O tym że strona internetowa to podstawowe narzędzia do prowadzenia biznesu nie trzeba już nikogo przekonywać. Jeżeli jesteś na etapie tworzenia strony w CMS Wordpress ten poradnik pomoże Ci zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie podczas całego procesu zakładania strony i budowania na tym intuicyjnym i bardzo rozwojowym systemie.
A zatem w tym artykule odpowiemy na pytania : jak zrobić własną stronę na Wordpress ? Co będziesz potrzebował by uruchomić własną stronę w tym systemie CMS i jaka jest cena strony internetowej na Wordpress ?
Aby móc cieszyć się własną stroną internetową będziesz potrzebował miejsca na serwerze oraz domeny. Więcej o tym jak założyć stronę internetową
Serwer
To miejsce w którym będą pliki Twojej strony. Dzięki niemu użytkownik będzie w stanie wyświetlić zawartość i samą stronę na ekranie swojego urządzenia. W przypadku prostej strony internetowej wystarczy Ci podstawowy pakiet zamówiony w firmie hostingowej. Ważne by była to sprawdzona firma oferująca dobre parametry oraz bezpieczeństwo. W przypadku nieco większych stron internetowych ważne by serwer miał odpowiednie parametry jak np: szybkie dyski SSD.
Domena
To adres który wpisujemy w pasku przeglądarki. Nazwa domeny powinna korelować z nazwą firmy lub przynajmniej jasno określać typ prowadzonego biznesu. Domena składa się z nazwy oraz rozszerzenia. Obecnie do wyboru jest cała gama rozszerzeń od standardowych domen krajowych, po regionale, funkcjonalne oraz rozszerzenia kreatywne lub dopasowane do charakteru branży np: .design, .art, .io etc.
Aby po wpisaniu nazwy domeny w przeglądarkę musisz jeszcze skonfigurować domenę z serwerem. Brzmi strasznie ? Jest to dość prosta operacja polegająca na dodaniu domeny w panelu klienta hostingu i wprowadzeniu rekordów DNS w domenie właściwych dla serweru. Jeżeli szukasz informacji odnośnie jak wybrać firmę hostingową, zobacz co to jest hosting Wordpress.
System CMS Worpdress to obecnie najpopularniejsze środowisko (platforma) do zrobienia i zbudowania całej kompletnej strony internetowej bez potrzeby znajomości kodowania i programowania w języku php, html. Wygodny intefrejs oraz liczne wtyczki tj: rozszerzenia powiększające zakres funkcjonalności Wordpress sprawiają że coraz więcej przyszłych administratorów sięga po ten właśnie system. Zobacz co to jest Wordpress i jak pozycjonować stronę Wordpress
Aby sprawnie założyć stronę powinieneś w pierwszej kolejności zainstalować wordpress na swoim serwerze. Można to wykonać poprzez autoinstalator wordpress za pomocą kilku kliknięć. W efekcie otrzymasz gotowy ‘czysty’ wordpress z którym możesz pracować. Idąc o krok dalej jeżeli chcesz aby Twoja strona internetowa posiadała ciekawy wygląd warto zobaczyć gotowe motywy które są dostępne z poziomu kokpitu wordpress. Wystarczy wybrać z galerii i kliknąć ‘zainstaluj’. Po aktywacji motywu Twoja strona będzie wyposażona w wybrany motyw.
Dlaczego warto zainteresować się builderem Wordpress ?
Jeżeli jednak chcesz czegoś więcej niż typowa templatka lub motyw, warto zaopatrzyć się w pagebuilder dzięki któremu będziesz w stanie za pomocą edytora wizualnego dowolnie kształtować wygląd Twojej strony internetowej. W przypadku kiedy nie masz czasu na rozwój własnej strony internetowej warto zlecić usługę pt: opieka nad Wordpress agencji lub doświadczonemu freelancerowi. Wsparcie Wordpress uzyskasz także w formie konsultacji online
Jeżeli szukasz zaawansowanej wiedzy zobacz nasze szkolenia online z wordpressa.
Zobacz także tworzenie stron Wordpress i realizacje naszej agencji interaktywnej
Motyw wordpress inaczej theme to wzór inaczej layout który jest już przygotowany przez programistów i możliwy do zainstalowania i wykorzystania. Szablonem nazywamy styl lub typ danej podstrony, która zawiera się w motywie. Innymi słowy w obrębie motywu możemy mieć przygotowane różne szablony dla określonych typów podstron np: kontakt, oferta, o firmie czy podstrona tekstowa lub z sidebarem.
W przypadku prazy z pagebuilderem jakim jest Elementor będziesz potrzebował zainstalować jeszcze podstawowy motyw na którym pracuje właśnie ten builder. Twórcy Elementora zalecają wykorzystanie motywu Hello, jednak możesz również zainstalować motywy : WPAstra, OceanWP lub Hestia.
Zobacz jak przenieść Wordpress z katalogu na główny adres domeny.
Prowadzisz blog ? Zobacz jak zrobić spis treści w Wordpress, który poprawi optymalizację i UX.
Wtyczki do Wordpress (plugins) pozwalają rozbudować wordpress o nowe funkcjonalności, często poprawiają jego pracę lub ją automatyzują.
Aby móc zainstalować wtyczkę wystarczy z menu przejść do kategorii wtyczki i wyszukać z dostępnych tą która zrealizuje naszą funkcjonalność.
Pamiętaj! Zbyt dużo wtyczek może spowolnić Twojego Wordpressa.
Aby zapewnić sobie komfort pracy w środowisku wordpress jako przyszły administrator będziesz mógł wykorzystać bogatą ofertę wtyczek, które poszerzają funkcjonalności i poprawiają technicznie i pod względem SEO samego Wordpressa. Do podstawowych i najczęściej instalowanych wtyczek zaliczyć możemy :
WP Forms - dająca możliwość tworzenia formularzy,
Yoast SEO - dzięki niej będziesz miał lepiej przygotowanego Wordpressa dla wyszukiwarki google. Jednak tu nie wystarczy tylko włączyć wtyczki, daje ona możliwości optymalizacyjne jak i poprawia całe SEO strony internetowej,
Autopitmize - to wtyczka która zmniejszy wagę zdjęć wgranych i wyświetlanych na stronie, zoptymalizuje kod css i html,
W3TotalCache - przyśpieszy Wordpressa i zapewni lepsze parametry techniczne.
Zobacz :
Jeżeli chcesz by Twoja strona przechodziła testy analityczne oraz była przygotowana odpowiednio pod algorytmy Google Core Web Vitals zobacz format zdjęć WebP.
W przypadku rozwiązań ecommerce Wordpress posiada potężne narzędzie do tworzenia sklepów internetowych w oparciu o moduł Woocommerce.
Dzięki temu rozszerzeniu możesz wdrożyć własny sklep internetowy właśnie na Wordpress. Również integracja Wordpress z Baselinker jest możliwa dzięki czemu sprawnie i w jednym miejscu możesz zarządzać swoją sprzedażą w internecie.
Jeżeli chcesz tworzyć strony w Wordpressie bez kosztów powinieneś zaopatrzyć się w podstawową wersję buildera Elementor. W podstawowej wersji daje on dość dużo gotowych wyglądów sekcji oraz nieograniczone możliwości tworzenia dowolnych układów poprzez edytor wizualny. W tym popularnym systemie CMS będziesz w stanie założyć każdy typ strony internetowej.
W przypadku Wordpress zakładanie strony jest to kwestia kilku minut. Zainstalowanie wordpress oraz wybór motywu jest stosunkowo prostym zadaniem, które jest do zrealizowania w kilka kliknięć. Problem może pojawić się w przypadku zbudowania zaawansowanej strony z niestandardowymi funkcjonalnościami w tym systemie. Zobacz najlepsze darmowe szablony Wordpress, które wybraliśmy dla Was.
Spośród wielu systemów, właśnie Elementor jest najbardziej popularnym builderem Wordpressa. Liczba i rodzaje rozszerzeń praktycznie do wszystkiego spowodowała że użytkownicy chętnie sięgają po ten właśnie system CMS.
Poza wymienionym builderem Elementor, istnieją jeszcze inne popularne rozwiązania. Każde z nich ma wady oraz zalety, jedne dostarczają nieco lepszy kod frontend, inne są trudniejsze w edycji oraz nie posiadają tak bogatej bazy predefiniowanych układów i sekcji.
Innymi przykładami pagebuilderów są :
Zobacz:
Zobacz również :
Do głównych zalet Wordpressa można zaliczyć to że jest po prostu wygodny i prosty w obsłudze. Istnieje całe grono darmowych wtyczek oraz możliwości integracji z zewnętrznymi platformami i systemami. Wordpress jest również szybki i wydajny, jeżeli odpowiednio będzie zoptymalizowany pod kątem technicznym. Warto również odpowiednio wykonać optymalizację strony na Wordpress aby maksymalnie wykorzystać możliwości tego systemu.
Obecnie ponad 40% stron internetowych oparta jest właśnie o ten system.
Podsumowując aby zbudować własną stronę internetową będziesz potrzebował zainstalowanego wordpressa na serwerze oraz odpowiedniego buildera Wordpress dzięki któremu poprzez edytor wizualny i przygotowane predefiniowane układy będziesz mógł dowolnie tworzyć podstrony korzystając z wbudowanych rozszerzeń i widgetów. Bez problemu za pomocą wordpressa utworzysz takie moduły jak :
Tworząc stronę na Wordpress nie należy zapominać o jego optymalizacji pod kątem SEO oraz dodaniu skryptów Google Analitycs oraz Google Search Console. Dzięki temu zbudujesz w Wordpressie mechanizmy zbierania statystyk i danych o użytkownikach wchodzących na Twoją stronę internetową.
Zobacz jak wygląda pozycjonowanie stron Kraków przez naszą agencję interaktywną.
Zobacz ile kosztuje strona internetowa na Wordpress
Ceny i koszt tworzenia stron internetowych zależą od :
Zobacz również ceny stron i sklepów ecommerce :
Koszt strony internetowej typu firmowa na Wordpress zaczyna się od 4.500 netto
Koszt rozbudowanej strony internetowej typu ofertowa to wydatek rzędu od 6.000 netto