powrot do bloga
/
/
marketing
/
Co to jest responsywna strona internetowa ?

Co to jest responsywna strona internetowa ?

Hauer Mateusz LinkedIn
Co to jest responsywna strona internetowa ?

Responsywna strona internetowa czyli co to jest responsywność ?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie co to jest responsywność stron internetowych warto wcześniej poznać definicje i problem z jakimi spotykają się właściciele stron internetowych. Trendy w projektowaniu stron wymuszają na właścicielach dopasowanie do wymogów użytkowników i technologii. Nie chodzi tutaj tylko o jedno hasło responsywności stron, a szereg technicznych aspektów, które powinna spełniać strona internetowa by móc mówić o użyteczności i efektywności. Im lepiej dopasujemy logikę poruszania, funkcjonalność, techniczne wykonanie strony tym większa szansa na sprawdzenie się jej jako produktu marketingowego i przynoszącego Klientów.

Czym jest responsywność stron internetowych ?

Responsywność stron internetowych znaczy mniej więcej tyle co dopasowanie do wielkości ekranu urządzenia, które ją wyświetla. W zależności od szerokości ekranu urządzenia mobilnego strona będzie prezentować layout (układ sekcji i elementów) w różnych wielkościach i proporcjach. Ważne by zawsze były to czytelne układy o możliwie prostej konstrukcji. Im mniejszy ekran tym poszczególne sekcje powinny być upraszczane. Layout responsywny czyli projekt strony internetowej powinien być przygotowany tak by przewidywał właśnie różne wersje dla podstawowych typów ekranów urządzeń mobilnych.

Pomiędzy podstawowymi szerokościami layout powinien płynnie (dynamicznie) skalować elementy tj: grafiki, fonty, cały układ. Nie może być sytuacji w którym tekst jest ucięty lub strona dopuszcza przewijanie lewo prawo (choć w projektowaniu responsywnym dopuszcza się sekcje przewijane właśnie horyzontalnie).

Co to jest strona responsywna ?

Strona responsywna to taka która zawsze poprawnie wyświetla się w przeglądarce niezależnie czy jest to ekran laptopa, komputera, tabletu czy telefonu. Nigdy nie wiemy czy użytkownik przegląda strony internetowe na pełnym oknie czy może ma je zminimalizowane. Strona responsywna zawsze powinna dynamicznie skalować content.

Jak zrobić responsywną stronę internetową ?

Należy przygotować odpowiednie widoki projektu graficznego oraz makiet w rozdzielczości desktop i mobile. Projektant stron UX oraz UI powinien dostarczyć Ci do akceptacji wersje projektu na telefon i laptop. Po akceptacji, programista tworzy statyczny kod frontend który dynamicznie na podstawie projektowanych widoków skaluje content do odpowiednich układów zaprojektowanych na etapie projektowania makiet i projektu graficznego strony.

Responsywność stron internetowych. Podział i ilośc użytkowników mobilnych.

Jakie są zalety stron responsywnych ?

Przede wszystkim responsywna strona wyklucza tworzenie kilku wersji stron pod różne ekrany, jest więc tańsza i prostsza w utrzymaniu. W przypadku dobrze napisanej warstwy frontend nie ma problemu z ewentualnymi przeróbkami czy aktualizacjami layoutu. Aktualizacja jednego elementu w wersji dla ekranów mobilnych będzie aktualizowała widoki dla całej palety zdefiniowanych szerokości mobilnych, zależnie od przyjętych i zdefiniowanych wielkości bazowych układów głównych. W przypadku tworzenia responsywnych stron wyróżniamy kilka bazowych szerokości pod które powinny być one najpierw zaprojektowane a następnie zakodowane.

Wielkości (rozdzielczości) desktop to :

1366px x 768px

1600px x 900px

1440px x 900px

Wielkości (rozdzielczości) mobile to :

360px x 640px

768px x 1024px

1280px x 800px

800px x 1280px

W przypadku kodowania i projektowania responsywnych stron powinniśmy od projektanta lub agencji interaktywnej otrzymać widoki projektów przynajmniej w 2 wielkościach podanych powyżej.

Responsywność stron, a pozycjonowanie

Responsywność stron zdecydowanie wpływa na pozycjonowanie ( pozycjonowanie stron w Krakowie), może nie bezpośrednio jako wartość punktowa choć algorytmy Google oceniają czy strona jest responsywna. W panelu Google Search Console można zweryfikować naszą stronę pod względem zgodności z standardami responsywności.

Responsywność wpływa na zachowanie użytkowników, czas przebywania na stronie i dokonanie np zakupu lub pozostawienie leada. W przypadku stron internetowych nie intuicyjnych możemy mieć problemy z uzyskaniem leada czy efektywnością sprzedaży. Aby dowiedzieć się czy Twoja strona www lub sklep internetowych jest poprawnie zaprojektowany i wdrożony warto zlecić np audyt UX który wykaże potencjalne problemy i pozwoli poprawić konwersję ze strony internetowej.

Jak projektujemy responsywne strony internetowe w Hauerpower ?

Zobacz nasze case studies - sprawdź projektowanie stron internetowych Kraków

Przykłady responsywnych stron internetowych

W dzisiejszych czasach praktycznie każda strona internetowa jest responsywna. Jednak spotykamy się często z opinią lub przychodzą do nas Klienci skarżący się na złe wdrożenie responsywności strony, złe skalowanie zdjęć i ogólny brak czytelności wersji mobilnej. W przypadku jeżeli masz już stronę, która nie sprawdza się na telefonach warto zwrócić uwagę czy nie poprawić jej wyglądu i działania na telefonach.

Strony internetowe tworzone w naszej agencji spełniają kryteria jakościowe oraz optymalizacyjne. Dbamy o to by były dopasowane do wymogów algorytmu Google Web Vitals oraz osiągały minimum 90pkt w programach analitycznych tj: Google Page Speed lub gtmetrix.com.

Typowe błędy na stronach internetowych to zwykle źle wdrożona resaponsywność i performance.

Czy trudno zrobić responsywną stronę www ?

W przypadku gdy projektujemy stronę internetową od początku z założeniem jej responsywności kod będzie napisany tak by zachować wygląd z projektu 1:1 w wersji desktop i mobile. W przypadku tworzenia nowej strony internetowej koszta te są już standardem bo nie można pozwolić by tracić ponad 60% ruchu z urządzeń mobilnych w przypadku niedopasowania jej do tak szerokiej grupy odbiorców.

Kodowanie stron z uwzględnieniem założeń responsywności jest niewiele obszerniejsze w czasie wdrożenia niż bez, a w obecnych czasach ciężko nie traktować tego wydatku jako inwestycji dla firmy chcącej zdobywać Klientów oraz budować wizerunek oraz zaufanie wśród potencjalnych Klientów.

Projektowanie responsywnych stron internetowych

Projektowanie stron dzisiaj to budowa architektury UX i logiki poruszania się po stronie, to praca z osiągnięciem jak najlepszych możliwych rezultatów wspólnie z Klientem. Projekt jako warstwa wizualna to ostatni etap projektowania. W doświadczonej agencji interaktywnej projektowanie grafiki poprzedza etap rozmów, prowadzenia warsztatów z Klientem oraz budowanie architektury strony gdyż to jest istotną i sensem jej tworzenia, grafika i ładna warstwa wizualna zatrzyma użytkownika, jednak bez procesu projektowania makiet i prototypowania UX narażamy się na błędy w logice poruszania się po stronie i braku konsekwencji.

Najważniejszym etapem projektowania stron responsywnych jest :

- budowa użyteczności oraz logiki poruszania się użytkownika po stronie internetowej,

- projektowanie makiet,

- ustalenie hierarchii sekcji i ich ważności,

- zwrócenie uwagę na SEO i optymalizację oraz poprawnie działające dobrze widoczne elementy aktywne tj: CTA oraz nawigację na stronie internetowej.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing