powrot do bloga
/
/
marketing
/
Co to jest i jak zrobić favicon

Co to jest i jak zrobić favicon

Hauer Mateusz LinkedIn
Co to jest i jak zrobić favicon

Co to jest i czym jest favicon

Favicon to doskonały sposób by wyróżnić się wśród rosnącej konkurencji w wynikach wyszukiwania i na pasku przeglądarki. To promocja marki oraz budowanie jej świadomości u użytkownika przeglądającego codziennie strony internetowe w poszukiwaniu informacji, usługi lub produktów.

Co to jest favicon ?

Jest to ikona pojawiająca się na pasku przeglądarki oraz przy nazwie domeny w wynikach wyszukiwania zarówno na telefonach jak i urządzeniach mobilnych. Dzięki niej użytkownik może skojarzyć firmę którą już doskonale zna. Pozwala na budowanie świadomości marki.

Czy strona potrzebuje favicon ?

Tak zdecydowanie każda strona powinna być wyposażona w tą małą ikonkę. Określa ona tożsamość i wśród wielu kart otwartych pozwala wyróżnić się lub przypomnieć o sobie użytkownikowi.

Jak powinien wyglądać favicon ?

Przygotowując ikonę powinniśmy pamiętać że nie jest to logo i nie musi być to dokładnie odwzorowany znak. Ikona ma dobrze prezentować się w małym rozmiarze na pasku przeglądarki dlatego warto uprościć znak tak by był on czytelny w takich rozmiarach.

Cechą podstawową favicon jest prostota i czytelność z zachowaniem znaczenia marki i logo. Powinno być uproszczoną formą logo przedstawioną w taki sposób by użytkownik mógł łatwo skojarzyć ikonę z logo. Duże znaczenie ma tutaj kolor i warto stosować w tle favicon główne tło marki gdyż będzie poprawiało jej rozpoznawalność.

favicon to ikona na pasku przeglądarki
Czym jest favcion ? Ikona na pasku przeglądarki.

Jakie są rozmiary favicon ?

Standardowo stosuje się formaty kwadratowe tj: 16x16 lub 32x32 px. Formatem graficznym wgranym docelowo na serwer powinno być rozszerzenie .ico. Favicon może być również przeźroczysty tj: bez tła co lepiej komponuje się z tłem paska przeglądarki.

Generatory

Poza programami graficznymi w których możemy przygotować naszą ikonę możemy skorzystać z programów typu generatory favicon jak : favicon.io czy favicon.cc

Jak przygotować favicon ?

Ikonę swojej strony wystarczy przygotować w programie graficznym w zadanych rozmiarach i eksportować do pliku png lub jpg. Następnie należy przekonwertować plik do formatu .ico. Popularnym programem do konwersji ico jest convertico.com. Drugim sposobem jest zmiana nazwy np w programie Total Commander na .ico

Jak dodać favicon do strony ?

Istnieje kilka sposobów na dodanie ikony do strony.

Sposób 1:

Plik graficzny w postaci nazwa.ico należy umieścić w katalogu głównym domeny w folderze public_html. Następnie w kodzie strony w sekcji <head> należy umieścić odwołanie do pliku w postaci :

< link rel="shortcut icon" type="image/png" href="sciezka-do-pliku-favicon.png" >

Jak dodać favicon do wordpress ?

W przypadku wordpressa w edycji motywu w ustawieniach powinniśmy mieć możliwość wgrania pliku graficznego do odpowiedniego pola. Wystarczy sprawdzić ustawienia lub tożsamość witryny, wgrać ikonę i zapisać zmiany.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing