powrot do bloga
/
/
wordpress
/
Zdjęcia w formacie WebP. Wtyczki Wordpress do konwersji formatu.

Zdjęcia w formacie WebP. Wtyczki Wordpress do konwersji formatu.

Hauer Mateusz LinkedIn
Zdjęcia w formacie WebP. Wtyczki Wordpress do konwersji formatu.

Czym jest format zdjęć WebP ?

Tworząc stronę internetową lub administrując obecną zwykle nie zastanawiamy się jakiej wielkości dodać zdjęcia do wpisu blogowego czy na poszczególne podstrony. To błąd gdyż przeważnie nie jesteśmy świadomi jak bardzo w prosty sposób możemy pogorszyć czas wczytania podstron poprzez duże zdjęcia, które zupełnie niepotrzebnie są ładowane w formatach png lub jpg. Pomijamy tutaj kwestie wielkości plików gdyż to kolejny problem, który powinna za nas automatycznie rozwiązywać strona, a właściwie silnik Wordpress odpowiednio generując formaty dla wersji responsywnych i dostosowanych do wielkości pojemnika przewidzanego na konkretny rozmiar zdjęcia. W efekcie braku takiego mechanizmu sporo tracimy na czasie wczytania ładując za duże zdjęcia.

Jednak poza technicznymi problemami warto zastanowić się w jakim formacie wgrywać zdjęcia do media Wordpress, a docelowo na naszą stronę internetową czy png to dobry pomysł ? A może warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązania formatów jpg ?

Format WebP przychodzi z rozwiązaniem problemów kompresji zdjęć, wagi i ich ostrości na stronach internetowych.

WebP zapewnia najlepszą jakość stosowanych plików z dotychczasowego wyboru GIF, JPG lub PNG. Powstał i rozwijany jest przez Google w celu przyśpieszenia stron www. Wdrażany od 2010 roku.

Spis treści:

Jakość zdjęć w formacie WebP

WebP wykorzystuje kompresję bezstratą tj: nie pogarsza jakości obrazu jak w przypadku kompresowania plików jpg. Zdjęcia w tym formacie są lżejsze tj: mniej ważą w KB niż ich odpowiednik w formacie JPG.

Optymalizacja zdjęć w Wordpress to również zadbanie o poprawne pod względem wielkości plików graficznych formaty. Jeżeli dodajesz zdjęcie do pojemnika na podstronie o wielkości 500x400px nie ma sensu wgrywać do media Wordpress pliku powyżej wilkości 100px. Warto o tym pamiętać.

Format WebP to lepsza wydajność Twojego Wordpressa

Dlaczego warto stosować WebP

Pozytywny wpływ oszczędności na wadze plików to główny aspekt który przyczynił się do popularności tego formatu. Stosunek jakości pliku jest również na bardzo wysokim poziomie w stosunku do kompresji stratnej formatu JPG.

Webp to pliki do 35% mniejsze

Poznaj zalety i wady formatu WebP

WebP pomimo kliku wad zyskuje na popularności i jest coraz chętniej stosowany. Wordpress posiada również mechanizmy automatycznej konwersji plików jpg na WebP. Dzięki temu strony internetowe będą działać szybciej.

WebP - pozytywny wpływ na SEO

Jeżeli stosujesz dużą ilość zdjęć na stronie internetowej np: galerie, portfolio, rozbudowane sekcje zdjęciowe warto rozważyć konwersję plików JPG na format WebP. Już przy kilku zdjęciach które zakładając są poprawnie osadzone na stronie odczujesz różnicę na czasie wczytania podstrony. Lepsze parametry techniczne strony to lepsze wyniki w Google Core Web Vitals. Co ma przełożenie na doświadczenia użytkownika, a pośrednio na SEO. Zobacz jak pozycjonować stronę na Wordpress.

Analizując strony internetowe programami Google Page Speed często spotykamy jako jedną z wielu uwag : 

Wyświetlaj obrazy w formatach nowej generacji.

Google Page Speed podaje szacunki jakie możemy zyskać na wykonaniu optymalizacji obrazów oraz o ile poprawi się jakość czasu wczytania strony. Zobacz również optymalizacja strony wordpress.

Stosunek jakości do wagi w formacie WebP

W przypadku tego formatu osiągamy najlepsze proporcje pomiędzy wagą pliku, a jego jakością.

Pliki WebP ważą średnio o 20-30% mniej niż pliki w formacie PNG.

Co daje nam przy większej ilości zdjęć dużą oszczędność czasu wczytania podstrony.

W przypadku plików JPG:

Pliki Webp ważą średnio o 30-40% mniej niż plik w formacie JPG

Zobacz również tematyczne artykuły z Wordpressa

Jak konwertować zdjęcia JPG na format WebP ?

W przypadku kiedy nie korzystasz z formatu tylko na potrzeby Wordpress możesz zastosować konwersję online programamem https://convertio.co/pl/jpg-webp/

Jak skonwertować zdjęcia do WebP na Wordpress ?

W przypadku wykorzystania Wordpress jako silnika do strony internetowej, mamy możliwośc skorzystania z rozwiązania automatycznego wykorzystującego LiteSpeed na serwerze. Warunek! Serwer musi obsługiwać LiteSpeed. W przeciwnym wypadku będziemy musieli dodatkowo wykorzystać konwertery online lub stosować odpowiednie skrypty.

Wykorzystaj LiteSpeed na serwerze

Jaka wtyczka do konwersji zdjęć WebP na Wordpress

W przypadku jeżeli optymalizujemy stronę internetową i problemem jest waga i format zdjęć zwykle poza zmianami w generowaniu formatów przez Wordpress oraz dopasowaniu ich do odpowiednich wielkości pojemników na stronie oraz dla wersji responsywnych korzystamy z LiteSpeed oraz wtyczki automatycznie konwertującej JPG do WebP.

Converter for Media

Wtyczka do zmiany formatu zdjęć JPG na WebP

Wtyczka po zainstalowaniu i włączeniu całą pracę wykonuje w tle. Wystarczy odpowiednio skonfigurować i włączyć realizację konwersji dla aktualnych zdjęć oraz nowych.

Wtyczkę znajdziesz pod linkiem : https://pl.wordpress.org/plugins/webp-converter-for-media/

Po przejściu do ustawień wtyczki ukaże nam się ekran wejściowy, pokazujący parametry i strategię konwertowania plików w Wordpress

Wtyczka konwersji WebP - Converter for Media

W przypadku jeżeli chcemy konwertować obecne zdjęcia na stronie wystarczy wybrać CTA : Uruchom optymalizację zbiorczą

Statystyki dla konwersji oraz wymuszanie konwertowania

W ustawieniach zaawansowanych mamy do dyspozycji wybór z jakich katalogów wtyczka ma konwertować zdjęcia oraz czy ma konwertować nowe obrazy - tutaj włączamy switcher na TAK.

Obsługiwane katalogi oraz opcja konwersji nowych obrazów na WebP

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing