powrot do bloga
/
/
seo
/
Jak napisać stronę "O Nas"

Jak napisać stronę "O Nas"

Hauer Mateusz LinkedIn
Jak napisać stronę "O Nas"

Strona „O nas” może wydawać się tylko dodatkiem, ale w rzeczywistości jest kluczowym elementem każdej witryny – niezależnie od tego, czy sprzedajesz produkty, usługi, czy prowadzisz bloga. Funkcjonuje jako cyfrowa wizytówka Twojej działalności, ma za zadanie przedstawić światu kim jesteś, czym się zajmujesz, jakie są Twoje metody pracy, co jest dla Ciebie istotne oraz jakie cele i wartości kierują Twoim biznesem. Kiedy potencjalni klienci natrafiają na Twoją markę, to właśnie na tej stronie powinni znaleźć przekonujące argumenty, dlaczego to Ty wyróżniasz się na rynku i dlaczego to Tobie warto zaufać oraz dlaczego powinni wybrać właśnie Twoją ofertę.


Sekcja „O nas” to nie tylko informacyjna część witryny, ale prawdziwa narzędzie sprzedażowe skupiające się na podkreśleniu kluczowych atutów oferty, budujące emocjonalny związek i pozytywne pierwsze wrażenie wśród potencjalnych klientów. Osoby odwiedzające tę stronę poszukują informacji o misji i wartościach firmy, aby sprawdzić, czy ich własne przekonania rezonują z tym, co reprezentuje Twoja marka, co może być decydujące dla ich decyzji o zakupie lub rozpoczęciu współpracy. Zatem, strona „O nas” ma kluczowe znaczenie w procesie decyzyjnym potencjalnych klientów.

Jak zatem stworzyć niezapomnianą i przyciągającą stronę „O nas”, która buduje zaufanie i zwiększa konwersję? Zapraszamy do dalszej lektury, gdzie podzielimy się wskazówkami na temat tworzenia efektownych stron „O nas”, które skutecznie przyciągają uwagę i zachęcają do dalszej interakcji z Twoją marką.

spis treści:

Określ profil swojego odbiorcy

Przed rozpoczęciem pracy nad treścią strony „O nas”, ważne jest, aby dokładnie zrozumieć, do kogo kierujesz swoje przesłanie. Zidentyfikuj swoją grupę docelową. Wyobraź sobie swoich idealnych klientów – jakie mają potrzeby, pragnienia i jakie problemy rozwiązuje Twoja oferta. Precyzyjnie określ ich cechy demograficzne, takie jak wiek, płeć, miejsce zamieszkania, status zawodowy oraz czy Twoje usługi lub produkty są przeznaczone dla konsumentów indywidualnych, czy biznesów. Zastanów się, jakie informacje mogą być dla nich cenne. Następnie dostosuj komunikację do profilu Twojej persony, jej oczekiwań i potrzeb. Twórz wizerunek, który przemówi do Twoich odbiorców i zachęci ich do interakcji, czy to zakupu, zapisania się na newsletter, wypełnienia formularza kontaktowego itp. Pamiętaj, aby treść na stronie „O nas” była unikatowa i odzwierciedlała specyfikę Twojego biznesu, ponieważ różne grupy docelowe wymagają indywidualnego podejścia. Ta sekcja powinna nie tylko informować, ale i wyróżniać Twoją firmę na tle konkurencji.

Zobacz również Jak tworzyć treści pod SEO i wyszukiwarkę

Skoncentruj się na przedstawieniu wartości na początku strony

Analizy zachowań użytkowników za pomocą map cieplnych wyraźnie pokazują, że najwięcej uwagi poświęcają oni treści umieszczonej na początku strony – bez potrzeby przewijania. Informacje umieszczone w tej części strony, znane jako Above The Fold, przyciągają naturalnie większą uwagę i są czytane przez większą liczbę osób niż zawartość znajdująca się niżej. Wykorzystaj tę przestrzeń strategicznie, umieszczając tu kluczowe propozycje wartości Twojej firmy. Podkreśl, w jaki sposób Twoja firma może rozwiązać problemy klientów i jakie korzyści przyniesie im korzystanie z Twoich usług lub produktów. Pomyśl nad tym, jak zachęcić odbiorców do dalszego zapoznawania się z Twoją ofertą i informacjami o firmie, wykorzystując tę kluczową część strony.

Storytelling - opowiedz historię swojej firmy

Opowiadanie historii - przedstaw swoją firmę przez storytelling

Ludzka miłość do opowieści jest głęboko zakorzeniona.

Od najmłodszych lat uczymy się przez słuchanie opowieści z morałem, a najbardziej wpływowi prelegenci często używają osobistych anegdot, aby podkreślić swoje przesłanie, korzystając ze storytellingu. Wykorzystaj tę sprawdzoną metodę komunikacji na swojej stronie „O nas”, aby stworzyć szczególną więź z odbiorcami. Opowiedz historię swojej marki w taki sposób, aby przyciągnąć uwagę odwiedzających, zachęcić ich do dłuższego pozostania na Twojej stronie i skłonić do podjęcia działań. Czy są jakieś zabawne lub pouczające anegdoty związane z założeniem Twojej firmy? Podziel się nimi. Weź swoich klientów w podróż, pokaż im Twoje aspiracje do zmiany świata, podaj, jak długo już działasz, od czego zacząłeś, jakie osiągnąłeś sukcesy i jakie kluczowe momenty miały wpływ na rozwój Twojego przedsiębiorstwa oraz ile wysiłku włożyłeś w jego budowę. Możesz użyć osi czasu, aby lepiej zilustrować swoją historię. Staraj się unikać zbyt długich bloków tekstu, prezentując swoją firmę w przyciągający wzrok sposób za pomocą zdjęć, filmów czy animacji. Storytelling jest świetnym narzędziem, by pokazać klientom, kim jesteś.

Pokaż swój zespół

Ujawnij twarze stojące za Twoją marką, prezentując zarówno założycieli, jak i członków zespołu. Ukaż, kto stoi za pomysłem i realizacją działalności, a także osoby, które na co dzień są siłą napędową firmy. Odwiedzający zakładkę „O nas” chcą poznać bliżej firmę i ludzi, którzy tworzą oferowane produkty lub usługi, więc zaprezentuj im, z kim mogą nawiązać współpracę. Rozważ umieszczenie grupowych zdjęć zespołu w trakcie pracy, szkoleń czy firmowych wydarzeń. Pozwól potencjalnym klientom zajrzeć za kulisy Twojej działalności, co może podnieść zaufanie do Twojej marki.

three people sitting in front of table laughing together
Zdjęcia z życia firmy przedstawiające zespół podczas codziennej współpracy


Prezentacja indywidualnych profili pracowników wraz z ich profesjonalnymi zdjęciami i krótkimi biografiami jest doskonałym sposobem na pokazanie ludzkiego aspektu firmy. W biografiach warto zawrzeć informacje o roli pracownika w firmie, jego dokonaniach, a także zainteresowaniach, co sprawi, że klienci będą chętniej nawiązywać osobiste relacje z pracownikami, postrzegając ich jako pasjonatów. Zaleca się, aby fotografie były wykonane przez profesjonalistę, co zapewni wysoką jakość i spójność wizualną.

Dla większych firm rekomenduje się stworzenie dedykowanej podstrony dla zespołu w ramach zakładki „O nas”. To umożliwi szczegółowe przedstawienie każdego członka personelu, co może dodatkowo wzmocnić pozytywny wizerunek firmy w oczach potencjalnych klientów.

man wearing black notched lapel suit jacket in focus photography
Profil indywidualny członka zespołu z profesjonalną fotografią

Strona "O nas", prezentująca zespół, może również oferować sekcję "Dołącz do nas" lub "Kariera", gdzie dostępne będą informacje o bieżących procesach rekrutacyjnych lub zaproszenie do nawiązania współpracy. Można tam umieścić linki do aktualnych ogłoszeń o pracę lub podkreślić gotowość firmy do rozważania nowych kandydatur.

Dowód społeczny

Pokaż dowód społeczny

Dowód społeczny stanowi potwierdzenie autentyczności Twojej marki oraz jakości oferowanych usług lub produktów. Jest to kluczowy element budujący zaufanie wśród odwiedzających Twoją stronę i może skutecznie zachęcić ich do podjęcia pożądanej akcji.


Prezentacja dowodów społecznych na Twojej stronie może przybrać wiele form, w tym:

 • podkreślenie osiągnięć, nagród i wyróżnień, które mają duże znaczenie,
 • fragmenty pozytywnych recenzji i opinii od klientów,
 • logo znanych firm, z którymi nawiązałeś współpracę,
 • zrzuty ekranu z artykułów prasowych na temat Twojej firmy,
 • informacje o uczestnictwie w branżowych konferencjach,
 • linki do przeprowadzonych wywiadów,
 • odnośniki do studiów przypadków pokazujących sukcesy Twoich działań, np. wykresy wzrostu odwiedzalności witryny klienta, które są często umieszczane przez agencje SEO,
 • logotypy organizacji, które wspierasz,
 • zdjęcia dokumentujące współpracę z organizacjami charytatywnymi i społecznymi.

Włączenie tych elementów do sekcji "O nas" na Twojej stronie z pewnością zwiększy Twoją wiarygodność i zaufanie wśród użytkowników.

Model biznesowy

Przedstaw swój sposób działania i filozofię firmy, objaśniając, jak realizujesz swoje usługi lub tworzysz produkty. Podkreśl, co napędza Twój biznes i jaką misję ma Twoja działalność. Dla wielu przedsiębiorstw ich unikalny model biznesowy stanowi kluczową wartość, która wyróżnia ich na rynku. Dlatego, jeśli Twój sposób działania jest szczególną cechą Twojej oferty, zdecydowanie należy to podkreślić na stronie "O nas". Pozwolenie potencjalnym klientom na zrozumienie celów Twojej firmy może ich przekonać do podzielenia się Twoimi wartościami i wybrania właśnie Twojej oferty.

Wzbudzanie zaufania

Buduj zaufanie poprzez swoją stronę internetową

Doświadczenie użytkowników odwiedzających Twoją stronę internetową znacznie zależy od budowanego zaufania. Każdy klient, który zdecyduje się na współpracę, jest dowodem na zdobyte zaufanie, a każdy, który do Ciebie wraca, świadczy o tym, że udało Ci się to zaufanie zachować.

W przeszłości większość transakcji biznesowych była inicjowana i realizowana osobiście. Potencjalni klienci i sprzedawcy spotykali się, aby omówić szczegóły oferty i nawiązać relacje biznesowe. W dzisiejszych czasach wiele z tych interakcji przeniosło się do świata wirtualnego, gdzie komunikacja odbywa się za pośrednictwem Internetu lub telefonu, często bez bezpośredniego kontaktu. Klienci przed podjęciem decyzji o zakupie lub współpracy często szukają informacji o firmie w Internecie. Twoja strona "O nas" pełni rolę wirtualnego pierwszego spotkania z potencjalnym klientem, stąd ważne jest, aby treść na niej zamieszczona budziła zaufanie. Pomyśl o pytaniach, które najczęściej słyszysz od klientów podczas spotkań czy rozmów telefonicznych, i postaraj się na nie odpowiedzieć na swojej stronie. Dodatkowo, jak wcześniej wspomniano, zdjęcia zespołu czy założycieli mogą skutecznie pomóc w budowaniu zaufania.

Zachęcaj do działania poprzez Call To Action

Na swojej stronie "O nas" warto umieścić zachęty do podjęcia konkretnych działań. To sposób, by pokierować odwiedzających do dalszych kroków w interakcji z Twoją firmą.

Przykłady wezwań, które mogą okazać się skuteczne:

 • Odkryj naszą ofertę!
 • Zdobądź bezpłatną wycenę już teraz!
 • Poznaj naszych specjalistów!
 • Zarezerwuj konsultację!

Opis firmy “o nas” — najczęściej popełniane błędy

Jak skonstruować zakładkę „o mnie”? Czego należy unikać? Jakie pomyłki często pojawiają się przy tworzeniu tekstu „o mnie” albo „o nas”? Co czyni tę podstronę nieatrakcyjną i nieskuteczną?

Używanie ogólnikowych fraz i pustych haseł

"Jesteśmy liderem w naszej dziedzinie". "Posiadamy bogate doświadczenie". "Zrealizowaliśmy mnóstwo projektów". "Dopasowujemy ofertę do potrzeb klienta". "Proponujemy rozwiązania na miarę". "Cechuje nas profesjonalizm". "Nasze produkty/usługi są innowacyjne i na czasie". "Świadczymy usługi na najwyższym poziomie". "Oferujemy wszechstronną obsługę" – i tak można by wymieniać dalej. Zastanów się, co jest nie tak z tymi zwrotami? Są to ogólniki, które najwyraźniej mają za zadanie jedynie zapełnić przestrzeń na stronie, nie wnosząc żadnej wartości. Takie zdania nie przekazują nic konkretnego o Twojej marce, jeśli nie są poparte szczegółami. Co więcej, mogą być łatwo przeklejone na stronę każdej innej firmy, z dowolnej branży. A to na pewno nie jest zamierzony efekt, czyż nie?

Skupianie się wyłącznie na sobie bez dostarczania wartości dla klienta

Możesz zastanawiać się, jak nie pisać o sobie, swoim zespole, czy firmie na stronie poświęconej właśnie temu. Problem tkwi nie tyle w temacie, co w podejściu. Łączy się to z wcześniejszą kwestią używania ogólników. Zastanów się, co tak naprawdę zyskuje czytelnik – potencjalny klient – dowiadując się o Twoim "wieloletnim doświadczeniu" czy pozycji lidera w branży, bez konkretnych przykładów czy dowodów. Podobnie, samo przedstawienie zespołu bez pokazania, jak jego praca przekłada się na korzyści dla klienta, może nie być wystarczająco przekonujące. Nie oznacza to, że powinieneś całkowicie zrezygnować z takich elementów. Kluczem jest nie ograniczać się jedynie do nich i pamiętać, aby każdy element Twojej narracji dostarczał czytelnikowi wartość, pokazując, jak Twoja firma może rozwiązać jego problem lub spełnić potrzeby.

Brak unikalności w prezentacji

Tworząc treści na stronę "o nas", wielu przedsiębiorców podkreśla aspekty takie jak "wysoka jakość obsługi klienta" czy "kompleksowe usługi", uważając je za swoje główne atuty. Niestety, takie stwierdzenia nie stanowią rzeczywistego wyróżnika, gdyż są powszechnie używane i nie wskazują na unikalne cechy konkretnej firmy. Trudno oczekiwać, że ktoś promuje swoje usługi, mówiąc o niskiej jakości lub słabej obsłudze klienta. Dlatego ważne jest, aby zastanowić się głębiej nad tym, co naprawdę odróżnia Twoją ofertę od innych na rynku i jakie unikatowe wartości możesz zaoferować swoim klientom.

Tworzenie strony „O nas” – porady copywriterów

Co umieścić w opisie Twojej firmy? Ostrzegam przed ograniczaniem się do jednej metody. Zachęcam do eksperymentowania z różnymi podejściami, na przykład wykorzystując różne techniki w poszczególnych sekcjach lub nagłówkach. Jak skutecznie stworzyć stronę „O nas”? Oto kilka sprawdzonych metod, inspiracji i pomysłów, które regularnie aplikuję tworząc treści „o mnie”, „o nas” czy „o firmie”. Co warto zawrzeć na stronie „o mnie”, „o nas” czy „o firmie”:

skup się na szczegółach,zdefiniuj wartości, które przyświecają Twojej działalności,wyróżnij to, co czyni Cię unikalnym na tle konkurencji i jakie korzyści przyniesie to klientom,opowiedz prawdziwą historię o powstaniu i rozwoju Twojej firmy,zaprezentuj, w jaki sposób Twój zespół przyczynia się do realizacji celów klientów,dołącz opinie zadowolonych klientów oraz przykłady zakończonych sukcesem projektów.

Stosuj fakty

Zamiast ogólników o doświadczeniu, podaj konkretne liczby: ile lat działasz na rynku, ile projektów zrealizowałeś i dla których sektorów. Jeśli wprowadziłeś innowacyjne rozwiązania jako pierwszy na rynku lub prowadziłeś szkolenia dla konkurencji, nie musisz bezpośrednio deklarować, że jesteś liderem czy pionierem w branży. Pozwól, aby wnioski wyciągnął sam klient. Takie podejście sprawdza się najlepiej, nie tylko na stronie „O nas”, ale w całej komunikacji z klientem.

Opisz swoje metody pracy i wartości, którymi się kierujesz

Zamiast skupiać się na krytykowaniu konkurencji, skoncentruj się na opisie niepożądanych trendów i praktyk, których unikasz w swojej działalności. Wyjaśnij, jakie negatywne skutki dla klientów mogą mieć takie podejścia i dlaczego zdecydowałeś się pracować inaczej. Możesz podzielić się doświadczeniem z pracy w miejscu, które nie spełniało Twoich oczekiwań lub którego metody pracy były dla Ciebie nieakceptowalne, co skłoniło Cię do założenia własnej firmy. Następnie zilustruj, jakie korzyści przyniesie klientowi wybór Twoich usług.

Wykorzystaj metodykę "starego proszku" w odniesieniu do obaw klienta

Technika nazywana przez Artura Jabłońskiego "metodą starego proszku" służy podkreśleniu Twojej unikalności poprzez odniesienie do powszechnych obaw klienta. Przykładem może być porównanie do reklam proszków do prania, gdzie nowy produkt wyraźnie przewyższa tradycyjne rozwiązania. Zamiast ogólnikowo mówić, że oferujesz kompleksowe usługi marketingowe, wyjaśnij, jak dzięki zróżnicowanym kanałom promocji klient może efektywniej wykorzystać swój budżet bez obaw o jego nieskuteczne wydanie. Jeśli Twoi konkurenci skupiają się tylko na mediach społecznościowych, podkreśl swoje doświadczenie w integrowaniu wielokanałowych strategii marketingowych. Strona "O nas" to doskonałe miejsce, aby wyrazić zrozumienie dla obaw i potrzeb klientów, pokazując jednocześnie, że jesteś w stanie im sprostać i zapewnić rozwiązania, które są efektywne i dopasowane do ich sytuacji. Utrzymuj dialog z klientem, koncentrując się na tym, jak możesz pomóc rozwiązać jego problemy.

Opowiedz swoją podróż "od zera do bohatera"

Być może obecnie zajmujesz pozycję lidera w swojej branży, ale droga do tego miejsca z pewnością nie była prosta. Zamiast skupiać się na samych osiągnięciach, podziel się z klientami swoją historią rozwoju – od skromnych początków, przez wyzwania, aż po momenty triumfu. Opowiedz, jakie lekcje wyciągnąłeś z doświadczeń i jak mogą one przynieść korzyści Twoim klientom, na przykład poprzez uniknięcie podobnych błędów, co pozwoli im zaoszczędzić zarówno czas, jak i środki finansowe. Historia ukazująca Twoje zmagania i sukcesy buduje autentyczność marki i sprawia, że Twoja firma wydaje się bardziej ludzka, co zbliża Cię do klientów.

Prezentuj swój zespół jako ekspertów gotowych osiągnąć cele klienta

Podczas prezentacji zespołu skoncentruj się na tym, jak jego członkowie mogą przyczynić się do realizacji oczekiwań klientów. Informacje o osobistych zainteresowaniach pracowników mogą być interesującym dodatkiem, który tworzy więź, ale powinny stanowić uzupełnienie, a nie główną treść opisu. Zachęcam do podkreślenia specjalizacji i kompetencji każdego członka zespołu, wskazując na konkretne wyniki i osiągnięcia, które mogą mieć znaczenie dla potencjalnych klientów. Użyj danych liczbowych i przykładów, które ilustrują ich skuteczność i profesjonalizm, aby czytelnicy mogli łatwo zrozumieć, w jaki sposób współpraca z Twoją firmą może im przynieść realne korzyści.

Zaprezentuj referencje, portfolio i studia przypadków na swojej stronie

Udostępnienie głosu innym zwiększy Twoją wiarygodność. Strona "O nas" jest idealnym miejscem na włączenie opinii zadowolonych klientów lub prezentację zakończonych sukcesem projektów. Pozwoli to uniknąć nadmiernego chwalenia się, dając potencjalnym klientom możliwość samodzielnego przekonania się o wysokiej jakości Twoich usług. Jeżeli planujesz dedykowane podstrony dla opinii czy realizacji, nie zapomnij umieścić na stronie "O nas" odnośników do tych sekcji, co pozwoli zainteresowanym łatwo znaleźć dowody na Twoją profesjonalność.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing