powrot do bloga
/
/
marketing
/
nazwa.pl DNS anycast – dodatkowa opłata za domenę

nazwa.pl DNS anycast – dodatkowa opłata za domenę

Hauer Mateusz LinkedIn
nazwa.pl DNS anycast – dodatkowa opłata za domenę

Podczas pracy na serwerach nazwa.pl popularnej firmie od rejestracji domen, strona internetowa nagle przestaje działać. Po sprawdzeniu wszystkich technicznych aspektów okazuje się, że Klient nie opłacił dodatkowej usługi oferowanej przez nazwa.pl. Chodzi o DNS ANYCAST. Jak się okazało, problem dotyczy bardzo dużej grupy klientów, którzy swoje domeny pochodzące spoza nazwa.pl zarejestrowali na serwerach nazwa.pl. Anycast dns jest teoretycznie przyśpieszaczem stron jednak jeśli już są to mili sekundy. Czy warto ? .


Nazwa.pl – dns anycast

Czyli popularny anycast dns hosting. Obecnie zagadnienie już znane dla każdej firmy i hostingu.

Choć firma od dawna opowiadała o rewolucji, jaką wprowadziła przyspieszając strony internetowe i oferując bezpieczny protokół SSL swoim użytkownikom, to zdecydowanie, opłata za DNS ANYCAST wywołała znacznie większą rewolucję, a wzmianki o firmie znaleźć można na wielu stronach internetowych i branżowych forach. Niestety, raczej nie są to wzmianki pozytywne. Klienci, którzy wykupili hosting, ale swoje domeny mają z innych źródeł są zdezorientowani i praktycznie z dnia na dzień pozbawieni działającej strony internetowej.

Okazuje się, że opłata „nie jest obowiązkowa, ale konieczna”, jak mówi w sieci przedstawiciel firmy. Wszystkie domeny, które znajdują się na serwerach DNS nazwa.pl, ale pochodzą od innych dostawców mają zostać wyłączone za brak opłaty za DNS ANYCAST. W efekcie, klienci:

 • płacą za serwery
 • płacą za domenę u dostawcy
 • raz jeszcze płacą za domenę, by działała na DNS ANYCAST


Konfiguracja domeny DNS – o co dokładnie chodzi ?

Klienci, którzy mają domenę lub domeny, które pochodzą od innego rejestratora niż nazwa.pl, np.  od ovh.pl / home.pl / az.pl etc.. i są one skonfigurowane tak, by kierowały na serwery nazwa.pl poprzez edycję DNS1 i DNS2, muszą za taką operację zapłacić dodatkowo 61,5 brutto. Poza tym, że jest to co najmniej niezręczne działanie ze strony Nazwa to prawnie jest to po prostu jednostronna zmiana warunków umowy w trakcie jej trwania, bez uzyskania zgody na taką zmianę od drugiej strony umowy.

Domena jest utrzymywana na serwerach nazwa pl problem

Często jest to problem opisywany jako nazwa.pl nie działa lub domena jest utrzymywana na serwerach nazwa pl problem. Nie jest tak do końca jak widzimy bo chodzi o konkretne ustawienia domeny i serwera ale z pomięciem klasycznej zmiany dns nazwa.pl

Podstawowe dns nazwa.pl

Podstawowe ustawienia które dotychczas wymieniało się w konfiguracji domeny po dns w nazwa to :

 • ns1.nazwa.pl – IP: 77.55.125.10
 • ns2.nazwa.pl – IP: 77.55.126.10
 • ns3.nazwa.pl – IP: 77.55.127.10

Ci którzy mają problemy z ustawieniami mogli w bardzo prosty sposób skontaktować się z czatem nazwa.pl choć w obecnej chwili pozostał już kontakt mailowy lub na infolinię.

Inna konfiguracja domeny


Użytkownicy, którzy chcą uzyskać informacje, dotyczące tego, czy mogą jednak utrzymywać swoje domeny bez ich przenoszenia, rezygnując jednocześnie z DNS ANYCAST i korzystając ze zwykłego DNS nie mają takiej informacji. Należy przeszukać internet w poszukiwaniu rozwiązania. Opcje, które udostępnia to:

 • przenieś do nas domenę (nawet jeżeli gdzieś indziej jest tańsza);
 • opłać utrzymanie obcej domeny na DNS ANYCAST;
 • jak nie opłacisz domeny to ją wyłączymy (nasza sytuacja)

Rozwiązanie problemu konfiguracji domeny


Rozwiązanie problemu jest bardzo proste, należy skonfigurować ustawienia domeny zarejestrowane u zewnętrznego dostawcy wg. przepisu poniżej.  Działa to w przypadku nazwa.pl, home.pl i raczej większości innych usługodawców.

Poniższe rozwiązanie zabezpiecza przed jej wyłączeniem i powoduje, że wszystko nadal sprawnie działa nawet bez ponoszenia niezrozumiałej dla klientów opłaty. Edycja konfiguracji domeny w panelu rejestratora z ustawienia DNS zmieniamy na zaawansowaną konfigurację i edytujemy odpowiednio rekordy A domeny oraz MX (dla poczty email).

Rekodry domeny – sposób na DNS anycast

domena.pl – rekord A – adres IP serwera

www.domena.pl – rekord A – adres IP serwera

domena.pl – rekord MX – 1 mail.domena.pl

mail.twojadomena.pl – rekord A – adres IP serwera

ftp.domena.pl – rekord A – adres IP serwera

lub ftp.domena.pl – rekord CNAME – domena.pl

rekordy CNAME dla poczty email :

smtp.domena.pl – rekord CNAME – domena.pl

imap.domena.pl – rekord CNAME – domena.pl

pop3.domena.pl – rekord CNAME – domena.pl

Ograniczenia wprowadzone na nazwa.pl da się ominąć

Jeżeli więc zamiast DNS-ow nazwa.pl w konfiguracji strony internetowej zostaną wprowadzone adresy IP to wszystko będzie działać poprawnie. Zmiany należy dokonać u operatora domeny. Ograniczenia wprowadzone przez nazwa.pl da się ominąć, ale to pewnie kwestia czasu.

Konfiguracja smtp, pop3 na serwerach nazwa.pl

Nie wiesz jak ustawić pocztę na nazwa, poniżej znajdziesz parametry potrzebne do ustawienia smtp, pop3 lub imap.

Co to jest pop3 i smtp ?

POP3 to nazwa serwera poczty przychodzącej POP3

SMTP to nazwa serwera poczty wychodzącej SMTP

Używane do konfiguracji programów pocztowych np: Thunderbird, Outlook.

Podstawowe parametry potrzebne do skonfigurowania poczty, które będą Ci potrzebne :

 • Nazwa hosta czyli Adres serwera poczty przychodzącej dostępny w panelu Active.admin przykładowo jest to server9876.nazwa.pl,
 • Port poczty dla przychodzącej: 993 (w  IMAP) lub 995 (w POP3),
 • Adres serwera poczty wychodzącej (serwer SMTP): dostępny w panelu Active.admin, zwykle nazwaserwer np: server9876.nazwa.pl,
 • Port poczty wychodzącej: 465,
 • Metoda uwierzytelniania: hasło.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing