powrot do bloga
/
/
marketing
/
Co to jest landing page i jak je tworzyć skutecznie

Co to jest landing page i jak je tworzyć skutecznie

Hauer Mateusz LinkedIn
Co to jest landing page i jak je tworzyć skutecznie

Co to jest Landing Page


W przeciwieństwie do stron internetowych, które zazwyczaj mają wiele celów i zachęcają do eksploracji, landing pages, czyli strony docelowe są projektowane z jednym celem zwanym wezwaniem do działania po stronie użytkownika wchodzącego na tego typu podstrone np: po kliknięciu w reklamę.

Zwiększ sprzedaż w internecie dzięki landingpage

Chcesz zwiększyć sprzedaż w internecie? To łatwiejsze niż może się wydawać! Sprawdź, czym jest skuteczny jest landing page. Poznaj najważniejsze informacje i przekonaj się, jak wiele korzyści możesz uzyskać!

Zastosowanie stron docelowych / landingpage /

Strony wejścia inaczej strony docelowe stosuje się głównie by zwiększyć sprzedaż konkretnego produktu lub usługi. Wykorzystywane do 'ściągania' ruchu na stronę z różnego typu kampani prowadzonychw Google Adwords lub na Facebooku.


Spis treści:Czym jest landing page?landing page czyli strona lądowania
Co to jest landingpage. Poznaj zalety i jak zbudować stronę lądowania

Dosłowne tłumaczenie landing page niewiele mówi laikowi. Trafniejszym określeniem niż strona lądowań będzie: strona docelowa, na którą trafia użytkownik, na skutek zaplanowanej akcji np. po kliknięciu reklamy. Jest to zatem ostatni etap lejka sprzedażowego.

W marketingu cyfrowym landing page, czyli strona docelowa to samodzielna strona internetowa, stworzona specjalnie na potrzeby kampanii marketingowej lub reklamowej. To miejsce, w którym odwiedzający „ląduje” po kliknięciu linku w e-mailu lub reklam z Google, YouTube, Facebooka, lub innych stron, bądź portali społecznościowych. Jest to zwykle samodzielna strona, odrębna od strony głównej lub jakiejkolwiek innej strony, która służy jednemu i ukierunkowanemu celowi.

Jeszcze prościej można to wyjaśnić na przykładach landing page, do których prowadzą Cię reklamy w social mediach. Spotykasz je, przeglądając Facebooka czy Instagrama. Po kliknięciu banera ujrzysz stronę internetową, która pozwoli Ci na zapoznanie się z produktem i dokonanie zakupu.

Zobacz również : 5 przykładów skutecznych landingpage od największych firm jak : Dropbox, Netflix, Spotify, Airbnb wraz z omówieniem. Poznaj współczynnik odrzuceń strony i jak go zmniejszyć

Do czego służy Landing Page ?

Strony docelowe najczęściej służą zwiększeniu sprzedaży produktów lub usług. Pozyskują ruch z różnego rodzaju kampanii prowadzonych w Google Adwords czy na Facebooku. Jednak rola skutecznego landing page może być znacznie większa.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby :

 1. wykorzystać go do zapisu na newsletter, platformę, system,
 2. wypromować darmowego e-booka,
 3. zachęcić do odebrania kodu rabatowego.


Warto wiedzieć:

Dobrą praktyką jest projektowanie landing page dla różnych grup docelowych. To prosty sposób, aby jeszcze bardziej zwiększyć współczynnik konwersji, a tym samym obniżyć koszty pozyskiwania klientów. Mamy więc do czynienia z efektywnym i sprawdzonym rozwiązaniem, które stanowi podstawę marketingu internetowego.

Dobra strona docelowa ma przekonać potencjalnego klienta, że ​​warto podać dane osobowe w zamian za to, co masz do zaoferowania.


Strona docelowa, a strona głównaStrona główna jest ogólna przyciąga odwiedzających dalej do Twojej witryny, przedstawiając wszystkie opcje, które oferuje Twoja firma, a strona docelowa jest skoncentrowana i szczegółowa, oferuje jedno proste, konkretne wezwanie do działania. Strony główne zawierają wiele informacji i zachęcają użytkowników do poruszania się po różnych podstronach.

Jeśli użytkownik dotrze do Twojej strony głównej z myślą o jednym konkretnym celu, może poczuć się zagubiony i zniechęcony, jeśli najpierw będzie musiał przejrzeć kilka innych podstron, produktów, czy usług. Landing pages eliminują etap pośredni, będąc stroną, której chce użytkownik. Pozwalają na ominięcie dodatkowych kroków w czasie wyszukiwania konkretnej akcji lub produktu przez użytkownika.

Typy landing pages

landingpage to strony sprzedażowe
Typy stron lądowania. Struktura i idea stron landingpage jest zawsze taka sama. Minimalizm i czytelność. Content potwierdzony realnymi opiniami oraz sekcją reason to Believe

Strona główna powinna zawierać wiele przydatnych informacji dla użytkownika. Zdarza się jednak, że potencjalny klient bywa nieco przytłoczony ich ilością. Właśnie dlatego powstają strony docelowe.

Poprawa interakcji

Przy tworzeniu landing page należy zawsze mieć na uwadze poprawę interakcji z użytkownikiem, co przekłada się na konwersję. Wyróżniamy kilka rodzajów stron docelowych. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, wybierz rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.Lead Generation

Zadaniem stron Lead Generation jest pozyskiwanie klientów przy pomocy formularza przechwytywania danych. Takie strony nazywane są również lead gen lub lead capture. Użytkownik otrzymuje konkretną ofertę w zamian za informacje, które przekazuje w formularzu. Można więc stwierdzić, że to mechanizm prośby i nagrody.


Strony Click Through


Strony typu Click Throught nie wymagają formularza. Ich zadaniem jest zachęcenie klienta do odwiedzenia strony, na której może podjąć decyzję zakupową. Takie rozwiązanie najczęściej stosuje się pomiędzy reklamą produktu bądź usługi a koszykiem zakupowym. Pamiętaj, że użytkownik po kliknięciu reklamy nie zawsze zdecydowany jest na zakup. Skuteczny landing page typu Click Through pozwoli Ci jednak zwiększyć konwersję.Strony Coming Soon


Jak sama nazwa mówi, strony typu Coming Soon zapowiadają produkt lub usługę, która dopiero ma pojawić się na rynku. W ten sposób możesz zachęcić klientów, a także zbadać zainteresowanie. Już na samym początku jesteś o krok przed konkurencją.


CTA czyli Call-to-action


Przycisk Call to action to najważniejszy element, jaki należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu landing page. Stanowi krótką informację, która wzywa użytkownika do podjęcia akcji. Zobacz co to jest CTA.

przycisk call to action na stronie landingpage
Guzik CTA powinien odzwierciedlać intencję oraz jasno komunikować co się stanie po kliknięciu.

Możesz postawić na standardową komunikację typu:

 • kup teraz
 • zamów
 • wypróbuj
 • złóż wniosek

Warto również przetestować niestandardowe rozwiązania np. Zaszalej. Tutaj musisz postawić się w roli użytkownika i przemyśleć, jakie hasło będzie najefektywniejsze.

Zalety skutecznego landing page

Atuty strony docelowej są wręcz nieocenione. To rozwiązanie przyjazne dla użytkownika oraz korzystne dla Ciebie. Wystarczy stworzyć intuicyjny interfejs, a landing page sprzedażowy przyczyni się do wzrostu konwersji. Przekonaj się, dlaczego warto uwzględnić to narzędzie w strategii marketingowej.


Koncentracja na jednym produkcie lub usłudze

Jedną z największych zalet landing page jest koncentracja na konkretnym produkcie lub usłudze. Użytkownik uzyskuje więc wyłącznie interesujące go informacje, korzystając z intuicyjnie zaprojektowanej strony. Jeżeli treść jest przystępna, a jednocześnie odpowiednio nasycona frazami kluczowymi, roboty Google popatrzą na nią przychylnym okiem i pozwolą Ci na lepsze pozycjonowanie.

Skuteczna sprzedaż

Landing page to bardzo proste rozwiązanie. Dzięki niemu użytkownik nie gubi się w gąszczu informacji. Wystarczy, że zapozna się z podstawowymi informacjami na temat produktu lub usługi, kliknie przycisk CTA i złoży zamówienie. Nie od dziś wiadomo, jak ważne dla internautów są prostota i funkcjonalność.

Skuteczna kampania Google Ads

Kolejnym atutem właściwie zorganizowanej strony docelowej jest możliwość obniżenia kosztów kampanii oraz poprawa jej skuteczności. Przy zlecaniu projektu strony zwróć uwagę, że cena landing page może być nad wyraz atrakcyjna, biorąc pod uwagę korzyści, jakie możesz osiągnąć.

Zobacz jak zmierzyć efekty kampanii reklamowych, poznaj najlepsze narzędzie do mierzenia efektów i wyników jakościowych Twojej strony internetowej. Sprawdź czym jest Google Analitycs

Mierzenie efektów kampanii

W przypadku langingpage warto wykonać dedykowaną podstronę thankyou, która dostarczy cennych informacji  właśnie dla mierzenie konwersji poprzez Google Analitycs.

Warto również rozważyć sprawdzenie danych na temat landingpage w Google Search Console aby zobaczyć jak Twoją stronę renderuje Google.


Dlaczego landing pages są tak dobre w konwersji?


Strona główna zazwyczaj zawiera liczne podstrony, linki, punkty ofery. Jest złożona gdyż to drzwi przez które użytkownik przechodzi wgłąb serwisu. Landingpage wręcz przeciwnie, powinien zawierać tylko to co niezbędne by osiągać jak najwyższą konwersję.

Minimalizm i czytelność

Kiedy mówimy o landing page powinniśmy mieć na uwadze skoncentrowanie na jednym celu, wykonanie jednego zadania, którego oczekujemy od użytkownika i na tym się skupić.

Idąc tym tokiem myślenia projektując skuteczny landingpage powinniśmy kierować się głównie jego czytelnością, minimalizmem i jednym głównym przekazem. Cel można bardzo prosto osiągnąć minimalizując liczbę 'rozpraszaczy' na tego typu podstronie.


Jak kierować ruch na landing page sprzedażowyKierowanie ruchu na landing page może odbywać się na różne sposoby. I ta różnorodność pozwala docierać do wielu grup docelowych, a tym samym zwiększać konwersję. Oto kilka praktycznych sposobów, dzięki którym zyskasz nowych klientów.Ruch z płatnych wyników wyszukiwania


Płatne reklamy przygotowane przez specjalistów marketingowych spotykasz na co dzień przy korzystaniu z wyszukiwarki. Jeżeli wybierzesz taki wariant, możesz zdecydować, na jaką stronę trafi użytkownik po kliknięciu. W ten sposób zabierzesz go właśnie na landing page, który promuje produkty lub usługi.Płatny ruch społecznościowy


Przy tworzeniu strategii marketingowej trudno pominąć popularne media społecznościowe. Facebook, Instagram, Twitter czy LinkedIn pozwolą Ci dotrzeć do wielu klientów. Kluczowym aspektem jest dostosowanie informacji do określonej grupy docelowej. I tak ubrania, meble czy kwiaty warto promować na Instagramie. Natomiast LinkedIn sprawdzi się znakomicie przy promocji rozwiązań przeznaczonych dla specjalistów z danej branży.Kampanie e-mailowe


To stosunkowo tanie, a zarazem bardzo skuteczne rozwiązanie. W mailu wystarczy umieścić link do strony docelowej. Ponadto regularna korespondencja pozwoli Ci utrzymać relacje z klientem oraz informować go o promocjach czy nowościach. Znakomicie sprawdzi się tu newsletter.


Z czego składa się landing page?


Każda dobrze zaprojektowana strona docelowa składa się z podstawowej grupy elementów. Praktycznie wszystkie landoing pages, które dobrze konwertują, robią to, ponieważ zbudowane są według pewnych zasad. Struktura strony docelowej powinna być dostosowana do jej funkcji, czyli persfazji.

budowa landingpage to sekcja hero z hasłem i formularz, zalety i budowanie świadomości marki
Budowa landingpages. Z czego składa się landingpage.

Co powinien zawierać landingpage ?

 1. Czytelny, prosty układ dopasowany do grupy docelowej,
 2. Prosty przekaz, hasło umieszczone w głównym nagłówku / nagłówek H1 /,
 3. Przekonujące treści zawierające obietnicę i wyjaśnienie,
 4. Formularz z tylko tymi polami do wypełnienia, które faktycznie są niezbędne jak : podaj email, imię, nazwisko.
 5. Dopasowaną grafikę oraz kolorystykę,
 6. Czytelny i kontrastowy button CTA,
 7. Sekcję Reason To Believe czyli dowód społeczny, który uwiarygodni firmę ( sprzedawany produkt, usługę ) i rozwieje wątpliwości,
 8. Sekcje FAQ z popularnymi pytaniami,

Budowa landingpage to prosty przekaz, krótki formularz, CTA, sekcja opinii, FAQ
Czytelne sekcje dopasowane do grupy docelowej. Spójne komunikaty oraz stylistyka sekcji.

Czego landing page nie powinen zawierać ?

 1. Zbyt dużej ilości litego tekstu,
 2. Niedopasowane grafiki,
 3. Rozbudowanych formularzy ponad potrzeby zebrania leada,
 4. Standardowej struktury menu głównego takiej jaka jest na pozostałych podstronach, która może rozpraszać użytkownika i odciągać od głównego celu jaki ma realizować landingpage,

Mniejsza liczba linków i opcji na stronie docelowej zwiększa liczbę konwersji, ponieważ wyświetla mniej elementów, które odciągną użytkowników od działania.  

5 elementów stron typu landingpage – sprzedażowy must have

Wiesz już, co to jest landing page i jak wiele korzyści może przynieść Twojej firmie. Nadszedł czas, aby zastanowić się, z jakich 5 elementów powinna składać się skuteczna strona docelowa.


 1. Unikalna oferta
 2. Korzyści z Twojej oferty
 3. Zdjęcie lub wideo oferowanej usługi lub produktu
 4. Reason to Believe - pewna forma dowodu społecznego
 5. Formularz - pojedynczy cel konwersji (lub wezwanie do działania)


Przyjrzyjmy się dokładniej każdemu z tych elementów.


Unikalna oferta


Oto jeden z podstawowych elementów landing page – oferta, która wyróżnia się na tle konkurencji. Za pomocą kilku słów możesz zapewnić użytkownika, że takiego produktu lub usługi nie znajdzie w innym miejscu. Znacznie łatwiej zrobić to, jeżeli faktycznie sprzedajesz produkt ekskluzywny, dostępny tylko u Ciebie. Jeśli jednak chodzi o popularny model stołu czy łóżka, musisz przedstawić go lepiej niż konkurencja.Przedstaw korzyści


Posługuj się językiem korzyści i przedstaw benefity, które czekają na klienta po dokonaniu zakupu. Tutaj ponownie musisz wejść w buty użytkownika i rozwiać wszelkie jego wątpliwości. Po prostu zastanów się, dlaczego warto mieć Twój produkt.


Grafika sprzedaje


Słowa to nie wszystko. Podczas tworzenia landing page musisz pamiętać o atrakcyjnej wartstwie graficznej. Dziś trudno wyobrazić sobie ofertę bez zdjęć, filmów czy grafik, które oddadzą wygląd oraz funkcjonalność produktu. Klient często kupuje oczami.

Warto wiedzieć:

Unikaj litego bloku tekstu

Pamiętaj również, aby tekst był przyjazny do czytania. Wystarczy, że podzielisz dłuższe fragmenty na nagłówki i akapity, a w razie potrzeby zastosujesz wyliczenia w formie listy punktowanej czy numerowanej.

Selektywność i światło. Przestrzeń w projekcie.

Warto też stosować więcej przestrzeni pomiędzy elementami i sekcjami, która wnosi lepszą czytelność i selektywność całego układu.

Ściana tekstu nigdy nie wygląda dobrze.

Wyobraź sobie czytanie tego artykułu bez podziału na sekcje. Prawdopodobnie trudno byłoby Ci dotrzeć nawet do połowy.


Dowód społeczny - social proof


Social proof powinien być określony na podstawie interakcji z klientami. Możesz śmiało zamieścić ich pozytywne opinie, a także wywiady z ekspertami, którzy rekomendują Twoje produkty. Potencjał, jaki drzemie w tym prostym narzędziu jest olbrzymi.

Reason to believe

Sekcję tą realizuje się w formie slideru z imiennymi opiniami ze zdjęciem, logotypami firm lub komentarzami z portali społecznościowych.


CTA czyli cel konwersji


Każda strona docelowa powinna skupiać się na jednym celu konwersji. Dzięki temu użytkownik szybko i łatwo podejmie wezwanie do działania (CTA). Może być to zarówno przycisk, jak i formularz przeznaczony do generowania leadów. Przypominamy – prostota i przystępna forma to klucz do sukcesu.


Jak stworzyć skuteczne CTA (wezwanie do działania) ?


Unikaj nudnego, długiego tekstu i niewyróżniającego się przycisku. Używaj języka konwersacyjnego i poinformuj odwiedzających dokładnie, co otrzymają za cenę pozostawienia swoich danych.

Formularz, a właściwie jego długość

Tworząc formularz zastanów się jakie są najważniejsze informacje, które należy zebrać z punktu widzenia Twojego biznesu.

Formularze jak słusznie przyjęło się w branży marketingowej powinny być jak najkrótsze by zapewniać jak najwyższą konwersję. Dodatkowo powinny zawierać wszystkie niezbędne zgody marketingowe w tym oświadczenie o ochronie prywatności, aby zapewnić że zebrane dane będą bezpieczne oraz zgodne z przepisami RODO.

Logowanie i rejestracja poprzez social media

Bardzo modnym i popularnym jest stosowanie w przypadku landingpage dla platform działającym online jak np monady.com, asana, Spotify etc logowanie i rejestracje za pomocą portali społecznościowych. Bezpośrednio po kliknięciu guzika 'Sprawdź', 'zobacz demo' użytkownik przenoszony jest do narzędzia nad którym w popup jest mechanizm prostego logowania poprzez portal społecznościowy.

logowanie do usługi poprzez strony lądowania landingpage
Krok pierwszy. Rozpocznij korzystanie z systemu. CTA przenosi użytkownika do programu. Na nowej podstronie w bardzo ładnym interfejsie graficznym oraz w tle działającego programu zachęcającego nas dodatkowo do procedowania wykonujemy operację rejestracji.

rejestracja do usługi poprzez portale społecznościowe z strony docelowej
Krok 2. Rejestracja którą daje monady.com jest bardzo atrakcyjna. W tle działającego programu zachęcającego nas do rejestracji dostajemy dwie opcje założenia konta : poprzez email lub za pomocą powiązanych z systemem portali : Google / Slack / LinkedIn


Kreatory landing page na Wordpress


Istnieje wiele metod na stworzenie funkcjonalnej i przyjaznej dla użytkownika strony docelowej. Możesz wybrać zarówno bardzo rozbudowany generator landing page, jak i prostszą metodę. Zobacz tworzenie stron Wordpress. Oto kilka popularnych rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę.

Elementor

Elementor to jeden z najpopularniejszych kreatorów landing page. Aby rozpocząć proces budowy strony docelowej, wystarczy dodać wtyczkę do witryny WordPress. Narzędzie pozwala na wiele funkcjonalności. Obok podstawowych zadań sprawdzi się znakomicie przy projektowaniu zaawansowanych elementów graficznych czy niestandardowych rozwiązań.

Divi

Na pierwszy rzut oka Divi wygląda podobnie do standardowego motywu WordPress. Jednak jest o wiele bardziej funkcjonalny i zaawansowany. Pozwoli Ci stworzyć każdy rodzaj strony internetowej niezależnie od tego, jaki rodzaj biznesu prowadzisz. Niekwestionowanym atutem tego generatora landing page jest prostota obsługi. Dzięki temu nawet początkujący użytkownik może stworzyć stronę docelową.

Oxygen

Oxygen to wtyczka przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników. Narzędzie nie wymaga stosowania motywów i obejmuje wiele profesjonalnych, a zarazem przydatnych rozwiązań. Ponadto jest bardzo przyjazne programistom. Jeżeli znasz język HTML, CSS, JS czy PHP, ten generator na pewno znajdzie zastosowanie w Twoich rękach.


To oczywiście tylko niektóre spośród wielu kreatorów. Na pewno znajdziesz rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb i umiejętności. Możesz również zlecić przygotowanie landing page profesjonalistom.
Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing