powrot do bloga
/
/
marketing
/
ChatGPT czy Microsoft Copilot? - Porównanie i najważniejsze aspetky każdego z nich

ChatGPT czy Microsoft Copilot? - Porównanie i najważniejsze aspetky każdego z nich

Hauer Mateusz LinkedIn
ChatGPT czy Microsoft Copilot? - Porównanie i najważniejsze aspetky każdego z nich

Czym jest AI?

Sztuczna inteligencja (AI) to dziedzina informatyki, która zajmuje się tworzeniem systemów lub maszyn zdolnych do wykonywania zadań wymagających inteligencji ludzkiej. Systemy AI mogą uczyć się z doświadczenia, rozpoznawać wzorce, rozumieć złożone dane, reagować na bodźce i podejmować decyzje. Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w różnorodnych obszarach, takich jak rozpoznawanie mowy, analiza obrazów, robotyka, automatyzacja procesów, gra w gry, medycyna, czy samochody autonomiczne.

Przeczytaj również AI do edycji zdjęć - clipdrop

 1. Co to jest ChatGPT?
  • Definicja
  • Główne cechy
 2. Co to jest Microsoft Copilot?
  • Definicja
  • Główne cechy
 3. Porównanie funkcji
  • Możliwości językowe
  • Integracja z innymi narzędziami
 4. Przypadki użycia
  • Przykłady zastosowań w biznesie
  • Przykłady zastosowań w edukacji
 5. Bezpieczeństwo i prywatność
 6. Koszty i dostępność
 7. Zalety i wady
 8. Opinie i recenzje

Co to jest Chat GPT?

ChatGPT to model języka naturalnego opracowany przez OpenAI, bazujący na architekturze GPT (Generative Pre-trained Transformer). Jest to zaawansowany system AI, który generuje tekst na podstawie dostarczonych mu danych wejściowych, symulując dialog z użytkownikiem. Główne cechy ChatGPT obejmują zdolność do prowadzenia płynnych i koherentnych rozmów, odpowiadania na pytania, generowania treści na zadane tematy, a także wykonania różnorodnych zadań językowych, takich jak tłumaczenie tekstu czy podsumowywanie artykułów. Dzięki treningowi na ogromnej ilości tekstu, ChatGPT może dostosować się do kontekstu rozmowy i generować odpowiedzi, które są zarówno trafne, jak i informatywne.

Przeczytaj również Jak korzystać z Chat GPT

Co to jest Microsoft Copilot?

Microsoft Copilot to zaawansowane narzędzie AI opracowane przez Microsoft, które integruje się z różnymi aplikacjami firmowymi, aby wspierać użytkowników w codziennej pracy biurowej. Jest to system oparty na sztucznej inteligencji, który wykorzystuje modele językowe do automatyzacji zadań, generowania podpowiedzi oraz optymalizacji procesów biznesowych. Główne cechy Microsoft Copilot obejmują zdolność do interakcji z użytkownikami poprzez naturalny język, integrację z pakietem Microsoft 365, co umożliwia efektywne zarządzanie dokumentami, emailami oraz kalendarzami. Narzędzie to pomaga również w analizie danych i tworzeniu zaawansowanych raportów, co czyni go nieocenionym wsparciem w podejmowaniu decyzji biznesowych. Copilot jest zaprojektowany, aby być asystentem wspierającym zarówno indywidualnych pracowników, jak i zespoły w różnorodnych branżach.

Zobacz również: najlepsze narzędzia AI

Porównanie funkcji

Porównując funkcje Microsoft Copilot i ChatGPT, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich możliwości językowe oraz integrację z innymi narzędziami.

Możliwości językowe

Microsoft Copilot jest zintegrowany z pakietem Microsoft 365, co pozwala na płynną interakcję z dokumentami Word, arkuszami Excel i innymi aplikacjami Microsoftu. Jego zaawansowane możliwości językowe są zoptymalizowane do wykonywania specyficznych zadań biurowych, takich jak redagowanie e-maili, generowanie podsumowań czy pomoc w tworzeniu prezentacji.

ChatGPT z kolei, opracowany przez OpenAI, bazuje na modelu GPT (Generative Pre-trained Transformer), który jest szkolony na różnorodnych danych tekstowych z internetu. To sprawia, że ChatGPT wykazuje się znaczną elastycznością w generowaniu treści na dowolny temat oraz w prowadzeniu rozmów w bardziej otwarty i naturalny sposób. Może być używany do tworzenia bardziej kreatywnych tekstów, obsługi klienta, edukacji czy nawet programowania.

Integracja z innymi narzędziami

Microsoft Copilot doskonale integruje się z ekosystemem Microsoft, co zapewnia bezproblemową współpracę z aplikacjami takimi jak Teams, Outlook i SharePoint. Ta integracja jest kluczowa dla firm, które już korzystają z rozwiązań Microsoft i poszukują sposobu na zwiększenie produktywności bez wprowadzania nowych narzędzi.

ChatGPT, mimo że sam w sobie jest potężnym narzędziem AI, początkowo oferuje mniej opcji integracji natywnej z zewnętrznymi systemami. Jednak dzięki elastyczności API OpenAI, ChatGPT można zintegrować z różnymi platformami i narzędziami, co pozwala na szerokie zastosowanie, od automatyzacji czynności po interaktywne chatboty na stronach internetowych czy w aplikacjach.

Obydwa narzędzia oferują różnorodne funkcje, które najlepiej sprawdzają się w zależności od konkretnych potrzeb użytkownika i środowiska, w którym są stosowane. Decyzja o wyborze między Microsoft Copilot a ChatGPT powinna być więc podjęta po dokładnej analizie wymagań specyficznych dla danego przedsiębiorstwa lub projektu.

Przeczytaj również Jak korzystać z Chat GPT

Przypadki użycia

Przykłady zastosowań w biznesie

Microsoft Copilot:

 1. Automatyzacja procesów biurowych: Automatyzowanie codziennych zadań, takich jak zarządzanie e-mailami, planowanie spotkań i generowanie standardowych dokumentów, co pozwala pracownikom skupić się na bardziej złożonych projektach.
 2. Analiza danych: Użytkowanie zaawansowanych narzędzi AI do analizy dużych zbiorów danych z Excela czy baz danych, pomagające w podejmowaniu decyzji biznesowych na podstawie wydobytych wniosków i trendów.
 3. Wspomaganie sprzedaży: Integracja z CRM do generowania i kwalifikowania leadów, automatyzacji follow-upów oraz personalizacji komunikacji z klientami.

ChatGPT:

 1. Obsługa klienta: Implementacja ChatGPT jako inteligentnego asystenta na stronach internetowych, w aplikacjach mobilnych czy w mediach społecznościowych, gdzie może on odpowiadać na pytania użytkowników, rezerwować usługi czy oferować pomoc w czasie rzeczywistym.
 2. Generowanie treści: Automatyczne tworzenie wysokiej jakości treści na blogi, artykuły, opisy produktów, które są czasochłonne w ręcznym pisaniu.
 3. Personalizacja marketingu: Wykorzystanie AI do analizy zachowań i preferencji użytkowników, co umożliwia tworzenie skrojonych na miarę kampanii reklamowych i ofert produktowych.

Przykłady zastosowań w edukacji

Microsoft Copilot:

 1. Personalizacja nauki: Dostosowywanie materiałów i zasobów edukacyjnych do indywidualnych potrzeb uczniów, na podstawie analizy ich postępów i stylów uczenia się.
 2. Wsparcie administracyjne: Automatyzacja zarządzania dokumentacją uczniowską i nauczycielską, co pozwala na efektywniejsze zarządzanie czasem i zasobami w placówkach edukacyjnych.
 3. Interaktywne lekcje: Tworzenie interaktywnych materiałów dydaktycznych i testów, które mogą być dostosowane do bieżącego poziomu i potrzeb uczniów.

ChatGPT:

 1. Tutoring i mentorstwo: Wykorzystanie ChatGPT do prowadzenia interaktywnych sesji Q&A dla uczniów, które mogą pomóc im w zrozumieniu skomplikowanych koncepcji i przygotowaniu do egzaminów.
 2. Generowanie scenariuszy lekcyjnych: Asystowanie nauczycielom w tworzeniu szczegółowych planów lekcji i materiałów dydaktycznych, dostosowanych do specyfiki przedmiotu i klasy.
 3. Wsparcie językowe: Pomoc uczniom w nauce języków obcych poprzez konwersacje, korepetycje i ćwiczenia językowe, które są dostosowane do ich poziomu zaawansowania i potrzeb.

Bezpieczeństwo i prywatność obu rozwiązań

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jest kluczowym aspektem każdego narzędzia wykorzystującego sztuczną inteligencję, zwłaszcza gdy przetwarzają one duże ilości danych użytkowników.

Microsoft Copilot:

 • Zabezpieczenia korporacyjne: Jako produkt Microsoft, Copilot korzysta z zaawansowanych protokołów bezpieczeństwa korporacyjnego, w tym szyfrowania danych w spoczynku i w trakcie transmisji.
 • Zgodność z normami: Microsoft zapewnia zgodność z międzynarodowymi standardami ochrony danych, takimi jak GDPR, co jest kluczowe dla firm działających na terenie Unii Europejskiej.

ChatGPT:

 • Szyfrowanie danych: ChatGPT, rozwijany przez OpenAI, stosuje standardy szyfrowania do ochrony danych wprowadzanych przez użytkowników, zapewniając ich bezpieczeństwo podczas interakcji z botem.
 • Minimalizacja danych: OpenAI stara się minimalizować gromadzenie danych osobowych, co zwiększa prywatność użytkowników korzystających z ChatGPT.

Prywatność

Prywatność użytkowników to kolejny istotny element, szczególnie w kontekście AI, które uczy się na podstawie dostarczonych danych.

Microsoft Copilot:

 • Zarządzanie danymi: Użytkownicy mają kontrolę nad danymi, które są przetwarzane przez Copilot. Mogą oni dostosować ustawienia prywatności, aby ograniczyć rodzaj danych zbieranych przez system.
 • Transparentność: Microsoft oferuje transparentne informacje dotyczące tego, jakie dane są zbierane i w jaki sposób są wykorzystywane, co pozwala użytkownikom lepiej zrozumieć mechanizmy ochrony ich prywatności.

ChatGPT:

 • Polityka prywatności: OpenAI jasno określa w swojej polityce prywatności, jakie dane są zbierane, jak są wykorzystywane i jak długo są przechowywane.
 • Opcje opt-out: ChatGPT zapewnia użytkownikom możliwość opt-out z niektórych form zbierania danych, co pozwala na większą kontrolę nad prywatnością.

W kontekście obu narzędzi, bardzo ważne jest, aby użytkownicy byli świadomi możliwości, jakie dają ustawienia prywatności i bezpieczeństwa, oraz aby regularnie je przeglądali i dostosowywali do własnych potrzeb. Obydwa rozwiązania, Microsoft Copilot i ChatGPT, stosują się do obowiązujących przepisów i stawiają na transparentność w zakresie wykorzystywania danych użytkowników, jednak zawsze warto dokładnie przeanalizować ich polityki prywatności przed rozpoczęciem korzystania z usług.

Koszty i dostępność

Koszty

Koszt wdrożenia narzędzi opartych na AI, takich jak Microsoft Copilot i ChatGPT, może się znacznie różnić w zależności od zakresu ich zastosowania oraz wymaganych funkcji.

Microsoft Copilot:

 • Licencjonowanie: Copilot jest oferowany jako część szerszego pakietu usług Microsoft, co może oznaczać, że jest dostępny w ramach subskrypcji Microsoft 365. Koszt może zależeć od poziomu subskrypcji i liczby licencji.
 • Dostosowanie: W przypadku bardziej skomplikowanych wdrożeń, które wymagają niestandardowych integracji, koszty mogą wzrosnąć ze względu na potrzebę angażowania deweloperów i konsultantów.

ChatGPT:

 • Model cenowy: OpenAI oferuje ChatGPT w różnych wersjach, w tym darmową i płatne wersje Pro, które różnią się dostępem do zasobów i prędkością odpowiedzi.
 • Rozszerzenia: Dodatkowe koszty mogą wynikać z używania zaawansowanych funkcji lub większej ilości danych, co jest typowe w modelach opłat za użycie.

Dostępność

Dostępność tych narzędzi jest kluczowa dla organizacji na całym świecie, a ich globalny zasięg może wpłynąć na decyzję o wyborze.

Microsoft Copilot:

 • Globalny zasięg: Jako produkt Microsoft, Copilot korzysta z rozbudowanej infrastruktury chmurowej, co zapewnia jego dostępność na całym świecie.
 • Wsparcie wielojęzyczne: Microsoft zwykle oferuje wsparcie dla wielu języków, co czyni Copilot atrakcyjnym wyborem dla międzynarodowych firm.

ChatGPT:

 • Dostęp przez Internet: ChatGPT jest dostępny online i może być używany z dowolnego miejsca, co zapewnia łatwość dostępu dla użytkowników indywidualnych i firm.
 • Wsparcie dla różnych języków: Choć ChatGPT jest rozwijany, to wsparcie dla wielu języków ciągle się poprawia, co zwiększa jego użyteczność na międzynarodowych rynkach.

Obie platformy oferują elastyczne podejście do kosztów i są łatwo dostępne, co pozwala firmom na szybkie wdrażanie i skalowanie zgodnie z potrzebami. Jednak każda firma powinna dokładnie ocenić swoje specyficzne wymagania i możliwości budżetowe przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniego narzędzia AI.

Zalety i wady

Zalety

Microsoft Copilot:

 • Integracja: Copilot doskonale integruje się z innymi produktami Microsoft, takimi jak Office 365, co zapewnia płynne przejście między różnymi narzędziami i usprawnia pracę.
 • Wsparcie korporacyjne: Dzięki wsparciu jednego z największych graczy technologicznych, użytkownicy mają zapewnione regularne aktualizacje i silne wsparcie techniczne.

ChatGPT:

 • Dostępność: Jako produkt OpenAI, ChatGPT jest dostępny globalnie i łatwo dostosowuje się do różnorodnych zastosowań, od osobistych po biznesowe.
 • Elastyczność: ChatGPT można łatwo dostosować do specyficznych potrzeb użytkowników dzięki jego zdolnościom do generowania tekstów na podstawie wprowadzonych danych.

Wady

Microsoft Copilot:

 • Koszt: Może być stosunkowo drogi, szczególnie dla małych firm lub startupów, które muszą wykupić cały pakiet usług Microsoft.
 • Złożoność: Dla niektórych użytkowników, szczególnie tych mniej technicznie zaawansowanych, bogate w funkcje środowisko Microsoft może być trudne do opanowania.

ChatGPT:

 • Niezawodność odpowiedzi: Jako AI oparte na języku, ChatGPT może czasami generować odpowiedzi, które nie są całkowicie precyzyjne lub odpowiednie do kontekstu.
 • Zależność od danych wejściowych: Jakość i przydatność odpowiedzi generowanych przez ChatGPT bezpośrednio zależą od jakości danych wejściowych, co oznacza, że użytkownicy muszą być staranni w formułowaniu swoich zapytań.

Podsumowanie

Wybór między Microsoft Copilot a ChatGPT powinien być dokonany na podstawie konkretnych potrzeb i zasobów organizacji. Copilot oferuje doskonałą integrację i wsparcie w ekosystemie Microsoft, co może być kluczowe dla firm głęboko zintegrowanych z tymi narzędziami. ChatGPT, oferujący większą elastyczność i dostępność, może być lepszym wyborem dla użytkowników poszukujących bardziej dostępnej i wszechstronnej opcji generowania treści. Obie platformy mają swoje mocne i słabe strony, które należy rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Opinie użytkowników i recenzje

Analiza opinii użytkowników i recenzji obu narzędzi AI, Microsoft Copilot i ChatGPT, jest kluczowa dla zrozumienia ich praktycznych zastosowań i realnego wpływu na codzienną pracę użytkowników.

Opinie o Microsoft Copilot

Użytkownicy korporacyjni często chwalą Microsoft Copilot za jego głęboką integrację z ekosystemem Microsoft, co znacznie ułatwia zarządzanie dokumentami, e-mailami i harmonogramami w środowiskach korporacyjnych. Wielu zauważa, że Copilot doskonale współpracuje z programami takimi jak Outlook, Teams czy Word, co przekłada się na znaczną poprawę produktywności i efektywności pracy.

Jednakże, niektórzy użytkownicy wskazują na wysokie koszty subskrypcji jako główną barierę, szczególnie dla mniejszych firm czy indywidualnych przedsiębiorców, którzy mogą nie być w stanie usprawiedliwić inwestycji bez bezpośredniego zwrotu z inwestycji.

Opinie o ChatGPT

ChatGPT zbiera pozytywne recenzje za swoją wszechstronność i możliwość dostosowania do szerokiej gamy zastosowań - od edukacyjnych po biznesowe. Użytkownicy doceniają jego zdolność do generowania kreatywnych i informatywnych tekstów, co jest szczególnie przydatne w content marketingu, edukacji i interakcjach z klientami.

Z drugiej strony, pewne zastrzeżenia pojawiają się w kontekście czasem nieprecyzyjnych lub niezwiązanych bezpośrednio z tematem odpowiedzi. Użytkownicy zwracają uwagę, że wyniki mogą być zmienne, w zależności od sposobu formułowania zapytań i jakości danych wejściowych.

Podsumowanie

Opinie użytkowników wskazują, że oba narzędzia mają swoje miejsce w zależności od specyficznych potrzeb i kontekstu ich użycia. Microsoft Copilot jest ceniony w środowiskach korporacyjnych ze względu na integrację i wsparcie, podczas gdy ChatGPT jest bardziej dostępny i elastyczny dla różnorodnych użytkowników i zastosowań. Przed podjęciem decyzji o wyborze narzędzia warto zważyć te aspekty i rozważyć, które z nich najlepiej odpowiada potrzebom konkretnej organizacji lub indywidualnych preferencji.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing