powrot do bloga
/
/
wordpress
/
Jak zrobić stronę na Wordpress ?

Jak zrobić stronę na Wordpress ?

Hauer Mateusz LinkedIn
Jak zrobić stronę na Wordpress ?

Jak samodzielnie stworzyć stronę w Wordpress ?

O tym że strona internetowa to podstawowe narzędzia do prowadzenia biznesu nie trzeba już nikogo przekonywać. Jeżeli jesteś na etapie tworzenia strony w CMS Wordpress ten poradnik pomoże Ci zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie podczas całego procesu zakładania strony i budowania na tym intuicyjnym i bardzo rozwojowym systemie.

A zatem w tym artykule odpowiemy na pytania :  jak zrobić własną stronę na Wordpress ? Co będziesz potrzebował by uruchomić własną stronę w tym systemie CMS i jaka jest cena strony internetowej na Wordpress ?

Jak założyć stronę internetową na Wordpressie

Aby móc cieszyć się własną stroną internetową będziesz potrzebował miejsca na serwerze oraz domeny. Więcej o tym jak założyć stronę internetową

Serwer

To miejsce w którym będą pliki Twojej strony. Dzięki niemu użytkownik będzie w stanie wyświetlić zawartość i samą stronę na ekranie swojego urządzenia. W przypadku prostej strony internetowej wystarczy Ci podstawowy pakiet zamówiony w firmie hostingowej. Ważne by była to sprawdzona firma oferująca dobre parametry oraz bezpieczeństwo. W przypadku nieco większych stron internetowych ważne by serwer miał odpowiednie parametry jak np: szybkie dyski SSD.

Domena

To adres który wpisujemy w pasku przeglądarki. Nazwa domeny powinna korelować z nazwą firmy lub przynajmniej jasno określać typ prowadzonego biznesu. Domena składa się z nazwy oraz rozszerzenia. Obecnie do wyboru jest cała gama rozszerzeń od standardowych domen krajowych, po regionale, funkcjonalne oraz rozszerzenia kreatywne lub dopasowane do charakteru branży np: .design, .art, .io etc.

Aby po wpisaniu nazwy domeny w przeglądarkę musisz jeszcze skonfigurować domenę z serwerem. Brzmi strasznie ? Jest to dość prosta operacja polegająca na dodaniu domeny w panelu klienta hostingu i wprowadzeniu rekordów DNS w domenie właściwych dla serweru. Jeżeli szukasz informacji odnośnie jak wybrać firmę hostingową, zobacz co to jest hosting Wordpress.

Czym jest Wordpress i dlaczego warto stworzyć internetową na tym systemie ?

System CMS Worpdress to obecnie najpopularniejsze środowisko (platforma) do zrobienia i zbudowania całej kompletnej strony internetowej bez potrzeby znajomości kodowania i programowania w języku php, html. Wygodny intefrejs oraz liczne wtyczki tj: rozszerzenia powiększające zakres funkcjonalności Wordpress sprawiają że coraz więcej przyszłych administratorów sięga po ten właśnie system. Zobacz co to jest Wordpress i jak pozycjonować stronę Wordpress

Jak stworzyć stronę internetową w WordPressie bez kodowania ?

Aby sprawnie założyć stronę powinieneś w pierwszej kolejności zainstalować wordpress na swoim serwerze. Można to wykonać poprzez autoinstalator wordpress za pomocą kilku kliknięć. W efekcie otrzymasz gotowy ‘czysty’ wordpress z którym możesz pracować. Idąc o krok dalej jeżeli chcesz aby Twoja strona internetowa posiadała ciekawy wygląd warto zobaczyć gotowe motywy które są dostępne z poziomu kokpitu wordpress. Wystarczy wybrać z galerii i kliknąć ‘zainstaluj’. Po aktywacji motywu Twoja strona będzie wyposażona w wybrany motyw.

Dlaczego warto zainteresować się builderem Wordpress ?

Jeżeli jednak chcesz czegoś więcej niż typowa templatka lub motyw, warto zaopatrzyć się w pagebuilder dzięki któremu będziesz w stanie za pomocą edytora wizualnego dowolnie kształtować wygląd Twojej strony internetowej. W przypadku kiedy nie masz czasu na rozwój własnej strony internetowej warto zlecić usługę pt: opieka nad Wordpress agencji lub doświadczonemu freelancerowi. Wsparcie Wordpress uzyskasz także w formie konsultacji online

Kursy i szkolenia Wordpress online

Jeżeli szukasz zaawansowanej wiedzy zobacz nasze szkolenia online z wordpressa.

Zobacz także tworzenie stron Wordpress i realizacje naszej agencji interaktywnej

Czym jest motyw i szablon Wordpress ?

Motyw wordpress inaczej theme to wzór inaczej layout który jest już przygotowany przez programistów i możliwy do zainstalowania i wykorzystania. Szablonem nazywamy styl lub typ danej podstrony, która zawiera się w motywie. Innymi słowy w obrębie motywu możemy mieć przygotowane różne szablony dla określonych typów podstron np: kontakt, oferta, o firmie czy podstrona tekstowa lub z sidebarem.

W przypadku prazy z pagebuilderem jakim jest Elementor będziesz potrzebował zainstalować jeszcze podstawowy motyw na którym pracuje właśnie ten builder. Twórcy Elementora zalecają wykorzystanie motywu Hello, jednak możesz również zainstalować motywy : WPAstra, OceanWP lub Hestia.

Zobacz jak przenieść Wordpress z katalogu na główny adres domeny.

Prowadzisz blog ? Zobacz jak zrobić spis treści w Wordpress, który poprawi optymalizację i UX.

Przydatne wtyczki do Wordpress, które ułatwią pracę

Wtyczki do Wordpress (plugins) pozwalają rozbudować wordpress o nowe funkcjonalności, często poprawiają jego pracę lub ją automatyzują.

Aby móc zainstalować wtyczkę wystarczy z menu przejść do kategorii wtyczki i wyszukać z dostępnych tą która zrealizuje naszą funkcjonalność.

Pamiętaj! Zbyt dużo wtyczek może spowolnić Twojego Wordpressa.

Aby zapewnić sobie komfort pracy w środowisku wordpress jako przyszły administrator będziesz mógł wykorzystać bogatą ofertę wtyczek, które poszerzają funkcjonalności i poprawiają technicznie i pod względem SEO samego Wordpressa. Do podstawowych i najczęściej instalowanych wtyczek zaliczyć możemy :

WP Forms - dająca możliwość tworzenia formularzy,

Yoast SEO - dzięki niej będziesz miał lepiej przygotowanego Wordpressa dla wyszukiwarki google. Jednak tu nie wystarczy tylko włączyć wtyczki, daje ona możliwości optymalizacyjne jak i poprawia całe SEO strony internetowej,

Autopitmize - to wtyczka która zmniejszy wagę zdjęć wgranych i wyświetlanych na stronie, zoptymalizuje kod css i html,

W3TotalCache - przyśpieszy Wordpressa i zapewni lepsze parametry techniczne.

Zobacz :

Wordpress i optymalizacja zdjęć

Jeżeli chcesz by Twoja strona przechodziła testy analityczne oraz była przygotowana odpowiednio pod algorytmy Google Core Web Vitals zobacz format zdjęć WebP.

Wordpress i sklep internetowy. Woocommerce.

W przypadku rozwiązań ecommerce Wordpress posiada potężne narzędzie do tworzenia sklepów internetowych w oparciu o moduł Woocommerce.

Dzięki temu rozszerzeniu możesz wdrożyć własny sklep internetowy właśnie na Wordpress. Również integracja Wordpress z Baselinker jest możliwa dzięki czemu sprawnie i w jednym miejscu możesz zarządzać swoją sprzedażą w internecie.

Jak zrobić własną stronę w Wordpress za darmo ?

Jeżeli chcesz tworzyć strony w Wordpressie bez kosztów powinieneś zaopatrzyć się w podstawową wersję buildera Elementor. W podstawowej wersji daje on dość dużo gotowych wyglądów sekcji oraz nieograniczone możliwości tworzenia dowolnych układów poprzez edytor wizualny. W tym popularnym systemie CMS będziesz w stanie założyć każdy typ strony internetowej.

Zakładanie strony na Wordpress czy to trudne ?

W przypadku Wordpress zakładanie strony jest to kwestia kilku minut. Zainstalowanie wordpress oraz wybór motywu jest stosunkowo prostym zadaniem, które jest do zrealizowania w kilka kliknięć. Problem może pojawić się w przypadku zbudowania zaawansowanej strony z niestandardowymi funkcjonalnościami w tym systemie. Zobacz najlepsze darmowe szablony Wordpress, które wybraliśmy dla Was.

Budowanie stron internetowych w Elementorze ?

Spośród wielu systemów, właśnie Elementor jest najbardziej popularnym builderem Wordpressa. Liczba i rodzaje rozszerzeń praktycznie do wszystkiego spowodowała że użytkownicy chętnie sięgają po ten właśnie system CMS.

Jakie są buildery do tworzenia strony w Wordpress ?

Poza wymienionym builderem Elementor, istnieją jeszcze inne popularne rozwiązania. Każde z nich ma wady oraz zalety, jedne dostarczają nieco lepszy kod frontend, inne są trudniejsze w edycji oraz nie posiadają tak bogatej bazy predefiniowanych układów i sekcji.

Innymi przykładami pagebuilderów są :

 • Divi
 • Gutenberg
 • Oxygen
 • Visual Composer

Zobacz również :

Zalety stron tworzonych w Wordpressie

Do głównych zalet Wordpressa można zaliczyć to że jest po prostu wygodny i prosty w obsłudze. Istnieje całe grono darmowych wtyczek oraz możliwości integracji z zewnętrznymi platformami i systemami. Wordpress jest również szybki i wydajny, jeżeli odpowiednio będzie zoptymalizowany pod kątem technicznym. Warto również odpowiednio wykonać optymalizację strony na Wordpress aby maksymalnie wykorzystać możliwości tego systemu.

Obecnie ponad 40% stron internetowych oparta jest właśnie o ten system.

Jak zrobić stronę Wordpress - krok po kroku

Podsumowując aby zbudować własną stronę internetową będziesz potrzebował zainstalowanego wordpressa na serwerze oraz odpowiedniego buildera Wordpress dzięki któremu poprzez edytor wizualny i przygotowane predefiniowane układy będziesz mógł dowolnie tworzyć podstrony korzystając z wbudowanych rozszerzeń i widgetów. Bez problemu za pomocą wordpressa utworzysz takie moduły jak :

 1. moduł galerii,
 2. moduł slidera,
 3. moduł formularza,
 4. moduł aktualności
 5. i wiele innych

Tworząc stronę na Wordpress nie należy zapominać o jego optymalizacji pod kątem SEO oraz dodaniu skryptów Google Analitycs oraz Google Search Console. Dzięki temu zbudujesz w Wordpressie mechanizmy zbierania statystyk i danych o użytkownikach wchodzących na Twoją stronę internetową.

A jeśli masz już stronę warto zadbać o jej widoczność

Zobacz jak wygląda pozycjonowanie stron Kraków przez naszą agencję interaktywną.

Ceny stron Wordpress - ile kosztuje strona na Wordpress ?

Zobacz ile kosztuje strona internetowa na Wordpress

Ceny i koszt tworzenia stron internetowych zależą od :

 1. ilości podstron autonomicznych tj: takich które różnią się wyglądem,
 2. funkcjonalności jakie będzie mieć strona internetowa,
 3. ilością wersji językowych
 4. stopniem złożoności projektu graficznego tj: jego zaawansowania

Zobacz również ceny stron i sklepów ecommerce :

Koszt strony internetowej typu firmowa na Wordpress zaczyna się od 4.500 netto

Koszt rozbudowanej strony internetowej typu ofertowa to wydatek rzędu od 6.000 netto

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing