powrot do bloga
/
/
seo
/
Jak sprawdzić ilość wyszukiwań słowa kluczowego? Poznaj sprawdzone metody i narzędzia

Jak sprawdzić ilość wyszukiwań słowa kluczowego? Poznaj sprawdzone metody i narzędzia

Hauer Mateusz LinkedIn
Jak sprawdzić ilość wyszukiwań słowa kluczowego? Poznaj sprawdzone metody i narzędzia

W dzisiejszym szybko ewoluującym świecie, powodzenie każdej witryny internetowej zależy od skutecznej strategii i dokonania trafnych decyzji. Zajęcie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwarek to fundament dla każdego właściciela strony. Jednak sama wysoka pozycja nie gwarantuje sukcesu, jeżeli jesteśmy widoczni jedynie dla ograniczonej liczby odbiorców. Decydującym czynnikiem dla osiągnięcia celu jest wybór odpowiednich słów kluczowych — takich, które faktycznie są poszukiwane przez internautów.

W tym artykule przedstawię, jak określić wolumen wyszukiwań, czyli średnią liczbę miesięcznych zapytań dla danego słowa kluczowego, korzystając z najłatwiejszych technik i narzędzi dostępnych na rynku. Zapraszam do dalszego czytania!

spis treści:

Wykorzystanie funkcji dostępnych w wyszukiwarce Google

Najłatwiejszą metodą weryfikacji, czy określone wyrażenie cieszy się zainteresowaniem użytkowników, jest wykorzystanie sugestii, które pojawiają się w Google podczas wprowadzania zapytania. Te propozycje często dotyczą fraz long tail, które mogą mieć niższy wolumen wyszukiwań, lecz są bardziej precyzyjne i lepiej dopasowane do intencji wyszukujących.

Podpowiedzi najpopularniejszych fraz Google

Innym sposobem na odkrycie słów kluczowych cieszących się popularnością wśród użytkowników jest skorzystanie z sekcji podobnych wyszukiwań, która zazwyczaj znajduje się na końcu strony z wynikami wyszukiwania.

Warto jednak podkreślić, że korzystając z podpowiedzi wyszukiwarki oraz sekcji podobnych wyszukiwań, nie uzyskamy precyzyjnych informacji o wolumenie, czyli o średniej liczbie wyszukiwań danego słowa kluczowego w miesiącu. Google podaje sugestie dotyczące fraz wyszukiwanych przez innych, lecz nie zapewnia danych o ich faktycznej popularności. Na szczęście istnieją specjalistyczne narzędzia, które umożliwiają zweryfikowanie popularności słów kluczowych, prezentując wyniki w postaci liczbowej.

Dowiedz się Jak tworzyć treści pod SEO i wyszukiwarkę

Dedykowane narzędzia do analizy słów kluczowych

Istnieje szeroka gama narzędzi i dodatków, przeznaczonych do analizy i pracy ze słowami kluczowymi, które umożliwiają przeprowadzenie szczegółowych badań w tym obszarze. Należy jednak mieć na uwadze, że większość z tych rozwiązań nie jest dostępna za darmo i wymagane jest nabycie przynajmniej podstawowej wersji abonamentu, by móc dokonać analizy słów kluczowych w kontekście ich popularności wyszukiwań.

Planer słów kluczowych

Na czele listy znajduje się Planer słów kluczowych (ang. Keyword Planner) - bezpłatne narzędzie oferowane przez Google, przeznaczone między innymi do wyszukiwania słów kluczowych oraz analizy ich wolumenu i trendów w kontekście Google Ads.

Aby skorzystać z Planera słów kluczowych, konieczne jest zalogowanie się do Google Ads za pomocą konta Google. Po zalogowaniu, wystarczy udać się do sekcji Narzędzia i wybrać Planer słów kluczowych. Pojawią się wtedy dwie opcje: „Odkryj nowe słowa kluczowe” oraz „Sprawdź wolumeny wyszukiwań i prognozy”. Bez względu na wybraną funkcję, obie pozwalają na uzyskanie danych dotyczących średniej liczby wyszukiwań danego słowa kluczowego.

Planer słów kluczowych
Planer słów kluczowych Google

Następnie wprowadzamy słowa kluczowe, które nas interesują, określamy język i lokalizację (na przykład kraj lub miasto). Gdy na naszym koncie Google Ads nie prowadzimy aktualnie żadnej kampanii reklamowej, narzędzie przedstawi wyniki w mniej precyzyjnej formie, czyli jako zakres liczbowy:

lista fraz w Planerze słów kluczowych
Lista wyników, gdy nie posiadamy aktywnej kampanii na koncie Google Ads

Dokładniejsze dane uzyskamy, jeśli na naszym koncie prowadzona jest aktywna kampania. Gdy wprowadzimy te same frazy kluczowe dotyczące syropów na kaszel, otrzymamy szczegółowe informacje o wolumenie wyszukiwań oraz aktualnych trendach:

frazy z dokładnym wolumenem w Google Keyword Planner
Dokładniejsze wyniki pojawiają się, gdy na naszym koncie Ads jest aktywna kampania

Po najechaniu kursorem na wykres otrzymamy dokładne informacje o liczbie wyszukiwań w konkretnych miesiącach:

wykres przedstawiający wyszukiwania słowa kluczowego w danym miesiącu
Liczba wyszukiwań słowa kluczowego w poszczególnych miesiącach

Przeczytaj również SGE (Search Generative Experience) – czy zmiany w Google wpłyną na Twój biznes?

Google Trends

Innym narzędziem od Google, które pozwala na monitorowanie popularności fraz kluczowych, jest Trends. Umożliwia ono śledzenie ewolucji zainteresowań wśród użytkowników oraz analizę sezonowych wahania w zapytaniach.


wykres Google Trends
Google Trends - wykres przedstawia zainteresowanie użytkowników dla wpisanej frazy

Na wykresie popularność jest wyświetlana przy użyciu skali liczbowej od 0 do 100, gdzie wartość 100 wskazuje na bardzo wysoką popularność frazy kluczowej, natomiast wartość 0 oznacza, że Google nie dysponuje wystarczającymi danymi do określenia popularności określonego słowa kluczowego.

Dowiedz się Czym jest mapa strony xml

Senuto

Senuto to narzędzie z Polski, które oferuje szeroki zakres funkcji i obszerną bazę danych słów kluczowych. Umożliwia to ekspertom SEO monitorowanie efektów ich działań, analizowanie działań konkurencji oraz znajdowanie nowych fraz kluczowych, które mogą przyciągnąć więcej odwiedzających na stronę.

Twórcy Senuto dają możliwość bezpłatnego wypróbowania aplikacji przez okres 14 dni dla nowych użytkowników.

Jak więc zbadać popularność określonego słowa kluczowego w Senuto? Po zalogowaniu się należy przejść do sekcji Baza słów kluczowych i wprowadzić szukaną frazę. Na ekranie wyświetlona zostanie lista słów kluczowych z danymi o średniej miesięcznej liczbie wyszukiwań, liczbie wariantów, trendach, koszcie za kliknięcie (CPC) oraz ilości słów tworzących frazę.

baza słów kluczowych Senuto
Senuto pozwala na sprawdzenie wolumenu i badanie trendów

Ahrefs

Ahrefs jest jednym z najbardziej renomowanych narzędzi na rynku, które zyskało uznanie od 2010 roku głównie dzięki swoim zaawansowanym możliwościom analizy backlinków i kompleksowemu audytowi witryn. W ramach swojej obszernej oferty funkcji, Ahrefs zapewnia również narzędzia do badań nad słowami kluczowymi.

Funkcja Keywords Explorer w Ahrefs idealnie sprawdza się do ustalania liczby wyszukiwań dla danej frazy. Jest ona dostępna dla użytkowników, którzy zakupili dostęp do tego narzędzia.

Ahrefs Keywords Explorer
Ahrefs - przegląd frazy w Keyword Exlore
Szczegółowe dane dotyczące danej frazy w Ahrefs

SEMSTORM

SEMSTORM jest narzędziem subskrypcyjnym, które umożliwia przeprowadzenie szczegółowej analizy słów kluczowych, w tym ustalenie liczby ich wyszukiwań. Oczywiście, to tylko jedna z wielu funkcji, jakie oferuje SEMSTORM, zapewniając szeroki zakres możliwości.

Aby skorzystać z tego narzędzia, konieczne jest utworzenie konta, co otwiera dostęp do pewnych funkcji bezpłatnych. Jedną z nich jest sekcja „Słowa kluczowe", która jednak funkcjonuje inaczej niż na przykład Planer słów kluczowych od Google czy narzędzie Senuto. Po wprowadzeniu frazy, z którą się wiążemy, otrzymujemy obszerną listę sugestii, głównie składającą się z fraz long tail, ale bez informacji o ich wolumenie, co ogranicza naszą wiedzę o przybliżonej liczbie wyszukiwań.

W płatnej wersji narzędzia dostępna jest funkcjonalność Suggester, która umożliwia uzyskanie danych o wolumenie wyszukiwań dla wybranych słów kluczowych.

Suggester SEMSTORM
Suggester SEMSTORM - lista fraz wraz z wolumenem i stawką CPC

SEMrush

SEMrush to wszechstronne narzędzie wykorzystywane przez ekspertów SEO na całym świecie, które umożliwia optymalizację strony internetowej, analizę konkurencji czy efektywne prowadzenie kampanii reklamowych. Jest również nieocenione w procesie poszukiwania i analizy słów kluczowych.

Założenie konta w SEMrush jest wymagane do korzystania z narzędzia, ale nie musisz od razu decydować się na zakup abonamentu, aby skorzystać z niektórych podstawowych opcji. Aby przeprowadzić kompleksową analizę słów kluczowych, potrzebna jest jednak wersja Pro, co wymaga wprowadzania każdego hasła oddzielnie. Warto również mieć na uwadze, że na użytkowników bez płatnej subskrypcji nałożony jest limit 10 zapytań dziennie.

przegląd słowa kluczowego syropy na kaszel w narzędziu SEMrush
Widok przeglądu słowa kluczowego w SEMrush

W interfejsie przeglądu słowa kluczowego otrzymujemy informacje o liczbie wyszukiwań i stopniu trudności frazy z perspektywy SEMrush. Ponadto, narzędzie dostarcza wskazówki dotyczące intencji użytkownika i trendów, prezentowanych za pomocą prostego wykresu, bez dodatkowych komentarzy. Poniżej możemy również znaleźć propozycje innych słów kluczowych, które mogą być przydatne w procesie rozwijania naszej witryny internetowej.

AnswerThePublic

AnswerThePublic to użyteczne narzędzie, które pozwala na tworzenie list pytań i fraz kluczowych bazujących na popularnych zapytaniach. Umożliwia to selekcję odpowiednich słów kluczowych dla naszej strony internetowej i zapewnia możliwość sprawdzenia ich popularności. W darmowej wersji narzędzia dostępnych jest ograniczona ilość informacji, jednak twórcy oferują możliwość wypróbowania pełnej wersji na 7 dni bez konieczności ponoszenia kosztów.

AnswerThePublic - informacje o średniej ilości wyszukiwań i propozycje fraz
AnswerThePublic oprócz wolumenu interesującego nas słowa kluczowego zwróci listę propozycji fraz, które są z nim powiązane

Ubersuggest

Ubersuggest jest narzędziem ściśle powiązanym z AnswerThePublic – obydwa są częścią NP Digital, założonej przez Neila Patela, znanego eksperta SEO. W wersji podstawowej narzędzie to jest dostępne dla wszystkich i umożliwia analizę popularności określonych fraz. Ubersuggest oferuje również funkcje takie jak „Pomysły na słowa kluczowe" i „Pomysły na treść", które umożliwiają generowanie propozycji słów kluczowych oraz koncepcji na artykuły czy posty, zdolne do przyciągnięcia potencjalnych klientów na witrynę.

Przegląd słowa kluczowego w Ubersuggest
W Ubersuggest oprócz wolumenu poznamy trudność słowa, stawkę CPC i poznamy historię wyszukiwań z kilku ostatnich miesięcy

Keyword Surfer

Na koniec naszego przeglądu znajduje się bezpłatne rozszerzenie do przeglądarki Chrome, zaprojektowane przez Surfer, firmę dobrze znaną specjalistom SEO z całego świata za sprawą ich flagowego produktu - Surfer SEO. To darmowe rozszerzenie prezentuje wolumen wyszukiwań dla wybranej frazy bezpośrednio w wynikach wyszukiwania Google, jak również oferuje listę powiązanych sugestii.

aktywna wtyczka Keyword Surfer na liście wyszukiwania Google
Keyword Surfer - lista sugestii wraz z wolumenem w widoku listy wyników wyszukiwania

Przeczytaj również:

Jak gromadzić słowa kluczowe?

W tej sekcji nauczysz się, gdzie i jak wyszukiwać frazy kluczowe. Pokażemy Ci, jak się do tego przygotować oraz które miejsca w internecie warto analizować.

Dowiedz się Co to są metatagi

Wybór tematyki

Pierwszym etapem jest zdefiniowanie zakresu tematycznego słów kluczowych, co oznacza ustalenie podstawowych terminów związanych z Twoją dziedziną działalności. Nie można podchodzić do tego zadania zbyt wąsko. Zastanów się nad branżą z perspektywy klienta, którego poziom wiedzy, podejście do produktu i używane terminy często różnią się od Twoich. Na tej podstawie określ, jakie frazy kluczowe będziesz poszukiwać.

Jak sprawdzić słowa kluczowe konkurencji?

Aby sprawdzić, pod jakie frazy kluczowe pozycjonuje się Twoja konkurencja, istnieje kilka miejsc, które warto przeanalizować. Odkryjemy, jak zbadać słowa kluczowe rywali, badając:

  • kod źródłowy strony,
  • podstrony zindeksowane przez Google,
  • zawartość stron.

Nie warto jednak nadmiernie skupiać się na słowach kluczowych konkurencji! Traktuj to jako możliwość zrozumienia ich strategii dotyczącej słów kluczowych, a nie jako zadanie polegające na szczegółowym notowaniu każdej znalezionej frazy.

Kod źródłowy

Nie musisz być ekspertem od SEO czy programowania, aby zbadać słowa kluczowe konkurencji ukryte w kodzie ich strony. Otwórz stronę, która Cię interesuje, np. główną stronę Twojego konkurenta. Następnie dostęp do kodu strony możesz uzyskać na różne sposoby:

  • Używając skrótu klawiszowego CTRL+U,
  • W przeglądarce Mozilla Firefox: poprzez zakładkę Narzędzia -> Dla twórców witryn -> Źródło strony,
  • Klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając „Wyświetl źródło strony” w Google Chrome lub „Pokaż źródło strony” w Mozilla Firefox.

Znajdziesz się na stronie z kodem – choć może się wydawać skomplikowana, nie martw się. Łatwo znajdziesz to, co jest Ci potrzebne!

Szczególną uwagę zwróć na metatag title. Aby go odnaleźć, użyj skrótu CTRL+F i wpisz „title”. Przeglądarka odnajdzie ten element w kodzie strony. To, co znajdziesz tuż za podświetlonym słowem, to tytuł podstrony. Właśnie w tytule powinno się znaleźć kluczowe słowo, pod które strona jest pozycjonowana, informując algorytmy wyszukiwarki Google, jaki jest główny temat strony.

Możesz z łatwością zobaczyć tytuł strony, nie zaglądając do jej kodu źródłowego – wystarczy spojrzeć na górny pasek przeglądarki. Jednak dostęp do kodu strony daje możliwość skopiowania tekstu, co jest znacznie wygodniejsze niż ręczne przepisywanie słów kluczowych, jeśli zamierzasz je zbierać.

Kolejnym krokiem jest odnalezienie meta description – użyj kombinacji klawiszy CTRL+F i wprowadź „description”. To opis strony, gdzie również często pojawiają się frazy kluczowe, na które pozycjonowana jest konkurencja. Sprawdź stronę główną i zwróć uwagę na kluczowe podstrony witryny (np. ofertę, główne kategorie).

Mimo że niektóre źródła mogą zalecać szukanie w kodzie strony metatagu „keyword”, należy pamiętać, że od 2009 roku Google nie bierze tego tagu pod uwagę przy pozycjonowaniu, więc z punktu widzenia SEO nie jest on istotny. Wiele stron nawet go nie uzupełnia, więc choć można go sprawdzić, nie warto na to poświęcać czasu.

Zaindeksowane przez Google podstrony

Pod zaindeksowanymi stronami rozumiemy te, które zostały zarejestrowane przez roboty Google i są widoczne w wynikach wyszukiwania (SERP). Analizując ich tytuły, można dowiedzieć się o niektórych słowach kluczowych wykorzystywanych przez konkurencję, ale to tylko część obrazu. Warto przeprowadzić taką analizę, aby zrozumieć strategię rywala – jakie podstrony posiada, jakie produkty oferuje. Ta wiedza jest niezbędna, aby tworzyć treści o większej wartości dla użytkowników, biorąc pod uwagę już istniejące materiały.

Aby sprawdzić, które strony konkurencji są zaindeksowane przez Google, wejdź na stronę wyszukiwarki, a następnie wpisz „site:” i adres głównej strony konkurencji, np.:

Komenda sprawdzająca zaindeksowane strony w Google


Nie marnuj czasu na analizę słów kluczowych ze wszystkich dostępnych wyników! Skup się na kluczowych podstronach i, podobnie jak przy badaniu metatagów, użyj tej analizy jako źródła inspiracji i dodatkowej wiedzy o konkurencji, a nie jako bezpośrednią listę fraz do wykorzystania.

Treść na stronie

Zajrzyj na podstrony i bloga konkurencji, aby zobaczyć, co tam publikują! Szczególną uwagę zwróć na nagłówki, które często zawierają kluczowe słowa. Twórcy treści na stronach internetowych nadal często graficznie wyróżniają ważne frazy kluczowe w tekście – dlatego warto dokładnie przeczytać zawartość.

Twoje własne słowa kluczowe! Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie zapytania kierują użytkowników na Twoją stronę? Aby dowiedzieć się, co wpisują osoby odwiedzające Twoją witrynę, skorzystaj z Ubersuggest lub Google Analytics. Te narzędzia ujawnią, pod jakie frazy Twoja strona pojawia się w wynikach wyszukiwania – omówimy to dokładniej w kolejnej części poradnika. Możesz natknąć się na interesujące wyrażenia i lepiej zrozumieć, co przyciąga Twoich klientów.

Fora tematyczne

Jednym z kluczowych miejsc do odkrywania interesujących fraz są fora internetowe, zwłaszcza te, na których użytkownicy aktywnie zadają pytania oraz wymieniają się doświadczeniami i poradami. Jak już wspomnieliśmy w kontekście teoretycznych rozważań dotyczących badania słów kluczowych: często założenie wątku na forum wskazuje, że autor szukał odpowiedzi w wyszukiwarce, lecz nie znalazł zadowalających informacji. Analizując tematy poruszane przez użytkowników forów, możemy natknąć się na niezbadane jeszcze obszary i zagadnienia, które mają duże znaczenie dla naszej grupy docelowej.

Sprawdzanie fraz, ich popularności i potencjału

Wynikiem wcześniejszych poszukiwań powinien być zbiór fraz, które zwróciły Twoją uwagę. Teraz nadszedł czas na następny krok: odfiltrowanie tych słów kluczowych, które mogą nie przynieść oczekiwanej poprawy widoczności Twojej strony internetowej. W tej części nauczysz się, jak weryfikować słowa kluczowe i jakie kryteria zastosować przy ich wyborze.

Badanie popularności fraz kluczowych

To zagadnienie najprawdopodobniej budzi największe zainteresowanie wśród większości osób. Do analizy popularności słów kluczowych wykorzystuje się różnorodne narzędzia, zarówno bezpłatne, jak i te wymagające subskrypcji. Szczegółowe omówienie znajdzie się w dalszej części, jednak warto już teraz wspomnieć o niektórych z nich. Wolumen wyszukiwań danej frazy w Google można sprawdzić przy pomocy takich narzędzi jak Planer Słów Kluczowych od Google Ads czy Ubersuggest. Jeżeli interesują nas opcje płatne, dobrym wyborem mogą być Semstorm, Ahrefs lub Senuto.

Analizując popularność słów kluczowych, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Po pierwsze, częstość wpisywania konkretnej frazy może zależeć od popularności danej branży. Po drugie, istnieje wiele sposobów formułowania tego samego zapytania – chociaż większość narzędzi podaje popularność konkretnej formy frazy. Na przykład, zapytania „gdzie są farmy serwerów Google” i „farmy serwerów Google gdzie” mogą mieć zbliżoną popularność, ale są traktowane jako oddzielne frazy przez narzędzia.

To ukazuje moc optymalizacji pod kątem fraz długiego ogona: skupienie się nie tylko na kilku słowach kluczowych, ale na szerszym spektrum może przynieść lepsze rezultaty pozycjonowania.

Ocenianie wyników i szans na wysokie pozycje w SERP

Nawet najwyższa popularność frazy w wyszukiwarce Google nie przekłada się na sukces, jeśli nie jesteśmy w stanie uzyskać wysokiej pozycji dla tego wyrażenia. Jak zatem ocenić, czy dane słowo kluczowe oferuje nam realną możliwość osiągnięcia dobrej pozycji? Rozwiązanie jest proste – wystarczy wpisać zainteresowującą nas frazę w Google i przeanalizować, jakie strony i jakie rodzaje treści pojawiają się w wynikach wyszukiwania.

Dopasowanie fraz do witryny

Finalnym etapem jest ustalenie, w jakim miejscu na Twojej stronie mogą zostać umieszczone wybrane przez Ciebie frazy.

Zastanów się nad strukturą swojej strony i zdecyduj, czy wyszukane słowo kluczowe zasługuje na dedykowaną podstronę, czy też idealnie wpasowuje się w treść już istniejącej strony. Rozważ, czy fraza nadaje się do nowego wpisu na blogu, czy może lepiej będzie zoptymalizować pod nią istniejące treści. Pamiętaj o intencjach użytkowników: kiedy potencjalny klient szuka określonej frazy, powinien natrafić na coś, co rzeczywiście go interesuje, dlatego podejmuj decyzje strategicznie.

Nie masz czasu zająć się swoją stroną na Wordpress ?

Zleć nam administrację i opiekę nad stroną lub zapisz się na szkolenie Wordpress.

Co z frazami informacyjnymi typu „zrób to sam”?


Zanim przejdziesz dalej, zastanów się nad jedną kwestią. Gdybyś był producentem ręcznie robionych stołów z dębu, czy uznałbyś, że warto pozycjonować podstronę pod informacyjną frazę „jak zrobić stół z drewna samodzielnie” w nadziei na przyciągnięcie zysków?

Odpowiedź brzmi: tak!

Może Cię to zaskoczyć, biorąc pod uwagę, że wcześniej podkreślaliśmy znaczenie zrozumienia intencji użytkownika (przypomnij sobie artykuł o user intencie), a także możesz przypuszczać, że osoba zainteresowana samodzielnym wykonaniem stołu, nie będzie zainteresowana zakupem twojego produktu.

Jednak nie popełniaj tego błędu! Tworząc wartościową podstronę o tematyce „Zrób to sam - stół”, otwierasz swoją stronę dla osób zainteresowanych tym zagadnieniem, pozwalając im odkryć Twoją ofertę wśród wielu innych. Budujesz wizerunek eksperta w swojej branży (w końcu pisząc poradniki, udowadniasz swoją wiedzę!), zachęcasz potencjalnych klientów do skorzystania z Twoich porad i zapoznania się z Twoimi produktami (jakie stoły produkuje ktoś, kto napisał tak przemyślany poradnik?), a także zwiększasz swój zasięg (osoba, która doceniła Twój artykuł, może polecić go innym entuzjastom majsterkowania).

To wszystko składa się na strategię Inbound Marketingu – podejście do sprzedaży, które pozwala klientom odkryć Twoje produkty wtedy, gdy sami wykazują zainteresowanie, zamiast być nakłanianymi do zakupu przez inwazyjną reklamę.

Podobnie jak w przypadku SEO, wyniki Inbound Marketingu są długoterminowe – stopniowo budujesz pozytywny wizerunek swojej marki w oczach konsumentów, którzy, kiedy zdecydują się na zakup stołu, wybiorą zaufanego eksperta, czyli Twoją firmę.

Dowiedz się również Jak zwiększyć konwersję i sprzedaż w sklepie internetowym

Klienci używają niepoprawnej nazwy produktu, gdy wpisują zapytania w Google

To wyzwanie jest dobrze znane specjalistom z różnych sektorów. Przykładowo, okna z polichlorku winylu często są poszukiwane przez klientów jako „okna PCV”, mimo że prawidłowa nazwa to „okna PVC”. Podobnie, motocykle bywają określane mianem „motorów”. Te błędne nazwy nie przekreślają jednak faktu, że są one powszechnie używane przez osoby szukające odpowiednich produktów i usług w sieci.

W obliczu takiej sytuacji, nie ignoruj odkrytych fraz, lecz znajdź sposób na ich wykorzystanie. Możesz, na przykład, napisać artykuł na blogu o tytule „Czy okna PCV naprawdę istnieją?” lub „Dlaczego jazda motorem może być myląca”.

Pozycjonowanie jednej podstrony pod kilka fraz

Już wspominaliśmy, że najlepiej, gdy strona internetowa jest dostosowana do jednej, ewentualnie dwóch fraz kluczowych. Taka strategia nie jest arbitralna. Po pierwsze, łatwiej jest zaprojektować stronę i tworzyć materiały skoncentrowane na jednym zagadnieniu, niż sztucznie rozszerzać zakres treści, aby włączyć do niej więcej fraz. Dzięki temu możemy tworzyć obszerne, dogłębne i użyteczne dla odbiorców materiały – takie, które są wysoko oceniane przez Google.

Po drugie, wyszukiwarki preferują strony skupiające się na wąskiej specjalizacji – czyli takie, które omawiają pojedynczy temat, zamiast rozpraszać się na wiele różnych kwestii.

Pozycjonowanie kilku podstron pod jedną frazę

Można by przypuszczać: „Jeżeli optymalizacja strony pod jedną frazę jest tak istotna, to czy nie byłoby jeszcze lepiej zoptymalizować kilka stron pod tę samą frazę?”. Jednak odpowiedź na to pytanie jest zdecydowanie negatywna. Projektowanie wielu podstron skupionych na jednym słowie kluczowym może prowadzić do sytuacji znanej w SEO jako kanibalizacja słów kluczowych.

Na stronie konkurencji nie ma (albo prawie nie ma) treści

Odkrycie, że konkurencja posiada na swoich stronach ograniczoną ilość treści, może być bardzo korzystne. Ważne jest, aby pamiętać, że celem SEO nie jest kopiowanie działań konkurencji, ale wykonanie ich znacznie lepiej – najlepiej dziesięciokrotnie lepiej! Tworzenie wartościowych, interesujących i przydatnych treści zwiększa możliwości poprawy rankingu strony w wynikach wyszukiwania Google.

Analiza słów kluczowych konkurencji ma na celu nie tyle zastąpienie jej na pozycjach w wyszukiwarce, ile znalezienie i wykorzystanie nisz, czyli takich słów kluczowych, które są obecnie słabo obsługiwane przez treści w Google, są nieaktualne lub niewystarczająco rozbudowane. Dlatego badanie fraz kluczowych rywali powinno służyć jako źródło inspiracji i wskazówka do dalszych działań na Twojej stronie, a nie jako bezpośredni zestaw fraz do adoptowania.

Wybrane frazy są wyszukiwane bardzo rzadko

Podczas analizy ilości wyszukiwań konkretnych fraz w Google możesz zauważyć, że niektóre słowa kluczowe cieszą się bardzo ograniczoną popularnością. Odkrycie, że interesujące wyrażenie było wyszukiwane tylko kilkakrotnie w miesiącu, może być demotywujące. Jednakże, nie warto się z tego powodu zniechęcać – niewielka liczba wyszukiwań nie oznacza niepowodzenia w badaniu słów kluczowych!

Już wcześniej wspomnieliśmy o specyfice popularności branży i o pewnych ograniczeniach narzędzi do oceny popularności słów kluczowych, zwłaszcza tych należących do kategorii długiego ogona. Warto dodać, że jednym z głównych celów badania słów kluczowych jest znalezienie swojej niszy.

Istnieje wiele słów kluczowych długiego ogona i optymalizacja strony pod jedno z nich automatycznie pozwala nam pozycjonować się na wiele jego wariantów. W efekcie, co może wydawać się niewielką popularnością danej frazy, w rzeczywistości może znacząco zwiększyć naszą obecność w sieci. Dziesięć wyszukiwań jednego zapytania na miesiąc wydaje się nieznaczące, ale dziesięć wyszukiwań pomnożone przez setki zapytań, na które nasza strona się wyświetla, robi dużą różnicę.

Strona zoptymalizowana pod frazy z małą miesięczną liczbą wyszukiwań może przynieść więcej ruchu niż starania o topowe miejsca dla słów kluczowych wyszukiwanych setki razy dziennie. Zamiast konkurować o wysoko konkurencyjne i ogólne frazy, warto znaleźć swoją specyficzną niszę. Skupienie się na mniej popularnych wyrażeniach daje szansę przyciągnięcia klientów, którzy często nie znajdują w sieci dokładnie tego, czego szukają.

Przeczytaj Jak pozycjonować stronę na Wordpress

Efekt

Zadaniem badania słów kluczowych jest doboru fraz, które zwiększą widoczność strony w internecie.

Rozpoczynając pracę nad słowami kluczowymi, najpierw definiujemy szeroki zakres tematyczny poszukiwań. Kolejno skupiamy się na zbieraniu odpowiednich wyrażeń. W tym celu analizujemy:

  • treści na stronach konkurencji,
  • sugestie wyszukiwarki Google,
  • dyskusje na forach tematycznych.

W rezultacie tworzymy listę, z której wybieramy te frazy, które najlepiej przyczynią się do poprawy widoczności naszej strony.

Kolejnym krokiem jest analiza popularności poszczególnych zapytań i sprawdzenie, co obecnie wyświetla Google po ich wprowadzeniu. Pytamy siebie: czy jestem w stanie stworzyć treści bardziej przekonujące niż te obecnie rankingujące w wynikach wyszukiwania?

Ostatni etap polega na ustaleniu, jak zamierzamy wykorzystać zebrane słowa kluczowe: czy będą one motywem przewodnim nowych podstron, czy też wzbogacą treść istniejących stron. Pamiętamy, że skuteczne pozycjonowanie wykracza poza samą treść tekstową i obejmuje kompleksową optymalizację witryny oraz działania off-page.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing