powrot do bloga

Co to jest landing page i jak je tworzyć skutecznie

Co to jest landing page i jak je tworzyć skutecznie

Co to jest Landing Page


W przeciwieństwie do stron internetowych, które zazwyczaj mają wiele celów i zachęcają do eksploracji, landing pages, czyli strony docelowe są projektowane z jednym celem zwanym wezwaniem do działania po stronie użytkownika wchodzącego na tego typu podstrone np: po kliknięciu w reklamę.

Zastosowanie stron docelowych / landingpage /

Strony wejścia inaczej strony docelowe stosuje się głównie by zwiększyć sprzedaż konkretnego produktu lub usługi. Wykorzystywane do 'ściągania' ruchu na stronę z różnego typu kampani prowadzonychw Google Adwords lub na Facebooku.

Z tego artykułu dowiesz się co to jest strona lądowania tzw: landingpage. Jak zrobić ją w popularnym systemie Wordpress. Poznacz 5 wtyczek do zrobienia landingpage oraz jak poprawnie skonfigurować sam landing page i analitykę (Google Analitycs)Spis Treści:Czym jest landing page?W marketingu cyfrowym landing page, czyli strona docelowa to samodzielna strona internetowa, stworzona specjalnie na potrzeby kampanii marketingowej lub reklamowej. To miejsce, w którym odwiedzający „ląduje” po kliknięciu linku w e-mailu lub reklam z Google, YouTube, Facebooka, lub innych stron, bądź portali społecznościowych. Jest to zwykle samodzielna strona, odrębna od strony głównej lub jakiejkolwiek innej strony, która służy jednemu i ukierunkowanemu celowi.


Strony internetowe zazwyczaj posiadają wiele podstron, zachęcają do zakupu, prezentują markę, czy ofertę. Landing pages są projektowane zazwyczaj z jednym celem, zwanym wezwaniem do działania (call to action, w skrócie CTA). Landing page może umożliwiać np dokonanie transakcji dla jakiejś specjalnej oferty, informacji lub umowy w zamian za podanie danych kontaktowych. Dobra strona docelowa ma przekonać potencjalnego klienta, że ​​warto podać dane osobowe w zamian za to, co masz do zaoferowania.


Dobrą strategią jest posiadanie wielu stron docelowych, skierowanych do, które będą trafiać do różnych grup klientów.


Dzięki temu landing pages są świetną opcją na zwiększenie współczynników konwersji w kampaniach marketingowych i obniżenie kosztów pozyskania potencjalnego klienta lub sprzedaży.

Strona docelowa, a strona głównaStrona główna jest ogólna przyciąga odwiedzających dalej do Twojej witryny, przedstawiając wszystkie opcje, które oferuje Twoja firma, a strona docelowa jest skoncentrowana i szczegółowa, oferuje jedno proste, konkretne wezwanie do działania. Strony główne zawierają wiele informacji i zachęcają użytkowników do poruszania się po różnych podstronach. Jeśli użytkownik dotrze do Twojej strony głównej z myślą o jednym konkretnym celu, może poczuć się zagubiony i zniechęcony, jeśli najpierw będzie musiał przejrzeć kilka innych podstron, produktów, czy usług. Landing pages eliminują etap pośredni, będąc stroną, której chce użytkownik. Pozwalają na ominięcie dodatkowych kroków w czasie wyszukiwania konkretnej akcji lub produktu przez użytkownika.

Typy landing pagesLanding pages bardzo wyraźnie pokazują, co stanie się po podjęciu danej akcji, kiedy na głównej stronie internetowej użytkownik może poczuć się przytłoczony ilością informacji i zagubiony. Stworzenie landing page pozwala udoskonalić i poprawić interakcję z odwiedzającymi, a tym samym zwiększasz szanse na konwersję. Aby jeszcze bardziej zwiększyć tę sznasę należy upewnić się, że korzystasz z odpowiedniego rodzaju strony docelowej.Lead Generation


Strona Lead Generation jest przeznaczona przede wszystkim do zbierania potencjalnych klientów za pomocą formularza przechwytywania danych. Strony docelowe generowania leadów: zwane również stronami „lead gen” lub „lead capture”, wykorzystują formularz jako wezwanie do działania. Ten typ landing page przedstawia uzytkownikowi jednocześnie prośbę i nagrodę. Nagrodą jest konkretną ofertą, a prośba to informacje, o które prosisz w swoim formularzu.


Strony Click Through


Strony Click Throught nie wymagają formularza. Pośredniczy między Twoją stroną internetową, na którą chcesz skierować klientów, a krótką i czytelną reklamą. Strona Click Through potrzebuje zawrzeć krótkie wyjaśnienie, co odwiedzający znalazł oraz zaproszenia do strony głównej.Strony Coming Soon


Strony Coming Soon zazwyczaj są niezwykle użyteczne, kiedy dany produkt lub usługa ma dopiero wejść na rynek. Posiadanie tego typu strony pozwala na zbadanie potencjalnego popytu na konkretny produkt, czy usługę.


CTA – Call-to-action


Przycisk Call-to-action jest najważniejszą częścią landing page. Jego kliknięcie przez klienta, oznacza sukces kampanii. Ten przycisk musi się wyróżniać, ma „wołać” o interakcję użytkownika. Dla przycisku Call-to-action używa się zwykle krótkich, czytelnych równoważników zdań, takich jak:


  • "Kup już teraz!"
  • "Zamów!"
  • "Wypróbuj!"
  • "Złóż wniosek!"


Dlaczego landing pages są tak dobre w konwersji?Strona główna zazwyczaj zawiera liczne podstrony, linki, punkta ofery, kiedy landing page jest bardzo skoncentrowana. Mniejsza liczba linków i opcji na stronie docelowej zwiększa liczbę konwersji, ponieważ wyświetla mniej elementów, które odciągną użytkowników od działania.


Oczywiście dobrze zbudowana, przejrzysta strona główna jest wizywówką marki, pozwala zaprezentować szeroką gamą produktów, czy usług. Jest ona niemalże niezbędna, jeśli chcemy zaprezentować swoją firmę, jednak w kwestii sprzedaży lepiej sprawdzi się landing page.

Kierowanie ruchu na strony doceloweRuch z płatnych wyników wyszukiwania


Większość wyszukiwarek zawiera płatne reklamy. W przeciwieństwie do innych wyników na stronie, reklamy pay-per-click są przygotowywane i opłacane przez specjalistów marketingowych. Tworząc reklamy możesz wybrać, dokąd link zabierze odwiedzającego. Możesz więc „wysłać” odwiedzających na swoją stronę docelową.Płatny ruch społecznościowy


Wyświetlanie reklam w serwisach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, Twitter czy LinkedIn, to świetny sposób na dotarcie do osób i społeczności, które będą szczególnie zainteresowane Twoją marką. Możesz dobierać social media do Twojej grupy docelowej. Przykładomo promocje na Instagramie lepiej sprawdzą się w promowaniu przedmiotów atrakcyjnych wizualnie, ogólnodostępnych dla wielu urzytkowników, a na Linkedin łatwiej trafić do specjalistów w danej branży.Kampanie e-mailowe


Te kampanie genarują ogromne zasięgi przy stosunkowo niskich kosztach. Dlatego też w  porównaniu z innymi platformami wydają się być niezwykle skuteczne. Połącznie reklam e-mailowych z linkiem do stron docelowych można wykorzystać zarówno do pielęgnowania istniejących relacji z klientami, jak i do pozyskiwania nowych.


Z czego składa się landing page?


Każda dobrze zaprojektowana strona docelowa składa się z podstawowej grupy elementów. Praktycznie wszystkie landoing pages, które dobrze konwertują, robią to, ponieważ zbudowane są według pewnych zasad. Struktura strony docelowej powinna być dostosowana do jej funkcji, czyli persfazji.


5 elementów stron typu landingpage

Można wyróżnić 5 podstawowych elementów, które każda strona docelowa o wysokiej konwersji musi zawierać:


  1. Unikalna oferta
  2. Korzyści z Twojej oferty
  3. Zdjęcie lub wideo oferowanej usługi lub produktu
  4. Pewna forma dowodu społecznego
  5. Pojedynczy cel konwersji (lub wezwanie do działania)
Przyjrzyjmy się dokładniej każdemu z tych elementów.


Unikalna oferta, czyli jaka?


Twoja wyjątkowa propozycja sprzedaży ma wyróżniać Twój produkt lub usługę na tle konkurencji. Musisz zapewnić, że podobnej oferty nie można zdobyć w innym miejscu i o innym czasie. Landing page musi przedstawiać tę propozycję w zwięzły sposób, aby potencjalny klient natychmiast zrozumiał, że ​​Twój produkt lub usługa jest atrakcyjna.Korzyści - sekcja zawarta w landingpage


Konieczne jest opisanie konkretnych korzyści wraz z funkcjami. Korzyść ma opisać pozytywny wpływ twojego produktu lub usługi na klienta.


Zdjęcie, wideo, grafika.... wizualizacja!


Pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne i często decyduje o ogólnym postrzeganiu danego obiektu, bądź zjawiska. Człowiek kreauje opinie na temat danej rzeczy, jak tylko ją zobaczy. Zdjęcie, wideo, czy inna wizualizacja jest prawdopodobnie pierwszym elementem strony docelowej, na którą zwróci uwagę odwiedzający stronę.Dowód społeczny tzw: social proof


Mówiąc najprościej, dowodem społeczny, może być bezpośrednia opiniea, komentarz od klientów, wywiady lub referencje, rekomendacje znajomych, czy innych internautów. Dowód społeczny jest prawdopodobnie najpotężniejszym narzędziem do Twojej dyspozycji.Na celu konwencji skupimy się trochę bardziej!


Cel konwersji z landingpage


Aby stronę nazwać stroną docelową, czy też landing page, musi ona skupiać się na jednym, konkretnym celu konwencji. W przeciwnym razie nie jest stroną docelową. Użytkownik odbiera tę funkcję, jako wezwanie do działania (CTA), które może formę pojedynczego przycisku na stronie lub formularzem na stronie docelowej przeznaczonym do generowania leadów.


Jak stworzyć skuteczne wezwanie do działania?


Unikaj nudnego, długiego tekstu i niewyróżniającego się przycisku. Używaj języka konwersacyjnego i poinformuj odwiedzających dokładnie, co otrzymają za cenne.

Formularze powinny być jak najkrótsze i zawierać oświadczenie o ochronie prywatności, aby zapewnić, że ich dane są bezpieczne oraz zgodne z przepisami RODO.


Jakie są kreatory landing page


Kreatory landing pages są łatwą w obsłudze opcją dla użytkowników nie mających pojęcia o programowaniu. Są one alternatywą strony stworzonej przez web designera, jadnakże nie będą tak bardzo spersonalizowane. Kreatory stron docelowych pozwalają analizować zachowanie odwiedzających stronę.

Kreatory landingpage na Wordpress

Istnieje bardzo wiele rozwiązań i sposobów kreacji stron docelowych typu landingpage na Wordpress. Od całych builderów, które oferują rozwiązania kompleksowe jak Elementor po wtyczki realizujące budowę tego typu podstron lub stron.

Buildery dzięki którym zbudujesz własny landingpage to :

Elementor

Divi

Oxygenbuilder