2. Wybierz sekcję Wygląd, a następnie Motywy
 3. Kliknij przycisk Dodaj
 4. Wybierz opcję Wyślij motyw na serwer lub wybierz jeden z dostępnych szablonów, jaki znajdziesz w wyszukiwarce motywów
 5. Wybierz odpowiedni plik i kliknij Zainstaluj
 6. Włącz szablon


Zdecydowanie jest w czym wybierać. Wystarczy, że weźmiesz pod uwagę przedstawione wyżej kryteria, a na pewno sięgniesz po motyw, który odegra pierwszoplanową rolę przy optymalizacji.


Jak przygotować Wordpress do pozycjonowania ?


Przy przygotowaniu WordPress ważna jest przede wszystkim optymalizacja tj: budowa tytułu sprowadza się do nazwy podstrony i nazwy strony. Proces ten przebiegaautomatycznie, więc platforma zbuduje poprawny tytuł za Ciebie. Jeżeli jednak chcesz popracować przy tym samodzielnie, pomogą Ci w tym odpowiednie wtyczki, chociaż o nich jeszcze zdążymy porozmawiać.


Meta title i meta description w Wordpress


 • Title to krótki i konkretny, a zarazem unikalny opis, który nawiązuje do zawartości strony. Powinien on zawierać wyrażenie kluczowe. Powinien zawierać 40-60 znaków.
 • Decription to opis, który zawiera 140-160 znaków. Tu również liczy się unikalność. Nie musi zawierać słów kluczowych, chociaż naturalnie użyte sprawdzą się świetnie.


Wystarczy, że przejdziesz do Ustawień, a następnie wybierzesz Ogólne. Później edytuj Tytuł witryny i Opis.

Przyjazne adresy SEO w Wordpress - czym są i jak je tworzyć

Główna fraza kluczowa powinna również zostać uwzględniona w adresach URL. Przeczytaj więcej o tym jak tworzyć adresy URL przyjazne SEO.


Pozycjonowanie Wordpress - Google Search Console


Google Search Console to profesjonalne i darmowe narzędzie, które pozwoli Ci uzyskać dane, dzięki którym optymalizacja stanie się dużo łatwiejsza. Pozwoli Ci ono lepiej  zrozumieć, co dokładnie dzieje się na stronie, jak zachowują się na niej użytkownicy, które tresci cieszą się nawiększą popularnością.. W ten sposób poznasz szczegóły związane z indeksowaniem, a także będziesz mógł zareagować na wiele problemów, jeżeli takie będą miały miejsce..


Więcej szczegółów w naszym poradniku google search console. Natomiast teraz skupmy się na mapie witryny, dzięki której WordPress stanie się dużo wydajniejsze.


Mapa witryny


Mapa witryny to kolejny krok w stronę właściwej optymalizacji. Możesz dodać mapę do Google Search Console. Dzięki temu będziesz miał pod ręką informacje o liście podstron. Ponadto w ten sposób poinformujesz roboty, że treść jest odpowiednio uporządkowana.


Dobrze zorganizowana mapa witryny umożliwia więc indeksację w witrynach, które obejmują wiele dokumentów, danych i multimediów. W dodatku sitemap pozwala na szybkie zgłoszenie nowej strony, a przy dużych witrynach wskaże podstrony, które powinny być indeksowane częściej.


Pamiętaj jednak, że mapa nie gwarantuje poprawy pozycji, a jej przygotowanie wymaga sporo czasu. Warto dodać, że mapę można w łatwy sposób zepsuć przez dodawanie niepotrzebnych motywów i wtyczek. Ponadto sitemap może ukrywać błędy w linkowaniu wewnętrznym i unieważniać tagi nofollow oraz noindex. Przygotowanie mapy witryny zalecamy więc doświadczonym użytkownikom.

Jak dodać mapę witryny?


Zaloguj się do Google Search Console i w panelu po lewej stronie wybierz Mapy witryn. Następnie przejdź do okna Dodaj nową mapę witryn i wpisz sitemap.xml, a później kliknij Prześlij.


Jak stworzyć mapę strony?


Przy tworzeniu sitemapy znakomicie sprawdzi się wtyczka Yoast SEO. Otwórz ustawienia wtyczki i wybierz Funkcje. Znajdziesz tam Mapę strony, więc zaznacz pozycję Włącz. Następnie obok napisu Mapa strony, kliknij znak zapytania. Wówczas pojawi się możliwość wyboru opcji Zobacz mapę strony.

Wsparcie Google Analytics


Google Analytics to zaawansowane narzędzie, które pozwoli Ci poprawić wiele niedociągnięć. Przede wszystkim za jego pomocą możesz śledzić odwiedziny na stronie, konwersje czy analizować page speed ( zobacz nasz poradnik google analitycs ).Wszystkie informacje uzyskasz w formie liczb i raportów, dzięki czemu łatwiej zrozumiesz, czy Twoja strategia jest wystarczająca.


Jak zainstalować Google Analytics na Wordpressie?


Pierwszy sposób to ręczna konfiguracja. Jeżeli wiesz co nieco o kodowaniu, powinieneś poradzić sobie z tym bez problemu. Wystarczy, że skopiujesz kod śledzenia i wkleisz go do pliku header.php. W tym celu możesz wykorzystać FTP bądź panel WordPress – Wygląd, a potem opcję Edytor.


Możesz również skorzystać z Google Task Manager, który zapewnia bardzo dużą swobodę użytkowania. Najlepszym rozwiązaniem będzie wklejenie kodu. Na początku załóż i skonfiguruj konto na stronie https://marketingplatform.google.com/about/tag-manager. Po ukończeniu tego procesu ukażą Ci się kody, które należy wkleić w sekcji head oraz body.

Alternatywnym i łatwiejszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie wtyczki. Następnie należy aktywować ją z pulpitu nawigacyjnego i wprowadzić kod śledzenia. Z jego plugina warto skorzystać? Doskonale sprawdzi się Analytify. Po zainstalowaniu wybierz opcję Settings, a na podstronie autoryzacji wybierz Log in with Google Analytics Account. Następnie potwierdź połączenie z kontem Gmail.  Pamiętaj jednak o zasadzie – im mniej wtyczek tym lepiej.


Adresy URL


Bardzo istotne są również adresy URL. Na szczęście WordPress buduje je domyślnie, a te nie powodują duplikacji. Należy jednak pamiętać o prawidłowej konfiguracji serwera, aby pojedyncza podstrona nie była widoczna pod różnymi wersjami adresu.


Po instalacji certyfikatu SSL, w panelu administratora WordPress wybierz zakładkę Ustawienia i przejdź do Ogólne. Następnie dokonaj zmiany adresu na HTTPS.


Przekierować adresy możesz poprzez modyfikację plików, które są na serwerze. Znajdź folder public_html, a w nim plik .htaccess. Tam wystarczy dodać kod, który wymusi przekierowanie na HTTPS. Innym sposobem może być skorzystanie z plugina Really Simple SSL.


Ponadto WordPress pozwala na kilka wariantów budowania adresów przy korzystaniu z różnych zmiennych. Pamiętaj jednak, aby zawsze kierować się prostotą i przejrzystością.


Zmiany adresu możesz dokonać w Ustawieniach, przechodząc następnie do Bezpośrednich odnośników. Możesz dopasować URL do własnych preferencji przez opcję Nazwa wpisu.Struktura adresów URL


Kolejnym krokiem w optymalizacji SEO WordPress jest ustawienie przyjaznej struktury permalinków. W ten sposób pomożesz wyszukiwarkom zidentyfikować treści na stronie, a to ułatwi użytkownikom nawigację. Możesz to zrobić w kilku prostych krokach


 • Utwórz jedną główną wersję adresu URL – w ten sposób pozwolisz indeksom, rankingom czy wartościom linków na wskazanie jednej wersji domeny oraz witryny. Wówczas różne adresy URL będą prowadzić na stronę, lecz najlepszą opcją będzie HTTPS. Dlaczego? Otóż Google wymaga tego protokołu do bezpiecznych danych w Google Chrome. Inne adresy będą prowadzić na stronę przez przekierowanie 301.
 • Zastosuj słowa kluczowe w strukturze – dzięki temu zadbasz o to, aby Google powiązało treść wyszukiwanymi frazami i poprawiło widoczność w wynikach organicznych. Zobacz, jak wygląda adres URL tej strony – dużo lepiej niż ciąg nieuporządkowanych liczb i liter.
 • Zmiana architektury witryny i struktury adresów – dobrze jest zmapować adresy URL witryny, aby były dopasowane do treści oraz fraz na każdej podstronie. Warto śledzić mapy witryny oraz głównej nawigacji i uporządkować ciągi URL w oparciu o katalogi, w których znajduje się dana zawartość. Prościej mówiąc, Twój adres powinien wyglądać logicznie i szczegółowo określać podstronę, na której znajduje się użytkownik np: hauerpower.com/nazwauslugi/typuslugi.
  Klient zainteresowany usługą, dowie się, dlaczego warto z usługi skorzystać i URL doskonale to obrazuje.
 • Krótki adres w zupełności wystarczy – dzięki temu wyszukiwarki będą mogły łatwiej indeksować Twoją stronę, a odwiedzający będą chętniej dzielić się linkami. Pamiętaj więc, aby adresy były proste i powiązane z tematyką podstrony.


Jak zmienić strukturę adresu URL?

Przy pozycjonowaniu strony w WordPress bardzo istotne jest wyświetlanie adresów w formie przyjaznej dla użytkownika. Nieintuicyjne adresy można zawsze zmienić.


Wystarczy, że zalogujesz się do WordPress i wybierzesz opcję Ustawienia. Następnie kliknij przycisk Linki bezpośrednie. W sekcji Ustawienie wspólne odnajdziesz strukturę linku bezpośredniego. Następnie możesz wybrać jeden z sześciu dostępnych elementów. Popularnym i skutecznym rozwiązaniem będzie Nazwa posta, która pozwala odwołać się do wspomnianych wyżej fraz kluczowych.


Linkowanie wewnętrzne


Linkowanie wewnętrzne to jeden z ważniejszych elementów właściwie zoptymalizowanej strony. Mowa tu nie tylko o linkach do podstron sprzedawanych produktów, ale również artykułów i źródeł wiedzy na Twojej stronie. Jeżeli dysponujesz contentem, warto go wykorzystać i nienachalnie, lecz z wyczuciem zachęcać do niego użytkowników. Przykład możesz zauważyć nieco wyżej, gdzie zamieściliśmy link do poradnika o Google Search Console. To merytoryczna wiedza przekazana użytkownikowi „przy okazji”.


Idealnym przykładem jest Wikipedia. Na jej podstronach linki wewnętrzne odnoszą się zawsze do innych artykułów. I tak zgłębiając wiedzę na temat SEO, dowiesz się więcej o marketingu internetowym, SEM czy wyszukiwarkach.


https://i.postimg.cc/qkbjJPpn/wiki.png

Warto wiedzieć:


Silosy tematyczne to grupy treści na stronie skupione wokół jednego tematu. Mogą być to np. kategorie umieszczone w sklepie internetowym. To tzw. silosy fizyczne. Natomiast silosy wirtualne to elementy podstawowej nawigacji na niezbyt rozbudowanych stronach.Linkowanie zewnętrzne


Nie rekomendujemy linkowanie zewnętrznego, chyba że ustawisz wartość nofollow w atrybucie rel. Prościej mówiąc – w ten sposób nie ręczysz, że link zewnętrzny będzie wartościowy. Wówczas wyszukiwarka nie skojarzy Twojej strony z witryną, do której linkujesz. Korzyść dla obydwu stron będzie niższa, jednak to racjonalne posunięcie, gdyż treści na linkowanej stronie mogą się przecież zmieniać.


Warto wiedzieć:


Nofollow warto stosować przy komentarzach użytkowników, linkach sponsorowanych, zamieszczaniu linków do wszelkich regulaminów czy informacji marketingowych w stopce.Ustawienia wyświetlania postów


Musisz pamiętać, że WordPress wyświetla i łączy zasoby w postaci podstron i kategorii. Przy tym pokazuje wszystkie posty, co spowalnia stronę i negatywnie wpływa na ruch. Nie musisz jednak pokazywać całych postów, wystarczy wykonać prostą konfigurację. Możesz przejść do menu administracyjnego, a następnie wejść w sekcję Ustawienia. Później wybierz Czytanie oraz Podsumowanie. W ten sposób ustawisz pogląd postów.


Warto wiedzieć:


Ten przykład pokazuje, że WordPress, choć jest bardzo często wybierany, nie stanowi idealnego rozwiązania. Nadal jest jednak najlepszym dostępnym CMS-em. Wystarczy tylko i aż go zoptymalizować.


Custom post types i taksonomia


Jak sama nazwa mówi – custom post types to po prostu własne typy postów. Te mają jednak duże znaczenie dla optymalizacji Wordpress, gdy Twoja strona może potrzebować np. słowniczka, zakładki z plikami do pobrania oraz innej z pozoru nietypowej dla WordPressa zawartości. Oto dwa rodzaje wpisów Custom Post Types.


 • Uporządkowane hierarchicznie – to opcja, która działa tak samo, jak strony. Wszystkie wpisy uporządkowane są alfabetycznie, a do wpisów głównych dodasz podpunkty. Wówczas dodawać możesz podstrony oraz strony nadrzędne (tzw. parents).
 • Uporządkowane chronologicznie – przypominają standardowe wpisy, więc najnowsze publikacje pojawiają się na początku. W tym przypadku należy zadbać o taksonomię.


Czym jest Custom Taxonomies?


Taksonomie to po prostu zakładki Kategorie oraz Słowa kluczowe. Najprościej mówiąc, dzięki nim zatroszczysz się o porządek na stronie. Jeśli np. prowadzisz internetową księgarnię, możesz zamieścić szczegółowe informacje w zakładce Autor czy Wydawca.


Tagi w wordpress


Rolą tychże elementów jest grupowanie treści na Twojej stronie. Jeżeli masz zamiar korzystać z tagów, rób to ostrożnie. Dlaczego? Otóż nie możesz powtarzać słów kluczowych, a tagi nie powinny powielać fraz z tytułów i nagłówków. Niekiedy bardzo łatwo o błąd, dlatego niektórzy specjaliści ds. SEO odradzają ich stosowanie.


Jeśli jednak masz wszystko pod kontrolą, możesz stworzyć tagi w panelu administratora. Wystarczy, że wybierzesz Wpisy, a potem Tagi, w których uzupełnisz title i dodasz uproszczoną nazwę oraz opis. Pamiętaj jednak, aby tagów nie było zbyt wiele, gdyż ewentualny duplicate content bardzo źle wpłynie na SEO.


Ustawienia widoczności w wyszukiwarce


Zdarza się, że po pozornie dobrze przeprowadzonej optymalizacji, strona nadal nie jest widoczna. Prawdopodobnie coś poszło nie tak. Oto elementy, które należy sprawdzić.


 • Robot.txt i noindex – wpisz adres: http://www.nazwatwojejstrony.pl/robots.txt i sprawdź czy nie ma tam tagów, które mogą blokować działania robotów.
 • Strona nieprzeskanowana przez roboty – proces ten może trwać kilka dni. Abyt go przyspieszyć stwórz sitemapę.
 • Kara od Google – w skrajnych przypadkach Twoja strona może zostać nawet zbanowana. Odwiedź zakładkę Ruch związany z wyszukiwaniem, a następnie Ręczne działania. Tam zobaczysz najważniejsze komunikaty.


Jak ukryć widoczność strony?


Możesz jednak ukryć stronę przed wyszukiwarkami do momentu, aż wykonasz perfekcyjną optymalizację WordPressa i zadbasz o SEO. Przejdź do Ustawień i wybierz Czytanie. Następnie przejdź do sekcji Widoczność dla wyszukiwarek. Znajdziesz tam pole Proś wyszukiwarki o nieindeksowanie tej witryny. Zaznacz je na czas dokonywania zmian.


Możesz równiesz umieścić ten metatag w sekcji head:


<meta name="robots" content="noindex">


Pamiętaj jednak, że Google domyślnie przyjmuje dyrektywę index. Jeśli chcesz, aby wyszukiwarka indeksowała strony, nie musisz stosować innych dyrektyw.


Wprowadź Favicon


Favicon to nic innego, jak ikona, która znajduje się w polu adresowym. To prosty sposób na wyróżnienie strony, a także zwiększanie świadomości marki wśród użytkowników. Aby zmienić ustawienie, wystarczy wejść w zakładkę Wygląd, a następnie Dostosuj i wybrać Tożsamość witryny.


Obok opcji zaimplementowania logo znajdziesz tam również tytuł i opis. W tytule zamieść słowo kluczowe, które również pomoże wynikom wyszukiwania. Natomiast w opisie uwzględnij treść, która zachęci użytkownika.Zainstaluj certyfikat SSL


O tym, dlaczego warto zadbać o ceryfikat SSL, pisaliśmy już jak jak zabezpieczyć WordPress. W dużym skrócie – w ten sposób zwiększysz poziom bezpieczeństwa na stronie. Warto jednak wspomnieć, jak wykonać niezbędne ustawienia i przekierować adresy URL. Dzięki temu unikniesz duplicate content.


Przydatne wtyczki do pozycjonowania Wordpress


Przede wszystkim wybieraj  jedynie te przydatne i sprawdzone pluginy. Powinny być często aktualizowane i chętnie pobierane. Wówczas o ich funkcjonalność możesz być spokojny. Oto kilka polecanych rozwiązań, które pozytywnie wpłyną na pozycjonowanie w Google, obok których nie możesz przejść obojętnie.


Wtyczka Wordpress Yoast SEO


To prawdziwy must have przy optymalizacji WordPress pod SEO. Wtyczka obejmuje wiele narzędzi optymalizacyjnych niedostępnych z poziomu czystego CMS-a. O kilku zastosowaniach Yoast SEO już wspominaliśmy. Za pomocą pluginu możesz przygotować site mapę, Meta title i meta description. To jednak tylko niektóre spośród wielu przydatnych zastosowań.


Za skorzystaniem z plugina przemawia również możliwość zarządzania tagami noindex i nofollow oraz ustawienia kanonicznego URL. Ponadto możesz określić informacje, które pojawią się na portalach społecznościowych związanych z Twoją stroną. Jakby tego było mało, Yoast SEO pozwala na dokładną analizę czytelności i wykorzystania słów kluczowych.


Ten funkcjonalny plugin analizuje zmiany w czasie rzeczywistym i proponuje najlepsze rozwiązania dla Twojej witryny. W dodatku możesz zdalnie edytować pliki .htaccess oraz robots.txt. Nie musisz więc logować się na serwer FTP czy wchodzić w panel administracyjny WordPressa. A to tylko niektóre spośród wielu rozwiązań.


Ustawienia ogólne


Zacznij od połączenia strony WordPress z Google Search Console. Przejdź do Ustawień ogólnych, a następnie wybierz Narzędzie dla webmasterów i tam wklej kod weryfikacyjny.


W Ustawieniach ogólnych znajdziesz również ustawienie tytułu. Kluczowym aspektem jest poprawne przepisanie title na wszystkich podstronach.


Strona główna


Tutaj znajdują się informacje dotyczące autora bloga. W zależności od tego, z jakiego szablonu korzystasz, zobaczysz tu link do edytora stron lub opcje, dzięki którym uzupełnisz tytuł i opis home. Domyślnie są to dane, które dodałeś przy korzystaniu z podstawowego menu WordPressa.


Typy wpisów


Ta zakładka pozwoli Ci kontrolować wyświetlanie danych META. Możesz tu zezwolić na indeksowanie treści lub blokować indeksowanie, zaznaczając jedną z opcji. Ponadto przygotujesz osobne tytuły oraz meta description dla poszczególnych podstron.


Taksonomie


Krótko mówiąc – tagi i kategorie. Wielu specjalistów nie zaleca indeksowania tagów. Jeśli się z tym zgadzasz, możesz zaznaczyć opcję noindex, follow. Ponadto dodasz osobne elementy <head> dla kategorii, tagów i formatów wpisów. W ten sposób uzyskasz kontrolę nad duplikatami, które powstaną, gdy post znajdzie się w dwóch lub więcej kategoriach.


Inne


Jeśli w tej zakładce nie zamieścisz żadnych parametrów, treści będą wyświetlane zgodnie z kryteriami WordPressa. Możesz jednak ustawić, aby archiwa dat nie były indeksowane.


Społeczności


Możesz ustawić, które posty będą udostępniane na portalach społecznościowych i przygotować dla nich tytuły oraz opisy. To przydatna opcja dla blogerów czy ecommerców.


Mapa strony XML


Dlaczego warto mieć mapę, pisaliśmy już wyżej. Przy pomocy Yoast SEO możesz kontrolować jej elementy, dodawać typy postów, podstrony autorów czy wykluczać określone wpisy, których nie chcesz pokazywać wyszukiwarce. Ponadto możesz wykluczać taksonomie, a także wprowadzić maksymalną liczbę wpisów na stronie.


Bezpośrednie odnośniki


Możesz tu usunąć wyraz category z adresu URL. Zwróć jednak uwagę, że jeśli nazwa pokryje się z tytułem wpisu, mogą wystąpić problemy z wyświetlaniem treści na stronie. Kolejną opcją jest wymuszenie dodania ukośnika w adresach URL czy stosowanie URL załącznika do URL wpisu.


Analiza stanu strony


Yoast SEO analizuje tekst, który zamieścisz w edytorze, lecz nie uwzględnia pozostałych składowych podstrony. Możesz uzyskać ocenę w formie zielonej, żółtej i czerwonej kropki. Jednak zielona nie oznacza perfekcyjnie wykonanej optymalizacji SEO WordPressa, a jedynie optymalizację zgraną z zasadami rozumianymi przez plugin.


Yoast SEO Premium


Za wyborem opcji premium przemawia możliwość ustawienia przekierowań. Zaawansowani użytkownicy często korzystają z przekierowań Regex. Ponadto korzystanie z „pełnej” wersji pluginu pozwoli optmalizować wpisy dla synonimów oraz podobnych fraz. To z kolei przełoży się na dokładniejszą analizę SEO. Kolejną przydatne funkcje to podglądy w social mediach i wsparcie techniczne.


Wtyczka Wordpress W3 Total Cache


To kolejna wtyczka, która po odpowiednim skonfigurowaniu pomoże Ci w optymalizacji SEOWordPressa.. Przede wszystkim sprawdzi się przy poprawie szybkości strony i zapewni wzrost ogólnej wydajności. Za jej pomocą możesz wykonać cache całych stron, obiektów czy wyników zapytań. W dodatku to świetne narzędzie do buforowania i skrócenia czasu ładowania stron, a także odpowiedzi serwera. W3 Total Cache oferuje również mechanizmy, które minifikują kod i zmniejszają objętość witryny.


Znajdziesz tu m.in. następujące opcje:


 • Page Cache – to opcja, która przyspieszy szybkość bloga. Wystarczy ją włączyć i wybrać metodę Disk Enhanced.
 • Minify – opcja, która pozwoli na minifikacje kodu bez utraty funkcjonalności.
 • Database cache – baza danych obejmuje posty, treść stron, konfiguracje itd. Pamiętaj jednak, że przy współdzielonym hostingu włączenie tej opcji może spowolnić pagespeed.
 • Object Cache – możesz włączyć tę opcję nawet przy współdzielonym hostingu i ocenić, jak funkcjonuje pagespeed. To kolejna funkcja, która może przyspieszyć działanie strony.
 • Browser Cache – włącz tę opcję, aby przeglądarka odbiorcy zapisywała niektóre elementy w pamięci podręcznej, a następnie przekazywała je z Twojego serwera zamiast pobierać na nowo.
 • CDN – działa przez wykorzystywanie sieci serwerów proxy, które znajdują się w wielu regionach. Opóźnienie będzie więc mniejsze, a użytkownicy będą mogli pobierać dane z najbliższego serwera. Ponadto w pewnym stopniu opcja ta zapobiega atakom DDoS. Jej włączenie nie gwarantuje jednak tych korzyści, gdyż CDN może być użytkowany tylko z pomocą dostawców zewnętrznych.
 • Reverse proxy – opcja ta odświeża pamięć podręczną po każdej aktualizacji treści.
 • Debug – ustawienia te pomogą Ci przy uzyskaniu statystyk buforowania.


To oczywiście tylko niektóre spośród wielu możliwości tej wtyczki.


Redirect


Ten przydatny plugin pomoże Ci w tworzeniu przekierowań przez panel administracyjny. Dodatkowo możesz śledzić błędy 404 na stronie. Kiedy warto używać tej wtyczki? Sprawdzi się znakomicie, gdy wprowadzisz zmiany w strukturze URL, a także przy wycofywaniu produktów z oferty. Wówczas możesz przekierować stronę do wybranego adresu lub losowego wpisu. Przekierowania wykonasz przez plik .htaccess lub serwer nginx.


Smush - szybszy Wordpress


Ta wtyczka pozwoli Ci na szybką i wygodną kompresję obrazów. W ten sposób zmniejszysz rozmiar plików, lecz jakość pozostanie taka sama. Jak to działa? Otóż plugin usuwa niepotrzebne dane i skaluje pliki, zanim zostaną dodane w bibliotece mediów. Smush bez limitów optymalizuje obrazy nie większe niż 5 MB.


Po instalacji wtyczki w panelu zobaczysz nową zakładkę. Przejdź do niej, aby wykonać proste ustawienia. Możesz zaznaczyć automatyczną optymalizację zdjęć czy zdecydować o usuwaniu metadanych z obrazu. Kolejna opcja to Lazy Load, czyli ładowanie zdjęć w momencie pojawienia się ich na ekranie.


Po określeniu powyższych elementów uzyskasz informację, jak wiele zdjęć na Twojej stronie wymaga optymalizacji. Możesz skorzystać z funkcji Kompresuj masowo, co stanowi bardzo duży atut tej wtyczki. Ponadto plugin obejmuje wszystkie niezbędne ustawienia związane z kompresją obrazu.

Zdjęcia i waga plików

Wartym omówienia jest również rodzaj i format zdjęć stosowanych na stronie internetowej. W przypadku jeżeli masz do dyspozycji LiteSpeed na serwerze warto go włączyć gdyż zapewni obsługę formatu zdjęć WebP. Zobacz jaka wtyczka do konwersji zdjęć WebP

Sam format zdjęć oraz optymalizacja ich wagi będzie już dużym ukłonem w stronę poprawy czasu wczytania Twojej strony internetowej. Wyniki optymalizacji możesz sprawdzić w narzędziach analitycznych tj: Google Page Speed lub gtmetrix.com


FAQ


Pozostało nam odpowiedzieć na kilka najczęściej zadawanych pytań. Dowiedz się więcej i zadbaj o optymalizację SEO Wordpressa.


Czy na pewno warto inwestować w pozycjonowanie Wordpress?


Jeśli zapoznałeś się z niniejszym poradnikiem, już znasz odpowiedź na to pytanie, Zdecydowanie warto zainwestować w optymalizację. Mowa tu zarówno o czasie, który należy poświęcić na konfigurację, jak i o środkach finansowych. Choć wiele narzędzi i wtyczek jest darmowych, zdecydowanie warto skorzystać również z tych płatnych elementów (np. postawić na sprawdzony i często aktualizowany motyw).


A może nie dysponujesz wiedzą na temat optymalizacji? Wówczas warto skorzystać ze wsparcia specjalistów, którzy postawią Twoją stronę na nogi. Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie do Twojego wordpressa, skontaktuj się z nami


Ile kosztuje pozycjonowanie SEO WordPress?


Nie ma konkretnej odpowiedzi na to pytanie, gdyż wszystko zależy od działań, jakie chcesz wykonać. Najpierw określ, na których elementach Ci zależy i jakie wyniki chcesz uzyskać, a następnie zastanów się nad budżetem, jaki możesz poświęcić. Jeżeli Twoim nadrzędnym celem jest wysoki wskaźnik konwersji, a tym bardziej prowadzisz sklep internetowy – na optymalizacji nie warto oszczędzać. To inwestycja.Najlepsze wtyczki do Wordpress ?


Przy wyborze wtyczek przede wszystkim zwróć uwagę na liczbę pobrań oraz częstotliwość aktualizacji. Ponadto warto rzucić okiem na opinie użytkowników i wskazówki ekspertów. Przypominamy, że wtyczki nie stanowią idealnej recepty na sukces. Z drugiej jednak strony zapewniają duże wsparcie i przy odpowiedniej konfiguracji pozytywnie wpłyną na wyniki. Pamiętaj, aby nie instalować zbyt wiele pluginów. Umiar to zdecydowanie dobry doradca.


Podsumowanie zagadnienia pozycjonowania strony na cms wordpress


Właściwa pozycjonowanie WordPressa to absolutny priorytet, a jednocześnie niemałe wyzwanie. Istnieje bardzo wiele zagadnień, które należy opanować, aby móc cieszyć się funkcjonalną i przede wszystkim rosnącą jak grzyby po deszczu witryną.

Zachęcamy więc do zapoznania się z naszym poradnikiem, a przy okazji rzucenia okiem na temat związanym z bezpieczeństwem witryny. Połączenie tych dwóch aspektów to przepis na sukces.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing