Tworzenie portali internetowych

Czym są portale internetowe ? Jakie można wyróżnić typy portali ? Na co zwrócić uwagę projektując portal internetowy ?

Portal internetowy nie różni się w swojej konstrukcji podstawowej od strony internetowej. W swojej konstrukcji posiada podobne elementy jak header, body (ogólną konstrukcję szablonu html) i stopkę.

To jednak w tym miejscu kończą się podobieństwa.

Portal internetowy to inny charakter, forma przekazu i zestaw funkcjonalności zarówno od strony użytkownika jak i administratora.

Zwykle portal jest to agregat treści oraz wysokiej jakości contentu branżowego pisanego przez fachowców z danej branży. Obecnie portale internetowe służą do budowania społeczności oraz doskonale spełniają swoją rolę jako wszelkiego typu komunikator automatyzujący współpracę pomiędzy firmą, a klientem docelowym.

Użytkownik który może wykonać określony zestaw funkcjonalności i zrealizować cel wg. instrukcji oraz odpowiednie zadania do których został zbudowany portal pozwala rozwijać się firmie i budować procesy oraz automatyzację w niektórych przypadkach dedykowanych wdrożeni portali biznesowych.

Technologie wykonania portali internetowych
Mimo wielu podzielonych zdań portal internetowych można zrealizować w opcjach dedykowanego wdrożenia czyli wykonanie indywidualnego kodowania warstwy frontent oraz backend lub wdrożenia w oparciu o popularne rozwiązania np cms wordpress.

Typy portali internetowych
Z naszego doświadczenia oraz analizy rynku możemy wskazać kilka głównych typów realizowanych portali.

Portale informacyjne
To głównie portale dostarczające treści z danej branży. Podstawowym i ważnym aspektem tego typu portalu jest charakter informacyjny, a co za tym idzie odpowiednio przygotowany projekt uwzględniający dobrze widoczny content o dobrym kontraście. Zaplanowanie budowy contentu oraz odpowiednich sekcji tekstowych przyjmujących większą ilość treści jest tutaj kluczowe.

Portale społecznościowe
Główną ich rolą jest możliwość rozmowy i komunikacji pomiędzy użytkownikami. Nie chodzi tutaj głównie o rozmowy bo moglibyśmy mówić o portalu randkowym. Portal daje możliwość budowy społeczności z danej dziedziny lub branży. W naszej karierze realizowaliśmy portal społeczności piłkarskiej przeznaczony dla sportowców i trenerów.

Portale dedykowane

Do tej grupy zaliczyć możemy wszelkie portale które budowane są pod dedykowane grupy użytkowników z ściśle określoną funkcjonalnością. Przy realizacji dedykowanych portali najważniejszy jest plan i budowa architektury informacji.

W naszej agencji interaktywnej planując realizację portalu dedykowanego zawsze przed podjęciem prac przeprowadzamy etap warsztatów mających na celu określenie podstawowych potrzeb oraz grup odbiorców.

Kolejne iteracje spotkań pozwalają na budowę szkieletu i architektury informacji portalu co pozwala na określenie kosztów i budowy szczegółowej specyfikacji.

Projektowanie portali internetowych

W hauerpower projektowanie portali realizujemy w kilku etapach z których najważzniepzją fazą jest spotkanie i warsztaty z Klientem oraz budowa architektury informacji po której powstają makiety i projektowana jest grafika.

Budowa architektury portalu
Po zebraniu informacji dotyczących potrzeb oraz funkcjonalności portalu od Klienta przystępujemy do budowy architektury informacji, diagramów userflow oraz budowy makiet.

Cechy portali internetowych

Aby projektowany portal internetowy był skuteczny i realizował założenia poczynione na etapie realzowania warsztatów w hauerpower zebraliśmy podstawowe założenia cechujące dobry portal internetowy.

Jaki zatem powinien być skuteczny portal internetowy :

1) funkcjonalny i intuicyjny w użytkowaniu,
2) prosty w obsłudze dla administratora,
3) wizualnie na wysokim poziomie, nie przeładowany,
4) możliwy w rozbudowie przez inną firmę,
5) dopasowany do urządzeń mobilnych ze zwróceniem uwagi na projekt UX i logikę portalu oraz ewentualną zmianę / poprawę funkcjonalności portalu dla urządeń mobilnych
6) dopasowany do grupy docelowej

Koszt stworzenia strony internetowej

Jak przygotować się do pracy z agencją ? Jak zlecić tworzenie strony internetowej ? Czym jest specyfikacja oraz brief. Zobacz cennik stron internetowych.

Ile kosztuje tworzenie stron internetowych

Case studies

Portale internetowe - konwersja

Zalecamy po okresie około miesiąca od uruchomienia portalu wykonać analizy UX metodą analizy map ciepła oraz statystyk Google Analitycs.


Analityka i mierzenie konwersji portalu

Istotną informacją którą dzięki temu uzyskuje jest poznanie konwersji oraz szczegółowej realizacji założonych celów.