powrot do bloga
/
/
wordpress
/
Czym jest i jak wdrożyć certyfikat SSL

Czym jest i jak wdrożyć certyfikat SSL

Hauer Mateusz LinkedIn
Czym jest i jak wdrożyć certyfikat SSL

Co to jest certyfikat SSL i jak działa

Z tego artykułu dowiesz się czym jest certyfikat SSL, dlaczego jest on potrzebny oraz jak wdrożyć na stronie. Poznasz rodzaje certyfikatów SSL oraz jaka jest cena certyfikatów u różnych firm hostingowych.

Spis treści :

  1. co to jest SSL ?
  2. jak działa certyfikat SSL ?
  3. rodzaje certyfikatów SSL
  4. jaka jest cena SSL ?
  5. czy certyfikat SSL wpływa na SEO ?

Czym jest SSL ?

Dzięki SSL transmitowane dane pomiędzy serwerem, a użytkownikiem stająj się zaszyfrowane. SSL daje możliwość zabezpieczenia połączenia internetowego, jest to standard szyfrowania informacji na stronach internetowych. Dzięki temu że posiadasz na swojej stronie certyfikat SSL informacje które wysyłasz i odbierasz tj: poczta, serwer FTP, informacje na stronie poprzez internet są zaszyfrowane.

W skrócie. Strona zabezpieczona posiada zieloną kłódkę na pasku adresu oraz adres jej rozpoczyna się od https://

Do czego służy certyfikat SSL ?

Przede wszystkim SSL to bezpieczeństwo danych. To zaszyfrowanie transmisji i połączenia pomiędzy komputerem, a serwerem. Zabezpieczone dane są w pełni poufne i nie mogą być zmienione przez osoby trzecie w toku realizacji procesu wymiany.

Protokół https poprzez które dane są przesyłane stanowi doskonałe zabezpieczenie i ochronę danych.

Jak działa certyfikat SSL ?

Dane zaszyfrowane są trudniejsze lub niemożliwe do przechwycenia. W przypadku potrzeby i wysokich priorytetów dla zachowania poufności danych i prywatności użytkownika jest to obowiązkowa pozycja do wdrożenia. SSL w swoim działaniu wymaga uwierzytelnienia czyli potwierdzenia tożsamości.

Jeżeli Twoja strona internetowa wykorzystuje zabezpieczenie SSL, wszelkie treści i komunikacja pomiędzy przeglądarką, a serwerem odbywa się w sposób zaszyfrowany. W przypadku przekazywania informacji bez wykorzystania SSL informacje są wysyłane w formie tekstowej możliwej do odczytania.

SSL udowania i zapewnia naszą tożsamość dla drugiej strony transakcji lub wymiany informacji.

Czy warto mieć SSL ?

Zdecydowanie tak. Certyfikat potrzebujemy wszędzie tam gdzie przesyłane są dane. Jeżeli Twoja strona posiada formularz, forum, użytkownicy mogą się logować i wprowadzają dane to taka forma zabezpieczenia danych jest konieczna i właściwa by Twoja strona i dane Klientów były bezpieczne

Dodatkowo posiadanie certyfikatu buduje zaufanie do serwisu i wiarygodność. W przeglądarkach Twoja strona bez certyfikatu SSL może zgłaszać komunikat o niebezpiecznej zawartości i wymagać dodatkowo podania zgody na jej wyświetlenie.

Zabezpiecz transakcję ecommerce dzięki SSL

SSL głównie stosowany jest jako zabezpieczenie realizacji transakcji w ecommerce gdzie przy zakupie produktów wykorzystujemy mechanizmy płatności online i połączeń z bankowością elektroniczną.

Rodzaje certyfikatów SSL

W zależności od tego jaki poziom i stopień bezpieczeństwa potrzebujemy możemy wybrać z 3 rodzajów zabezpieczenia strony, sklepu. Każda wersja certyfikatu to różny poziom zabezpieczeń i ochrona użytkowników oraz koszt roczny. Jeżeli nie posiadasz certyfikatu warto zapytać o niego w firmie hostingowej w której masz wykupioną usługę serweru. Zobacz więcej o tym jak wybrać serwer, hosting do strony.

Certyfikat DV

To rozwiązanie dla stron i sklepów internetowych, właścicieli blogów czy małych portali internetowych. W zupełności wystarcza ten poziom ochrony.

Zabezpiecza transmisję i przepływ danych w obrębie domeny. To najprostsza i najbardziej popularna wersja certyfikatu.

Certyfikat OV

Certyfikat odpowiedni dla większych sklepów i ecoomerce oraz portali internetowych, które posiadają większą liczbę użytkowników oraz bardziej skomplikowane formularze i opcje rejestracji użytkowników np: rezerwacja noclegu, rezerwacja pobytu w ośrodku rekreacyjnym, która wymaga podania danych wrażliwych.

Certyfikat EV

Stosowane przez branżę finansową. Wyróżniony dodatkowym zielonym paskiem. Wydawany jest pod wieloma restrykcjami które należy spełnić aby móc go wdrożyć.

Certyfikat wildcard

W przypadku gdy chcesz zabezpieczyć nie tylko domenę główną ale także subdomeny lub grupę domen certyfikat typu wildcard umożliwia zabezpieczenie ich za jednym razem.

Jaka jest cena i ile kosztuje certyfikat SSL ?

W przypadku certyfikatów SSL do dyspozycji mamy następujące opcje wdrożenia i instalacji na swojej stronie.

Wdrożenie darmowego certyfikatu Let’s Encrypt

Wdrożenie darmowego rozwiązania certyfikat Let’s Encrypt i Cloudflare doskonale sprawdzą się dla właścicieli stron internetowych. Minusem jest jednak to że należy go co kilka miesięcy odnowić.

Wdrożenie płatnego certyfikat SSL

To koszt roczny w okolicach 100-150zł netto, zależnie od firmy w której dokonujemy zakupu. Można również zamówić SSL przy okazji zamawiania serweru w firmie hostingowej.

Najbardziej powszechne firmy generujące certyfikaty

comodo.com

domain.com/ssl-certificate

digicert.com

Ważność certyfikatu

Niezależnie od typu i poziomu ochrony jaki oferuje dany certyfikat okres ważności ochrony SSL wynosi rok. Po tym czasie należy podobnie jak domenę czy hosting przedłużyć jego ważność na kolejny okres abonamentowy.

Czy SSL wpływa na SEO i pozycje ?

Generalnie tak, jednak nie w sposób bezpośredni poprawi pozycję o 4 oczek w górę. Chodzi tutaj bardziej o pozytywny wpływ na użytkownika i odwiedziny na stronie. W przypadku gdy nie posiadamy SSL wejście na stronę często jest utrudnione przez wyświetlający się monit o potencjalnie niebezpiecznej zawartości na którą użytkownik chce wejść.

Adresy url podstron czyli https

W przypadku wdrożenia SSl do strony która go nie posiadała ważne jest to by zmienić adresy kanoniczne na https i zadbać o poprawne przekierowania adresów URL z http na https.

Bez SSL nie dokonasz integracji sklepu z Facebook

Niestety pełnej integracji Twojego sklepu z Facbookiem bez certyfikatu SSL nie będzie można dokonać.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing