powrot do bloga
/
/
wordpress
/
Jak wybrać serwer (hosting) do strony

Jak wybrać serwer (hosting) do strony

Hauer Mateusz LinkedIn
Jak wybrać serwer (hosting) do strony

Jak wybrać serwer (hosting) na stronę internetową ?

Jeżeli chcesz zaistnieć w internecie i stworzyć swoją stronę internetową bardzo ważną kwestią jest wybór odpowiedniego serwera (hostingu) czyli udostępnionego miejsca z którego strona (pliki, kod, zdjęcia, teksty) będzie pobierana i odczytywana po stronie urządzenia Klienta.

Z tego artykułu dowiesz się jaki najlepiej wybrać typ serwera, jak kupić serwer oraz czy warto zainteresować się darmowym hostingiem.

Spis treści : 

 1. Co to jest serwer ?
 2. Jaki wybrać serwer do strony ? Podstawowe parametry na które warto zwrócić uwagę
 3. Jak kupić serwer ?
 4. Darmowy czy płatny hosting ?
 5. Hosting współdzielony, VPS, czy dedykowany ? 
 6. Jaki hosting wybrać w 2022 roku ?

Co to jest serwer ?

To maszyna zewnętrzna (komputer) o bardzo dobrych parametrach technicznych : ram, dysk, procesor, który jest stale przez 24h podłączony do internetu. Spełnia on wymogi bezpieczeństwa oraz jakościowe, posiada określoną przestrzeń na której możesz wynająć powierzchnię by Twoja strona mogła być z tego miejsca odczytywana po wpisaniu adresu domeny (wcześniej jednak należy odpowiednio skonfigurować domenę z serwerem poprzez odpowiednią modyfikację DNS).

Serwer to powierzchnia dyskowa do trzymania plików strony i poczty.

Co to jest hosting ?

To inaczej usługa udostępniania zasobów serwera poprzez oddaniu do użytkowania określonej powierzchni dyskowej dla Zamawiającego. Usługa zwykle zamawiana jest w okresie rocznym w formie abonamentu.

Jaki najlepiej wybrać typ serwera do strony ?

Wybór firmy hostingowej, a co za tym idzie serwera jest bardzo istotny z punktu widzenia działania strony, jej dostępności oraz czasu potrzebnego do jej otworzenia. Również bezawaryjność ma tutaj priorytetowe znaczenie. Aby wybrać hosting, który będzie spełniał Twoje oczekiwania warto przemyśleć kilka poniższych kwestii by nie przepłacać za usługę oraz dobrać idealnie parametry serweru.

Zobacz popularne hasło wśród firm hostingowych - co to jest hosting Wordpress.

Limity, ograniczenia, moc i transfer - w skrócie warto poznać ograniczenia by wybrać ofertę bez nich.

Powierzchnia serwera na stronę internetową

W przypadku niedużych stron np do 10-20 podstron wielkość powierzchni serwera na stronę więcej niż 1gb nie jest potrzebna. Sama strona jeżeli nie zawiera 100stu zdjęć i filmów po 10-100mb każdy zajmie około 100-200mb, więc powierzchnia serweru 1GB jest aż nadto.

Transfer czyli ilość pobrań i wyświetleń strony

Zwykle transfer w firmach profesjonalnie świadczących usługi hostingowe jest nielimitowany. Tanie hostingi (firmy świadczące usługi wynajmu serweru) ofertują limity rzędu 2-5gb transferu lub więcej. Warto zwrócić uwagę na koszta związane z dodatkowym transferem. Niespodzianką dla nas która może się wydarzyć w ciągu trwania usługi taniego hostingu może być w brak strony online przy przekroczeniu transferu. Warto rozważyć hosting bez limitów zwłaszcza jeżeli planujemy rozwój strony i prowadzenie działań marketingowych powodujących dużą liczbę wyświetleń strony i jej zawartości.

Pełna konfigurowalność z poziomu panelu administratora

Warto upewnić się że z poziomu panelu administratora dostajemy możliwość samodzielnego założenia baz danych, zmianę wersji PHP, dostęp do plików po SSH, dodania domeny i wykorzystania auto instalatorów dla skryptów jak np: instalacja wordpress’a, dostępu do MySQL

Limity baz danych, skrzynek email, kont ftp

Pod względem limitów często są nakładane ograniczenia związane z ilością baz danych, które możemy założyć z poziomu panelu administratora np do 3-5, liczba kont mailowych do 5ciu, gdzie kolejne są płatne dodatkowo. Pod tym względem również jeżeli planujemy więcej niż jedną stronę na jednym serwer (usłudze hostingowej) taki pakiet może nas mocno ograniczać.

Ilość ramu i procesor - czas wczytania strony

Większość firm hostingowych prześciga się w swoich ofertach na stronach doskonałymi czasami reakcji serwera TTFB tj: Time To First Byte, dużą pojemnością (której najprawdopodobniej nie wykorzystasz w połowie), nielimitowanym transferem. Mało w której ofercie jest podana charakterystyka i parametry techniczne zapewniające o szybkości działania strony co jest istotne z punktu widzenia współczynnika odrzuceń strony i SEO oraz choćby najnowszej aktualizacji algorytmu Google pt : Core Web Vitals.

Warto zapytać o parametry techniczne gdyż może okazać się że nasza strona z efektownymi animacjami lub wideo ładującym się na start nie będzie się otwierać użytkownikom mobilnym lub czas ten będzie > 2 sekund co jest niedopuszczalne.

Koszt przedłużenia hostingu w kolejnych latach

Warto sprawdzić cenę za przedłużenie usługi w kolejnych latach, firmy bowiem czasem stosują promocje by złapać klienta tanim serwerem za 49zł netto, który w kolejnych latach lubi kosztować 5x kwoty promocji.

Jak sprawdzić hosting strony ?

Można poprosić o usługę demo udostępnioną na 14 dni do testów. Mamy wówczas czas by migrować nasze strony internetowe i wykonać testy oferowanej usługi.

Jak kupić serwer ?

Kupić serwer możemy na stronie firmy hostingowej. Jest to prosta realizacja formularza wyboru pakietu i wypełnienia formularza w którym podajemy dane firmy oraz login i hasło do usługi. Warto wyposażyć usługę w certyfikat SSL, który podniesie bezpieczeństwo strony internetowej

Firma hostingowa

To dostawca usługi serweru dla swoich klientów. Oferuje zwykle różne rodzaje pakietów i serwerów od podstawowych do dedykowanych i indywidualnych.

Darmowy (najtańszy, tani) hosting czy płatny ?

Z naszego 10 letniego doświadczenie wynika że lepiej kupić najtańszy hosting, w którym otrzymujemy :

 1. pomoc administratora oraz support
 2. jakąkolwiek gwarancje działania 99% czasu w ciągu roku
 3. możliwość dostępu do panelu administratora oraz lepszy czas odpowiedzi serweru

W przypadku tanich lub darmowych hostingów mogą występować problemy z awaryjnością lub bezpieczeństwem.

Hosting biznes do domeny co to jest ?

To inaczej marketingowa nazwa usługi hostingu skierowana dla grupy docelowej biznesu. Zwykle odpowiednie parametry mogą być delikatnie poszerzone by oferta mogła być odpowiednio targetowana.

OVH Hosting - pakiety firm hostingowych

To hosting firmy OVH. Warty rozważenia gdyż OVH ma bardzo dobre serwery i usługę. Minusem jest płatny support tj: w celu uzyskania pomocy należy wykupić usługę supportu, co w przypadku użytkowników nie znających zagadnień konfiguracji serweru i poruszania się po panelu administratora może być wskazane.

Domena i hosting do strony

Zarówno nazwa (domena) jak i hosting potrzebny jest aby strona mogła być wyświetlana pod zadaną nazwą i internecie 24h/7 dni w tygodniu. Szacujemy że roczny koszt utrzymania strony internetowej to około 150-250zł netto.

Czy hosting jest potrzebny ?

Tak zdecydowanie, bez hostingu Twoja strona internetowa nie będzie mogła być wyświetlona po wpisaniu nazwy domeny.

Jak przenieść hosting strony  ?

Zwykle przeniesienie hostingu sprowadza się do przeniesienia stron fizycznie z jednego serwera na drugi (np w przypadku zmiany firmy hostingowej). Nowy usługodawca hostingu może zaoferować bezpłatne przenosiny jeżeli skrzynek nie ma więcej niż 5 i pliki strony nie zajmują więcej niż 200-300mb.

Jakie są typy serwera, hostingu ?

Wyróżniamy co najmniej trzy typy serweru oraz pakiety tworzone na potrzeby marketingu jak np: hosting wordpress/

Hosting współdzielony

To podstawowa usługa serweru, budżetowa pakiety o bardzo standardowych parametrach dysku twardego (pojemność), ilość ramu, procesora. Najczęściej wybierany serwer przez Klientów i typowa standardowa oferta firm hostingowych. Wielu użytkowników korzysta z tego samego serweru posiadając tam konta.

Wady hostingu współdzielonego:

 • wszystkie konta przypisane są do jednego adresu IP (w przypadku gdy inna usługa obsługiwana również z tego serwera znajdzie się na czarnej liście lub będzie to strona niezgodna z Prawem, nasza strona jako że znajduje się w jej otoczeniu również po właśnie adresie IP może być zakwalifikowana w podobny sposób ),
 • w przypadku włamania na serwer współdzielony do innej strony, jesteśmy narażeni na atak,

Zalety :

 • dobra cena w stosunku do jakości usługi,
 • panel administratora dający możliwość obsługi konta (założenie skrzynek email, dodanie domeny, dodanie bazy danych, zmiana wersji PHP, logowanie do MySQL)

Hosting VPS

Czyli wirtualny serwer prywatny. Jest to to rozwiązanie pomiędzy usługą hostingu współdzielonego, a dedykowanego. Jest to instancja serweru (wirtualna maszyna) na naszym koncie współdzielonym co daje nieco lepsze parametry jednak dalej jest to konto współdzielone. W tej opcji użytkowników na serwerze jest mniej niż na serwerze współdzielonym, a maszyny wirtualne są od siebie oddzielone.

Hosting dedykowany

To usługa, w której wyłącznie my jesteśmy jedynym użytkownikiem serweru. Nie ma otoczenia i innych użytkowników wykorzystujących zasoby serweru. Nie ma dodatkowych obciążeń dla działania serweru.

Zalety:

 • tylko my jesteśmy użytkownikiem maszyny,
 • dużo lepsze parametry techniczne - możliwość zamówienia dedykowanego serweru z odpowiednimi dla nas parametrami RAM i szybkością procesora,
 • stabilność, niezawodność, bezpieczeństwo,
 • idealny dla stron czy aplikacji wymagających duży zasobów RAM/CPU

Wady:

 • dodatkowa opłata za panel administratora (Direct Admin),
 • dodatkowa opłata za pomoc i konfigurację usługi

Niezależnie od hostingu warto również dopasować tworzoną stronę do jej celu oraz ilości wejść, pomoże to oszacować zapotrzebowanie na przepustowość i zasobność hostingu. Zobacz jakie są typy stron internetowych.

Jaka jest cena hostingu do strony internetowej ?

Koszt usługi hostingu zależny jest od potrzeb i parametrów. Podstawowy hosting to koszt około 89 - 120zł netto rocznie z przyzwoitymi parametrami, które pozwolą na szybkie działanie strony i odpowiedź serweru. W przypadku gdy Twoja strona zawiera wiele dodatków jak sprypty trackingowe, sprzedażowe, monitorujące ruch, animacje, płynne przejścia etc serwer podstawowy (współdzielony), może nie być wstanie sprostać wymaganiom. Warto skonsultować wówczas wybór usługi z wykonawcą strony lub firmą hostingową.

Zobacz również :

Zobacz naszą rekomendację serweru na 2023 rok.

Jaki hosting w 2023 roku wybrać ?

Z naszej strony w przypadku realizacji stron skomplikowanych sugerujemy rozwiązania serwerów VPS lub dedykowanych, które posiadają parametry 2x, 4x lepsze niż podstawowy serwer z oferty firmy hostingowej.

Ranking najlepszych firm z naszą rekomendacją to : Atthost lub Cyberfolks

Warto zainteresować się ofertami firm hostingowych : atthost.pl lub cyberfolks (jednak tutaj limity nakładane na ilość baz danych i kont email jak dla nas nie są dobrą strategią firmy cyberfolks).

Jaką pojemność hostingu wybrać ?

Na start polecamy podstawową pojemność, z czasem można przejść na wyższy pakiet za dopłatą. Warto wybrać podstawowe parametry pojemności gdyż zwykle nie wykorzystamy więcej niż 20-30%, a w przypadku przekroczenia możemy zawsze z czasem przejść na wyższy pakiet hostingowy

Jaki hosting wybrać dla bloga ?

W przypadku prowadzenia bloga radzimy zacząć od podstawowego pakietu hostingu współdzielonego, jeżeli nie planujesz indywidualnych rozwiązań dla swoich czytelników jak dedykowane konta, zapis do wewnętrznego systemu CRM, strefy płatne i wdrożenie ecommerce. Jednak jeżeli dopiero ruszasz z blogiem warto wybrać podstawowy pakiet.

Jaki hosting wybrać dla sklepu internetowego ?

Jeżeli planujesz duży sklep z integracją z systemem CRM, podłączeniem salesmanago lub innych platform sprzedażowych, a produktów będzie więcej niż 15, warto zainwestować w przynajmniej podstawowy serwer dedykowany, który da Ci bezpieczeństwo i lepsze parametry już na start.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing