powrot do bloga

Czym jest wyszukiwanie głosowe (voice search)

Czym jest wyszukiwanie głosowe (voice search)

Wyszukiwanie głosowe Google, a optymalizacja strony internetowej

Czy voice search to przyszłość SEO?Voice search stał się ostatnio bardzo popularny, więc nikogo nie dziwi już widok osoby, która do swojego telefonu mówi: „Hej Google”. Najczęściej używane jest wyszukiwanie głosowe Google, jednak właściciele tabletów i telefonów iPhone także mogą korzystać z takiej możliwości szybkiego wyszukiwania.Spis treści:

  1. co to jest wyszukiwanie głosowe ?
  2. jak tworzyć zapytania pod wyszukiwanie głosowe ?
  3. jak optymalizować stronę pod wyszukiwanie ?

Czym jest wyszukiwanie głosowe (voice search) ?

Wyszukiwanie Voice search polega na wyszukiwaniu głosowym informacji w sieci tj popularnej wyszukiwarce Google. Głosowe wyszukiwanie Google jest połączone automatycznie z kontem Google, dzięki czemu nie musisz ściągać dodatkowych aplikacji.

Aplikacje do konwersji głosu

Oczywiście istnieją aplikacje, które pomagają w konwersji głosu na odpowiednie treści, jednak do szybkiego wyszukiwania informacji będzie potrzebne jedynie konto Microsoft lub konto na Google Plus. Ustne zadawanie pytań zamiast wpisywania fraz kluczowych w wyszukiwarkę jest znacznie prostsze i przede wszystkim szybsze, dlatego coraz więcej użytkowników tabletów i smartfonów przekonuje się do takiego sposobu wynajdowania informacji.

Gdzie można używać voice search?

Voice search jest możliwy do używania na wszystkich urządzeniach mobilnych, a także laptopach. Najczęściej użytkownicy korzystają z wyszukiwania głosowego w swoim smartfonie, np. w trakcie jazdy autem. To bezpieczna, a przede wszystkim szybka metoda wyszukiwania informacji w sieci.


Popularnymi systemami wyszukiwania są m.in.

  • wyszukiwanie Google,
  • Siri/iPhone,
  • Amazon Echo – Alexa,
  • Google Home
  • Android Phones i Devices


Jak tworzyć zapytania pod wyszukiwania głosowe ?

Zapytania pod wyszukiwanie głosowe są nieco inne niż w przypadku tradycyjnych fraz kluczowych. Przede wszystkim zapytania powinny być naturalne i dostosowane do stylu konwersacji. Używaj więc odmienionych słów, a także pełnych zdań, np. gdzie jest restauracja indyjska w Krakowie, a nie restauracja indyjska Kraków.

Naturalne zapytania i pełne zdania

Ma to swoje plusy, ponieważ dzięki wyszukiwaniu głosowemu treści zawarte na stronach internetowych stały się bardziej naturalne i mniej naszpikowane samymi frazami kluczowymi, w nieodmienionej formie.


Użytkownicy tworzą również zapytania, które rozpoczynają się od bezpośredniego zwrotu do asystenta Google, czy wyszukiwarki głosowej Alexa. Należy pamiętać, że voice search powstał, by móc być obsługiwanym przez sztuczną inteligencję. Tworząc treści pod voice search warto brać to pod uwagę. Naturalna konwersacja zastąpi więc nieco „sztuczne” i wymuszone frazy kluczowe.
           

Jak optymalizować stronę pod wyszukiwanie głosowe Google?

Obecnie szacuje się, że wyszukiwanie głosowe staje się znacznie bardziej popularne niż jeszcze kilka lat temu. Dzieje się tak, ponieważ technologia rozpoznawania głosu cały czas się rozwija i fachowcy uznają ją za dokładną aż w 95% wyszukiwaniach.

Tylko 5% wyszukiwań głosowych nie daje efektów

Oznacza to, że tylko 5% wyszukiwań głosowych nie daje spodziewanych wyników. To świetny wynik, który pokazuje rozwój nowych technologii, a także trendy w pozycjonowaniu stron.

Jak pozycjonować stronę pod wyszukiwanie głosowe ?

Obecnie popularne pozycjonowanie stron pod SEO – w tym frazy kluczowe i long tail może się nie sprawdzić, ze względu na rosnącą popularność voice search. Warto więc zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ użytkownicy bardzo szybko przyzwyczajają się do tej nowej technologii. Obecnie prawie ¼ zapytań na telefony komórkowe są to zapytania głosowe. Użytkownicy smartfonów i tabletów wiedząc, jak wyłączyć wyszukiwanie głosowe, korzystają z niego coraz częściej.

Tradycyjne pozycjonowanie stron czy zadziała ?

Przy voice search należy pamiętać, że „tradycyjne” pozycjonowanie stron może nie przynieść żadnego dobrego rezultatu. Optymalizacja strony internetowej pod kątem wyszukiwarek głosowych jest nieco inna i wymaga odmiennej taktyki, niż optymalizacja strony pod SEO (zobacz jak powinna wyglądać poprawna optymalizacja strony internetowej lub optymalizacja wordpress).


Naturalny styl tworzenia treści


Tworzenie treści pod naturalny styl, który jest bliski konwersacji – zamiast suchych faktów, takich jak np. salon fryzjerski Warszawa, w tekście użyj zapytań: gdzie znajdę salon fryzjerski w Warszawie.

Skoncentruj się na wyszukiwaniu semantycznym

Wyszukiwarki semantyczne opierają się na zrozumieniu zapytania dodanego przez użytkownika. W treści więc najważniejsze będzie poprawne odczytanie intencji autora względem wyszukiwania. Wyszukiwarka semantyczna nie skupia się na frazach kluczowych, ale na całej zawartości strony. Dzięki temu proces wyszukiwania daje bardzo dobre wyniki, ponieważ użytkownik wyszukuje dokładnie tego, czego potrzebuje.


W wyszukiwaniu semantycznym ważne jest znaczenie i połączenia znaczeniowe pomiędzy określonymi słowami i wyrażeniami. Pozwala to na uzyskanie najtrafniejszych wyników.

Stosuj mniej słów kluczowych

Tak jak było już wyjaśnione wyżej, nowoczesne wyszukiwarki skupiają się na połączeniach semantycznych, dlatego frazy kluczowe stają się mniej istotne w optymalizacji treści.

Włącz long tail i zapytania w treści

Wyszukiwanie głosowe nie jest skupione na krótkich frazach, ale na long tailach, czyli całych wyrażeniach oraz na dłuższych zapytaniach. W ten sposób łatwiej będzie wyszukiwarce na sprawdzenie treści strony pod kątem wyszukiwania głosowego.Postaraj się o zwięzłość gdy jest to konieczne

Zintegruj dane strukturalne na swoich stronach internetowych, aby pomóc wyszukiwarkom

Bardzo ważne jest także pracowanie nad intencją wyszukującego. Jeśli będziesz wiedzieć dokładnie czego poszukuje i jakich zapytań może użyć, masz większą szansę na prawidłową optymalizację strony.