powrot do bloga
/
/
wywiady
/
Łukasz Żelezny. Jak robić dobre SEO

Łukasz Żelezny. Jak robić dobre SEO

Hauer Mateusz LinkedIn
Łukasz Żelezny. Jak robić dobre SEO

Naszym gościem jest Lukasz Żelezny. Konsultant SEO. Zarządzający SEO London. Mieszka na stałe w Londynie. W 2015 roku został uznany za jednego z dziesięciu najbardziej wpływowych influencerów w Wielkiej Brytanii. Łukasz także jest częstym prelegentem na światowych konferencjach marketingowych jak Marketing Festival, ClickZ, BrightonSEO, Search Marketing Day i Festiwal SEO.

Z tego co wiem pamiętasz czasy stat4u odpowiednika obecnego Google Analitycs, SWLi i QLWeby czyli też pierwsze metody skutecznego pozycjonowania ;). Jak wyglądała Twoja droga do miejsca w którym teraz jesteś ?  

Jakos pod koniec lat 90tych pod moj dom trafił internet. Pozniej mielismy boom na mp3 i produkcje muzyczne. Stąd juz krótka droga do klubów i bycia DJem. Jako że do muzyki ciągnęło mnie zawsze (jeśli ktoś chce, to moze pogooglac ‘DeeJay Delta’) to naturalnie chciałem grać swoje produkcje w klubach. Niestety w Tarnowskich Gorach z których pochodzilem nie bylo wielu klubow grających drum and bass.

I tu wchodzi SEO, całe na biało :) Krok po kroku. Wiedziałem jak Tworzyć proste strony WWW więc teraz wystarczyło zacząć optymalizować. Bardzo na “czuja” ale konkurencji nie było. Krótko potem zaczęły pojawiać się bookingi. A potem kiedy wyjechałem z Polski postanowiłem że muzyka będzie moim hobby a nie sposobem na życie. Tym drugim stało się SEO.

Czym się na co dzień zajmujesz ? Opowiedz nam w jakich rejonach współpracy poruszasz się na codzień.

Mam trzy rejony.

Audyty - czyli jednorazowe wskazanie kierunków rozwoju strony.

Konsultacje tzn. spotykam się z in-house team’em klienta raz w tygodniu gdzie przechodzimy przez statystyki i wspólnie tworzymy efektywne strategie na podniesienie ruchu organicznego do wykonania po stronie klienta.

Workshopy - te odbywają się albo u klienta albo online. Zawsze w piątki bo tylko ten dzien mam luzniejszy. Wszystkie inne dni spedzam od 07:00 am do 06:00 pm “na telefonie” aka Google Hangouts.

O różnicach w SEO między polską, a zagraniczną sceną można by mówić wiele ale podejdźmy do tematu inaczej mentalność i sposoby pracy polskich specjalistów i tych z za wody, czy jest się czym inspirować ? Czy wiele nam brakuje w sposobie rozumienia SEO, a może robimy to dobrze ?

Nie sądzę że polskim konsultantom i konsultanktą czegokolwiek brakuje. Mamy wspaniałych fachowców. Choć w Polsce dalej jest mocny nacisk na próby “ogrania” algorytmu, a w UK poprostu robi się na zasadzie “no jest ciężko ale nic na to nie poradzimy; trzeba pracować”. :)

Popularne frazy pojawiajace się co sezon na grupach socialowych : “SEO umarło”, “Google manipuluje wynikami” ? Jaką właściciele stron internetowych powinni obrać strategię aby budować widoczność ? Czy SEO na dzień dzisiejszy da się zrobić budżetowo ?

Ja mysle ze “SEO umarło” mówią starzy SEOwi wyjadacze aby młodzi w to uwierzyli i nie robili im konkurencji ;) Dużo zależy od branży. Nie da się np budżetowo wejść w ubezpieczenia. I jeśli ktoś twierdzi że da się to jest trochę oderwany od rzeczywistości.

Strategia linkbuilding odporna na algorytmy Google, istnieje ? A może po prostu słuchać co mówi Google i tworzyć content którzy inni będą chętnie linkowali gdyż treść jest najważniejsza i zawsze się obroni ?

Nikt nie linkuje bo nikt już prawie nie ma stron WWW. Tzn biznesy tak, ale prywatnie ludzie przerzucili się na fanpejdże. Nikt już nie dzierga stron na Geocities czy Republika.pl dlatego też skończyło się linkowanie jakie znamy z przed 20 lat. Jest natomiast parę opcji jak Terkel, HARO, ResponseSource a także są specjalizowani konsultanci czy agencje którym można ten czasochłonny dziś proces zlecić. Czy jest to odporne na algorytmy i ich zmiany czas zawsze pokazuje…

Spotkałem się z stwierdzeniem że strona internetowa jest jak statek, który stale musi unosić się na wodzie tj: należy pilnować i uszczelniać moc domeny w taki sposób aby jej nie tracić. Czy zgodzisz się z tym stwierdzeniem że pod względem mocy SEO domeny nie powinniśmy jej jako właściciele stron przekazywać dalej ?

Nie zgodze się. W ten sposób tworzymy nienaturalne byty w internecie. Czarne dziury do których prowadzą linki a z których nic nie wychodzi. Gdyby każdy tak linkował to linki zewnętrzne nie istatniałyby dzisiaj.

Typowe problemy stron internetowych z którymi się spotykasz (lub może prościej wymień kilka ;) ?

  • Serwer który zamula bo jest tani i niegodny zaufania
  • Brak optymalizacji pod Core Web Vitals
  • Duplikowane treści na wielu subdomenach (innymi słowy na wielu subdomenach siedzi ta sama strona)
  • Teksty które nie są unikalne
  • TIFFy po 10 MB+ jako obrazki w artykułach
  • i tak dalej… : )

W nawiązaniu do jeszcze wcześniejszego pytania czy da się zrobić SEO samodzielnie ? Wiemy że programy typu ahrefs.com, polskie senuto.pl czy semrush.com kosztują sporo. Co potrzebujemy by faktycznie zabrać się za SEO ?

Każdy z tych programów które wymieniłeś może się bardzo szybko zwrócić. Należy tylko pamiętać że to co wypluwa program to kierunek w którym trzeba iść. Trudność polega nad interpretacją i zrozumieniem jaki to kierunek. Błąd jaki wielu popełnia to generowanie ton kolorowych raportów które o ile fajnie wyglądają to niczego nie wnoszą bo brakuje wlaśnie tego kolejnego kroku który nastąpić powinien po “aha, tu jest spadek… przysiądzmy nad tym w tym miesiącu, zróbmy to, i to, i tamto”

Skąd czerpać wiedzę ? Książki lubią się zdezaktualizować, a z kolei kursy i szkolenia online mogą być wątpliwej jakości gdyż nie wiemy na jaki typ podejścia SEO specjalisty trafimy. Sprawdzone hasło ‘robić i testować’ zajmie nam wieki. Skąd zatem budować poprawne przekonania co do właściwego kierunku prac nad stroną ?

Najlepiej z praktyki lub kursów online. Udemy ma ich sporo. Lynda potrafi być też mieć wiele ciekawych szkoleń.

Popularne w branży ‘pozycjonowanie za efekt’, czy taką usługę oferuje się Klientom i należy się jej wystrzegać ?

Nigdy nie zaoferowałbym “pozycjonowania za efekt”. SEOwiec nie jest w stanie kontrolować wszytskich parametrów branży w której operuje dany klient. Samym SEO nie można zagwarantować sukesu. Odwracając powyższe - Gdy Enron czy Lehman Brothers wiele lat temu ogłosili bankructwo można by twierdzić że tego bankructwa by nie było gdyby lepiej ogarnęli SEO. Co jest oczywiście bzdurą. SEO to nie jest remendium na każdy problem z jakim zmaga się firma.  

Aktywnie działasz w social mediach, czy to sposób na budowanie marki czy po prostu styl życia. Czy budowanie social media np: w rozumieniu linkbuildingu ma pozytywny wpływ na SEO i ranking domeny ?

Nie widzę żeby linki z social media pomagały ale LinkedIn napewno pomaga w znalezieniu klientów albo inaczej - pozwala być znalezionym. Podobnie jak SEO własnej strony.

Podaj proszę czytelnikom kilka pomysłów na budowanie ruchu z wyszukiwarki i do budowania zainteresowania ich ofertą czy postami na blogu.

Analiza GAP - sprawdz gdzie rankują konkurenci a Twoja strona jeszcze nie choć bardzo byś chciał aby zarankowała.

Sprawdzone sposoby na linkbuilding to ?

Terkel, Haro, ResponseSource, wymiana bezpośrednia, napisanie artykułu gościnnego.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing