Poznaj kilka najważniejszych zasad w projektowaniu dobrego i profesjonalnego logo. Kiedy logo spełnia swoją funkcję i jak powinno być zaprojektowane aby spełniało swoją rolę. Dowiedz się jak zrobić logo i dlaczego generatory darmowe nie są najlepszym pomysłem.
Spis treści
Na start jak przystało zdefiniujmy pojęcia by dowiedzieć się czy jest dobre logo i jak powinno się je wykonać.
Logo to podstawowy element identyfikacji Twojej firmy. Istotną rolą jako odgrywa jest budowa świadomości Twojej firmy wśród Klientów. Często to znak przykuwa uwagę i jest powodem kojarzenia firmy po kolorze, sygnecie czy ogólnych emocjach związanych z odbiorem całego znaku.
Logo to inaczej symbol, napis, forma komunikatu, która pozwala kojarzyć Ciebie i Twoją markę z określonymi wartościami.
Często mylona lub wymiennie stosowana nazwa na logo. Należy rozróżnić te dwie formy gdyż logotyp to przekaz tekstowy inaczej forma tekstowa znaku wchodząca w skład logo. W zależności od potrzeb marka może stosować rozłącznie sygnet i logotyp w swojej komunikacji w zależności od potrzeb.
Zobacz projektowanie logo w naszej agencji interaktywnej.
Aby dobrze podejść do projektowania znaku graficznego w naszej agencji postępujemy wg. procesu briefowania i pierwszych warsztatów z Klientem podczas których poznajemy kluczowe dla nas aspekty i informacje pozwalające lepiej zrozumieć oczekiwania względem tworzonego znaku. Nasz projektant zadaje szereg pytań tak by poznać firmę jak najlepiej, jej misje, wartości oraz to na jakie wartości i komunikację należy zwrócić uwagę tworząc logo. Im więcej informacji jesteśmy w stanie pozyskać podczas rozmowy tym lepiej zrozumiemy w jaki sposób oddać całość wiedzy na papier. Często ważnym podczas rozmowy jest poznanie planów na rozwój firmy, bezpośredniej konkurencji,
Przykładowe pytania jakie zostają zadane z naszej strony przed projektowaniem logo :
Po wykonaniu części warsztatowej, poznaniu firmy, jej potrzeb oraz celu realizacji nowego znaku możemy przystąpić do etapu tworzenia skojarzeń, budowy mapy myśli polegającej na wypisaniu wszystkich fraz związanych z działalnością Klienta, które przychodzą nam do głowy.
Tworzymy drzewo znaczeń i logiczne schematy
Kreujące się w głowach hasła, frazy, zwroty budują ogólną strukturę drzewa. Z pierwszych haseł (często luźnych skojarzeń i fraz oraz przymiotników) tworzone są główne hasła opisujące zestaw danych myśli i skojarzeń.
Finalnie powstaje duża baza myśl w formie drzewa znaczeń, które dają obraz słów pasujących do realizowanego projektu.
Znakomita większość generatorów i automatów potrafi stworzyć logo z 5 minut. I będą to koncepcje mniej lub bardziej udane na poziomie 'znaczka pocztowego'. Wyrysowanie logo to nie clipart czy grafika która ‘jakoś’ wygląda. Logo to idea, to przekaz i komunikacja. Symbol wartości i często jakości za którą stoi firma. To jest istotą logo, nad którym wspólnie pracujemy - uchwycić wszystkie lub najważniejsze cechy firmy i zamknąć w znaku, który będzie oddawał istotę i ducha firmy.
Usystematyzowanie informacji zebranych podczas warsztatów pozwala ugruntować wiedzę o firmie i poszukać nowych pomysłów oraz inspiracji do rozwoju koncepcji. Zaczynamy klasycznie od swobody i luźnej ręki. Przygotowane w procesie tworzenia map myśli i burzy mózgów kreatywne propozycje posłużą do zobrazowania ich w formie koncepcji, szkiców dla znaku tj. sygnetu. W ruch wchodzi kartka i długopis. Wszelkie luźne formy czy na pozór niezwiązane z tematem szkice mogą przecież w drodze dalszego procesu wyłonić jeden obraz dający podstawę do kontynuacji prac tą właśnie drogą.
Jak zrobić logo dla prezentacji do Klienta ? Oczywiście w wersji monochromatycznej ;). Chcemy by zrozumiał filozofię tworzenia logo i przekaz nad którym pracowaliśmy. Tworząc logo w formie szkiców dostajemy moc możliwości i brak ograniczeń twórczych. Po zebraniu większej ilości propozycji wspólnie zespół ustala (wybiera) które z nich są warte uwagi i mogą zostać dopracowane już w programie graficznym. Zwykle jest to od 3 do 5 koncepcji znaku jaka zostaje przeniesiona i dopracowana w programie wektorowym Adobe Illustrator. I taka wersja jako podstawowa jest prezentowana Klientowi wraz z stosownym opisem założeń, wartości i znaczenia logo.
Prezentacja logo w wersji czarno białej
Aby przedstawić formę znaku i oddać ideę przedstawiamy wybrany projekt logo w formie czarnobiałej. Kolory na tym etapie dodadzą nam niepotrzebnie możliwość zaburzonego odbioru samego logo. Owszem, ważnym aspektem jest kolor gdyż ożywia znak, dodając mu charakteru jednak proces tworzenia wersji kolorowej to etap następny po zbudowaniu fundamentów. Wersja zwykle czarno biała zyskuje po dodaniu koloru. Warto jednak wiedzieć że znak monochromatyczny dobrze wygląda gdyż często kolorowe efekty, cienie, gradienty potrafią przykryć niedoskonałości znaku.
Wersja kolorowa logo, a druk
Innym aspektem w projektowaniu logo jest uwzględnienie na jakiej płaszczyźnie będzie ono głównie używane. Inne kolory i efekty będą możliwe do zastosowania dla logo z przeznaczeniem na odzież, a inne typowo na druk papierowy jak wizytówki, teczki czy strona internetowa.
Dobre logo powinno być proste.
Im prostsze logo w formie tym łatwiejsze do zapamiętania. Poniżej przedstawiamy kilka prosty zasad dzięki którym Twoje logo będzie spełniało swoją misję.
Podstawy omówiliśmy powyżej. Co jednak warto jednak zrobić aby logo było technicznie dobrze przygotowane ?
Na pewno wykonanie logo to wersja kolorystyczna CMYK oraz forma wektorowy, to podstawa podstaw. Choć widzieliśmy już różne wersje zniekształconych logo tworzonych w photoshopie ;)
Skalowanie logo i wielkości
Logo powinno zachowywać się dobrze w każdej rozdzielczości zarówno mniejszej i dużej powinno być czytelne.
Paleta barw i wersje kolorystyczne
W każdej przestrzeni kolorów powinno dobrze wyglądać : cymk, rgb, pantone, warto wykonać wydruki próbne,
Alternatywne wersje logo
Co w przypadku gdy logo wystąpi na tle które jest jego kolorem bazowym ? Warto sprawdzić jak prezentuje się logo na różnego typu materiałach jak plakat, strona internetowa, wizytówki, miejsca reklamowe na różnego typu portalach. W przypadku kiedy wersja logo jest pionowa tj: sygnet występuje nad logotypem warto rozważyć przygotowanie wersji poziomej logotypu.