Slider na stronie internetowej – dlaczego lepiej nie stosować ?

slider na stronie internetowej

Slider, inaczej karuzela przewijająca zdjęcia co kilka sekund to na większości stron internetowych główny ich element promujący najważniejsze treści. Dzięki sliderowi m.in wprowadzamy ‘życie’ do strony, mamy możliwość pokazania najciekawszych zdjęć czy produktów. Nasza strona internetowa staje się atrakcyjniejsza.

Slider – czy na pewno?

 

 


 

 

Klikalność w pierwszy slide wynosi ok. 70-80%, drugiego ok. 13%, kolejne już relatywnie mniej.

 

 


 

 

Po wejściu na stronę główną użytkownik poza górną belką z menu, logo widzi slider, który jeżeli ustawiony na autoplay zmienia slajdy co kilka sekund.

 

Jeżeli będziesz zainteresowany tematyką pierwszego slajdu i tak za chwilę dostaniesz inny, zmieni się ona za chwilę na kolejny, który może nie być już dla Ciebie interesujący, jeżeli natomiast pierwszy slajd nie zwróci uwagi przewiniesz stronę niżej (nie zobaczysz kolejnych przygotowanych odsłon baneru …).

 

Pytanie czy jest sens poświęcać cenny czas internauty oczekującego na stronę i ładować baner którego klikalność w kolejne slajdy jest znikoma.

 

Krótko o sliderach

 

 • slider czyni stronę trudniejszą w odbiorze : przewijające się informacje mogą osłabić przekaz całej witryny,
 • spowalnia ładowanie strony – zbyt duże zdjęcia i ilość slajdów,
 • nikt nie klika w slidery, są zwykle ignorowane, automatycznie przewijane przez użytkowników szukających poniżej informacji docelowych na stronie,
 • użytkownicy nie czytają tekstu slajdu gdyż zbyt szybko się on zmienia na następny, miga, świeci, wjeżdża z lewej bądź prawej strony na ekran – jest zbyt agresywny.
 • słaba nawigacja baneru czyni go mało użytecznym np. zbyt małe strzałki schowane po bokach do przewijania, czy małe kropki pod slajdem w które trudno trafić myszą,
 • zwykle nie działają lub są problematyczne na urządzeniach mobilnych

 

 

Optymalizacja strony i SEO

 

Pod tym względem slider też nie jest dobrym rozwiązaniem – przesuwa treść właściwą strony na której nam zależy poniżej linii bazowej ( treść jest dostępna dopiero po przewinięciu strony, zwykle slider zajmuje 2/3 ekranu głównego ).

 

Slider ma negatywny wpływ na współczynniki konwersji. Zwykle też we wtyczkach gotowych sliderów hasła są umieszczane jako tytuły h1.

 

http://iampaddy.com/lifebelow600/

above the fold slider na stronie

 

Jeżeli chcemy stosować slider

 1. nie ustawiajmy autoplay – użytkownik powinien mieć kontrolę nad tym co chce oglądać w danej chwili,
 2. stosujmy czytelną nawigację: kolejne slajdy pokazują się tylko w momencie gdy użytkownik sam o tym zdecyduje,
 3. ilość slajdów i ich waga – sprawdźmy ile faktycznie zajmują wszystkie ładowane slajdy – czy nie da się ich skompresować lub zmniejszyć ich ilości do max. 3 ,
 4. stosujmy krótkie hasła, opisy, tematyczność kolejnych slajdów,

 

 

Jak wygrać z przyzwyczajeniami
do slideru na stronie…

 

Slidery są używane na stronach bo po prostu są, nie ma innej opcji, nikt nie wymyślił alternatywy dla ‘ożywienia’ strony internetowej, pokazania dużej ilości produktów na start… Niebawem pokażemy jak temu zaradzić. 🙂

 

 


 

Testy użyteczności, a slider na stronie głównej

Ponieważ głównie tematyka jest poruszana za oceanem, opinia z za wielkiej wody – co mówią przeprowadzone testy użyteczności

 

  Mateusz - planuje i kreuje. Odpowiedzialny za cały zespół Hauerpower oraz główny kontakt z klientem. Specjalizuje się w SEO oraz UX.

  All author posts
  36 komentarzy
  • Odpowiedz zeki

   29 lutego, 2016, 12:54 pm

   Powiem Waćpan, że odważny wpis zapodałeś. Skąd masz informacje, że slider nie jest klikany?

   Generalnie to coś takiego jak slider ma sens. Dlaczego? Bo slider jest na stronie głównej i nigdzie więcej. Jak już ktoś wchodzi na stronę główną to dostaje pigułę informacji bo po to wlazł. Większość powinna wbijać na podstrony bo na ogół ludzie szukają konkretnych informacji a takich na głównej na ogół nie ma i w wyszukiwarkach też nie są prezentowane główne, a właśnie podstrony.

   I kolejna rzecz to chyba samo przeznaczenie strony. Wizytówka firmy może nie mieć slidera bo tam się inaczej user będzie zachowywał. Portal informacyjny ze sliderem na głównej jest jak najbardziej wporzo w moim przekonaniu.

   Zresztą… Czekam na wpis o tym zaradzaniu alternatywami. To będzie ciekawe chyba…

   • Odpowiedz hauerpower

    1 marca, 2016, 7:33 am

    dzięki 🙂
    odpowiedzi, przykłady to temat na kolejny wpis – dosłownie daj kilka dni :),
    na szybko wrzuciłem na koniec artu krótkie info z za wody do poczytania, może coś rozjaśni,
    choć najwięcej dadzą informacji testy na własnej stronie i analiza co lubią użytkownicy i z czego korzystają najchętniej.

  • Odpowiedz Marcin Brzeziński

   29 lutego, 2016, 1:13 pm

   Prawda, slidery zbyt szybko zmieniające się(nie adekwatnie do treści w nich zawartych) z ukrytą nawigacją potrafią wyprowadzić człowieka z równowagi, szczególnie podczas używania smartfona :D.

  • Odpowiedz niepelnosprawny.org

   1 marca, 2016, 11:42 am

   tez jestem na “nie”,
   duzo moze wazyc, problematyczny, starsze kompy, moze nie działac, taki wodotrysk, ładnie wygląda, dla google nie najlepiej, – dawny flash 😀

  • Odpowiedz kartofelek

   4 marca, 2016, 12:34 pm

   Na smashungu był o tym obszerny artykuł.

   https://www.smashingmagazine.com/2015/02/carousel-usage-exploration-on-mobile-e-commerce-websites/

   Fakt że slidery w wielu miejscach się nie sprawdzają. Ale nawet w tym artykule zaznaczono, że wszystko zależy od sytuacji. Slider np aktualności to raczej średnia rzecz, ale dobrze zaplanowany i wykonany slider jest ok. To że ludzie nie klikają wynika z tego, że bardzo często strzałki są bez sensu, nie ma zachęcenia do kliknięcia itp.

   Przykład – slider ze steama. Może nie najlepszy, ale się sprawdza.

   Także w 95% sytuacjach autor ma rację. W 5% nie. Przy czym te dane właśnie wymyśliłem…

  • Odpowiedz GrupaTaka

   4 marca, 2016, 1:12 pm

   Dobry slider nie jest zły 🙂
   Jednak rzeczywiście, obecnie prawie każda witryna ma slider, nie ważne czy jest tam potrzebny… nie ważne czy się sprawdza… nie ważne czy denerwuje userów… warto to zmienić i zacząć stosować go tam, gdzie jest skuteczny 😉
   Pozdrawiam i dzięki za ciekawy artykuł.

  • Odpowiedz Maciej Loch

   4 marca, 2016, 1:14 pm

   Zgadzam się całkowicie! Z mojego doświadczenia – najlepiej konwertują statyczne strony, bez elementów rozpraszających uwagę. Około rok temu napisałem podobny artykuł: http://blog.landingi.pl/slider-na-landing-pageu/

   Większość właścicieli stron nie zdaje sobie sprawy z tego, że umieszczając slider, sami sobie robią krzywdę.

   Teraz dodatkowo zamiast sliderów modne jest wideo w tle. Kolejny koszmarnie zły pomysł – http://blog.kajabi.com/post/95294861094/split-test-how-effective-are-video-background

   Wszystko jest dla ludzi i ma swoje zastosowanie. Dobrze zrobiony slider / video w tle mogą pomóc. Jeśli jednak ktoś robi slider bo “konkurencja ma”, to od razu stawia siebie na przegranej pozycji.

  • Odpowiedz Iwona

   4 marca, 2016, 1:17 pm

   Hej, sama szukam alternatyw dla slidera, wieki już nie robiłam “statycznych” przewijanych plansz. Pozwolę sobie na małą kryptoreklamę: joannaceplin.pl – slider/baner jako menu, przykładów można mnożyć, tylko nie jest to takie proste, bo potrzeba kreatywności 😉 Ostatnio widziałam też banero- slider z feedem z którejś społecznościówki + animacja i content wprowadzający do strony pomysł wart premyślenia (i oczywiście trafienia w klienta/przypadku gdzie taka koncepcja będie miała sens). Tak więc popieram przesłanie artykułu, a poza tym to chyba też “baner blindness”?

  • Odpowiedz 6design.pl

   4 marca, 2016, 6:20 pm

   Kolego fajny artykuł, lecz ciężko się go czyta na androidzie. Popraw wygląd na 3/4 szerokości jest tekst. Za duże paddingi , w prawej kolumnie na górze masz box który powinien być pod artykułem. Komentarze mają 1/3 szerokości ekranu reszta to pusta przestrzeń. Pozdrawiam Michał

  • Odpowiedz Grzesiek

   5 marca, 2016, 10:33 am

   Cześć, ciekawy wpis, ale na telefonie musiałem się nieźle nagimnastykowac, żeby go przeczytać. Polecam zwrócić uwagę na responsywnosc bloga.

  • Odpowiedz Isabela Xela

   5 marca, 2016, 11:33 am

   Cóż mogę rzec?
   YES YES YES
   Ten Pan ma totalnie racje, slajdery na pohybel!

   Tez sie zaczytuje w angielsko jezycznych i jak weszłam na moment do Polski internetowej to sie troszku zdziwiłam ale uznałam ze coś musiałam przeoczyć, brakujące ogniwo po prostu. Ale jednak nie, moje spostrzeżenia sa trafne i tu prosze mam potwierdzenie, ze slajder to nie najlepszy pomysł. A jak dasz WP z 10cioma wtyczkami, które tez spowalniają, to już sobie mozna najcześciej naklejkę ciągnika dać na Home Page:)
   dzięki za artykuł:)

   Przy okazji: obstawiam ze następna rzecz to bedzie ‘Precz z bocznym panelem aka sajdbarem’ 🙂

   A jesli chodzi o tutaj to i owszem zgadzam sie z Przedmówca, na ajfonie tez sie nie da czytać. W ogóle po co robić strone pod desktop? Wygodniej wiem, ale to nam ma byc ok a nie webdesineroperom:)

   • Odpowiedz hauerpower

    7 marca, 2016, 11:26 am

    dzięki i cieszę się że podzielacie info 🙂
    jednocześnie przepraszam za te braki na mobile – dzięki Wam za czujność, blog był kiedyś jednokolumnowy i kodowanie po prostu zostało 🙂

  • Odpowiedz Damian

   5 marca, 2016, 4:32 pm

   I dobrze, że to w końcu jest mówione! Teraz jest taka tendencja, że nawet na najprostsze strony ładuje się slidery na całą stronę – nie ważne czy jest przekaz, czy nie , nie ważne czy działa marketingowo musi być i już.

   • Odpowiedz hauerpower

    7 marca, 2016, 11:29 am

    głównie dlatego że nie ma pomysłu co tam dać innego,
    tak jest bezpieczniej bo wszyscy tak mają, tak się robi u konkurencji to i my zrobimy, tak to niestety wygląda…

  • Odpowiedz Krzysztof

   6 marca, 2016, 1:36 am

   Hej,

   Niestety nie zgodzę się z Wami co do głównego tematu 🙂 aczkolwiek większość pobocznych informacji jest jak najbardziej OK.
   Slajdery są ok, tylko nie potrafię namierzyć które, bo nie wszystkie.
   Wchodząc na linuxpl i szukając hostingu poczekałem aż wszystkie slajdy się zmienią, żeby zobaczyć co mają do zaproponowania. Natomiast czasami wręcz drażnią… fakt.
   Pomijasz widzę w ogóle kwestie SEO i nasycenia słowami kluczowymi . W slajderze można poupychać istotne frazy, w opisach slajdów. Na mojej stronie, klikając w Krzysztof, widać wersję hard 🙂 natomiast można to zrobić w bardziej delikatny sposób jak np. na http://high-level.com.pl/
   Ciekawą kwestią jest moje badanie wśród znajomych odnośnie HL.
   Pytałem o wiele szczegółów strony, na co zwracają uwagę…
   Odpowiedzieli, że zdjęcia są bardzo ciekawe i przciągają wzrok, natomiast na podpis nie zwrócili uwagi. To moim zdaniem dobrze bo nie widać tak nachalnie upchnięcia słów kluczowych.

   Pozdrawiam,
   Krzysiek

   • Odpowiedz hauerpower

    7 marca, 2016, 11:32 am

    pytanie jak długo takie upychanie słów kluczowych działa i kiedy podpadnie pod paragraf 🙂
    lepiej mniej i konkretniej pisać treści z nagłówkami po polskiemu 🙂 dla użytkownika i wyszukiwarki będzie też lepiej.

  • Odpowiedz Krzysztof

   6 marca, 2016, 1:39 am

   Przepraszam, jeszcze nie zwróciłem uwagi na ostatni komentarz koleżanki…
   Sprawdźcie sobie pagespeed insight 😉 Powinno być prawie 100pkt

  • Odpowiedz Basia

   17 listopada, 2016, 8:33 am

   Zgadzam się! Mnie też denerwują te slidery, jeden za szybki, drugi za wolny, nikomu nie chce się czekać, aż pokażą się wszystkie. Już chyba lepiej wrzucić jakąś grafikę albo po prostu listę top tematów, które będą widniały w widocznym miejscu…

  • Odpowiedz Justyna

   7 grudnia, 2016, 5:58 pm

   czyli nie tylko mnie irytują slidery…

  • Odpowiedz blogmarketingowca.pl

   20 grudnia, 2016, 1:56 pm

   Też nie jestem fanem sliderów, ale na portalach jeszcze się sprawdzają (np: wiadomości dnia). Muszę ze swoich stron je pousuwać, ale ciężko zebrać moc 🙂

  • Odpowiedz Grzesiek

   13 stycznia, 2017, 2:55 pm

   Koleżanki i koledzy, co myślicie nad rozwiązaniem z rotacyjnym pokazywnaiem treści tak jak

   https://www.shedul.com

   widzę że te komentarze sie indeksują w wyszukiwarce ale mam wrażenie że gorzej niż treść przedstawiona jako statyczna.

   Co myślicie?

  • Odpowiedz Olga

   19 stycznia, 2017, 7:52 am

   A mnie dziwią głosy typowo od użytkowników, że slidery są irytujące – moim zdaniem wyglądają bardzo dobrze, o ile są przemyślane.

  • Odpowiedz Altis Odszkodowania

   28 lutego, 2017, 12:33 pm

   o ile nie utrudniają przeglądania to jak dla mnie są ok

   {edit} komentarz pod link

  • Odpowiedz Paweł J

   25 lipca, 2017, 12:35 pm

   Bardzo dobry artykuł. Też mam wątpliwości co do skuteczności sliderów.
   A znacie może dobrą alternatywę dla sklepów?

  • Odpowiedz JanekKOSS

   29 stycznia, 2018, 10:21 pm

   Przy okazji zamieszczania zdjęć istnieje obawa o ich żródło. Czy przypadkiem nie jest to naruszenie własności. Kilka informacj na te nemat https://informaticalegis.com/uslugi/ochrona-wlasnosci-intelektualnej-w-internecie/ Warto to znać.

  • Odpowiedz Penthaus

   1 lutego, 2018, 6:49 pm

   Wszystko zależy od branży w jakiej się działa. W przypadku mojej firmy slider spełnia doskonale swoją rolę.

  • Odpowiedz clouds.pl

   6 lipca, 2018, 12:57 pm

   Ważną kwestią skuteczności slidera jest też urządzenia na którym jest wyświetlana strona… Na desktopie można czarować z warstwowymi grafikami i wymyślną animacją poszczególnych elementów kreacji i to się sprawdzi. Jednak na smartfonach ta sama grafika staje się mało czytelna i efektowna, a przez to też mało skuteczna. Skąd jednak mamy wiedzieć kto i na jakim urządzeniu będzie oglądał naszą stronę… 🙂

  • Odpowiedz SEMPIRE

   10 lutego, 2019, 10:57 am

   Z doświadczenie zdecydowanie lepiej wstawić jedną stałą grafikę z tekstem i call to action, aniżeli interaktywne slidery, które bardzo często nieoptymalizowane dodatkowo obciążają stronę i wydłużają czas wczytywania się witryny.

  • Odpowiedz HiveCluster

   23 kwietnia, 2019, 8:32 am

   Zgadzam się. O ile slajder na stronie głównej jest do przyjęcia, to już na przykład na smartfonach to masakra. Oczywiście jak ktoś wcześniej napisał, w niektórych przypadkach, np. na stronach newsowych i wizytówkach, slajder jest wręcz wskazany.

  Write a comment

  15 − two =