powrot do bloga
/
/
wordpress
/
Kadence czy Elementor - który wybrać?

Kadence czy Elementor - który wybrać?

Hauer Mateusz LinkedIn
Kadence czy Elementor - który wybrać?

Jaka jest różnica między Kadence a Elementorem? W tym poście wyjaśniamy najważniejsze elementy każdego z builderów, poznaj najważniejsze cechy i różnice.

Zanim zarekomendujemy jakikolwiek dodatek naszym klientom, zawsze analizujemy zakres projektu strony internetowej oraz krótko- i długoterminowe cele biznesowe. Jeśli samodzielnie tworzysz swoją witrynę, polecamy Ci zrobić to samo

spis treści:

 1. Kadence
 2. Elementor
 3. Przed Gutenbergiem
 4. Kadence vs Elementor - najważniejsze różnice
 5. Która wtyczka jest lepsza?

Czym jest Kadence?

KadenceWP to firma odpowiedzialna za rozwój motywów oraz wtyczek, które ułatwiają proces tworzenia stron opartych na WordPress. Ich oferta obejmuje:

 • Motyw Kadence (warianty Free + Pro)
 • Wtyczka Kadence Blocks (wersje Free + Pro)
 • Pakiet e-sklepu Kadence
 • Moduł konwersji Kadence
 • Gotowe szablony dla nowicjuszy
 • Narzędzie do tworzenia motywów podrzędnych
 • I wiele innych…

Plugin Kadence Blocks

Kadence Blocks to dodatek do WordPressa, który rozszerza funkcjonalność edytora Gutenberg poprzez dostarczenie użytkownikom niestandardowych bloków do tworzenia estetycznych stron bez konieczności programowania.

Po zainstalowaniu Kadence Blocks będziesz mógł edytować i projektować swoje posty lub strony bezpośrednio w edytorze Gutenberg, a następnie zobaczyć wygląd strony w nowej karcie przeglądarki.

Bloki Kadence można stosować na dowolnej stronie internetowej, niezależnie od wykorzystywanego motywu, co daje większą swobodę w tworzeniu bez względu na wybrany motyw Kadence.

Sprawdź również Wix czy Wordpress

Czym jest wtyczka Elementor?

Elementor to zaawansowane narzędzie do budowania stron poprzez funkcjonalność „przeciągnij i upuść”, pozwalające na jednoczesne projektowanie i podgląd witryny bezpośrednio na ekranie. To rozwiązanie umożliwia tworzenie zarówno prostych stron docelowych, jak i bardziej skomplikowanych układów bez konieczności pisania kodu HTML czy CSS.

Jego interfejs edycyjny oferuje alternatywną perspektywę do standardowego edytora Gutenberg, dając dostęp do własnych ustawień, widgetów i funkcji.

Elementor jest kompatybilny z różnymi motywami WordPress. Może być zainstalowany na dowolnej stronie, niezależnie od wybranej szaty graficznej, co pozwala na elastyczne tworzenie, niezależne od motywu, na który postawiona jest witryna.

Przed Gutenbergiem…

Użytkownicy WordPressa mieli dostęp do tradycyjnego edytora, jednakże brakowało w nim możliwości dodawania zaawansowanych elementów, takich jak kolumny czy przyciski, bez konieczności zmiany motywów lub kodowania niestandardowego. Narzędzia do tworzenia stron, takie jak Elementor, Beaver Builder czy Divi, zyskały zatem popularność jako dostępne opcje dla osób chcących stworzyć swoją stronę, zwłaszcza dla tych z mniejszym doświadczeniem.

Jednakże z pojawieniem się edytora bloków Gutenberga, który regularnie się rozwija, narzędzia do budowania stron nie są już tak niezbędne jak dawniej. Wiele wtyczek jest teraz projektowanych z myślą o doświadczeniu Gutenberga, co sprawia, że wybór odpowiedniego narzędzia staje się pytaniem o zalety i wady każdej z opcji...

Sprawdź również:

Kadence kontra Elementor - najważniejsze różnice

Rozważmy cztery kluczowe kategorie: użytkowanie, efektywność, stosunek jakości do ceny oraz wsparcie. Moja perspektywa pozwoli mi wskazać, która wtyczka przoduje w każdej z tych kategorii i dlaczego tak sądzę.

Łatwość użytkowania

W zakresie intuicyjności obsługi, Elementor dominuje nad innymi wtyczkami. Wynika to z kilku powodów:

Doświadczony Edytor

Elementor stawia na interfejs typu front-end, co sprawia, że to, co widzisz w oknie edycji, jest bardzo zbliżone do wyglądu strony w jej rzeczywistym widoku.

Natomiast w przypadku Kadence edycja może być bardziej skomplikowana.

Jako że proces tworzenia strony odbywa się w tle WordPressa, aby zobaczyć zmiany, musisz otworzyć stronę w nowej karcie.

Mimo że niektóre elementy edycji w Kadence przypominają edytor front-end, efekt końcowy na żywo może różnić się znacznie.

To nie tyle wina samej Kadence, co konstrukcji WordPressa/Gutenberga, co niestety może sprawić, że proces staje się mniej wygodny i wymaga częstszej weryfikacji.

Zobacz również porównanie Gutenberg czy Elementor co wybrać ?

Ograniczenia


Ograniczenia, na jakie natknąłem się używając Kadence Theme i Blocks, czasem bywają irytujące. Na przykład, kiedy chciałem wyśrodkować tekst w archiwum produktów na stronie produktu, gwiazdki recenzji pozostały wyjustowane do lewej strony, a nie było sposobu, by je wyśrodkować. Musiałem skorzystać z dodatkowego CSS, aby to naprawić.

To tylko jeden z przykładów, ale zdarzało mi się wielokrotnie irytować, kiedy nawet proste zmiany w projekcie wymagały dodatkowych nakładów w postaci CSS.

W przypadku Elementora, granic i ograniczeń praktycznie nie ma. Możesz dowolnie dostosowywać każdy element swojej witryny bez konieczności ingerencji w kod.

Podczas projektowania w obu narzędziach, możliwości Elementora wyraźnie przyćmiewają Kadence. Dzięki Elementorowi masz znacznie więcej swobody w edycji, bez konieczności zgłaszania problemów do pomocy technicznej czy ingerencji w arkusze stylów.

Elementor wyraźnie wygrywa pod względem łatwości obsługi. Warto jednak zastanowić się nad kompromisem: czy wolisz więcej funkcji kosztem pewnych trudności w edycji, czy też jesteś gotowy na mniejszą liczbę opcji, ale bez zbędnych zawiłości w edycji…

Wydajność

W kategorii wydajności Kadence wyraźnie przejmuje kontrolę - to niepodważalne.

Elementor, w porównaniu z Kadence, jest znacznie większym „graczykiem” w świecie wtyczek. To oznacza, że witryny budowane za pomocą Elementora często wykazują wolniejsze czasy ładowania, co może negatywnie wpływać na doświadczenie użytkownika i, w pewnych przypadkach, na wyniki SEO.

Podczas ostatniego przeprojektowania mojej strony internetowej jesienią 2021 roku, stworzyłem dwie różne wersje testowe strony głównej, jedną przy użyciu Elementora, drugą z Kadence, aby zbadać różnicę w prędkości działania. Strona stworzona z Elementora otrzymała o 30 punktów niższą ocenę w Google PageSpeed Insights niż jej odpowiednik z Kadence, mimo że obie strony wyglądały praktycznie identycznie.

To był dla mnie decydujący moment, ale dla Ciebie mogą być ważne inne aspekty, jak bardziej niezawodne funkcje czy płynniejsza i łatwiejsza edycja, niż kilka punktów w rankingu szybkości witryny.

Jeśli zdecydujesz się na Elementor, warto przejrzeć playlistę YouTube stworzoną przez zespół Elementora. Te filmy podpowiedzą Ci, jak projektować z myślą o szybkości działania witryny, aby uniknąć problemów związanych z opóźnieniami spowodowanymi przez nieoptymalne umiejętności projektowania stron.

Ważne jest również stosowanie wtyczek optymalizacyjnych, takich jak ShortPixel czy WProcket, które pomogą Ci poprawić szybkość działania witryny niezależnie od wybranego motywu czy wtyczki.

Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat optymalizacji szybkości witryny, warto zerknąć na kurs dotyczący tego tematu przygotowany przez iMark Interactive."

Dzięki czystrzemu i prostrzemu kodowi Kadence jest o wiele wydajniejszym builderem.

Cena

Oba Kadence i Elementor zapewniają wersje darmowe oraz płatne swoich wtyczek. Zróbmy głębsze porównanie, skupiając się na wartości, jaką niesie sama darmowa wersja, a następnie spojrzymy na różnice i korzyści płynące z wersji profesjonalnych.


Kadence vs Elementor – porównanie darmowych wersji

Wśród bezpłatnych wtyczek, Kadence prezentuje się jako lider pod względem wartości, jaką oferuje użytkownikom za darmo.


Kadence – Wersja bezpłatna

Dzięki zestawieniu bezpłatnego motywu Kadence, wtyczki Kadence Blocks i wtyczki Kadence Starter Templates masz możliwość łatwego stworzenia szybkiej, estetycznej i profesjonalnej witryny internetowej.

Ich zbiór projektów umożliwia szybką instalację gotowych układów za pomocą zaledwie trzech kliknięć. Wiele z tych szablonów tworzy spójną kolekcję, co ułatwia stworzenie kompleksowej witryny, obejmującej strony główne, informacyjne, kontaktowe, sekcje usług i wiele innych.

Jeśli jesteś w fazie początkowej i potrzebujesz podstawowej witryny, te darmowe narzędzia pozwalają na stworzenie estetycznego projektu bez większego wysiłku!

Elementor – Wersja bezpłatna


Jeśli chodzi o darmową wersję Elementora, trzeba się liczyć z wieloma ograniczeniami.

Największym z nich jest brak dostępu do narzędzi do projektowania nagłówków i stopki, a także edycji wyglądu strony blogowej. Oznacza to, że jeśli chcesz zbudować całą stronę internetową za pomocą darmowego Elementora, będziesz musiał korzystać z motywów, takich jak Astra lub Kadence, które pozwalają na edycję tych elementów – nie są one dostępne do edycji bez aktualizacji w Elementorze.

Dodatkowo, w darmowej wersji nie masz możliwości dodawania formularzy kontaktowych, co może być ograniczeniem, jeśli oczekujesz kompleksowej wtyczki do budowy swojej witryny.

Elementor zachęca do przejścia na wersję Pro, aby móc skorzystać z pełni funkcji, co, przyznam, jest naprawdę korzystne – kosztuje rocznie 49 USD za pojedynczą licencję.

Zatem, podsumowując, pod względem darmowej wersji, Kadence oferuje większą wartość.

Ale co z porównaniem wersji Pro – jak sobie radzą Kadence i Elementor?

Kadence vs Elementor – Porównanie wersji płatnych

Jeśli spojrzymy na wersje płatne, to Elementor zdecydowanie wyróżnia się pod względem stosunku ceny do wartości... Chociaż obie są wyjątkowo przystępne cenowo i warte uwagi.


Kadence Blocks Pro

Może warto rozważyć pakiet Kadence, który oferuje dostęp do Kadence Theme Pro, Kadence Blocks Pro i Pro Starter. Możesz także zakupić tylko Kadence Blocks Pro bez motywu, co kosztuje 89 USD rocznie.

 • Kadence Blocks Pro oferuje animacje, niestandardowe ikony, dynamiczną zawartość, niestandardowe czcionki oraz dostęp do premiumowych projektów i specyficznych skryptów.
 • Natomiast Kadence Theme Pro zapewnia dodatki nagłówków, zaczepione elementy (co według mnie jest niezbędne), doskonałe menu, stałe elementy, skrypty nagłówków/stopek i funkcje dla WooCommerce.

Warto zauważyć, że Pakiet Essential, obejmujący motyw i wtyczki, kosztuje 149 USD rocznie i umożliwia korzystanie z nich na wielu stronach internetowych.

Elementor – Pro

Elementor oferuje licencję na pojedynczą stronę internetową za 49 USD rocznie. Jeśli potrzebujesz większej liczby witryn, opcja obejmująca maksymalnie 25 stron kosztuje 199 USD rocznie.


 • Po przejściu na Elementor Pro otrzymasz ponad 90 widżetów, dostęp do ponad 300 szablonów stron internetowych, 60 zestawów stron, narzędzia do tworzenia motywów oraz wsparcie premium.Jeśli zarządzasz pojedynczą stroną internetową, skorzystanie z Elementora Pro wydaje się tańszym wyborem w porównaniu do Kadence Blocks Pro lub zestawu Kadence. Jednak przy większej liczbie witryn Kadence staje się bardziej opłacalna, umożliwiając tworzenie nieograniczonej ilości stron za 149 USD rocznie.

Elementor zdobył przewagę w tej kategorii ze względu na bogatsze funkcje w tej samej cenie, ale obie opcje są warte uwagi!

Wsparcie i samouczki

Jeśli chodzi o pomoc i materiały edukacyjne, w mojej ocenie obie platformy radzą sobie dobrze, dlatego w tej kategorii stawiam na remis.


Kadence Support

KadenceWP oferuje użytkownikom Pro wsparcie e-mailowe premium, co moim zdaniem działa bardzo sprawnie. Mają też aktywną i darmową grupę na Facebooku o nazwie Web Creator Community (autor: Kadence WP), gdzie można uzyskać pomoc od innych użytkowników Kadence. Chociaż ich zespół wsparcia reaguje szybko, warto byłoby rozwijać więcej samouczków i dokumentacji wideo, co dodatkowo by pomogło użytkownikom.

Elementor Support

Elementor zapewnia wsparcie premium dla posiadaczy wersji Pro, co oznacza możliwość zadania dowolnego pytania drogą mailową i otrzymania odpowiedzi średnio w ciągu jednego dnia. Obserwowałem, że kiedyś Elementor miał opinię słabego wsparcia, ale od momentu zmiany struktury cenowej zauważyłem znaczną poprawę jakości wsparcia.Elementor prowadzi także dwie aktywne grupy na Facebooku: Elementor Community oraz Elementor En Español. Te społeczności są świetnym miejscem do zadawania pytań i uzyskiwania dodatkowego wsparcia od innych użytkowników Elementora.Jeśli chodzi o dokumentację i filmy instruktażowe, Elementor robi świetną robotę. Udostępnia szeroki zakres samouczków pisemnych i filmy na YouTube, które krok po kroku prezentują, jak korzystać z funkcji wtyczki do tworzenia stron Elementor.

Zobacz naszą ofertę:

Jaka wtyczka jest najlepsza?


Ostatecznie trzeba ustalić, co jest dla Ciebie kluczowe.

Jeśli priorytetem jest wydajność i szybkość Twojej witryny, to Kadence jest świetnym wyborem.Czy przychody z reklam displayowych stanowią główne źródło dochodu Twojego bloga?

Jeśli tak, najlepszym wyborem może być Kadence zamiast Elementora.

Jeśli zależy Ci na pełnej kontroli nad całą stroną bez żadnych ograniczeń, to lepiej wybrać Elementora.Potrzebujesz bardziej zaawansowanych funkcji do projektu witryny? Elementor prawdopodobnie będzie miał to, czego potrzebujesz.

Kiedy wiesz, jakie cele chcesz osiągnąć na stronie, wybór wtyczki będzie łatwiejszy. Warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku obu wtyczek mogą pojawić się pewne kompromisy, by skupić się na funkcjach priorytetowych.

Pamiętaj, że nauka korzystania zarówno z Elementora, jak i zwłaszcza z WordPressa, może być wyzwaniem, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tą technologią.

Jeśli preferujesz samodzielne projektowanie strony, ale potrzebujesz wsparcia, sprawdź moje motywy i szablony „zrób to sam”. Znajdziesz kompleksowe projekty stron wraz z instrukcjami wideo, które pomogą dostosować witrynę do swojej marki. Dostępne są zarówno motywy podrzędne dla Kadence, jak i szablony pełnej witryny Elementor.

Natomiast jeśli wolisz oddać projektowanie strony profesjonalistom, sprawdź nasze usługi projektowania stron internetowych. Chętnie pomożemy w stworzeniu wymarzonej witryny.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing