DNS anycast nazwa.pl – dodatkowa opłata za domenę u innego rejestratora

dnsanycast_nazwapl

Podczas pracy na serwerach nazwa.pl, strona internetowa nagle przestaje działać. Po sprawdzeniu wszystkich technicznych aspektów okazuje się, że Klient nie opłacił dodatkowej usługi oferowanej przez nazwa.pl. Chodzi o DNS ANYCAST. Jak się okazało, problem dotyczy bardzo dużej grupy klientów, którzy swoje domeny pochodzące spoza nazwy zarejestrowali na serwerach nazwa.pl.

Choć firma od dawna opowiadała o rewolucji, jaką wprowadziła przyspieszając strony internetowe i oferując bezpieczny protokół SSL swoim użytkownikom, to zdecydowanie, opłata za DNS ANYCAST wywołała znacznie większą rewolucję, a wzmianki o firmie znaleźć można na wielu stronach internetowych i branżowych forach. Niestety, raczej nie są to wzmianki pozytywne. Klienci, którzy wykupili hosting, ale swoje domeny mają z innych źródeł są zdezorientowani i praktycznie z dnia na dzień pozbawieni działającej strony internetowej.

Okazuje się, że opłata „nie jest obowiązkowa, ale konieczna”, jak mówi w sieci przedstawiciel firmy. Wszystkie domeny, które znajdują się na serwerach DNS nazwy, ale pochodzą od innych dostawców mają zostać wyłączone za brak opłaty za DNS ANYCAST. W efekcie, klienci:

  • płacą za serwery
  • płacą za domenę u dostawcy
  • raz jeszcze płacą za domenę, by działała na DNS ANYCAST

 

Konfiguracja domeny DNS – o co dokładnie chodzi ?

Klienci, którzy mają domenę lub domeny, które pochodzą od innego rejestratora niż nazwa.pl, np.  od ovh.pl / home.pl / az.pl etc.. i są one skonfigurowane tak, by kierowały na serwery nazwa.pl poprzez edycję DNS1 i DNS2, muszą za taką operację zapłacić dodatkowo 61,5 brutto. Poza tym, że jest to co najmniej niezręczne działanie ze strony Nazwy, to prawnie jest to po prostu jednostronna zmiana warunków umowy w trakcie jej trwania, bez uzyskania zgody na taką zmianę od drugiej strony umowy. 

 

Jak można inaczej skonfigurować domenę

Użytkownicy, którzy chcą uzyskać informacje, dotyczące tego, czy mogą jednak utrzymywać swoje domeny bez ich przenoszenia, rezygnując jednocześnie z DNS ANYCAST i korzystając ze zwykłego DNS nie mają takiej informacji. Należy przeszukać internet w poszukiwaniu rozwiązania. Opcje, które udostępnia to:

  • przenieś do nas domenę (nawet jeżeli gdzieś indziej jest tańsza);
  • opłać utrzymanie obcej domeny na DNS ANYCAST;
  • jak nie opłacisz domeny to ją wyłączymy (nasza sytuacja)

 

Rozwiązanie problemu konfiguracji domeny

Rozwiązanie problemu jest bardzo proste, należy skonfigurować ustawienia domeny zarejestrowane u zewnętrznego dostawcy wg. przepisu poniżej.  Poniższe rozwiązanie zabezpiecza przed jej wyłączeniem i powoduje, że wszystko nadal sprawnie działa nawet bez ponoszenia niezrozumiałej dla klientów opłaty.

Edycja konfiguracji domeny w panelu rejestratora z ustawienia DNS zmieniamy na zaawansowaną konfigurację i edytujemy odpowiednio rekordy A domeny oraz MX (dla poczty email).

domena.pl – rekord A – adres IP serwera

www.domena.pl – rekord A – adres IP serwera

domena.pl – rekord MX – 1 mail.domena.pl

mail.twojadomena.pl – rekord A – adres IP serwera

ftp.domena.pl – rekord A – adres IP serwera

lub ftp.domena.pl – rekord CNAME – domena.pl

rekordy CNAME dla poczty email :

smtp.domena.pl – rekord CNAME – domena.pl

imap.domena.pl – rekord CNAME – domena.pl

pop3.domena.pl – rekord CNAME – domena.pl

 

Jeżeli więc zamiast DNS-ow nazwa.pl w konfiguracji strony internetowej zostaną wprowadzone adresy IP to wszystko będzie działać poprawnie. Zmiany należy dokonać u operatora domeny. Ograniczenia wprowadzone przez nazwę da się ominąć, ale to pewnie kwestia czasu.

Mateusz - planuje i kreuje. Odpowiedzialny za cały zespół Hauerpower oraz główny kontakt z klientem. Specjalizuje się w SEO oraz UX.

All author posts
Write a comment

two × five =