nazwa.pl DNS anycast – dodatkowa opłata za domenę u innego rejestratora

dnsanycast_nazwapl

Podczas pracy na serwerach nazwa.pl popularnej firmie od rejestracji domen, strona internetowa nagle przestaje działać. Po sprawdzeniu wszystkich technicznych aspektów okazuje się, że Klient nie opłacił dodatkowej usługi oferowanej przez nazwa.pl. Chodzi o DNS ANYCAST. Jak się okazało, problem dotyczy bardzo dużej grupy klientów, którzy swoje domeny pochodzące spoza nazwa.pl zarejestrowali na serwerach nazwa.pl.

 

Nazwa.pl – dns anycast

 

Choć firma od dawna opowiadała o rewolucji, jaką wprowadziła przyspieszając strony internetowe i oferując bezpieczny protokół SSL swoim użytkownikom, to zdecydowanie, opłata za DNS ANYCAST wywołała znacznie większą rewolucję, a wzmianki o firmie znaleźć można na wielu stronach internetowych i branżowych forach. Niestety, raczej nie są to wzmianki pozytywne. Klienci, którzy wykupili hosting, ale swoje domeny mają z innych źródeł są zdezorientowani i praktycznie z dnia na dzień pozbawieni działającej strony internetowej.

Okazuje się, że opłata „nie jest obowiązkowa, ale konieczna”, jak mówi w sieci przedstawiciel firmy. Wszystkie domeny, które znajdują się na serwerach DNS nazwy, ale pochodzą od innych dostawców mają zostać wyłączone za brak opłaty za DNS ANYCAST. W efekcie, klienci:

 • płacą za serwery
 • płacą za domenę u dostawcy
 • raz jeszcze płacą za domenę, by działała na DNS ANYCAST

 

Konfiguracja domeny DNS – o co dokładnie chodzi ?

 

Klienci, którzy mają domenę lub domeny, które pochodzą od innego rejestratora niż nazwa.pl, np.  od ovh.pl / home.pl / az.pl etc.. i są one skonfigurowane tak, by kierowały na serwery nazwa.pl poprzez edycję DNS1 i DNS2, muszą za taką operację zapłacić dodatkowo 61,5 brutto. Poza tym, że jest to co najmniej niezręczne działanie ze strony Nazwy, to prawnie jest to po prostu jednostronna zmiana warunków umowy w trakcie jej trwania, bez uzyskania zgody na taką zmianę od drugiej strony umowy. 

 

Inna konfiguracja domeny

Użytkownicy, którzy chcą uzyskać informacje, dotyczące tego, czy mogą jednak utrzymywać swoje domeny bez ich przenoszenia, rezygnując jednocześnie z DNS ANYCAST i korzystając ze zwykłego DNS nie mają takiej informacji. Należy przeszukać internet w poszukiwaniu rozwiązania. Opcje, które udostępnia to:

 • przenieś do nas domenę (nawet jeżeli gdzieś indziej jest tańsza);
 • opłać utrzymanie obcej domeny na DNS ANYCAST;
 • jak nie opłacisz domeny to ją wyłączymy (nasza sytuacja)

 

Rozwiązanie problemu konfiguracji domeny

Rozwiązanie problemu jest bardzo proste, należy skonfigurować ustawienia domeny zarejestrowane u zewnętrznego dostawcy wg. przepisu poniżej.  Poniższe rozwiązanie zabezpiecza przed jej wyłączeniem i powoduje, że wszystko nadal sprawnie działa nawet bez ponoszenia niezrozumiałej dla klientów opłaty.

Edycja konfiguracji domeny w panelu rejestratora z ustawienia DNS zmieniamy na zaawansowaną konfigurację i edytujemy odpowiednio rekordy A domeny oraz MX (dla poczty email).

 

Rekodry domeny – sposób na DNS anycast

 

domena.pl – rekord A – adres IP serwera

www.domena.pl – rekord A – adres IP serwera

domena.pl – rekord MX – 1 mail.domena.pl

mail.twojadomena.pl – rekord A – adres IP serwera

ftp.domena.pl – rekord A – adres IP serwera

lub ftp.domena.pl – rekord CNAME – domena.pl

rekordy CNAME dla poczty email :

smtp.domena.pl – rekord CNAME – domena.pl

imap.domena.pl – rekord CNAME – domena.pl

pop3.domena.pl – rekord CNAME – domena.pl

 

Ograniczenia wprowadzone na nazwa.pl da się ominąć

Jeżeli więc zamiast DNS-ow nazwa.pl w konfiguracji strony internetowej zostaną wprowadzone adresy IP to wszystko będzie działać poprawnie. Zmiany należy dokonać u operatora domeny. Ograniczenia wprowadzone przez nazwa.pl da się ominąć, ale to pewnie kwestia czasu.

  Mateusz - planuje i kreuje. Odpowiedzialny za cały zespół Hauerpower oraz główny kontakt z klientem. Specjalizuje się w SEO oraz UX.

  All author posts
  3 komentarze
  • Odpowiedz Piotr

   28 października, 2019, 6:34 pm

   Witam,

   czy zabezpieczeniem Nazwy przed opisanym mechanizmem jest wprowadzenie dedykowanego adresu IP? Teraz nawet bezpośrednio po IP nie da się dostać na serwer bez wykupienia ‘dedykowanego adresu ip’, więc ustawienia przedstawione w powyższym artykule również nie zadziałają..

  • Odpowiedz Raf

   5 grudnia, 2019, 4:57 pm

   Adres IP, którym odpowiada strona (np. jak pingujesz onet.pl) to adres całego serwera, na którym jest ich więcej. Stąd taki efekt. Serwer będzie wiedział do jakiej strony chcesz się wbić po adresie, który wpisujesz (nie ip)
   Prosty przykład – jak pinguję strony na nazwa.pl – odpiweidź mam np. 85.128.146.142 albo 85.128.166.214. To są serwery www, obsługujące serwis www właśnie. Adresów mam 20+ i wszystkie odpowiadają jednym albo drugim ip. być może jest tych maszyn więcej.

  • Odpowiedz Arkadiusz

   2 kwietnia, 2020, 8:40 am

   Właśnie miałem czat z konsultantem nazwy. Wynika z niego, że DNS Anycast jest opcjonalny, wcale nie jest konieczny, zewnętrzny DNS z rekordem A jest jak najbardziej dozwoloną metodą konfiguracji.
   Mam nadzieję, że im się nie odwidzi… może na wszelki wypadek będę używał CNAME na stronę, która od DNS po hosting jest i będzie w Nazwie.

   Pozdrawiam.

  Write a comment

  4 × 1 =