powrot do bloga
/
/
wordpress
/
5 najszybszych motywów wordpress

5 najszybszych motywów wordpress

Hauer Mateusz LinkedIn
5 najszybszych motywów wordpress

Najlepszy motyw dla Wordpres?

Planujesz stworzyć własną stronę internetową w oparciu o system WordPress i zastanawiasz się, na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedź jest jedna: prędkość! Wybierając szybki motyw WordPress, kładziesz solidne fundamenty pod szybkość ładowania Twojej strony.

Dlaczego szybki motyw WordPress ma tak duże znaczenie, jakie czynniki wpływają na czas ładowania, a także jakie motywy są najlepsze pod kątem szybkości, wszystko to znajdziesz w niniejszym artykule. Oprócz tego zachęcamy do przeczytania naszego przewodnika "Szybsze działanie WordPress: Najlepsze wskazówki dla lepszej wydajności", który dostępny jest również jako e-book do pobrania.

Podziel się również swoimi doświadczeniami z motywami z naszej listy oraz podziel się swoją opinią na ten temat, dodając komentarz na końcu tego wpisu.

spis treści:

Dlaczego szybki motyw WordPress jest ważny?

Szybkość działania motywu WordPress ma znaczący wpływ na doświadczenia użytkowników podczas korzystania z Twojej strony internetowej. Te doświadczenia z kolei wpływają na pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania, co ma istotne znaczenie dla jej widoczności.

Oto kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę:

 1. Doświadczenia użytkownika: Gdy odwiedzający wchodzą na Twoją stronę, oczekują oni, że treści zostaną im dostarczone praktycznie natychmiast. Jeśli strona ładuje się wolno, użytkownicy mogą zniechęcić się i opuścić ją, co negatywnie wpłynie na Twoje cele.
 2. Pozycja w wynikach wyszukiwania (SEO): Google bierze pod uwagę prędkość ładowania strony podczas określania jej pozycji w wynikach wyszukiwania. Szybki motyw WordPress, który skraca czas ładowania, może zatem przyczynić się do poprawy pozycji Twojej strony w wynikach wyszukiwania, co z kolei może zwiększyć ruch organiczny.
 3. Współczynnik konwersji: Szybko działająca strona internetowa może znacząco wpłynąć na zwiększenie współczynnika konwersji. Ułatwia odwiedzającym interakcję z Twoją stroną, np. dokonywanie zakupów, pobieranie treści, rejestrację czy rezerwację usług.

Warto więc zadbać o to, aby Twój motyw WordPress był optymalizowany pod kątem prędkości działania, co przyczyni się do polepszenia doświadczeń użytkowników i efektywności Twojej witryny.

Co jest ważne w najszybszych motywach WordPress?

Gdy mówimy o szybkich motywach WordPress, skupiamy się na czasie, jaki jest potrzebny do załadowania strony oraz jej zawartości. Praktyka pokazuje, że czas ten nie powinien przekraczać trzech sekund, ponieważ użytkownicy stają się zazwyczaj niecierpliwi. Idealnie byłoby, aby dążyć do osiągnięcia czasu ładowania poniżej dwóch sekund.

Oprócz całkowitego czasu ładowania, istotne są także następujące miary:

 1. First Contentful Paint (FCP): Określa czas, jaki potrzebny jest do wyświetlenia na stronie pierwszego elementu zawartości, na przykład tekstu lub obrazka. Jest to pierwsze, co użytkownicy widzą na stronie, więc szybkie ładowanie jest ważne, aby zachęcić ich do interakcji z witryną.
 2. Time to Interactive (TTI): Określa, ile czasu potrzebuje użytkownik, aby rozpocząć interakcję ze stroną, np. kliknąć na elementy. Ta miara informuje użytkowników, że strona działa sprawnie.

Dodatkowo, Google wykorzystuje Core Web Vitals jako istotne wskaźniki jakości i doświadczenia użytkownika, które wpływają na rankingi stron. Te wskaźniki obejmują między innymi:

 1. Largest Contentful Paint (LCP): Mierzy, jak szybko największy widoczny element strony, zazwyczaj główna treść, zostaje załadowany.
 2. First Input Delay (FID): Określa, jak szybko strona reaguje na pierwszą interakcję użytkownika, na przykład kliknięcie w przycisk lub link.
 3. Cumulative Layout Shift (CLS): Wskaźnik ten opisuje, w jaki sposób zawartość strony zmienia się podczas lub po załadowaniu. Może to oznaczać, że elementy, takie jak obrazki, wpływają na układ tekstu. CLS dostarcza informacji na temat stabilności wizualnej strony.

Warto zwrócić uwagę na te miary i zrozumieć, jak wpływają na wydajność Twojej witryny WordPress, a także na rankingi w wynikach wyszukiwania. Dbanie o szybkość działania strony to kluczowy element zapewnienia pozytywnych doświadczeń użytkowników i osiągnięcia lepszych wyników w SEO.

Zmniejsz szybkość ładowania dzięki PageSpeed Insights

Jak korzystać z PageSpeed Insights?


Aby zmierzyć szybkość ładowania swojej strony internetowej za pomocą narzędzia PageSpeed Insights, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

 1. Przejdź do strony PageSpeed Insights firmy Google, którą znajdziesz pod adresem: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/.
 2. Wprowadź adres URL strony internetowej, którą chcesz zbadać, w pole "Wprowadź adres strony". Możesz wpisać pełny adres URL strony lub nazwę domeny.
 3. Kliknij przycisk "Analizuj".
 4. Po chwili narzędzie PageSpeed Insights przeprowadzi analizę wybranej strony i dostarczy wyników dotyczących jej szybkości ładowania oraz sugestie dotyczące optymalizacji.
 5. Zobaczysz wynik na stronie z dwiema wartościami: jedna dotyczy wyników na urządzeniach mobilnych, a druga na komputerach. Każdy wynik ma swoją wartość od 0 do 100 punktów, gdzie wyższe punkty oznaczają lepszą wydajność.
 6. Poniżej wyników znajdziesz konkretne sugestie dotyczące poprawy wydajności strony. Google dostarczy informacje na temat konkretnych elementów, które można zoptymalizować, takich jak rozmiar plików, kompresja obrazów, kodowanie i inne.
 7. Możesz dodatkowo wybrać zakładkę "Raport" lub "Lab" w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat wyników i przyczyn opóźnień.

Pamiętaj, że wyniki analizy PageSpeed Insights to jedno z narzędzi, które pomaga zrozumieć, jakie kroki można podjąć w celu poprawy wydajności strony. Optymalizacja witryny może wymagać technicznej wiedzy, więc warto skonsultować się z webmasterem lub specjalistą ds. SEO, aby zoptymalizować stronę w sposób skuteczny.

Co wpływa na prędkość ładowania motywu?

Motyw WordPress odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu Twojej strony internetowej. Wybierając motyw, zwróć uwagę na wysoki standard jego opracowania i programowania. Najbardziej wydajne motywy WordPress wykazują się pewnymi cechami:

 1. Ograniczona liczba żądań HTTP: Zbyt wiele zbędnych żądań HTTP może obciążyć serwer i opóźnić proces ładowania strony.
 2. Optymalny rozmiar strony: Rozmiar strony zależy nie tylko od kodu, ale również od elementów takich jak obrazy i treść. Im mniejszy rozmiar strony, tym szybsze jej ładowanie.
 3. Minimalna ilość JavaScriptu i CSS: Możesz zminimalizować pliki JavaScriptu i CSS, korzystając z wtyczek WordPress, takich jak Autoptimize lub Fast Velocity Minify, które zoptymalizują te elementy.

Oprócz motywu istnieje wiele innych czynników wpływających na szybkość działania Twojej strony:

 1. Obciążenie strony: To ilość danych przesyłanych podczas ładowania strony, w tym liczba i rozmiar obrazów i filmów. Aby skrócić czas ładowania, skompresuj ciężkie dane za pomocą wtyczek WordPress, takich jak Optimus.
 2. Buforowanie: Buforowanie pomaga zmniejszyć czas ładowania strony i ilość żądań serwera poprzez przechowywanie danych strony tymczasowo. To pozwala na szybsze ładowanie strony. Możesz aktywować tę funkcję za pomocą wtyczek, takich jak WP Super Cache, lub skorzystać z hostingu oferującego buforowanie na poziomie serwera, co eliminuje konieczność dodatkowych wtyczek.
 3. Wtyczki: Unikaj nadmiernego użycia wtyczek, ponieważ mogą one spowalniać stronę. Instaluj tylko te wtyczki, które są niezbędne, starannie wybieraj te o wysokiej jakości i regularnie usuwaj te, których już nie potrzebujesz.
 4. Hosting: Wybór odpowiedniego hostingu WordPress to kluczowy czynnik. Zaleca się skorzystanie z hostingu WordPress specjalizującego się w obsłudze tej platformy, zapewniającego szybki i niezawodny serwer.

Porównanie najszybszych motywów WordPress

Najlepsza wiadomość to ta, że wiele z najlepszych motywów premium WordPress jest dostępnych w wersji darmowej. W naszym artykule o najlepszych darmowych motywach WordPress znajdziesz przegląd szablonów, które warto rozważyć, zwłaszcza jeśli Twój budżet na stronę jest ograniczony.

1. GeneratePress

Motyw WordPress GeneratePress

Na liście najszybszych motywów WordPress nie sposób pominąć GeneratePress. Ten motyw skupia się na oszczędności w celu zapewnienia maksymalnej wydajności i szybkości, jednocześnie dostarczając użytkownikom doskonałe wrażenia.

Oto główne zalety:

 • GeneratePress cechuje się niezwykle oszczędnym i czystym kodem.
 • Ten lekki motyw ma zaledwie 7,5 KB rozmiaru strony.
 • Wersja podstawowa generuje tylko 2 żądania HTTP, co oznacza błyskawiczne przesyłanie danych z Twojej strony internetowej.
 • Jest niezwykle elastyczny, pozwalając na tworzenie różnych typów stron, blogów, sklepów i nie tylko.
 • Zgodny z popularnymi kreatorami stron i wtyczkami WordPress.
 • Dostępny w wersji darmowej, a także wersji premium za 59 dolarów rocznie lub jednorazowo 249 dolarów.

2. Neve

Motyw Neve

Motyw Neve zasłużenie zajmuje czołowe miejsce wśród najlepszych motywów WordPress. Podobnie jak GeneratePress, ten motyw kładzie nacisk na prostotę projektu, przy zachowaniu wszechstronności. Jest to szczególnie dobry wybór, jeśli zależy Ci na poprawie szybkości ładowania strony na urządzeniach mobilnych.

Oto główne korzyści:

 • Zoptymalizowany kod pod kątem wyszukiwarek, co przekłada się na lepszą widoczność w wynikach Google.
 • Motyw jest również zoptymalizowany pod kątem technologii AMP, co sprawia, że strona jest niezwykle szybka na urządzeniach mobilnych.
 • Neve jest ogólnie responsywny, co oznacza, że Twoja strona działa sprawnie i szybko na różnych urządzeniach.
 • Wsparcie dla popularnych kreatorów stron, takich jak Elementor, oraz interfejs dla WooCommerce, co ułatwia tworzenie stron sklepowych.
 • Dostępny w wersji darmowej, a także wersji premium, która kosztuje od 99 dolarów rocznie.


3. OceanWP

Ocean WP - Motyw WordPress

Motyw OceanWP jest doskonałym wyborem zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych twórców stron internetowych. Ten wszechstronny motyw oferuje wiele możliwości, a także liczne rozszerzenia, które pozwalają dostosować stronę do indywidualnych potrzeb.

Oto główne korzyści:

 • Motyw OceanWP jest ogólnie lekki i zapewnia doskonały czas ładowania strony, z wyjątkiem pewnych kwestii dotyczących szybkości na urządzeniach mobilnych.
 • Jest w pełni responsywny, co oznacza, że strona działa płynnie i komfortowo nawet na małych ekranach.
 • Dzięki integracji z WooCommerce, OceanWP pozwala przekształcić swoją stronę w sklep internetowy.
 • Obsługuje wszystkie popularne kreatory stron WordPress, co umożliwia elastyczne dostosowanie treści witryny.
 • Dostępny w wersji darmowej oraz wersji premium, która kosztuje od 43 dolarów rocznie lub 222 dolarów jako jednorazowa opłata.


4. Kadence WP

Motyw Wordpress - Kadence

Kadence WP to motyw WordPress cieszący się dużą popularnością wśród twórców stron internetowych, którzy pragną wyrazić swoją kreatywność i projektować unikatowe witryny. Co więcej, Kadence WP zdobywa uznanie jako jedno z najszybszych rozwiązań w naszym rankingu.

Oto główne korzyści:

 • Motyw Kadence WP osiąga doskonałe wyniki w badaniach Core Web Vitals, co oznacza, że strony oparte na tym motywie są bardzo wydajne.
 • Domyślnie wykorzystuje edytor WordPress Gutenberg, który można dodatkowo rozbudować za pomocą dostępnych rozszerzeń Kadence, co daje szerokie możliwości dostosowania treści strony.
 • Jest kompatybilny z różnymi kreatorami stron, takimi jak Elementor i Beaver Builder, co ułatwia projektowanie stron internetowych.
 • Dzięki integracji z WooCommerce, Kadence WP pozwala tworzyć potężne sklepy internetowe.
 • Zapewnia narzędzia do tworzenia lekkich pop-upów, banerów i sliderów, co może przyczynić się do zwiększenia współczynnika konwersji.
 • Kadence WP dostępny jest w wersji darmowej, a także w wersji premium, która kosztuje od 129 dolarów rocznie lub 699 dolarów jako jednorazowa opłata.


5. Astra

Astra- Motyw WordPress


Motyw Astra jest uważany za jedno z najszybszych rozwiązań WordPress na wielu płaszczyznach. Ten motyw oferuje szybką konfigurację i doskonałą wydajność, co pozwala na szybkie tworzenie różnego rodzaju stron internetowych.

Główne korzyści to:

 • Kod motywu Astra jest czysty i schludny, co przyczynia się do jego wyjątkowej wydajności.
 • Mimo dostępnych wielu wersji demo, Astra wyróżnia się doskonałymi wynikami w testach prędkości.
 • Motyw ten jest wielozadaniowy i charakteryzuje się rozmiarem strony wynoszącym około 50 KB i zaledwie 6 żądaniami HTTP, co przekłada się na szybkie ładowanie stron.
 • Astra umożliwia elastyczne korzystanie z różnych kreatorów stron internetowych, a niektóre z dostępnych wersji demo zostały specjalnie dostosowane do konkretnych programów do tworzenia stron.
 • Dodatkowo, motyw Astra oferuje unikalne funkcje dla sklepów internetowych opartych na WooCommerce.
 • Dostępny jest w wersji darmowej, a także w wersji premium, której ceny wynoszą od 59 dolarów rocznie lub 299 dolarów jako jednorazowa opłata.

Sprawdź również:

Podsumowanie

Szybkość działania motywu WordPress odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu doskonałych doświadczeń użytkowników i polepszeniu pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Wybierając motyw, ważne jest zwrócenie uwagi na kilka kluczowych czynników, takich jak liczba żądań HTTP, rozmiar strony, minimalna ilość JavaScriptu i CSS. Dostępne są różne narzędzia, takie jak PageSpeed Insights od Google, które pomagają zmierzyć prędkość ładowania strony i dostarczyć sugestie dotyczące optymalizacji.

Artykuł prezentuje także pięć najszybszych motywów WordPress, w tym GeneratePress, Neve, OceanWP, Kadence WP i Astra, opisując ich główne cechy i zalety. Wybierając jeden z tych motywów, można zadbać o szybkość działania swojej witryny, co ma istotne znaczenie dla sukcesu online.


Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing