powrot do bloga
/
/
marketing
/
Jak założyć sklep internetowy ?

Jak założyć sklep internetowy ?

Hauer Mateusz LinkedIn
Jak założyć sklep internetowy ?

Dlaczego założenie sklepu internetowego jest początkiem do którego nie chcesz wracać ?

Posiadanie własnego sklepu internetowego staje się coraz bardziej popularnym i atrakcyjnym przedsięwzięciem biznesowym. W obecnych czasach, z łatwością dostępu do różnorodnych produktów, możliwością ekonomicznego ich importu oraz prostym procesem kreowania produktów cyfrowych, wielu przedsiębiorców rozważa rozpoczęcie działalności w sektorze e-commerce.

Twój sklep - musi działać 24h / 7 dni w tygodniu bez awaryjnie.

Sklep internetowy to produkt który po prostu musi działać bezawaryjnie, być ciągle dostępny dla użytkowników.

Jest to platforma funkcjonująca w oparciu o specjalistyczne oprogramowanie, umożliwiające klientom dokonanie zakupów, wybór sposobu dostawy oraz realizację płatności. Dla sprzedawcy platforma ta oferuje funkcje takie jak dodawanie nowych produktów wraz z cenami, zdjęciami i opisami, zarządzanie zamówieniami oraz analizę danych sprzedażowych w przypadku integracji z systemami zewnętrznymi np Baselinker czy system CRM.

Decyzja o wyborze odpowiedniej platformy dla sklepu online jest kluczowa gdyż wiąże za sobą inwestycję w technologię i rozwiązania które mają pracować dla Ciebie każdego dnia. Zobacz jak nie przepalić budżetu na rozwiązania których nie potrzebujesz.

W obecnych czasach, jak wskazuje Tomasz Starzyk, rzecznik Dun & Bradstreet Poland, sektor e-commerce doświadcza znaczącego rozwoju. Zgodnie z jego wypowiedzią dla "Rzeczypospolitej":

Liczba sklepów internetowych może wzrosnąć do 65 tysięcy do końca bieżącego roku, co świadczy o rekordowym wzroście w tej branży.


Jeśli zastanawiasz się, jak otworzyć własny sklep internetowy, istotne jest skupienie się na aspektach technicznych, logistycznych, finansowych i marketingowych. Ten artykuł pomoże Ci rozpocząć działalność e-commerce, prowadząc Cię od początkowego pomysłu aż do promocji gotowego sklepu. Zawiera on informacje o:

 • Doborze odpowiedniej platformy e-commerce.
 • Integracji sklepu z systemami płatności, księgowością oraz usługami kurierskimi.
 • Kluczowych zasadach projektowania strony sklepu.
 • Formalnościach prawnych i wymaganiach niezbędnych do legalnej sprzedaży online.
 • Planowaniu działań marketingowych, aby skutecznie promować swój sklep w Internecie.

Zobacz również:


spis treści:

 1. Dlaczego warto założyć własny sklep internetowy?
 2. Jak działa sklep internetowy
 3. Zalety prowadzenia sklepu internetowego
 4. Jak założyć sklep internetowy
 5. 10 prostych kroków do sklepu internetowego
 6. W jaki sposób promować sklep internetowy?
 7. W jaki sposób dobrze prowadzić sklep internetowy?
 8. Koszt założenia sklepu internetowego
 9. FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego warto założyć własny sklep internetowy?

Dla wielu osób uruchomienie własnego sklepu online jest realizacją marzenia o zarabianiu na tym, co kochają. Dla innych stanowi to naturalny krok w rozwoju istniejącego przedsiębiorstwa, umożliwiając rozszerzenie dotychczasowej oferty. Bez względu na motywację, decyzja o założeniu sklepu internetowego oferuje liczne zalety, otwierając przed przedsiębiorcami drzwi do praktycznie nieograniczonych możliwości zarówno w sprzedaży detalicznej, jak i hurtowej.

Dynamiczny rozwój polskiego sektora e-commerce

Prognozy opublikowane przez PWC wskazują, że do 2026 roku wartość polskiego rynku e-commerce osiągnie poziom przekraczający 162 miliardy złotych. Polski handel elektroniczny, z rocznymi wzrostami na poziomie około 12%, stanowi jeden z najbardziej obiecujących i najszybciej rozwijających się sektorów e-commerce w Europie.

Raport „E-commerce w Polsce 2020” przygotowany przez Gemius ujawnia, że 72% polskich użytkowników internetu dokonuje zakupów online w krajowych sklepach internetowych. To oznacza ponad 20 milionów potencjalnych klientów, do których możesz skierować swoją ofertę. Żadna inna forma sprzedaży nie zapewnia tak dużego potencjału dla rozwoju biznesu.

Uruchomienie sklepu online jako rozwinięcie działalności stacjonarnej

Rozpoczęcie sprzedaży online jest logicznym krokiem dla właścicieli sklepów stacjonarnych, szczególnie w kontekście wzrostu kosztów utrzymania i inflacji. Tworząc sklep internetowy, możesz liczyć na:

 • dotarcie do nowych odbiorców z całego kraju i świata, co otwiera przed Tobą drzwi do znacznie większego rynku;
 • konkurencyjność – wykorzystując istniejące doświadczenie i relacje z dostawcami, a także wiedzę o preferencjach klientów, możesz wyróżnić się na tle konkurencji; dodatkowo, posiadając punkt stacjonarny, oferujesz opcję odbioru osobistego;
 • możliwość ciągłej sprzedaży – Twój sklep internetowy jest otwarty 24/7, nawet w święta i dni wolne od handlu.

Raport „W kryzysie do e-commerce 2022”, opracowany przez E-Izbę, wskazuje, że 78% konsumentów przeniosło swoje zakupy do internetu, by zoptymalizować wydatki. Trend przenoszenia się sprzedaży do sieci jest widoczny we wszystkich sektorach. Brak sklepu online oznacza utratę szansy na dotarcie do szerokiej grupy potencjalnych klientów i zmniejszenie potencjału zarobkowego.

Małe ryzyko finansowe

Inwestycja w sklep internetowy wiąże się z znacznie niższymi kosztami niż uruchomienie tradycyjnego przedsiębiorstwa. Oszczędzasz na wynajmie przestrzeni, nie musisz od razu zatrudniać personelu, a przy opcji dropshippingu nie ponosisz kosztów zakupu produktów na start. W rezultacie, założenie sklepu online charakteryzuje się minimalnym ryzykiem finansowym.

Komfort zarządzania sklepem online

Automatyzacja procesów sprzedażowych oferowana przez Sky-Shop znacznie ułatwia obsługę sklepu internetowego, eliminując potrzebę ręcznego przetwarzania wielu danych. Nie musisz samodzielnie wprowadzać danych klientów do systemu fakturacji czy etykiet wysyłkowych, sprawdzać statusu płatności, czy aktualizować ceny i stany magazynowe. System automatycznie dostarcza te informacje.

Ponadto, zarządzanie zamówieniami z różnych kanałów sprzedaży odbywa się za pośrednictwem jednego, centralnego panelu administracyjnego. Dostęp do aplikacji mobilnej, który umożliwia stałe monitorowanie zamówień i dostępnego asortymentu, pozwala na elastyczną pracę w dowolnym miejscu i czasie, zwiększając tym samym wygodę prowadzenia biznesu online.

Jak działa sklep internetowy ? 

Zarządzanie sklepem internetowym wymaga jednoczesnego uwzględnienia wielu aspektów, aby zapewnić klientom wygodne doświadczenie zakupowe.

Podstawowym krokiem jest wybór właściwej platformy e-commerce / silnika sklepu/ , którą powinieneś zintegrować z zewnętrznymi systemami płatności, magazynem, systemem płatności. Idealnie jeżeli wdrożysz automatyzację obsługi zakupów i powiadomień Klientów o statusach zamówień.

Innym istotnym elementem jest zarządzanie zapasami i logistyką wysyłki. Wiele sklepów online prowadzi własne magazyny dla szybkiej realizacji zamówień. Popularną alternatywą jest model dropshippingu, gdzie towary są wysyłane bezpośrednio od dostawcy do klienta.

Zakładanie sklepu internetowego wiąże się także z przestrzeganiem przepisów prawnych dotyczących sprzedaży online, w tym praw konsumentów do reklamacji i zwrotu towarów.

Po uruchomieniu sklepu niezbędne są działania marketingowe i prowadzenie analizy działalności, aby zwiększyć rozpoznawalność sklepu i dostosować ofertę do potrzeb klientów.

Wizja na sklep internetowy. Skąd czerpać inspiracje / pomysły na sklep internetowy ?


Najczęściej znakomite pomysły biznesowe rodzą się z pasji. Twoje hobby, zainteresowania czy dotychczasowe doświadczenia zawodowe mogą być inspiracją do założenia własnego sklepu internetowego.

Rozważ swoje umiejętności i wiedzę specjalistyczną. Jeśli masz ekspertyzę w konkretnej branży lub dysponujesz wyjątkowymi umiejętnościami, mogą one przyczynić się do stworzenia unikatowego sklepu internetowego, który wyróżni się na rynku.

Analiza trendów e-commerce

Analiza trendów, np. poprzez Google Trends czy badanie popularności produktów w wyszukiwarkach, może pomóc w określeniu potencjału różnych kategorii produktów i ukształtowaniu atrakcyjnej oferty.

Nie można też zapominać o sklepach internetowych, które odniosły sukces dzięki oryginalnym ideom, wykorzystaniu innowacyjnych technologii lub popularności ich założycieli w mediach społecznościowych.

Wśród ciekawych przykładów sklepów internetowych, które osiągnęły sukces dzięki oryginalnym koncepcjom, można wymienić:

 • Sklep ogrodniczy online, który łączy sprzedaż z bogatymi treściami edukacyjnymi na blogu dla miłośników ogrodnictwa - sklep.poradnikogrodniczy.pl
 • Sklep z rękodziełem, oferujący unikatowe, ręcznie wykonane przedmioty dla pasjonatów sztuki użytkowej i rękodzieła - handmaderki.pl
 • Serwis drukarski online, gdzie klienci mogą projektować własne wydruki, a firma zajmuje się ich realizacją i dostarczaniem gotowych produktów - drukomat.pl
 • Sklep prowadzony przez popularnych blogerów i twórców treści podróżniczych, oferujący autorskie produkty związane z ich przygodami i doświadczeniami z podróży - Busem Przez Świat

Nazwa dla Twojego sklepu


Podczas wybierania nazwy dla Twojego sklepu internetowego warto postawić na coś krótkiego i łatwego do zapamiętania. Możesz to zrobić, wybierając słowa związane z Twoją branżą, dodając przedrostek lub korzystając z narzędzi online do generowania nazw, takich jak np. panabee.com.

Ważne jest, aby upewnić się, że wybrana nazwa jest dostępna jako domena internetowa, nie jest już używana przez inny sklep, ani nie jest chroniona jako znak towarowy. Dobrze przemyślana nazwa może pomóc wyróżnić Twój sklep na tle konkurencji i ułatwić klientom zapamiętanie Twojej marki.

Zalety prowadzenia sklepu internetowego

Prowadzenie sklepu internetowego ma wiele zalet, które przyciągają przedsiębiorców do tego modelu biznesowego:

 1. Dynamiczny wzrost branży: E-commerce jest sektorem szybko rozwijającym się, co oferuje możliwości ciągłego zwiększania dochodów.
 2. Zarządzanie z dowolnego miejsca: Możliwość zarządzania sklepem internetowym z każdego miejsca na świecie, dając możliwość tworzenia biznesu o charakterze pasywnym.
 3. Obniżone koszty startowe: W porównaniu z tradycyjnym sklepem, otwarcie sklepu online jest zazwyczaj tańsze, co obniża barierę wejścia.
 4. Szybkość i elastyczność adaptacji: Możliwość szybkiego reagowania na zmieniające się warunki rynkowe oraz dostosowywania oferty.
 5. Możliwości skalowania biznesu: Korzystanie z narzędzi reklamowych online umożliwia efektywne zwiększanie sprzedaży i rozszerzanie oferty.
 6. Analiza danych o kupujących: Technologie takie jak cookies pozwalają na zbieranie i analizowanie danych o zachowaniach i preferencjach klientów.
 7. Globalny zasięg: Sklep internetowy pozwala na dotarcie do klientów na całym świecie.
 8. Niski koszt ekspansji zagranicznej: Łatwość wejścia na rynki zagraniczne bez znacznych inwestycji, a także korzystanie z globalnych usług kurierskich dla tańszej wysyłki zagranicznej.

Jak założyć sklep internetowy?

Jak założyć własny sklep internetowy ? poznaj platformy i opinie


Planuj rozwój sklepu i swoje wymagania

Rozpoczęcie działalności sklepu internetowego wymaga dokładnego planowania i zrozumienia istotnych aspektów prawnych. Po pierwsze, konieczne jest założenie działalności gospodarczej i dopełnienie formalności w odpowiednich urzędach. Następnie, ważne jest przygotowanie sklepu do działania zgodnie z przepisami dotyczącymi praw konsumentów, w tym opracowanie regulaminu bez niedozwolonych postanowień oraz zapewnienie bezpiecznych metod płatności.

Kluczowym elementem jest także wypracowanie solidnego pomysłu na biznes, który będzie fundamentem Twojego sklepu internetowego. Kluczowe znaczenie ma wybór specyficznej niszy rynkowej i modelu biznesowego. Znalezienie niewykorzystanej przestrzeni rynkowej lub zidentyfikowanie potrzeb klientów może stanowić podstawę do wyróżnienia się na tle konkurencji.

W poszukiwaniu inspiracji dla swojego biznesu e-commerce, warto skupić się na analizie aktualnych trendów na rynku. Narzędzia takie jak Google Trends czy specjalistyczne programy SEO (np. Semstorm, Senuto, Ahrefs) mogą pomóc w identyfikacji potencjalnych nisz i popularnych produktów. Idealnie, gdybyś wybrał obszar, w którym już masz doświadczenie, co ułatwi Ci wejście na rynek i zbudowanie wiarygodności.

Istnieje wiele sposobów na prowadzenie sklepu internetowego. Dla niektórych jest to działalność na pełny etat, wymagająca bezpośredniego zaangażowania w obsługę zamówień lub zatrudnienia pracowników. Inni mogą opierać swoją działalność na usługach fulfilmentu, czyli zewnętrznej obsłudze pakowania i wysyłki towarów. Jeszcze inni wybierają model biznesu pasywnego, na przykład dropshipping, który pozwala na prowadzenie działalności bez konieczności posiadania własnego magazynu. Wybór odpowiedniej formy działalności zależy od dostępnych zasobów finansowych oraz od tego, ile czasu jesteś gotów poświęcić na prowadzenie i zarządzanie sklepem.

Wybór modelu biznesowego


Wybór modelu biznesowego dla sklepu internetowego powinien uwzględniać kategorię sprzedawanych produktów. Niektóre sklepy rozkwitają dopiero po kilku latach działalności, podczas gdy inne szybko odnoszą sukces w dochodowych niszach. Aby znaleźć swoją niszę, warto badać trendy na zagranicznych rynkach i sprawdzać, które produkty cieszą się popularnością, a jednocześnie nie są jeszcze szeroko dostępne w Polsce. Narzędzia takie jak AMZ Scout dla Amazona czy TradeWatch dla Allegro mogą być pomocne w analizie najpopularniejszych kategorii produktów na tych platformach.

Przy planowaniu uruchomienia własnego sklepu internetowego istotne jest też uwzględnienie czasu potrzebnego na wdrożenie. Korzystając z gotowych rozwiązań, takich jak platformy e-commerce, szablony graficzne czy szablony e-maili, uruchomienie sklepu może zająć tylko kilka tygodni. Natomiast jeśli planujesz indywidualne dopasowanie każdego elementu, cały proces może wydłużyć się do kilku miesięcy. Ważne, by w tym czasie dokładnie opracować strategię biznesową, która pozwoli na efektywne wejście na rynek i wyróżnienie się wśród konkurencji.

Jak wybrać branżę sklepu internetowego?


Decydując o branży  dla Twojego sklepu internetowego, kluczowe jest wybranie dziedziny, która odpowiada Twoim zainteresowaniom lub doświadczeniu. Taka decyzja pozwoli Ci rozwijać sklep z większą pasją i zaangażowaniem, co przekłada się na wyższą jakość oferowanych treści oraz wyróżnienie się na rynku.

Pomyśl też o tym, co może zainteresować Twoich potencjalnych klientów i jakie produkty czy usługi możesz im zaproponować. Znajomość potrzeb i preferencji odbiorców umożliwi Ci stworzenie atrakcyjnej oferty oraz dostosowanie wyglądu i funkcjonalności sklepu do oczekiwań rynku. W dobie zaciętej konkurencji w branży e-commerce, nawet małe szczegóły mogą odgrywać znaczącą rolę w zdobywaniu klientów i budowaniu przewagi konkurencyjnej.

Gotowe rozwiązania ecommerce

Korzystanie z gotowych rozwiązań e-commerce może być kosztowo efektywne. Przed rozpoczęciem pracy nad sklepem internetowym istotne jest przygotowanie szczegółowego planu biznesowego, który uwzględni wszystkie koszty związane z funkcjonowaniem sklepu oraz cele rozwojowe. Jasno określony plan działania pomoże w osiągnięciu zamierzonych wyników.

Analiza SWOT

Podczas planowania ważne jest zbadanie rynku oraz potencjalnych zagrożeń i możliwości, co można zrobić za pomocą analizy SWOT. Poznanie otoczenia biznesowego i rynkowych szans pozwoli lepiej dostosować strategię sklepu. Również analiza konkurencji jest kluczowa, aby zrozumieć rynkowe tendencje i strategie, które stosują inni gracze. Niektóre firmy mogą koncentrować się na szerokiej gamie produktów, podczas gdy inne na budowaniu silnej marki. Obserwowanie działań liderów rynku może zainspirować do tworzenia innowacyjnych rozwiązań.

Wybór odpowiedniej nazwy dla sklepu internetowego jest kolejnym ważnym krokiem. Powinna być ona łatwa do zapamiętania i skojarzenia z oferowanymi produktami. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sprawdzić, czy nazwa nie jest już używana przez konkurencję lub zastrzeżona jako znak handlowy. Dobrze przemyślana nazwa będzie skutecznym elementem Twojej strategii marketingowej i pozwoli Ci wyróżnić się na rynku e-commerce.

10 prostych kroków do własnego sklepu internetowego

Rozpoczęcie działalności w branży e-commerce wymaga starannego przygotowania i wyboru odpowiednich platform oraz narzędzi, które pozwolą na rozpoczęcie sprzedaży online oraz zapewnią zgodność z przepisami prawnymi. Oto kroki, które należy podjąć, aby uruchomić własny sklep internetowy:

 • Wybór niszy rynkowej: Przed przystąpieniem do tworzenia sklepu warto zastanowić się, w jakiej branży chcesz działać i jakie produkty lub usługi będziesz oferować. Wybór niszy powinien być oparty na badaniu rynku, trendach oraz Twoich osobistych zainteresowaniach i umiejętnościach.
 • Planowanie biznesowe: Opracuj plan biznesowy uwzględniający cele, strategię, analizę rynku, strukturę kosztów i potencjalne źródła przychodów. Powinien on również zawierać prognozy finansowe i plan marketingowy.
 • Wybór platformy e-commerce: Musisz wybrać platformę, na której uruchomisz sklep. Możliwości są różne, od gotowych rozwiązań typu SaaS (np. Shopify, Wix) po bardziej elastyczne, ale wymagające większej wiedzy technicznej, systemy open-source (np. WooCommerce, Magento).
 • Rejestracja działalności: Aby legalnie prowadzić sprzedaż online, musisz zarejestrować działalność gospodarczą i spełnić wszystkie wymogi prawne, takie jak rejestracja w odpowiednich urzędach czy przygotowanie regulaminu sklepu.
 • Projektowanie i konfiguracja sklepu: Opracuj wygląd sklepu i dostosuj go do swoich potrzeb. To obejmuje wybór szablonu, dostosowanie designu, dodanie produktów oraz konfigurację funkcji takich jak system płatności i dostawy.
 • Promocja i marketing: Opracuj strategię marketingową, aby dotrzeć do potencjalnych klientów. Możesz wykorzystać różne kanały, takie jak media społecznościowe, reklama internetowa, marketing treści czy optymalizacja pod wyszukiwarki internetowe (SEO).
 • Analiza i optymalizacja: Po uruchomieniu sklepu ważne jest śledzenie i analizowanie danych dotyczących sprzedaży, ruchu na stronie i zachowań klientów. Dzięki temu będziesz mógł optymalizować działania i zwiększać efektywność swojego biznesu.

Przejście przez te etapy pozwoli Ci na skuteczne rozpoczęcie działalności w branży e-commerce i sukcesywny rozwój własnego sklepu internetowego.

1. Wybierz platformę sklepu internetowego

Wybór właściwej platformy dla Twojego sklepu internetowego to kluczowy etap w jego tworzeniu. Możesz wybierać między dwoma głównymi typami platform e-commerce: Open Source i gotowymi rozwiązaniami SaaS.

Zobacz Najlepsze platformy dla sklepu internetowego. Ranking 2024

Gotowe platformy e-commerce (SaaS)

Te platformy są dostępne od razu, bez konieczności długiego procesu konfiguracji. Są wyposażone w rozbudowane funkcje, takie jak moduły płatności, wysyłka kurierska czy analiza sprzedaży, co znacznie ułatwia postawienie sklepu. Ich obsługa jest prosta, a w razie problemów można liczyć na wsparcie techniczne. Ceny za takie rozwiązania zaczynają się od kilkudziesięciu złotych miesięcznie i mogą wzrastać w zależności od wielkości sklepu i oferowanych funkcjonalności. Przewagą tych platform jest przewidywalność kosztów i możliwość dostosowania pakietów do aktualnych potrzeb biznesu. Mimo łatwości użytkowania, gotowe platformy mogą oferować mniej możliwości personalizacji. W przypadku potrzeby specyficznych rozszerzeń, mogą one być realizowane na zamówienie przez dostawcę oprogramowania.

Platformy Open Source

To darmowe oprogramowania, takie jak WordPress z dodatkiem WooCommerce, Magento czy PrestaShop, które oferują pełną kontrolę nad kodem źródłowym. Różnorodność motywów i wtyczek pozwala na rozszerzenie funkcji i dostosowanie wyglądu sklepu do własnych preferencji. Rozwiązania te są bardziej elastyczne, ale wymagają większego nakładu pracy i wiedzy technicznej. Chociaż podstawowa wersja oprogramowania jest darmowa, dodatki często są płatne, a dostosowanie i edycja kodu wymagają umiejętności programistycznych. Należy również liczyć się z potencjalnymi ukrytymi kosztami.

Sklep na Facebooku

Jako uzupełnienie, możesz również rozważyć uruchomienie sklepu na Facebooku. Taka integracja z mediami społecznościowymi pozwoli Ci promować produkty w sposób automatyczny i zwiększać zasięg Twojego biznesu, przyciągając nowych klientów. To świetny dodatek do tradycyjnego sklepu internetowego, który może poszerzyć Twoją działalność o dodatkowy kanał sprzedaży.

Każda z tych opcji ma swoje zalety i wymaga rozważenia, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Wybór platformy powinien być zgodny z Twoimi celami biznesowymi, umiejętnościami technicznymi oraz budżetem.

Przeczytaj również jaką platformę sklepu internetowego wybrać

2. Rejestracja domeny która będzie łatwo zapamiętywana

Wybór i rejestracja domeny internetowej jest kluczowym etapem przy zakładaniu sklepu internetowego. Domena to adres Twojego sklepu w sieci, dlatego jej wybór jest niezwykle istotny – to ona zostanie zapamiętana przez Twoich klientów jako pierwsza. Zdecyduj się na rozszerzenie domeny (np. .com, .pl, .eu) pasujące do zakresu działalności Twojej firmy.

Najlepiej, aby nazwa domeny była zwięzła, łatwa do zapamiętania oraz odzwierciedlała nazwę Twojego sklepu bądź rodzaj sprzedawanych produktów. Upewnij się, że wybrana przez Ciebie domena jest dostępna i nie koliduje z nazwami innych stron internetowych, szczególnie tych o podobnym profilu działalności. Dzięki temu unikniesz ewentualnych problemów prawnych oraz pomyłek klientów w przyszłości. Zarejestrowanie unikalnej i odpowiedniej domeny to ważny krok w budowaniu rozpoznawalnej i profesjonalnej marki w internecie.

3. Projekt UX/UI oraz spójna identyfikacja wizualna

Projektowanie sklepu internetowego w Shoper

Projektowanie estetyki sklepu internetowego jest kluczowym aspektem, który wpływa na wrażenia odwiedzających Twoją stronę. Kiedy projektujesz swój sklep online, ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na wygląd strony głównej, prezentację produktów, koszyk zakupowy i inne interaktywne elementy. Dobre praktyki UX (User Experience) są tutaj niezbędne, ponieważ przemyślany design nie tylko prezentuje charakter Twojej marki, ale także ułatwia klientom nawigację i poprawia ich ogólne doświadczenia zakupowe.

Zobacz dedykowane rozwiązania ecommerce

Proces projektowy wraz z warsztatami czy gotowe rozwiązania sklepu internetowego ?

Dostępne są dwie główne ścieżki projektowania: wykorzystanie gotowych szablonów lub stworzenie indywidualnego projektu graficznego. Gotowe szablony to często prostsze i bardziej ekonomiczne rozwiązanie, które umożliwia szybkie uruchomienie sklepu z już przygotowanym wyglądem. Alternatywnie, indywidualny projekt graficzny pozwala na stworzenie unikatowego i w pełni dostosowanego do Twoich potrzeb wyglądu sklepu, chociaż wymaga większego nakładu czasu i zasobów. Wybór między tymi dwiema opcjami zależy od Twoich celów biznesowych, dostępnych zasobów i pożądanego stopnia personalizacji.

Dowiedz się więcej o usłudze projektowanie ux/ui

Gotowe szablony e-commerce

Gotowe szablony dla sklepu online oferują ekonomiczne i szybkie rozwiązanie do uruchomienia sklepu internetowego, ale mogą mieć ograniczenia w personalizacji.

Zalety gotowych szablonów:

 • Koszty: Znajdziesz wiele darmowych lub niedrogich szablonów. Zbudowanie sklepu na bazie szablonów WordPress może kosztować około 5-10 tys. zł.
 • Szybkość wdrożenia: Szablony są już skonfigurowane, co pozwala szybko uruchomić sklep – często w ciągu dwóch tygodni.
 • Wsparcie: Nawet darmowe szablony często oferują regularne aktualizacje dotyczące wydajności i bezpieczeństwa.

Wady gotowych szablonów:

 • Ograniczenia w personalizacji: Szablony nie zawsze pozwalają na modyfikacje zgodnie z indywidualnymi potrzebami.
 • Brak unikalności: Popularne szablony mogą być używane przez wiele sklepów, co zmniejsza unikatowość Twojego sklepu.

Gotowe szablony to rozwiązanie dla tych, którzy szukają szybkiego i ekonomicznego sposobu na uruchomienie sklepu, ale są gotowi zaakceptować pewne ograniczenia w personalizacji i unikatowości.

Zobacz tworzenie sklepów Kraków


Projekty UX/UI sklepu www na zamówienie

Projektowanie UX/UI własnego i spójnego wizerunku sklepu internetowego pozwala na pełną personalizację i unikalność oraz doskonałe kojarzenie sklepu w internecie. Jest to jednak proces bardziej czasochłonny i kosztowny, wymagający współpracy z profesjonalistami mającymi za sobą realizację nie tylko pięknych projektów ale przede wszystkim funkcjonalnych i przemyślanych pod względem UX.

Zalety indywidualnego projektu graficznego:

 1. Unikalność: Twój sklep będzie wyróżniał się na rynku dzięki spersonalizowanemu designowi, który idealnie oddaje charakter marki.
 2. Kontrola nad projektem: Masz pełną swobodę w dostosowywaniu każdego elementu strony do własnych potrzeb i preferencji.
 3. Dopasowanie do potrzeb biznesowych: Możliwość rozwoju funkcjonalności, które ułatwiają zakupy, zwiększając komfort klientów i potencjalne zyski.

Wady indywidualnego projektu graficznego:

 1. Koszty: Indywidualny projekt zazwyczaj jest droższy niż korzystanie z gotowych szablonów; koszty mogą sięgać kilkunastu a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
 2. Dłuższy czas realizacji: Proces projektowania i wdrożenia technicznego może zająć znacznie więcej czasu, nawet kilka miesięcy.
 3. Wymóg specjalistycznych umiejętności: Potrzebna jest współpraca z doświadczonymi projektantami i programistami, aby osiągnąć oczekiwany efekt.

Indywidualny projekt graficzny to opcja dla tych, którzy szukają unikalnego, w pełni dostosowanego designu sklepu internetowego i są gotowi zainwestować więcej czasu oraz pieniędzy w jego stworzenie.

Przeczytaj również:

4. Zakładanie działalności gospodarczej

Założenie działalności gospodarczej jest nieodzownym elementem procesu uruchamiania sklepu internetowego. Działalność taka może przyjąć formę jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki, w zależności od potrzeb i planów przedsiębiorcy.

Wybór systemu opodatkowania

Rejestracja firmy możliwa jest online, a przedsiębiorcy mają do wyboru różne formy opodatkowania, takie jak podatek na zasadach ogólnych, podatek liniowy czy ryczałt ewidencjonowany. Każda z tych form opodatkowania różni się sposobem kalkulacji podatku dochodowego, więc warto rozważyć, która opcja będzie najbardziej korzystna ekonomicznie.

Kwestia rozliczania VAT

Kolejnym aspektem jest VAT. W niektórych przypadkach przedsiębiorcy mogą być zwolnieni z obowiązku rozliczania tego podatku, co jest korzystne zwłaszcza dla niewielkich sklepów detalicznych. Dzięki temu możliwe jest zatrzymanie nawet do 23% dochodu, bez konieczności przekazywania go do Urzędu Skarbowego.

Aby skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT, konieczne jest spełnienie pewnych warunków:

 • Roczne przychody nie mogą przekraczać 200 tys. zł.
 • Firma nie może sprzedawać towarów wykluczonych ze zwolnienia, jak np. sprzęt elektroniczny czy części samochodowe.
 • Firma nie może również świadczyć usług wyłączonych ze zwolnienia, takich jak doradztwo czy usługi prawne.

Jeśli te kryteria nie są spełnione, konieczne jest rozliczanie VAT. Ważne jest dokładne zapoznanie się z przepisami podatkowymi, aby wybrać najkorzystniejszą opcję i prawidłowo prowadzić działalność.

Jak zarejestrować działalność gospodarczą

Rejestracja własnej jednoosobowej działalności gospodarczej jest procesem, który można wykonać w całości przez internet. Kolejność działań jest następująca: początkowo rejestrujesz działalność w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), następnie zgłaszasz się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), a na końcu – jeśli jesteś zobowiązany do płacenia podatku VAT – dokonujesz rejestracji jako płatnik VAT. Cały proces jest uproszczony i przyjazny dla przyszłych przedsiębiorców.

Jak założyć spółkę

Rozpoczęcie działalności biznesowej w formie spółki kapitałowej może być korzystnym wyborem, jeśli planujesz współpracę z partnerami biznesowymi lub zainteresowany jesteś pozyskaniem inwestorów. W takim przypadku, zwykle wybiera się spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) lub prostą spółkę akcyjną (PSA).

Te formy prawne oferują ograniczenie osobistej odpowiedzialności majątkowej za zobowiązania firmy, co stanowi ich główną zaletę w porównaniu z jednoosobową działalnością gospodarczą. W praktyce oznacza to, że spółka stanowi osobną jednostkę prawną, posiadającą własny majątek i mogącą zaciągać zobowiązania na własne potrzeby.

Jednak należy pamiętać, że prowadzenie spółki kapitałowej wiąże się z większymi wymaganiami formalnymi, takimi jak obowiązek prowadzenia pełnej księgowości, co może generować dodatkowe koszty i wymagać większego zaangażowania w zarządzanie firmą.

5. Konfiguracja płatności online w sklepie internetowym

Gdy Twoja działalność gospodarcza oraz sklep internetowy są już uruchomione, następnym krokiem jest wdrożenie systemów płatności online dla klientów. Współczesni konsumenci oczekują szybkich i wygodnych metod płatności, takich jak BLIK czy przelewy internetowe. Integracja sklepu z takimi systemami płatności pozwala na natychmiastowe zaksięgowanie wpłat, co umożliwia szybsze przetwarzanie zamówień. Nie musisz manualnie weryfikować każdej transakcji, ponieważ wpłaty są automatycznie rejestrowane, a na Twoje konto firmowe trafia suma za wszystkie zamówienia z danego okresu, już po odjęciu prowizji.

Aby zaimplementować takie systemy, konieczne jest zawarcie umowy z dostawcą usług płatniczych. Każda z firm oferujących te usługi ma swoją strukturę prowizji, a ich oferta może różnić się dostępnymi metodami płatności, w tym możliwością płatności na raty.

Najczęściej wybieranymi dostawcami systemów płatności są:

 • Tpay,
 • Przelewy24,
 • Blue Media,
 • PayU.

Wybór odpowiedniego dostawcy zależy od specyfiki Twojego sklepu, preferencji klientów oraz warunków finansowych, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom biznesowym, warto sprawdzić również prowizję oraz bezpieczeństwo platform.

6. Połącz swój sklep internetowy z księgowością online

Dodatki i programy do fakturowania w Shoper

Zintegrowanie Twojego sklepu internetowego z oprogramowaniem do księgowości jest kluczowe dla sprawnej i efektywnej rachunkowości biznesowej. Takie rozwiązania umożliwiają automatyzację wielu procesów, takich jak wystawianie faktur, zarządzanie rozliczeniami podatkowymi, monitorowanie wydatków i elektroniczne przesyłanie dokumentów sprzedaży.

Niektóre z popularnych programów księgowych, które są często wybierane przez właścicieli sklepów internetowych, to:

 • Ifirma,
 • Comarch ERP XT,
 • Infakt.

Główną zaletą tych platform jest ich zdolność do automatyzacji procesów związanych z dokumentacją. Oprogramowanie księgowe automatycznie pobiera informacje o transakcjach dokonanych w sklepie internetowym i przydziela do każdej z nich odpowiedni dokument sprzedaży, taki jak paragon czy faktura. Następnie dokumenty te są albo zapisywane w systemie księgowym, albo automatycznie wysyłane do klientów e-mailem.

Dla właścicieli sklepów online oznacza to, że każda transakcja jest odpowiednio dokumentowana, a proces księgowości w dużym stopniu zautomatyzowany. Eliminacja konieczności ręcznego wprowadzania danych zmniejsza ryzyko błędów i oszczędza czas na codzienne operacje.

Integracja sklepu z oprogramowaniem księgowym może być realizowana na wiele sposobów, często za pomocą specjalnych kluczy integracyjnych lub dedykowanych aplikacji, które zapewniają płynny przepływ danych między systemami. Dzięki temu procesy księgowe i zarządzanie finansami stają się bardziej wydajne i mniej czasochłonne.

7. Dodaj integracje i usługi kurierskie

Integracja z usługami kurierskimi jest kluczowym aspektem prowadzenia sklepu internetowego, ponieważ to właśnie one umożliwiają błyskawiczne dostarczanie produktów do klientów. Szybka dostawa jest często decydującym czynnikiem dla wielu klientów przy wyborze sklepu.

Dla skutecznego działania Twojego sklepu e-commerce konieczne jest wdrożenie systemu zarządzania wysyłką. Usługi kurierskie dla sklepów internetowych zazwyczaj obejmują:

 • Dostęp do platformy nadawczej: Umożliwia łatwe zarządzanie przesyłkami, w tym generowanie listów przewozowych.
 • Odbiór przesyłek: Kurierzy odbierają przesyłki bezpośrednio ze sklepu.
 • Transport i dostawa: Towary są transportowane i dostarczane bezpośrednio na wskazany adres klienta lub do wybranego punktu odbioru.

Integracja systemu do nadawania przesyłek z Twoim sklepem internetowym pozwala na automatyzację i usprawnienie procesu wysyłki, co znacznie ułatwia zarządzanie logistyką.

W Polsce najczęściej wybieranymi usługami kurierskimi przez sklepy online są:

 • InPost: Znany z szybkich dostaw i sieci paczkomatów.
 • DPD: Oferuje szeroki zakres usług kurierskich dla biznesów różnej wielkości.
 • DHL: Międzynarodowy przewoźnik oferujący kompleksowe rozwiązania logistyczne.

Wybór odpowiedniego dostawcy usług kurierskich powinien być dopasowany do potrzeb Twojego sklepu oraz oczekiwań klientów. Zapewnienie niezawodnej, szybkiej i wygodnej dostawy jest kluczowe dla budowania zaufania i satysfakcji klientów.

8. Regulamin i polityka prywatności

Każdy sklep internetowy powinien posiadać jasno sformułowany regulamin oraz politykę prywatności. Regulamin definiuje zasady dotyczące procesu sprzedaży, w tym dostawy, reklamacji oraz warunków odstąpienia od umowy zakupu na odległość. Z kolei polityka prywatności informuje klientów o sposobach gromadzenia, wykorzystywania i ochrony ich danych osobowych przez sklep.

Te dwa dokumenty muszą być łatwo dostępne na stronie internetowej sklepu, aby klienci mogli bez problemu się z nimi zapoznać. Ich klarowność i przejrzystość zapewniają klientom poczucie bezpieczeństwa, dając im pewność, że ich transakcje oraz dane osobowe są chronione i traktowane zgodnie z obowiązującym prawem. Jest to kluczowe dla budowania zaufania i wiarygodności sklepu w oczach klientów.

Jak napisać Politykę Prywatności i dokument RODO?


Przygotowanie adekwatnej dokumentacji RODO (Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych) dla sklepu internetowego jest niezbędne do zapewnienia ochrony danych osobowych klientów. RODO reguluje zasady zbierania, przetwarzania i przechowywania danych osobowych, nakładając obowiązki na administratorów tych danych, w tym na właścicieli sklepów internetowych.

W ramach RODO należy wdrożyć szereg środków i procedur, w tym:

 1. Polityka ochrony danych osobowych: Dokument określający zasady przetwarzania i ochrony danych osobowych w firmie.
 2. Regulamin bezpieczeństwa danych: Zawiera wytyczne dla personelu dotyczące postępowania z danymi osobowymi.
 3. Środki ochrony danych: Lista zabezpieczeń technicznych i organizacyjnych służących ochronie danych.
 4. Procedury realizacji praw osób fizycznych: Opisujące jak firma będzie realizować prawa osób, których dane są przetwarzane (np. prawo do dostępu, sprostowania, usunięcia danych).
 5. Rejestr czynności przetwarzania: Zawierający informacje o wszystkich operacjach przetwarzania danych osobowych.
 6. Procedury usuwania i niszczenia danych: Określenie sposobu i czasu przechowywania oraz zasad usuwania danych.
 7. Szkolenia z ochrony danych osobowych: Zapewnienie, że personel jest odpowiednio przeszkolony w zakresie RODO.
 8. Dokumentacja upoważnień do przetwarzania danych: Wskazująca, kto ma dostęp do danych osobowych i na jakich zasadach.
 9. Umowy powierzenia przetwarzania danych: Z podmiotami zewnętrznymi, które przetwarzają dane w imieniu firmy.
 10. Klauzule informacyjne RODO: Dostarczające klientom sklepu informacji o przetwarzaniu ich danych osobowych.

Najczęstsze błędy w tym zakresie to:

 • Niepełna dokumentacja RODO,
 • Brak odpowiednich upoważnień dla pracowników do przetwarzania danych,
 • Nieposiadanie umów powierzenia z zewnętrznymi podmiotami,
 • Niewystarczające zabezpieczenie danych przed nieuprawnionym dostępem lub ich utratą.

Zapewnienie pełnej zgodności z RODO wymaga starannego przemyślenia i wdrożenia odpowiednich procedur, co pozwoli na uniknięcie potencjalnych kar i zwiększenie zaufania klientów.

9. Dodawanie produktów i contentu do sklepu

Po dokonaniu niezbędnych przygotowań przychodzi czas na dodawanie produktów do sklepu internetowego. W zależności od charakteru działalności, oferta może obejmować:

 • Towary materialne, jak odzież, urządzenia elektroniczne czy książki.
 • Produkty cyfrowe, na przykład e-booki, pliki PDF czy nagrania audio.
 • Usługi świadczone drogą elektroniczną, w tym hosting, kursy online czy licencje na oprogramowanie.

Każdy produkt powinien być opisany w sposób szczegółowy i przekonujący, prezentując jego właściwości, atuty oraz korzyści dla użytkownika. Istotne jest również, by na stronie produktu znajdowały się wysokiej jakości zdjęcia, które ułatwiają klientom dokonanie wyboru.

Odpowiednie skategoryzowanie oferty jest kluczowe, ponieważ ułatwia klientom wyszukiwanie i wybieranie produktów według ich potrzeb i zainteresowań.

Co do liczby produktów w sklepie, to zależy ona od specyfiki działalności. Jeżeli sklep oferuje różnorodne produkty dostępne w innych miejscach, szeroki asortyment może być atutem. Natomiast sklepy specjalizujące się w konkretnej niszy lub oferujące autorskie produkty, mogą skupić się na mniejszej ilości unikatowych pozycji, często oferowanych w wyższej cenie.

Testy z użytkownikami, optymalizacja SEO i techniczna

Optymalizacja sklepu internetowego pod kątem wyszukiwarek (SEO) obejmuje różne metody i strategie, które mają na celu zwiększenie widoczności strony w wynikach wyszukiwania, np. w Google.

Zgodnie z raportem Demand Sage pt. "139 SEO Statistics for 2023", aż 75% użytkowników Internetu nie zagląda poza pierwszą stronę wyników wyszukiwania.

Dlatego skuteczne pozycjonowanie sklepu e-commerce może znacznie podnieść jej szanse na zwiększenie sprzedaży. W ramach działań SEO dla sklepu internetowego możesz skupić się na:

 • Opracowywaniu opisów produktów i kategorii zawierających odpowiednie słowa kluczowe.
 • Tworzeniu przemyślanej struktury kategorii produktów na stronie.
 • Realizacji strategii linkowania wewnętrznego i zewnętrznego.
 • Stosowaniu marketingu treści, na przykład poprzez publikowanie poradników, które opisują zastosowanie oferowanych produktów.

Jeśli wciąż zastanawiasz się czy sobie poradzisz albo chcesz powierzyć zadanie zakładania sklepu profesjonalista warto zobaczyć co ma do zaoferowania nasza agencja digital.

Jak promować sklep internetowy?

Przed rozpoczęciem promocji Twojego nowo utworzonego sklepu online, kluczowe jest upewnienie się, że jest on w pełni przygotowany do obsługi klientów. Jeśli sklep nie będzie gotowy, istnieje ryzyko, że potencjalny klient, przyciągnięty reklamą, szybko opuści stronę bez dokonania zakupu, co może prowadzić do nieefektywnego wykorzystania budżetu reklamowego. Przed wdrożeniem kampanii promocyjnych upewnij się, że:

 • zaprojektowałeś przejrzystą strukturę kategorii produktów;
 • dodałeś zdjęcia i szczegółowe opisy produktów wraz z ich specyfikacją;
 • włączyłeś funkcje wspomagające sprzedaż, takie jak sekcja bestsellerów, promocje z odliczaniem czasu, nowości itd.;
 • umieściłeś w dolnej części strony niezbędne informacje, takie jak regulamin sklepu, zasady dotyczące zwrotów i reklamacji, koszty dostawy oraz dane kontaktowe;
 • samodzielnie przetestowałeś proces zakupowy, sprawdzając, czy składanie i płacenie za zamówienie przebiega bez problemów.

Google Analytics to podstawowe narzędzie, które pomoże Ci monitorować efektywność działań reklamowych, dostarczając danych o konwersjach oraz momentach, w których klienci rezygnują z zakupów. Dzięki właściwej konfiguracji tego bezpłatnego narzędzia, uzyskasz dostęp do cennych informacji, które pomogą Ci optymalizować strategię promocji Twojego sklepu.

Podstawowe kanały promocji sklepu interentowego

Promowanie sklepu internetowego obejmuje zastosowanie różnorodnych strategii marketingowych, aby zwiększyć jego rozpoznawalność, ruch na stronie oraz ostatecznie sprzedaż. Istnieje wiele efektywnych metod promocji, w tym:

 • SEO: Optymalizacja dla wyszukiwarek, by zwiększyć organiczny ruch na stronie.
 • PPC (Pay-Per-Click): Reklamy internetowe, które generują koszty jedynie gdy użytkownik kliknie w reklamę, przykładowo na platformach takich jak Google Ads czy Meta Ads.
 • Media społecznościowe: Aktywne wykorzystanie serwisów jak Facebook, Instagram, czy Twitter do promocji sklepu i budowania relacji z klientami.
 • Newslettery: Regularne wysyłanie e-maili z informacjami o promocjach, nowościach, itp.
 • Influencer marketing: Współpraca z wpływowymi osobistościami w celu promocji produktów.
 • Treści wideo: Tworzenie i publikacja materiałów video na YouTube, TikTok i innych platformach, prezentujących produkty, recenzje, porady, itp.
 • Dodatkowo: Reklamy display, marketing afiliacyjny, promocje na stronach porównawczych, organizacja webinariów, konkursów i inne innowacyjne metody.

Kreatywne podejście do tych działań często przynosi znakomite rezultaty w promocji sklepu internetowego.

Popraw widoczność swojego sklepu w internecie – zainwestuj czas i zasoby w SEO

Jeśli marzysz o tym, aby osoby szukające w Google produktów, które oferujesz, natrafiały na Twój sklep internetowy, SEO będzie Twoim kluczowym narzędziem. Odpowiednie zastosowanie strategii SEO, dostępnych na platformie Sky-Shop, umożliwi Ci wyprzedzenie konkurencji. Oto, co warto wiedzieć o SEO dla sklepu online:

 • Budowanie widoczności w wyszukiwarkach jest procesem, który wymaga czasu;
 • Bycie w czołówce wyników wyszukiwania Google może znacząco zwiększyć ruch na Twojej stronie, co przełoży się na zyski, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów na reklamę;
 • Sklepy internetowe, które dopiero rozpoczynają działalność, powinny skoncentrować się na pozycjonowaniu fraz mniej konkurencyjnych i tych, które należą do tzw. długiego ogona;
 • Część działań SEO możesz przeprowadzić samodzielnie.

Do czynników mających bezpośredni wpływ na naturalną widoczność sklepu należą unikalne treści, zarówno tekstowe, jak i graficzne, profil linkowania oraz techniczne aspekty strony.

Opracuj efektywne strategie marketingowe

Budowanie strategii marketingowej pozwoli Ci ustalić cele biznesowe oraz mapę drogową działań marketingowych na bliższe i dalsze terminy. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności, zdefiniuj i zapisz:

 • swoje przewagi konkurencyjne – te aspekty warto uwypuklać w komunikacji;
 • profil Twojego idealnego klienta oraz kanały, przez które najskuteczniej z nim komunikować;
 • stopień świadomości Twoich potencjalnych klientów – może okazać się, że na początku potrzebujesz skoncentrować się na ich edukacji.

Następnie, ustal konkretne cele na najbliższy kwartał, takie jak ilość unikalnych wizyt na stronie czy liczba wzmianek w mediach społecznościowych, zwłaszcza jeśli oferujesz produkt unikatowy. Pamiętaj, że nawet podstawowy plan marketingowy pozwoli Ci na bardziej celowe i zorganizowane działania, zamiast działać metodą prób i błędów.

Rozwijaj sprzedaż poprzez dodatkowe kanały dystrybucji

Uruchomienie sklepu online to dopiero początek możliwości sprzedażowych. Twoi potencjalni klienci poszukują i kupują produkty w różnych miejscach – od wyszukiwarek internetowych, przez porównywarki cen, aż po konkretną transakcję zakupową. Dlatego ważne jest, aby Twoja oferta była dostępna w ramach strategii sprzedaży wielokanałowej. Warto już na etapie tworzenia sklepu internetowego rozważyć ekspansję na dodatkowe kanały dystrybucji, które mogą znacząco zwiększyć Twoje przychody.

Zobacz również Jak prowadzić social media skutecznie

W jaki sposób dobrze prowadzić sklep internetowy?

Obsługa sklepu internetowego w Shoper


Zarządzanie sklepu internetowego obejmuje wiele różnorodnych i ważnych zadań. Są to między innymi:

 • Zarządzanie asortymentem: Dodawanie, aktualizowanie i usuwanie produktów, a także dbanie o ich opisy i zdjęcia.
 • Obsługa klienta: Udzielanie odpowiedzi na zapytania, rozwiązywanie problemów oraz dbanie o wysoką jakość obsługi.
 • Marketing i reklama: Planowanie i realizacja działań promocyjnych, kampanii reklamowych i strategii marketingowych.
 • Zarządzanie zamówieniami: Przyjmowanie i przetwarzanie zamówień, organizowanie wysyłek oraz monitorowanie realizacji dostaw.
 • Zarządzanie zapasami: Monitorowanie stanów magazynowych, dokonywanie zamówień u dostawców oraz zarządzanie zapasami.
 • Księgowość i fakturowanie: Prowadzenie rachunkowości, wystawianie faktur oraz zarządzanie finansami.
 • Analizy rynkowe: Obserwacja trendów rynkowych, analiza działań konkurencji oraz dostosowywanie strategii sprzedaży do bieżących warunków rynkowych.

Jaki jest kosz założenia sklepu internetowego?


Koszty związane z otwarciem i prowadzeniem sklepu internetowego są różne i zależą od wielu czynników, takich jak typ branży, wielkość sklepu, a także zakres potrzebnych funkcji. Można je podzielić na koszty związane z uruchomieniem, eksploatacją oraz promocją sklepu:

Koszty uruchomienia sklepu internetowego:

 • Tworzenie i uruchamianie strony sklepu – waha się średnio od 5 tys. zł (dla standardowych rozwiązań bazujących na WooCommerce) do 25 tys. zł i więcej (dla indywidualnych projektów o większej złożoności).
 • Aktywacja systemów płatności – koszt wstępny może wynosić od 0 do 200 zł.

Koszty bieżącego prowadzenia sklepu internetowego:

 • Oprogramowanie sklepu – bezpłatne dla opcji open source, od około 50-100 zł miesięcznie za gotowe platformy sklepowe.
 • Domena i hosting – około 300 zł rocznie.
 • Dodatkowe aplikacje (np. księgowość, zarządzanie magazynem, fakturowanie) – koszty rzędu 40-100 zł miesięcznie.
 • Usługi księgowe – od 200 zł miesięcznie.
 • Magazynowanie – koszt zerowy w przypadku dropshippingu, umowy magazynowe uzależnione od ilości i rodzaju towarów oraz zamówień.
 • Prowizje na platformach sprzedażowych (np. Allegro) – od 4 do 17% od wartości sprzedaży.
 • Prowizje operatorów płatności – około 1-2% od wartości transakcji.

Koszty promocji sklepu internetowego: Wydatki na promocję mogą znacznie różnić się w zależności od skali i zakresu działań marketingowych. Według danych firmy Gartner z maja 2023 roku, średnie budżety marketingowe w branży detalicznej wynoszą około 10% przychodów firmy.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania na temat otwierania własnego sklepu internetowego

Czy można założyć sklep za darmo?

Założenie sklepu internetowego bez początkowego kapitału jest możliwe, choć wymaga kreatywnego podejścia i wyboru właściwego modelu biznesowego. Jednym z popularnych rozwiązań jest dropshipping, który pozwala na sprzedaż produktów bez potrzeby ich fizycznego posiadania i magazynowania. Można również korzystać z darmowych platform e-commerce typu open source, takich jak WordPress z dodatkiem WooCommerce.

Samodzielne uruchomienie sklepu internetowego bez środków finansowych wymaga jednak odpowiedniej wiedzy technicznej i umiejętności, szczególnie w zakresie konfiguracji oprogramowania i marketingu internetowego. Należy jednak pamiętać, że taki sklep internetowy na początku może nie przynosić dużych zysków, a jego prowadzenie wiąże się z koniecznością pokrywania różnych opłat, takich jak prowizje od sprzedaży na zewnętrznych platformach czy koszty związane z promocją i reklamą. Większość kosztów można minimalizować, ale trudno jest uniknąć ich całkowicie.

Czy muszę otwierać firmę zakładając sklep internetowy?

Rozpoczęcie działalności e-commerce bez oficjalnego rejestrowania działalności gospodarczej jest możliwe, ale ograniczone do tzw. działalności nierejestrowanej. Ta opcja umożliwia prowadzenie sklepu internetowego do osiągnięcia określonego limitu przychodu, po przekroczeniu którego konieczne jest założenie działalności gospodarczej w ciągu 30 dni.

Taka forma działalności może być atrakcyjna dla osób, które chcą przetestować rynek e-commerce i sprawdzić potencjał swojego pomysłu na biznes, nie angażując się od razu w pełną skalę działalności gospodarczej.

Należy jednak pamiętać, że nawet przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej, przedsiębiorca musi przestrzegać obowiązujących przepisów, w tym tych dotyczących praw konsumentów oraz rozliczania podatków dochodowych. To oznacza, że niezależnie od formy działalności, konieczne jest odpowiednie przygotowanie i zrozumienie obowiązków prawnych oraz podatkowych.

Czy można zamknąć sklep internetowy? Jak zamknąć sklep internetowy?

Decyzja o zamknięciu sklepu internetowego może wynikać z różnych przyczyn. Najczęściej jest to nierentowność przedsiębiorstwa, czyli sytuacja, gdy koszty prowadzenia sklepu przewyższają generowane zyski. Innym powodem mogą być zmiany w przepisach prawnych lub wzrost opłat celnych, które wpływają negatywnie na działalność e-commerce. Przykładem takiej sytuacji jest Brexit, który skłonił wiele firm do zaprzestania sprzedaży na rynek brytyjski.

Prowadzenie e-sklepu w branży o wysokiej konkurencji przy ograniczonych środkach finansowych także może okazać się nieopłacalne. Wysokie koszty inwestycji początkowej i utrzymania asortymentu mogą szybko przewyższyć dostępne zasoby finansowe.

Zgodne z prawem zamknięcie sklepu internetowego wymaga uwzględnienia kilku istotnych kwestii prawnych:
Przestrzeganie praw konsumentów: Nawet po zakończeniu działalności sklepu musisz respektować prawa konsumentów, w tym prawo do odstąpienia od umowy czy gwarancje rękojmi.Komunikacja z klientami: Warto poinformować klientów o zakończeniu działalności sklepu, zapewniając ich o zachowaniu ich praw.Możliwość sprzedaży sklepu: Jeśli nie możesz kontynuować działalności, rozważ sprzedaż sklepu. Może on znaleźć nowego właściciela, gotowego rozwijać działalność lub być atrakcyjny dla konkurencji.Zakończenie prowadzenia sklepu internetowego to poważna decyzja, która wymaga przemyślanych działań oraz uwzględnienia zarówno aspektów prawnych, jak i komunikacji z klientami.

Co jest potrzebne do założenia i prowadzenia sklepu internetowego?

Aby otworzyć własny sklep internetowy, pierwszym krokiem jest zarejestrowanie odpowiedniej domeny, która będzie adresem Twojego sklepu online. Następnie wybierasz odpowiednie oprogramowanie i rozpoczynasz proces uruchamiania sklepu. W kolejnym etapie konfigurujesz wygląd sklepu, dodajesz produkty do oferty, a także dostosowujesz ustawienia dostaw i płatności. To kluczowe kroki w procesie zakładania sklepu internetowego.

Ile kosztuje utrzymanie sklepu internetowego?

Koszty związane z prowadzeniem sklepu internetowego w roku 2024 wahają się w przedziale od 200 do 500 złotych netto miesięcznie. Jeżeli dodatkowo planujesz zatrudnienie pracowników do obsługi Twojego sklepu, musisz liczyć się z koniecznością wypłacenia co najmniej minimalnego wynagrodzenia obowiązującego na rynku.

Czy opłaca się założyć sklep internetowy?

Zakładanie sklepu internetowego jest niewątpliwie opłacalne. E-commerce jest jedną z najszybciej rozwijających się branż, co potwierdzają liczby: w ostatnim roku łączna wartość sprzedaży online osiągnęła imponującą kwotę przekraczającą 105 miliardów złotych brutto.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing