Darmowe zdjęcia, darmowe banki zdjęć – 20 przykładów

darmowe zdjecia banki zdjec

Ciekawym trendem jaki ostatnio obserwujemy jest rosnąca popularność serwisów z darmowymi zdjęciami. Jest to prawdziwa konkurencja dla płatnych banków zdjęć, która rozrasta się wraz z rosnącą liczbą fotografów amatorów, profesjonalistów umieszczających swoje zdjęcia na licencji Creative Commons (CC0) do dalszego bezpłatnego wykorzystania ( w tym kopiowania i rozpowszechniania).

Darmowe zdjęcia, banki zdjęć

Skąd brać dobrej jakości zdjęcia do projektu graficznego, na stronę, na bloga, zdjęcia do pobrania ? Dowiesz się z tego wpisu, warto bo miejsc gdzie można znaleźć zdjęcia za free jest bardzo dużo.

Z tego typu banków zdjęć można wydobyć zaskakująco dobre jakościowo, profesjonalne, ciekawe i przede wszystkim oryginalne kadry, których brakuje opatrzonym już ujęciom typowego płatnego ‘business-stocka’, choć niewątpliwie jest to ciągle dobra i sprawdzona opcja zaopatrywania się w profesjonalne zdjęcia, a jednocześnie bezpieczna ze względów jednoznacznych licencji ( m.in fotolia.pl, istockphoto.com ). Zdjęcia dodawane są na licencji Creative Commons Zero CC0 czyli tzw do publicznego użycia.

 

 

Dlaczego zdjęcia są tak istotne ?

Chcąc być nieco bardziej oryginalni, zaskoczyć odbiorcę nie tylko pomysłem graficznym ale także niecodziennym kadrem użytej fotografii ( a dzięki temu nadając pracy lepszy, indywidualny charakter ) od jakiegoś czasu sięgamy coraz częściej do zdjęć z tego typu serwisów. Pozwala to na uzyskanie innych wrażeń i emocji u odbiorcy, który można powiedzieć widział już wszystko, a kolejne przygotowane sesje zdjęciowe prześcigają się w coraz lepszych parametrach technicznych zdjęcia i pomysłowości. Jeżeli szukasz czegoś nietypowego, co zwraca uwagę nieco innymi wartościami warto sprawdzić poniższe portale z bezpłatnymi zdjęciami.

 

 

Darmowe zdjęcia do pobrania

Czyli skąd brać darmowe zdjęcia ?

Poniżej znajduje się lista darmowych banków, czyli te miejsca gdzie warto szukać ciekawych, inspirujących materiałów dobrej jakości (nie tylko do internetu) bez obaw o prawa autorskie do ich użycia. Zdjęcia stockowe dobrej jakości za darmo do wykorzystania na stronie internetowej, blogu, w projekcie do druku.

 

Darmowe banki zdjęć

 

bank zdjęć gratisograpygratisography.com

Znajdziemy tu zdjęcia zwierząt, natury, bizness, ludzi często w zakrzywionej rzeczywistości, zniekształcone, a przez co oryginalne. Pomysłowe i niecodzienne kadry.

 

 

darmowy-bank-zdjec-unsplashunplash.com

Klasyka. Must have każdego grafika i projektanta. Znajdziemy tutaj zdjęcia krajobrazów, pięknych widoków oraz niecodzienne kadry dla pojęć typu bizness, ludzie, przedmioty. Dość niespodziewane i zaskakujące ujęcia.

 

 

splitshare-darmowe-zdjeciasplitshire.com

Piękne ujęcia krajobrazów, ludzi, przestrzeń. Dużo makr i natury. Ciekawe pokatalogowane zdjęcia np: jedzenie, lifestyle, ulice, abstrakcja, bokeh. Dodatkowo również wideo

 

 

lifeofpixlifeofpix.com

Dużo przewijania (stara wersja unsplash’a). Kolejne zdjęcia prezentowane jedne pod drugim co czyni przeglądanie męczącym. Na szczęście dodano opcje widoku w kafelkach. Możliwość przeglądania zdjęć wg. autorów. Minusem jest paginacja. Ale idzie ustrzelić coś dobrego.

 

 

magdeleine bankmagdeleine.co

Nieco oldschoolowy design oraz układ banku. Natomiast możliwość filtrowania po licencji i dominujących kolorach zdecydowanie na plus. Zdjęcia bardzo niszowe i niecodzienne.

 

 

publicdomainarchive zdjeciapublicdomainarchive.com

Bardo ciekawy bank zdjęć. Minusem jednak jest przewijanie jednej kolumny zdjęć bez możliwości przeglądania kafelków, dodatkowo paginacja czyni ten portal mało użytecznym i przyjaznym w przeglądaniu bardzo ciekawych ujęć. Nowoczesne zdjęcia oraz typ vintage głównie tutaj dominuje.

 

 

littlevisualslittlevisuals.co

Układ dwu kolumnowy. Rzadko aktualizowana baza. Założona przez Nic Jackson, który zmarł nagle w 2013 roku. Bank pozostał ku jego pamięci.

 

 

designerspicsdesignerspics.com

Bank zdjęć podzielony na kategorie z wyszukiwarką. Zdjęcia ogólnie ciekawe ale mamy wrażenie że nie jest to mocny bank pod względem kadrów i jakości zdjęć.

 

 

startup stock photosstartupstockphotos.com

Jeden z naszych ulubionych, choć mamy wrażenie wyekslopatowanych. Ujęcia biurowe, ludzie, wnętrza. Warto przeglądnąć jeżeli szukacie zdjęć tego typu.

 

 

picjumbopicjumbo.com

Wysokiej jakości zdjęcia. Wygodne przeglądanie w formie kafli w 3 kolumnach. Dodatkowo otagowane zdjęcia i możliwość wyszukiwania po kategorii. Po wejściu w dane zdjęcie otrzymujemy widzimy również zdjęcia powiązane z wybranym co ułatwia przeszukiwanie banku zdjeć.

 

 

Darmowe inspirujące banki zdjęć

 

skitterphotoskitterphoto.com

Napewno ciekawy bank zdjęć. Przekrój bardzo szeroki od natury, po zdjęcia zwierząt, ludzi, makra. Dominują głównie ujęcia natury. Styl i wygląd nie zachęca jednak do przeszukiwania banku mimo że posiada wyszukiwarkę.

 

 

jeshootsjeshoots.com

Udany bank zdjęć. Czytelny i przejrzysty. Na pierwszy rzut poukładany i już od pierwszych chwil użytkownik może zorientować się gdzie co jest. Na stronie głównej dostępne wejście do kategorii banku. Tematyczne zdjecia. Po wejściu z konkretne zdjęcie widoczne tagi oraz powiązane tematycznie zdjęcia. Minusem jest paginacja.

 

 

Jay mantrijaymantri.com

Kolejna nasza perełka. Bardzo udane i oryginalne kadry zdjęć. Ciężko dopasować tutaj kategorie jednak samo przeglądanie jest już inspirujące. Zdjęcia w formie streamu jednokolumnowego jednak nie przeszkadza to w przeglądaniu gdyż zdjęcia wczytują się szybko i nie są na cały ekran.

 

 

deathtothestockphotodeathtothestockphoto.com

Obecnie bank płatny. Jednak można korzystać z 14 dni triala. Widać powiew świeżości oraz bank posiada również do pobrania wideo.

 

 

stockpicstokpic.com

Zdjęcia ludzi w różnych pozach, ruchu i momentach życia wysyłane na email co dwa tygodnie.

 

 

travel Coffee booktravelcoffeebook.com

Głównie widoki i pejzaże. Natura i rośliny przeważają w tym banku zdjęć. Nie są to najwyższych lotów jakościowo zdjęcia. Osobiście korzystamy bardzo rzadko.

 

 

Agregatory darmowych zdjęć

Gdybyśmy chcieli mieć wszystkie darmowe zdjęcia w jednym miejscu możemy skorzystać z tzw. agregatorów (wyszukiwarke) tego typu zdjęć:

 

stockupstockup.sitebuilderreport.com

Wyszukiwarka 25.000 darmowych zdjęć. Dostępna wyszukiwarka.

 

 

thestocksthestocks.im

Wyszukiwarka z możliwością przeszukiwania po każdym ogólnodostępnym banku zdjęć.

 

 

stocksnapstocksnap.io

Przyjemny bank z intuicyjną wyszukiwarką oraz trendami w wyszukiwaniach. Układ w formie masonry w różną ilością kolumn czyni przeglądanie tego banku przyjemnym. Po wejściu w zdjęcie otrzymujemy informację o autorze, ilości pobrań, zdjęcia proponowane.

 

 

allthefreestockallthefreestock.com

Podobnie jak wyżej. Szukamy po wybraniu kategorii, banku. Możliwość szukania zdjęć, wideo, muzyki mp3. Dodatkowo możliwość szukania ikon, fontów, inspiracji.

 

 

pixabaypixabay.com

Tutaj mamy prawdziwą kopalnię. Ponad 2.1 mln zdjęć. Możliwość oceniania, komentowania zdjęcia. Dostępna wyszukiwarka po kategoriach : zdjęcia, wektory, filmy wideo oraz wyszukiwarka zaawansowana z wykluczeniem danych słów, grupowaniem słów etc.

 

Zdjęcia darmowe w projekcie graficznym do strony internetowej ?

Zobacz dlaczego darmowe zdjęcia z powyższych darmowych banków dają więcej możliwości i inspiracji dla Twojego projektu, niż zdjęcia stockowe oraz jak uniknąć błędu przy doborze zdjęć.

A gdyby jednak zdjęcia stockowe ? Jak nie powielać zdjęć w projektach i nieświadomie nie kopiować wzorców.

Wśród całego dużego zbioru zdjęć stockowych istniej pewna pula modeli, ustawień , która powtarza się dla każdej branży na tyle często że nie sposób tego nie zauważyć. Stockowe zdjęcia te są na tyle uniwersalne, ładne i bijące profesjonalizmem że pasują praktycznie do wszystkiego. Skutkiem tego w większości przypadków trafiający na tego typu zdjęcie webmaster czy grafik po pierwsze nie szuka już dalej – bo znalazł to czego szuka, co zaspokoi Klienta, po drugie nie sprawdza czy aby zdjęcie które znalazł nie powtarza się u konkurencji Klienta na podobnej stronie i pół biedy jeżeli ta sama Pani reklamuje ubezpieczenia, tabletki na gardło czy kredyty.

Jeżeli dokładamy starań aby nasza strona zachęcała do zakupu, zamówienia usługi etc… dobrze aby nie kojarzyła się odbiorcy z konkurencją czy to zdjęciem czy jakimkolwiek innym fragmentem. Dodatkowo końcowy efekt robi się mało ciekawy gdzie po tego typu sztuce dobrania zdjęcia potencjalny użytkownik  straci (nim jeszcze nabierze) zaufanie do strony i marki firmy którą ta reprezentuje zwłaszcza jeżeli Pani na zdjęciu ma wzbudzać zaufanie, a nie kojarzyć się z tą samą widzianą wcześniej na stronie reklamującą gazetkę promocyjną marketu lub starszy Pan ostatecznie nie wie czy jest lekarzem, starszym Panem czy może kelnerem.

 

Banki zdjęć, a zdjęcia stockowe

Jak sprawdzić unikatowość wybranego zdjęcia czy to z darmowego banku czy stockowe ?

Bardzo prosto, wystarczy w kliknąć na zdjęciu które nas interesuje prawym klawiszem myszu i z menu kontekstowego wybrać ‘szukaj tego obrazu z użyciem Google’, efekt jest piorunujący.

 

Jakie zdjęcia stockowe wybrać ?

Kupować zdjęcia droższe i sprawdzać ilość pobrań (choć to oczywiście nie jest regułą).

Przykłady zdjęć stockowych powtarzalnych :

zdjecia stockowe popularnepopularne zdjecie stokowe zdjecia ktorych nie uzywac na stronie stoki na stronie popularnejak dobrac zdjecia do projektunudne zdjecia stokowepowtarzalne stocki do projektu banki zdjec i popularne zdjecia stockowe typowe zdjecia z bankow zdjecbanki zdjec a typowe zdjecia stockowe stocki popularne  typowe stoki  stocki typowe stock-photo-7068894-group-of-call-center-employees-with-headset stock-photo-6923790-portrait-of-confident-young-businessman stock-photo-4489378-good-meeting  stock-photo-4109962-grandmother-with-her-grandaughter-smiling stock-photo-7223952-close-up-of-a-female-doctor-smiling-and-working-in-laboratory stock-photo-3997841-how-can-i-help-you stock-photo-3869958-beautiful-young-women-shopping stock-photo-3869313-group-of-friends-having-fun-at-a-nightclub stock-photo-3709389-close-up-of-a-male-doctor-smiling-with-two-female-nurses stock-photo-3485265-close-up-of-a-businessman-smiling stock-photo-3601090-male-customer-service-representative-smilingstock-photo-8645527-happy-young-businessman-ready-to-seal-a-deal