powrot do bloga
/
/
marketing
/
Tania strona internetowa - czy warto ?

Tania strona internetowa - czy warto ?

Hauer Mateusz LinkedIn
Tania strona internetowa - czy warto ?

Tania strona internetowa - sprawdź czy nie zapłacisz dwa razy

Każdy produkt tworzony poniżej wartości rynkowej powinien zapalić przynajmniej żółtą lampkę Klientowi. Nie inaczej jest w przypadku tanich stron internetowych. W artykule chcemy pokazać kilka istotnych aspektów na które warto zwrócić uwagę podczas zlecenia wykonania strony internetowej w wersji budżetowej lub z małym budżetem.

spis treści:

 1. komunikacja i persony - dla kogo tworzona jest strona ?
 2. logika i struktura strony pod indywidualne potrzeby
 3. spójność projektu
 4. responsywna wersja strony
 5. bezpieczeństwo tanich stron
 6. techniczna optymalizacja
 7. optymalizacja SEO
 8. licencje na wtyczki i moduły
 9. support I kontakt z Wykonawcą

Czy wiesz do kogo kierujesz ofertę ?

Komunikat ogólny : jesteśmy profesjonalni i dostarczamy produkty pod drzwi jest zbyt ogólny. Czy wiesz jakie problemy rozwiązuje Twój biznes - z pewnością tak, ale w jaki sposób opowiedzieć tą historię na stronie internetowej tak by użytkownik w procesie podróży po stronie mógł po pierwsze łatwo się na niej odnaleźć, po drugie był pewny że miejsce do którego trafił dam mu odpowiedzi / rozwiązania na jego problemy. Zobacz ile kosztuje strona internetowa.

Badania grupy odbiorców

Przed rozpoczęciem projektowania strony warto przeprowadzić badania nad grupą docelową. Badania te pomagają zrozumieć, kim są potencjalni klienci, jakie są ich potrzeby, zwyczaje, problemy i preferencje. Badania te mogą obejmować ankiety, analizę konkurencji, analizę danych rynkowych i wiele innych źródeł informacji. Te dane są niezbędne do skonstruowania strony, która będzie odpowiadać na potrzeby grupy odbiorców.

Tworzenie person

Po przeprowadzeniu badań, można stworzyć persony, czyli wyidealizowanych przedstawicieli grupy odbiorców. Każda persona to fikcyjna postać, która reprezentuje konkretne cechy i potrzeby klientów. Na przykład, dla firmy sprzedającej sprzęt do biegania, persona może być "Aktywna Anna", która lubi biegać, dba o zdrowie i poszukuje najlepszego sprzętu. Tworzenie person pozwala zrozumieć, jakie treści, funkcje i rozwiązania najlepiej odpowiadają różnym grupom odbiorców.

Rola badań i person

Badania i persony pozwalają projektantom strony na dokładne dostosowanie treści, grafiki i funkcji do potrzeb każdej grupy odbiorców. Dzięki temu strona może przemawiać bezpośrednio do użytkowników, rozwiązywać ich problemy i dostarczać wartość, co jest kluczem do zwiększenia konwersji. Tanie strony często nie zawierają tych kroków, co oznacza, że strona nie jest tak efektywna w przyciąganiu i przekonywaniu użytkowników do działania.

Warto podkreślić, że proces badawczy i tworzenie person to staranne i czasochłonne zadania, ale mają ogromny wpływ na sukces strony internetowej i jej odbiór przez użytkowników. Dzięki badaniom można zrozumieć, jakie problemy rozwiązuje Twoja firma dla klientów i jak to przekazać na stronie internetowej. W przypadku badań i testów doskonale widać efekty podczas tworzenia landingpage (zobacz co to jest landingpage ) lub MVP.

W przypadku tanich stronwww zazwyczaj brakuje tego indywidualnego podejścia ze względu na budżet, co może prowadzić do mniejszych konwersji i niższego zaangażowania użytkowników.

Dlatego warto zainwestować w świadome projektowanie oraz spójność, aby osiągnąć lepsze wyniki w dłuższej perspektywie czasu i budować zaangażowanie na stronie.

Zobacz naszą ofertę:

Jak będziemy mówić do Klienta - język komunikacji

Spójna komunikacja która jest kontynuowana na stronie z opracowanych już materiałów jest jeszcze możliwa do poukładania na stronie bez potrzeby dodatkowych analiz i testów / choć każdy pomysł i rozwiązanie powinniśmy sprawdzić testami A/B lub testami z użytkownikami w formie badań jakościowych lub ilościowych.

Spójność elementów graficznych i layout - nie trać Klientów przez brak budowy zaufania

Nic tak nie będzie powodowało frustracji u użytkowników jak brak spójności w layoucie oraz elementach graficznych, co niestety w tanich stronach internetowych lubi być powszechnym zjawiskiem np:

 • kilka wersji wizualnych tego samego CTA na banerze, w menu czy w sekcjach strony,
 • brak spójności w kolorystyce strony,
 • brak spójności w wielkości fontu i nagłówkach ( odpowiednio tytułowy h1 który powinien być wyraźny oraz pozostałe nagłówki sekcji h2, h3)
 • różna forma prezentacji zdjęć np: zaokrąglone rogi w jednej sekcji, w kolejnych proste,
 • brak wyróżnienia najważniejszych informacji
 • mało użyteczna wersja mobilna której przewijanie w dół nie ma końca / użytkownik przewija zwykle ok. 50-60% podstron

Zobacz jak wygląda w naszej agencji proces i projektowanie stron UX/UI

Ostatecznym celem jest przecież stworzenie strony internetowej, która nie tylko wygląda dobrze, ale także skupia się na efektywnej komunikacji z grupą odbiorców i budowaniu lejka sprzedażowego, który prowadzi użytkowników od momentu pierwszego kontaktu do realizacji celów biznesowych. To oznacza, że tanie rozwiązania mogą zapewnić atrakcyjny wygląd, ale często brakuje im elementów, które pomogą w osiągnięciu tych kluczowych celów.

Warto rozważyć, jakie potrzeby Twoich klientów i Twojego biznesu ma spełniać strona internetowa, zanim podejmiesz decyzję o jej budowie.

Co powinna zawierać tania strona internetowa ?

Poniżej przedstawimy podstawowe i wymagane funkcjonalności i moduły dla każdej strony internetowej niezależnie od budżetu :

Strona internetowa w wersji podstawowej

W oparciu o wymagania jakie stawiamy dla stron internetowych każda strona w tym tania / budżetowa / powinna być wyposażona w funkcjonalności i moduły wg. poniższej listy : 

Analiza potrzeb i wywiady z zespołem / użytkownikami

 1. Zbadanie potrzeb i opracowanie strategii lub dostosowanie jej do potrzeb strony internetowej
 2. Prototypowanie UX oraz UI projektowanie strony www w wersji desktop i mobile
 3. Projektowanie strony - UI

Wdrożenie panelu CMS

System CMS Wordpress :

 1. wdrożenie Wordpress / przynajmniej na builderze, radzimy unikać Elementowa / zbyt ciężki do optymalizacji technicznej i często trudny do jakiejkolwiek sensownej optymalizacji na poziomie min. 90 pkt / 100 pkt.
 2. pełna responsywność
 3. cookie i polityka prywatności
 4. formularz kontaktowy
 5. galeria lub slider lub wideo w banerze
 6. 2-3 typy layoutów podstron

Podstawowa optymalizacja SEO

Bez analizy fraz oraz optymalizacji każdej podstrony i contentu tania strona www nie poradzi sobie w wynikach wyszukiwania

Wdrożenie analityki:

Wdrożenie skryptów do strony : Google Tag Manager / Google Analitycs / panel Google Search Console.

Niestety wdrożenie bywa óżnie wykonane zwykle przez wtyczkę w Wordpress.

Wdrożenie i ustawienie konwersji oraz poprawnego zliczania zdarzeń nie jest często poprawnie lub w ogóle zrobione w tanich stronach www, a realizacja wdrożenia analityki kończy się na włączeniu wtyczki w kokpicie.


Optymalizacja techniczna strony :

Radzimy aby strona wdrożona była z minimalną ilością wtyczek i użyciu w większości Gutenberga, jednak z doświadczenia widzimy w większości tanich stron www instalowany jest Elementor gdyż nie wymaga znajomość kodowania od Wykonawców.

W przypadku tanich stron mamy do czynienia z gotowymi rozwiązaniami które są przerabiane bez uwzględnienia kwestii technicznych i przyszłościowych bardzo ciężko jest osiągnąć wyniki min. 92 pkt w Google Page Speed.

Zabezpieczenie strony www oraz ustawienie backupów


Szkolenie : 30 min

Support posprzedażowy lub wsparcie w późniejszym okresie.

Czego nie otrzymasz w taniej stronie internetowej : 

 1. Wdrożonego Wordpress który osiąga dobre rezultaty techniczne,
 2. Odpowiednich zabezpieczeń - zwykle wykonawcy nie mają wiedzy i doświadczenia aby poprawnie zabezpieczyć Wordpress,
 3. Licencji na wtyczki oraz builder co po czasie skutkuje włamaniem na stronie lub jej hakowaniem,
 4. Pomocy w przypadku problemów,
 5. Nikt nie wykonuje analizy danych, rozmowy z zespołem i faktycznie zbadaniu potrzeb, nie ma mowy też o przeprowadzeniu badań czy budowy person,
 6. Strony internetowej, która wyrówna się projektem i buduje zaufanie,

Warsztaty i podejście procesowe, a tania strona internetowa

Pod względem projektowania i procesów UX w taniej wersji strony internetowej nie otrzymasz przygotowania odpowiedniej komunikacji i strategii budowania ruchu oraz konwersji na zadowalającym poziomie. Wiąże się to z brakiem przeprowadzenia analizy kto jest faktycznie Klientem Twojej firmy ? 

Zobacz wartościowe materiały z zakresu projektowania UX :

Na którym etapie lejka marketingowego znajdują się Klienci oraz jak sięgnąć po grupę która szuka ale jeszcze nie jest zdecydowana. Nikt nie zaproponuje jak przedstawić wartość i zalety usług i oferty bo też nie ma czasu i budżetu aby analizować potrzeby Twoich Klientów.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing