powrot do bloga
/
/
wordpress
/
Kopia zapasowa Wordpress. Jak wykonać automatyczny backup strony

Kopia zapasowa Wordpress. Jak wykonać automatyczny backup strony

Hauer Mateusz LinkedIn
Kopia zapasowa Wordpress. Jak wykonać automatyczny backup strony

Kopia zapasowa strony Wordpress. Jak wykonać backup ?

Czym jest kopia zapasowa i dlaczego jest tak ważna w tworzeniu historii strony. Poznaj kilka metod i wtyczek, które poprawią komfort pracy z Wordpress i zapewnią spokój. Warto regularnie stosować się do naszych zasad by praca z Wordpressem była przyjemna i nie sprawiała problemów.

Spis treści

Co to jest kopia zapasowa ?

Kopia inaczej backup to zarchiwizowanie obecnej Twojej strony w postaci paczki zip na serwerze lub z możliwością pobrania jej na dysk. To inaczej pobranie z serwera aktualnej wersji strony tj: wszystkich jej treści (bazy danych), plików contentu, plików szablonu i całego wordpressa. Kopia zapasowa pozwala skutecznie oszczędzać czas w przypadku ataku hakera na stronę lub pomyłki i skasowania plików.

Po co mi kopia zapasowa (backup) dla Wordpress ?

Głównym zadaniem utworzenia kopii zapasowej strony jest bezpieczeństwo. W przypadku np usunięcia pliku z serweru, usunięcia wpisów, podstron lub contentu z poziomu kokpitu wordpress możesz przywrócić stronę do wersji poprzedniej wykorzystując backup.

Ważne. Kopia zapasowa powinna zostać wykonana przez jakimikolwiek pracami w Wordpressie. Do częsty prac przed którymi warto wykonać backup jest optymalizacja wordpressa.

Standardowa pełna wersja kopii zapasowej powinna zawierać :

  1. pliki instalacyjne Wordpress,
  2. wtyczki zastosowane w kokpicie używane do funkcjonowania strony,
  3. motywy i theme strony,
  4. content tj: zdjęcia, filmy i wszystko to co dodane do media wordpressa,
  5. pliki JavaScript, PHP,,
  6. pozostałe pliki

Jakie są możliwości tworzenia backupu Wordpress ?

Przede wszystkim rozróżniamy 3 typy tworzonego backupu. Backup automatyczny, który dzieli się na serwerowy i wykonywany z poziomu kokpitu Wordpress oraz manualny czyli ręczne kopiowanie potrzebnych plików lokalnie na dysk.

Manualny backup strony

Ten typ backupu stosowany jest przez programistów i użytkowników obeznanych z phpMyAdmin oraz znającymi środowisko wordpress. Dzięki temu mogą oni bez potrzeby instalowania dodatkowych narzędzi skopiować potrzebne pliki cyklicznie. W ten sposób nie muszą za każdym razem pobierać całej zawartości serwera, a tylko te rzeczy które się zmieniły.

Automatyczny backup strony

W tym przypadku możemy skorzystać z dedykowanych wtyczek do wordpress np: UpDraftPlus, które całą pracę realizacji kopii i pakowania plików wykonają samodzielnie. Warte uwagi jest to że przy tworzeniu backupu poprzez wtyczki można zdefiniować zakres tworzonego archiwum np: możemy spakować tylko pliki strony, sam szablon, treści z bazy danych

Serwerowy backup

Często zdarza się że potrzebujemy starszą wersję strony np z przed miesiąca gdy jeszcze nie pamiętaliśmy o tworzeniu backupów. Warto wtedy zwrócić się do administratora hostingu gdyż bardzo często firma posada kopie stron do 3-4 tygodni wstecz.

Nie masz czasu ?

Zleć nam opiekę i administrację stroną Wordpress. Nasz administrator w ramach opieki zajmie się wszystkim kompleksowo.

Jak zrobić i wgrać kopię zapasową strony WordPress?

Aby wykonać kopię wystarczy zainstalować w wordpress jedną z wtyczek do tworzenia backupów i uruchomić proces tworzenia archiwum. W przypadku każdej wtyczki będzie to inny zestaw konfiguracji zapisu plików na dysku, serwerze, czy wysłania na dropbox paczki, jednak mechanizm jest głównie ten sam. Zobacz jak wybrać hosting Wordpress do strony internetowej.

Wtyczka do tworzenia backupu UpDraftPlus

wtyczka do tworzenia kopii zapasowej updraftplus
Wtyczka do tworzenia kopii zapasowych Wordpress. UpDraftPlus

jak zainstalować updraftplus w wordpressie
Process instalacji wtyczki UpDraftPlus na Wordpress

tworzenie kopii zapasowej Wordpress w updraftplus
Tworzenie kopii zapasowej strony w Wordpress za pomocą wtyczki upDraftPlus.

Dość popularna i darmowa wtyczka do tworzenia archiwum. Za pomocą jednego kliknięcia przygotuje dla nas paczkę kopii z naszą stroną.

Instalacja UpDraftPlus

Aby zainstalować wtyczkę wystarczy z menu po lewej stronie ‘wtyczki’ kliknąć i po kliknięciu w guzik dodaj nową wpisać w wyszukiwarkę updraftplus. Z dostępnej listy wybrać i zainstalować wtyczkę.

Po zainstalowaniu wtyczki przechodzimy do narzędzia - kopia UpDraftPlus gdzie możemy rozpocząć proces tworzenia backupu naszej strony.

Ustawienia UPDraftPlus

W ustawienia wtyczki warto wejść gdyż to tutaj możemy ustawić harmonogram kopii plików czy miejsce przechowywania kopii zapasowej.

Zobacz również :

Jak często powinno tworzyć się kopie zapasowe ?

Ważną kwestią jest cykliczne wykonywanie kopii zapasowych tj: zależnie od stopnia rozbudowy strony w czasie. Dzięki temu w przypadku problemów na stronie, jej zainfekowaniu lub usunięciu mamy w aktualną wersję do strony przywrócenia.

Twórz backup strony przynajmniej raz na miesiąc

Warto wykonać backup minimum raz na miesiąc jeżeli nic szczególnego nie dzieje się na stronie tzn: nie prowadzimy bloga i nie jest to czas w którym intensywnie pracujemy nad stroną.

Cykliczne ręczne kopie zapasowe wordpress

Innym sposobem na wdrożenie realizacji planu tworzenia kopii zapasowych jest wykonywanie ich przed i po większych pracach aktualizacyjnych na stronie np: po przebudowie treści i struktury, dodaniu większej partii postów na bloga.

Automatyczny backup strony na Wordpress

W przypadku gdy wiemy że nie będziemy pamiętać o realizacji tworzenia backupów można posłużyć się ich tworzeniem automatycznym poprzez ustawienie we wtyczce odpowiedniego dnia w miesiącu, w którym rozpocznie ona proces tworzenia kopii zapasowej naszej strony internetowej.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing