powrot do bloga
/
/
wordpress
/
Dyrektywa Omnibus. Jak dostosować sklep internetowy na Wordpress

Dyrektywa Omnibus. Jak dostosować sklep internetowy na Wordpress

Hauer Mateusz LinkedIn
Dyrektywa Omnibus. Jak dostosować sklep internetowy na Wordpress

Zobacz jak przygotować swój ecommerce na nowe przepisy związane z dyrektywą Omnibus. W tym artykule sprawdzimy czy istnieją wtyczki i gotowe rozwiązania dedykowane dla Woocommerce które pomogą wdrożyć nowe zalecenia.

Spis treści

Czym jest dyrektywa Omnibus ?

Dyrektywa Omnibus (Dyrektywa (UE) 2018/822) to dyrektywa Unii Europejskiej, która zmienia kilka istniejących dyrektyw UE związanych z ochroną konsumentów. Dyrektywa odnosi się do zmian w zakresie informowania o cenach i stosowanych fikcyjnych rabatach.

Nota prawna:

Dyrektywa 98/6/WE Parlamentu Europejskiego, Rady z dnia 16 lutego 1998 r. w sprawie ochrony konsumenta w sprawie podawania cen produktów oferowanych konsumentom (Dz.U. L 080 z 18.3.1998, s. 27, z późn. zmianami).

Jakie regulacje wprowadza dyrektywa Omnibus ?

Zgodnie z art. 6a ust 1 czytamy:

Wg. art. 6a ust. 1 dodanego dyrektywą Omnibus do dyrektywy 98/6/WE należy w każdej informacji o stosowanej promocji, obniżce ceny podać cenę przed zastosowaniem obniżki. Przepis również podaje że cena wcześniejsza która ma zostać podana nie może być ceną z okresu krótszego niż 30 dni zastosowaną przed obniżką.

Obowiązek informowania o najniższej cenie dla właścicieli ecommerce

W przypadku podawania ceny na karcie produktu musi się znaleźć również komunikat mówiący o najniższej cenie produktu obowiązującej minimum 30 dni przed jej zmianą.

Jeśli produkt lub usługa jest w sprzedaży do 30 dni, obowiązkiem właściciela ecommerce jest informowanie użytkownika o najniższej cenie obowiązującej od dnia jego wprowadzenia.

Obowiązek zapobiegania fałszywym opiniom w Twoim ecommerce

W przypadku prowadzenia sklepu internetowego istnieje obowiązek wykazania przez właściciela że opinie na sklepie są realnymi opiniami od konsumentów którzy zakupili produkt. Proceder jest powszechny wśród mniejszych sklepów, które poprzez fikcyjne i zakupione opinie zawyżają średnią ocen danego produktu wprowadzając w błąd konsumentów.

Każdy właściciel sklepu internetowego powinien umieć wykazać prawdziwość opinii od realnych użytkowników. Można to osiągnąć umożliwiając pozostawienie opinii jedynie dla użytkowników którzy zakupili produkt.

Negatywne komentarze i opinie. Kolejną istotną kwestią jest brak możliwości ingerowania w komentarze negatywne i próby ich usuwania.

Zmiany w regulaminie sklepów

Wg. nowych przepisów regulamin sklepu internetowego należy zaktualizować o aktualny numer telefonu, postanowienie o odpowiedzialności.

Aktywny i poprawny numer telefonu który działa

Numer telefonu staje się wymogiem koniecznym do spełnienia wymagań. Powinien być umieszczony w widocznym miejscu na sklepie internetowym oraz umożliwiać kontakt w sprawie zwrotów, reklamacji lub pytań o dostępność lub dostawę. Nie może być to numer który nie jest obsługiwany przez nikogo w Twoim sklepie internetowym.

Od kiedy obowiązuje ustawa Omnibus ?

Na terenie Polski ustawa dyrektywy Omnibus obowiązuje od 1 stycznia 2023 roku.

Jak wdrożyć dyrektywę Omnibus do Woocommerce ? Przegląd wtyczek

W przypadku jeżeli posiadasz sklep w rozwiązaniu Woocommerce istnieje kilka rozwiązań (wtyczek do Wordpress), dzięki którym sprawnie wdrożysz zalecenia dyrektywy.

Wtyczka płatna od WPDesk

Płatna wtyczka Omnibus dla Woocommerce od WP Desk

Gotowe rozwiązanie pozwalające zmienić parametry takie jak ostatnia najniższa cena z przed 30 dni orz treść wiadomości.

Jak działa wtyczka Omnibus i jak ją zainstalować ?

Wystarczy założyć konto na wpdesk.pl, wyszukać wtyczkę Omnibus, dokonać zakupu. Następnie pobrać na dysk i zainstalować w Wordpress.

Wtyczka automatycznie sprawdzi ceny produktów na Twoim sklepie. Jeżeli cena zmieni się wtyczka dokona umieszczenia stosownej informacji na karcie produktu o najniższej cenie z ostatnich 30 dni.

Link do wtyczki od WP Desk: https://www.wpdesk.pl/sklep/omnibus-woocommerce/

Zobacz również jak założyć sklep internetowy ?

Polska darmowa wtyczka Omnibus - pokaż najniższą cenę produktu

Polska wtyczka do Wordpress, autora Marcin Pietrzak. Wtyczkę możesz wyszukać w panelu wtyczek w Twoim Wordpress i bezpośrednio zainstalować z kokpitu. Jeżeli jednak chcesz pobrać z repozytorium Wordpress poniżej link https://pl.wordpress.org/plugins/omnibus/

Polska wtyczka omnibus autorstwa Marcin Pietrzak

PerfectWP - WC Omnibus od PerfectWP

Wtyczka dostępna w języku PL i EN. Oferuje realizacje założeń dyrektywy tj: wyświetlanie najniższej ceny w ciągu ostatnich 30 dni oraz monitoring dzienny zmiany ceny.

PerfetcWP - WC Omnibus

Link do wtyczki : https://wordpress.org/plugins/perfectwp-wc-omnibus/

Zobacz : sklepy internetowe Kraków naszej agencji.

Jak wdrożyć pozostałe dyrektywy Omnibus ?

Pozostałe zmiany dyrektywy Omnibus w Twoim ecommerce niestety musisz wdrożyć samodzielnie lub przy pomocy developera. Jeżeli nie masz czasu skorzystaj z naszej usługi opieka Wordpress.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing