powrot do bloga
/
/
wordpress
/
Hosting Wordpress - co to jest I jak wybrać

Hosting Wordpress - co to jest I jak wybrać

Hauer Mateusz LinkedIn
Hosting Wordpress - co to jest I jak wybrać

Hosting Wordpress. Czy szybkość i niezawodność hostingu ma wpływ na stronę internetową ?

Sprawdźmy co to jest hosting Wordpress i czy rzeczywiście ma on takie zalety jak opisują to firmy hostingowe.

Odbiorcy stron internetowych liczą na ich sprawne i bezproblemowe wczytanie, dostępność oraz ładowanie do pełnej interaktywności. Od szybkości otwierania się Twojej strony internetowej niejednokrotnie uzależnione jest dalsze korzystanie z niej przez użytkownika. Warto być świadomym, od czego zależy czas ładowania się strony www oraz dążyć do tego, aby proces ten jak najbardziej usprawnić.

Szybkość uruchamiania się strony internetowej w dużej mierze uzależniona jest od szybkości hostingu. Oto rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas tworzenia swojego miejsca w sieci i wyboru hostingodawcy. Odpowiemy również na pytanie czy warto zainwestować w hosting Wordpress ?

Spis treści:

Procesor czyli CPU hostingu

Każdy ruch na stronie internetowej powoduje obciążenie procesora, dlatego szybkość wykonywania operacji uzależniona jest mocno od tego, jaką część procesora oraz ile MHz lub GHz mamy w ramach oferty hostingowej do dyspozycji.

Strony internetowe zależnie od ilości wejść generują ruch i obciążenie procesora. Jeśli korzystasz z usług hostingowych, możesz najczęściej w łatwy sposób w swoim panelu sprawdzić, ile zasobów procesora wykorzystujesz i aby usprawnić działanie strony, odpowiednio zwiększyć te parametry, zmieniając plan hostingowy na wyższy. Pamiętaj, że im więcej ruchu na stronie, tym większe obciążenie dla procesora, dlatego warto zadbać o odpowiedni poziom zasobów, aby zapewnić płynność działania.

Jeśli nie korzystasz jeszcze z hostingu - za dobre minimum uznaje się 1 GHz CPU (przestawiane czasem jako 100% CPU lub 1 rdzeń procesora).

Rodzaj i typ wykorzystanego dysku przez firmę hostingową w pakietach serweru

Wybierając pakiet hostingowy, dużą wagę przykładamy do oferowanej wielkości dysku. Równie ważnym parametrem, który odpowiada za szybkość działania strony, jest rodzaj dysku, wśród których możemy wymienić:

- HDD;
- SSD;
- SSD NVMe.

Warto wybrać usługę, która opiera się o jeden z dysków SSD, ze względu na znacznie szybsze działanie. Dyski SSD są znacznie szybsze od HDD, a SSH NVMe nawet do 10-11x bardziej wydajne od SSD.

Dyski SSD NVMe są natomiast znacznie szybsze od zwykłych dysków SSD, ponieważ korzystają z interfejsu NVMe, który umożliwia szybszy dostęp do danych. Interfejs NVMe jest przystosowany do pracy z dyskami półprzewodnikowymi i umożliwia szybszą wymianę danych między procesorem a dyskiem niż interfejs SATA, który jest stosowany w zwykłych dyskach SSD i HDD. Dzięki temu dyski SSD NVMe są w stanie odczytywać i zapisywać dane znacznie szybciej, co przekłada się na wyższą wydajność całego serwera i uruchomionych na mim usług.

Pamięć RAM serwera

O tym, że pamięć RAM w komputerze jest kluczowym parametrem, nie trzeba nikogo przekonywać. Podobnie jest w przypadku hostingu. Pamięć RAM ma istotny wpływ na szybkość hostingu i stron na nim uruchomionych. Pamięć RAM jest używana do przechowywania danych, które są w danej chwili wykorzystywane przez procesor, co oznacza, że im więcej pamięci RAM, tym więcej danych procesor może jednocześnie przetwarzać. W rezultacie, strony internetowe działają szybciej i płynniej, a cały hosting jest wydajniejszy.

Jeśli planujesz uruchomić stronę internetową lub serwis internetowy, warto rozważyć wybór hostingu z dużą ilością pamięci RAM, aby zapewnić jak najlepszą wydajność.

Warto zwrócić uwagę jaką ilość pamięci RAM, nasz hostingodawca przewiduje dla:

- wszystkich procesów;

- jednego procesu PHP.

Im oferowana ilość pamięci RAM wyższa, tym sprawniej działać będzie nasza strona WWW. Zalecana wartość minimalna to 1 GB dla wszystkich procesów i 512 MB dla jednego procesu PHP.

Rodzaj oprogramowania serwera

Oprogramowanie serwera to specjalne programy, które umożliwiają hostowanie stron internetowych i serwisów internetowych. Oprogramowanie serwera odpowiada za przyjmowanie zapytań od klientów (np. przeglądarek internetowych) i przetwarzanie ich na odpowiedzi w postaci stron internetowych. Hostingi oferują zazwyczaj jedno z trzech oprogramowań serwerowych: Apache, Nginx oraz LiteSpeed.

Rodzaj serwera ma kluczowe znaczenie dla szybkości działania witryny.

Najbardziej wydajnym w testach jest LiteSpeed, które jest nawet 12x szybsze od Ngnix (w przypadku WordPressa) i wielokrotnie bardziej wydajne od Apache.

Przepustowość łącza serwera

Od prędkości łącza internetowego uzależnione jest to, jak szybko pobieramy oraz wysyłamy dane. Równie ważne, szczególnie kiedy posiadamy dużą, wymagającą stronę jest to, jaka prędkość internetu posiada nasz dostawca usług hostingowych oraz jaka przepustowość łącza nam oferuje.

Przepustowość łącza na hostingu wpływa na szybkość stron internetowych poprzez określenie maksymalnej ilości danych, które mogą być przesyłane między serwerem a klientami (np. przeglądarkami internetowymi). Im większa przepustowość łącza, tym więcej danych może być przesyłanych jednocześnie, co oznacza, że strony internetowe działają szybciej i płynniej. Ma to szczególne znacznie dla stron WWW udostępniających większe pliki do pobrania.

Mimo iż dostawcy usług korzystają ze znacznie szybszego internetu niż my, to wciąż zdarza się, że wśród ofert pojawiają się takie, które oferują przepustowość poniżej 500 Mb/s.

Szybkość serwerów DNS

DNS (Domain Name System) to system nazw domenowych, który służy do mapowania nazw domenowych (np. "google.pl") na adresy IP (np. "172.217.3.110"). Dzięki DNS, użytkownicy mogą łatwo przeglądać strony internetowe, korzystając z przyjaznych dla użytkownika nazw domenowych zamiast trudnych do zapamiętania adresów IP.

Serwer DNS wykorzystywany jest tak często, jak ktoś wpisuje adres naszej strony w przeglądarce internetowej. Choć w praktyce są to milisekundy, to porównując oferty hostingodawców, warto zwrócić uwagę również na ten parametr. Im hosting z szybszymi serwerami DNS wybierzemy, tym nasza strona szybciej będzie się uruchamiać.

Wersja PHP na serwerze

Wybierając hosting, warto rozważyć wybór oferty z najnowszą wersją PHP, ponieważ nowsze wersje PHP zawierają ulepszenia i usprawnienia, które mogą poprawić wydajność i bezpieczeństwo stron internetowych na nim uruchomionych. Kolejne wersje PHP zawierają nowe funkcje i poprawki błędów, a także lepsze wsparcie dla nowych technologii i standardów. Dzięki temu strony internetowe działają szybciej i bezpieczniej.

Wiele firm wciąż proponuję starsze wersje, które nie posiadają już wsparcia technicznego. Jedynie wybór najnowszych wersji zapewnia obok możliwe dużego bezpieczeństwa także szybkie i wydajne działanie strony.

Czas wykonywania skryptów PHP

Parametr ten nie ma bezpośredniego wpływu na szybkość działania strony WWW. Czas wykonywania skryptów PHP ma znaczenie w przypadku np. tworzenia kopii zapasowych czy aktualizacji danych w sklepie internetowym.

Najlepiej wybrać ofertę, która nie ma ograniczeń czasu wykonywania skryptów, jeśli jednak nasz hostingodawca zapewnia rozwiązania czasowe, należy wybierać te z minimum 30 - sekundowym czasem wykonywania.

Wersja HTTP

Wersja HTTP również wpływa na szybkość działania naszej strony. Mimo że nie od dziś na rynku dostępna jest wersja HTTP/2 i HTTP/3, to wiele hostingodawców oferuje wyłącznie HTTP w wersji 1.1.

HTTP/2 został opracowany jako ulepszenie protokołu HTTP/1.1 i zawiera wiele usprawnień, takich jak wsparcie dla multipleksowania, kompresji nagłówków i lepsza obsługa połączeń TLS. HTTP/3 z kolei jest opracowany na bazie protokołu QUIC, który umożliwia szybsze i bardziej efektywne przesyłanie danych między serwerem a klientem. HTTP/3 zawiera wiele usprawnień w porównaniu do HTTP/2, takich jak lepsza obsługa połączeń, wsparcie dla UDP i lepsze wykorzystanie sieci.

Redis lub Memcached

Redis oraz Memcached to rozwiązania, które mają istotny wpływ na szybkość działania witryny. Jeśli hosting, który wybraliśmy zapewnia narzędzia w postaci Memcached lub Redis to za pomocą wtyczek możemy ustawić, że często wykorzystywane dane dostępne będą w pamięci RAM i nie będzie konieczności każdorazowego zaczerpywania ich z baz danych.

Ilość zapytań do baz danych zmniejszy się, co pozytywnie wpłynie na czas odpowiedzi strony po jej wywołaniu.

Optymalizacja strony internetowej

Ostatnią, a w sumie to jedna z rzeczy, o której nie powinniśmy zapominać, jest optymalizacja naszej strony. Zmniejszenie rozmiaru naszej strony internetowej oraz ilości każdorazowo przetwarzanych elementów znacznie wpłynie na jej wydajność i szybkość działania hostingu i samej strony.

Zobacz jak przyśpieszyć stronę i co to jest optymalizacja stron Wordpress

Warto zadbać w tym procesie o cache strony, które znacznie odciąży hosting. Cache strony internetowej to proces zapisywania części danych strony w pamięci podręcznej, aby zwiększyć jej prędkość ładowania dla kolejnych użytkowników. Kiedy użytkownik odwiedza stronę internetową po raz pierwszy, dane są pobierane z serwera i zapisywane w pamięci podręcznej. Kiedy kolejny użytkownik odwiedza tę samą stronę, dane są pobierane z pamięci podręcznej, co znacznie zwiększa prędkość ładowania strony. Warto włączyć cache strony internetowej na hostingu, ponieważ pozwala to zwiększyć wydajność i prędkość działania strony internetowej. W przypadku strony na Wordpress warto zastosować także proces optymalizacji obrazów Wordpress i zdjęć

Niektóre hostingi oferują wbudowane rozwiązania do zarządzania warstwą cache, bez konieczności instalowania dodatkowych wtyczek na stronie czy jej modyfikacji.

Jeżeli potrzebujesz pomocy gdyż Twoja strona nie osiąga dobrych parametrów w programach analitycznych warto zlecić usugłę opieka Wordpress lub skorzystać z wsparcia Wordpress.

Hosting strony internetowej Wordpress

Hosting stron www jest podstawowym elementem każdej strony internetowej. Odpowiedni hosting zapewnia płynne działanie strony i zwiększa jej wydajność. W artykule omówiono 11 czynników, które wpływają na szybkość i niezawodność hostingu stron WWW. Wybierając hosting, należy upewnić się, że oferuje on odpowiednią ilość wspomnianych zasobów i obsługę omówionych technologii, aby zapewnić płynne i wydajne działanie strony internetowej. Jeżeli tworzysz stronę z użyciem buliera lub kreatora stron zobacz także jak zrobić stronę na Wordpress

Zobacz również :

Hosting Wordpress czy warto ?

Firmy hostingowe często oferują osobne pakiety czy konta nazwane "Hosting WordPress". W większości przypadków to tylko nazwa marketingowa, bo praktycznie każdy hosting o odpowiednich parametrach, obsługujący PHP i MySQL nada się dobrze na blog, stronę internetową czy sklep na WordPressie na rozszerzeniu Woocommerce.

Często jednak te pakiety w Wordpress w nazwie różnią się parametrami i zasobami, które są udostępniane. Zamiast więc szukać nazwy najpopularniejszego CMS-a na świecie na stronie hostingu, skup się na konkretnych parametrach i technologiach opisanych w tym artykule.

Zobacz również jak wybrać serwer do strony internetowej

Artykuł tekstu jak wybrać hosting do strony w Wordpress przygotował Mateusz Mazurek, twórca serwisu testującego i porównującego usługi hostingowe dostępnego pod adresem: https://jakwybrachosting.pl

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing