powrot do bloga
/
/
marketing
/
Wordpress czy Webflow - porównanie systemów

Wordpress czy Webflow - porównanie systemów

Wordpress czy Webflow - porównanie systemów

Wordpress czy Webflow ? Co wybrać ?

Systemy CMR Wordpress i Webflow to narzędzia dostarczające funkcji do tworzenia stron www. Oba posiadają podobne funkcjonalności na pierwszy rzut oka. W obu wykonamy stronę internetową, która finalnie spełni nasze oczekiwania. Jednak droga do osiągnięcia celu oraz wynik można osiągnąć na wiele sposobu. Jak zatem wybrać odpowiedni system CMS ? Poznaj swoje potrzeby i przeanalizuj co będzie bardziej przyszłościowym rozwiązaniem.

Czym jest Webflow

Webflow - platforma 'nocode' w przeciwieństwie do Wordpress zapewnia intuicyjny panel i lepszą ergonomię środowiska pracy

To dedykowany system do tworzenia stron bez znajomości kodowania. CMS reklamowany jako:

 1. zapewniający tworzenie stron w technologii 'nocode',
 2. aby tworzyć zaawansowane rozwiązania nie musisz znać zasad edycji motywów, języka PHP,
 3. wizualne narzędzie do tworzenia dowolnego typu animacji i layoutów z wykorzystaniem HTML, CSS, JavaScript w wizualnym builderze,

Na stronie Webflow znaleźć możemy kilka istotnych informacji nad którymi warto się zastanowić:

Pożegnaj się z wtyczkami WooCommerce i WordPress. Przekraczaj granice projektowania stron internetowych i twórz unikalne doświadczenia użytkownika dla swoich klientów bezpośrednio w Webflow.

Dla kogo jest Webflow ?

Narzędzie dedykowane jest do praktycznie każdego rodzaju typu biznesu, a co za tym idzie strony internetowe jakie chcemy stworzyć. Za informacjami bezpośrednio od autorów systemu, Webflow przeznaczony jest dla rozwiązań : 

 1. Ecommerce
 2. Biznes
 3. Landingpage
 4. Portfolio I storny osobiste,
 5. Blogi
 6. Prototypy

Aktualizacja i bezpieczeństwo Webflow ?

Hosting który zapewnia Webflow daje bardzo szybkie rozwiązania i dostęp do najnowszych rynkowych rozwiązań.

SEO w Webflow rozwiązane jest znakomicie. Webflow dostarcza elastyczne narzędzia do pracy ze stroną pod względem onsite.

Szybki i semantyczny kod frontend.

Wordpress - doskonałe narzędzie dla programistów

Popularny system CMS do tworzenia stron dla każdego. Powstał jako platforma blogowa jednak jego adaptacja obecnie to tworzenie prostych stron, rozbudowanych portali, systemów rezerwacyjnych i wiele innych rozwiązań.

Zalety Wordpress względem Webflow

Do głównych zalet Wordpress można zaliczyć jego popularność, społeczność oraz mnogość rozwiązań które powodują że korzystanie z tego CMS jest proste i samodzielnie można zbudować w oparciu o buildery stronę internetową.

Jeżeli napotkasz problem bez problemu znajdziesz specjalistów którzy pomogą Ci go rozwiązać

Ilość builderów na rynku jest tak duża że nie sposób wybrać ten jeden właściwy. W przeważającym stopniu najczęściej wybierane są buildery Elementów, Divi lub Kadence. Tworzenie stron w oparciu o te rozwiązania pozwala na zbudowanie prostej i zaawansowanej strony samodzielnie z wykorzystaniem wizualnego edytora.

Aby tworzyć stronę na Wordpress nie potrzebujesz znać składni html, css oraz umieć programować, podobnie jak na Webflow.

I tu zalety Wordpress się kończą.

Dlaczego tworzenie stron w oparciu o buildery Wordpress nie jest dobrym pomysłem ?

W przypadku Wordpress wszelkie funkcjonalności wynikające z jego przeznaczenia są upośledzone przez powstałe nakładki jak Elementor, Divi czy inne buildery. Można śmiało stwierdzić że tego typu rozwiązanie nie ma za wiele wspólnego z wykorzystaniem potencjału Wordpress'a. Tworząc stronę w oparciu o tego typu rozwiązania spotkamy się z zagadnieniami które skutecznie mogą nas zablokować lub nie będziemy w stanie poprawnie jej zoptymalizować lub przygotować dla docelowej grupy odbiorców.

Typowymi problemami osób samodzielnie tworzących stronę w oparciu o builder są :

 1. Brak pełnej optymalizacji SEO. Zwykle osoby tworzące stronę nie mają wiedzy jak przygotować ją pod względem fraz kluczowych oraz do wymagań algorytmów Google.
 2. Brak optymalizacji technicznej. Zobacz usługę opieka Wordpress. To co zwykle jest pomijane to testy prędkości strony oraz jej działanie na urządzeniach mobilnych ze słabszym internetem.
 3. Brak wiedzy jak rozbudować stronę o indywidualnie potrzebne funkcjonalności, których nie daje builder,
 4. Brak poprawności semantycznej kodowania oraz zbyt ciężkie pliki CSS, JS,
 5. Brak dopasowania contentu, rozwiązań z zakresu UX/UI do grupy docelowej, a co za tym idzie powstała strona jest dla właściciela i w jego guście, na podstawie jego przewidywań.
 6. Brak możliwości aktualizacji lub problemy po aktualizacji Wordpress i wtyczek / zwykle wystarczy aktualizacja wersji Wordpress i zbyt wiele wtyczek zainstalowanych w backendzie Wordpress by zaczęły się problemy z poprawnym funkcjonowaniem strony,
 7. Zbyt duża ilość instalowanych wtyczek do wszystkiego,
 8. Ciężki kod frontend który nie jest zoptymalizowany.

Jak zlecić wykonanie strony ? Na Wordpress, Webflow czy jeszcze inaczej ? 

Generalnie bez odpowiedniej wiedzy strona wykonana zarówno na Webflow czy Wordpress będzie podobnej klasy pod względem przydatności dla użytkownika. Bez wpięcia analityki, wykonania researchu SEO i zbadania potrzeb grupy docelowej stworzona strona będzie po prostu kolejną stroną dla wszystkich w guście właściciela.

Warto rozważyć budowę strony jako produktu który ma określony cel i zdania. Dopiero wówczas omówić kwestie silnika CMS dla strony korzystając z doświadczenia jakie może dać agencja digital. Różnice w obu systemach są duże od strony technicznej. samej obsługi oraz pracy na codzień.

Powodem wyboru silnika Webflow lub Wordpress nie powinno być widzimisię laika lub analiza cen, a możliwości jakie daje oraz co będzie rozwiązaniem przyszłościowym dla naszych potrzeb.