powrot do bloga
/
/
seo
/
Google Search Console - co to jest ? Poradnik dla zielonych.

Google Search Console - co to jest ? Poradnik dla zielonych.

Hauer Mateusz LinkedIn
Google Search Console - co to jest ? Poradnik dla zielonych.

Czym jest Google Search Console ?

To uniwersalne i darmowe narzędzie, które pozwala właścicielowi (administratorowi) na analizę wydajności strony internetowej. Dzięki niemu dowiesz się wielu przydatnych informacji jak np: sprawdzisz stan indeksacji strony w wyszukiwarce, linki prowadzące do strony, sprawdzisz skuteczność podstron i zapytania na jakie widoczna jest Twoja strona wraz z klikalnością i współczynnikiem CTR.

W tym poradniku pokażemy ile funkcji czeka na Ciebie w panelu, w jaki sposób mogą Ci pomóc zadbać o jak największy ruch i konwersję.

Spis treści :

 1. Co to jest Google Search Console ?
 2. Jak połączyć stronę z Google ?
 3. Podstawowe funkcje do sprawdzenia strony w panelu GSC
 4. Raport skuteczności strony w Google
 5. Jak sprawdzić adres URL. Jak dodać stronę do Google ?
 6. Raport stan strony i raporty błędów witryny
 7. Dodaj mapę witryny do Google
 8. Raport szybkości strony i podstawowe wskaźniki internetowe
 9. Obsługa na urządzeniach mobilnych
 10. Sprawdzenie kar lub działań ręcznych na domenie
 11. Linki prowadzące do strony

Co to jest Google Search Console ?

główny panel search console google
Widok głównego panelu Google Search Console po zalogowaniu

Google Search Console stanowi nieocenione wręcz wsparcie dla webmasterów, właścicieli stron internetowych i sklepów internetowych, blogerów czy specjalistów SEO. Przedstawia wiele szczegółowych danych analitycznych i technicznych, które pozwalają na optymalizację witryny, a to z kolei przełoży się na liczbę wejść na stronę. Kolejnym atutem jest fakt, że dostęp do GSC jest całkowicie darmowy. Wystarczy proste logowanie do panelu, aby ujrzeć dziesiątki interesujących danych. Analiza GSC wykorzystywana jest również podczas przeprowadzania audytu SEO strony internetowej


Jak zainstalować Google Search Console?

Zanim zainstalujesz Google Search Console, musisz dodać stronę oraz ją zweryfikować. Dzięki temu potwierdzisz, że jesteś jej właścicielem lub inną osobą, która ma prawo dotrzeć do szczegółowych danych. Pamiętaj, że GSC nie pozwala na podglądanie stron konkurencji. To unikalna przestrzeń jedynie dla osób uprawnionych.

Logowanie do panelu

Do zalogowania posłuży Ci link https://search.google.com/search-console.

Możesz skorzystać z dwóch typów usług:

 1. Prefiksu adresu URL – np. https://www.domenar.pl/
 2. Całej domeny – to bardziej przystępna opcja, która pozwoli skupić najważniejsze informacje w jednym miejscu.

jak dodać stronę do Google
Instalacja i weryfikowanie własności dodawanej domeny do search console

Gdy wybierzesz już odpowiednią opcję, nastąpi proces weryfikacji:

 1. Przesłanie pliku weryfikacyjnego HTML – pobierz plik HTML, a następnie umieść go na serwerze. Najprościej skorzystać z klienta FTP (np. FileZilla). Plik musi znajdować się na serwerze w pierwotnej formie. Jego usunięcie będzie skutkowało brakiem dostępu do usługi.
 2. Dodanie metatagu – możesz zmodyfikować kod HTML, dodając metatag. Najwygodniej zrobić to w przypadku witryn zaprojektowanych na WordPressie. Wówczas wystarczy tylko edytować plik header.php.
 3. Weryfikacja przez Google Analytics – możesz to zrobić, jeśli na ten sam adres mailowy zarejestrowałeś konto Google Analytics i posiadasz uprawnienia do edycji konta GA oraz kodu śledzenia gtag.js lub analytics.js.
 4. Weryfikacja za pomocą Google Tag Manager – dokładnie tak, jak wyżej. Wystarczy ten sam adres mailowy zarejestrowany przy GTM oraz uprawnienia do publikacji.
 5. Dodanie rekordu w DNS danej domeny – to jedyna opcja na weryfikację całej domeny. Wystarczy zalogować się u jej dostawcy, a następnie skopiować rekord txt do konfiguracji DNS domeny.

Jeżeli konto Google Search Console zakładane było pierwszy raz, weryfikacja może potrwać do kilku dni. Pamiętaj, że jako właściciel witryny możesz nadawać dostęp innym użytkownikom. Zrobisz to w panelu Ustawienia, w zakładce Użytkownicy i uprawnienia. Osoby z pełnym zakresem uprawnień mogą zmieniać ustawienia, natomiast ograniczone uprawnienia pozwolą wyłącznie na przeglądanie raportów.

Jakie korzyści uzyskasz z połączenia strony ?

Popularne GSC sprawi, że poznasz informacje min ną tematy :

 • wyszukiwania strony w wynikach,
 • stopnia jej indeksowania,
 • kwestii technicznych jak skuteczność czy potencjalne problemy dla urządzeń mobilnych,
 • ewentualne błędy (błąd odpowiedzi serwera, błędy odczytu, 404, błędy indeksacji, zbyt długi czas oczekiwania na załadowanie).

Kompleksowy poradnik Google Search Console

Poniżej omówimy podstawową funkcjonalność, którą warto znać by samodzielnie sprawdzić status swojej strony w wyszukiwarce i móc zdiagnozować potencjalne problemy. Każdorazowa aktualizacja, optymalizacja strony by była widoczna w wynikach wyszukiwania musi być odwiedzona ponownie przez robota Google. Warto poznać funkcje, które pozwolą zgłosić zaktualizowaną podstronę ponownie do sprawdzenia.

Zobacz również prosty i łatwy poradnik Google Analitycs i dowiedz się kim są Twoi Klienci. Skąd przychodzą na Twoją stronę i które podstrony najlepiej rankują w wyszukiwarce.

Skuteczność strony

Google Search Console to platforma, która pozwoli Ci określić jakość strony. Pod tym pojęciem kryje się wiele analitycznych niuansów, które zbierane są na podstawie metryk oraz kliknięć. Do najważniejszych parametrów należą:

analiza skuteczności strony w Google Search Console
Parametr skuteczność strony dzięki któremu sprawdzisz jak użytkownicy docierają na Twoją stronę

Łączna liczba kliknięć (1) określa, jak wiele osób w danym czasie kliknęło link w wyszukiwarce, który prowadzi do Twojej strony.

Łączna liczba wyświetleń (2) to liczba wyników wyszukiwania, które kierują ruch na Twoją stronę i pokazały się internautom, korzystającym z wyszukiwarki Google.

Współczynnik klikalności (CTR) (3) jest to stosunek liczby wyświetleń do liczby kliknięć w link, wyrażony w procentach.

Średnia pozycja (4) określa średnie miejsce w wyszukiwarce Google uzyskane dla danego zapytania. Jednak w przypadku uzyskania kilku wyników dla jednej domeny, liczy się ten najwyższy.


Choć liczby to bardzo ważny wskaźnik, jeszcze więcej szczegółów przedstawią wymiary, czyli elementy, które tychże liczby dotyczą (5). Klikając w poszczególne taby otrzymujemy konkretne informacje dotyczące strony jak:

 1. Zapytanie – słowa kluczowe, które wpisał użytkownik, z tych fraz kluczowych użytkownicy wchodzą na Twoją stronę,
 2. Strona – to adres URL z którego było wejście do Twojej strony,
 3. Kraj – informacja o tym, z jakiego kraju pochodzą wyświetlenia. To bardzo istotny element dla osób, które prowadzą blogi w języku angielskim czy sklep, dostarczający towary zagranicę,
 4. Urządzenie – określa, z jakiego urządzenia korzystają użytkownicy wchodząc na Twoją stronę,

Sprawdzenie adresu URL

Czyli jak dodać stronę do Google ?

To bardzo proste w obsłudze, a zarazem niezwykle przydatne narzędzie sprawdza jak robot Google widzi Twoją witrynę. Wystarczy, że podasz adres URL (1), aby dowiedzieć się, czy na pewno robot jest w stanie uzyskać dostęp do wszystkich informacji, a przede wszystkim, czy strona znajduje się w Google.

dodanie strony do Google
Dodaj stronę do Google i sprawdź adres URL

W przypadku gdy wszystko jest w porządku uzyskamy potwierdzenie że adres może wyświetlać się w wynikach wyszukiwania. Wynik sprawdzenia oznaczony zostanie zielonym kolorem (jak na poniższym screenie).

sprawdzenie adresu url strony w google
sprawdzenie aktualnej wersji strony (adresu URL) w Google. Zgłoszenie nowej wersji do indeksacji

Po przesłaniu strony uzyskujemy kilka raportów dotyczących zgłaszanego adresu URL tj:

Stan (2), znajdziesz tu szczegóły dotyczące indeksowania strony. Raport ten dzieli się na różne sekcje:

 1. Wykrywalność – informuje o tym, w jaki sposób robot trafił na stronę.
 2. Skanowanie – informuje o wizytach robota Google na stronie. Dowiesz się, jak często witryna jest odwiedzana, czy skanowanie prowadził robot mobilny, czy desktopowy oraz czy robot nie znalazł blokad przed skanowaniem.
 3. Indeksowanie – informuje o adresach kanonicznych określonych przez użytkownika oraz wybranych przez Google.

Ulepszenia (3) to raport, który przedstawia informacje na temat optymalizacji strony dla urządzeń mobilnych oraz tytułowych ulepszeń w postaci menu nawigacyjnego, produktów, fragmentów opinii oraz pól wyszukiwania zamieszczonych w linkach do podstron.

Sprawdzanie URL wersji aktywnej (4) pozwala sprawdzić elementy związane z odwiedzeniem aktualnej wersji konkretnej podstrony.

Dlaczego warto sprawdzać adres URL ?

Chodzi o szybką reakcję na ewentualne problemy z indeksacją czy poprawnością odczytywania strony. Pamiętaj, że jeżeli strona nie jest zaindeksowana, możesz ją zgłosić do indeksacji.

Kiedy zgłaszać podstronę, a kiedy całą domenę ?

Zgłaszać do indeksacji można pojedyncze adresy URL jak i całą domenę wpisując ją w polu w miejscu : 'Sprawdź dowolny URL w ....'.

Zgłaszanie pojedynczego adresu :

Używamy w sytuacjach gdy

 • aktualizowaliśmy np: numer telefonu w zakładce kontakt lub wpis na blogu
 • chcemy tylko ten adres URL jak najszybciej zaktualizować,
 • utworzyliśmy nową podstronę np: nowy wpis na blogu i chcemy by pojawił się w wynikach wyszukiwania. Oczywiście z czasem i tak się pojawi na skutek linkowania na stronie (zakładamy że wiesz jak ważne jest linkowanie wewnętrzne pomagające w przypływie link juice oraz właśnie indeksacji wpisów) jednak ta metoda przynajmniej teoretycznie powinna działać szybciej.

Zgłoszenie całej domeny :

Ma sens w przypadku :

 • gdy większość serwisu została przebudowana,
 • zmieniła się struktura strony oraz adresu URL (pamiętaj o przekierowaniach 301)
 • strony nie ma w indeksie Google

Raport stan witryny. Błędy i problemy strony w Google

Raport błędów wskazuje problemy, na które napotkały roboty podczas indeksowania strony.

W przypadku dodawania, sprawdzenia lub aktualizacji strony lub podstron za 'pomocą sprawdź adres URL' Google może już na etapie sprawdzana zwrócić komunikaty o błędach. W innym przypadku warto odwiedzić zakładkę 'Stan'.

Dużym plusem dodania strony do GSC jest możliwość uzyskania powiadomień mailowych w formie komunikatów w przypadku gdy pojawią się problemy na stronie. Jeżeli otrzymamy taki komunikat należy udać się niezwłocznie do tej części GSC i sprawdzić jak wygląda raport stanu witryny.

błędy i problemy strony w Google search console
Raport stanu strony w google search console

Po wejściu do raportu stan widzimy cztery kafle odpowiednio segregujące podstrony, są to odpowiednio :

 1. kafel (1) błąd informujący liczbie stron których nie udało się zaindeksować,
 2. kafel (2) prawidłowe z ostrzeżeniami dający informację o stronach zaindeksowanych ale posiadających problemy,
 3. kafel (3) prawidłowe informujący o liczbie prawidłowych podstron serwisu,
 4. kafel (4) wykluczeń informujący o podstronach celowo nie zindeksowanych

W przypadku problemów w każdym kaflu podana zostanie ilość podstron mająca określony zestaw problemów.

Najczęściej spotykane błędy w raporcie Stan

 1. Błąd przekierowania – może się pojawić np. na skutek zbyt długiego łańcucha przekierowań bądź pętli przekierowań.
 2. Błąd serwera – w tym przypadku dobrze jest sprawdzić, jakich adresów URL dotyczą błędy oraz skontaktować się z administratorem hostingu.
 3. Błąd 404 – występuje, kiedy Google nie może odnaleźć strony o danym adresie.
 4. Blokada URL przez plik robots.txt – pojawia się, gdy adresy URL nie są przesłane do zaindeksowania, jednak na tę operację nie pozwalają reguły zawarte w pliku robots.txt. Możesz je poprawić.
 5. Przesłany URL zawiera tag “noindex” – oznacza, że adres URL jest przesłany, lecz w kodzie znaleźć można znacznik “noindex” i blokuje on indeksację. Możesz usunąć znacznik lub usunąć adres z sitemapy.


Warto wiedzieć:

Raport błędów to jeden z najbardziej pomocnych elementów, o których wspominamy w niniejszym poradniku Google Search Console. Aby jednak czerpać z niego jak najwięcej korzyści, warto zaglądać tam na bieżąco. Dzięki temu szybko zareagujesz na błędy i zapanujesz nad stroną.

Zobacz jak rozwiązać problem komunikat duplikat użytkownik nie oznaczył strony kanonicznej

Dodaj mapę witryny

W tej sekcji panelu możemy przesłać mapę witryny i pomóc robotowi google odnaleźć wszystkie podstrony naszego serwisu. Wpływa to też pozytywnie na szybkośc indeksacji.

jak dodać mapę witryny do google
Jak dodać mapę witryny do Google ? Użyj Google Search Console.


Raport szybkości stron

Kolejnym niezwykle prostym w obsłudze, a zarazem niezbędnym elementem Google Search Console jest raport, który przedstawia szybkość i jakość adresów URL i chodzi tu o wszystkie zindeksowane podstrony.

Raport szybkości podzielony jest na dwa segmenty, dwa raporty odpowiednio sprawdzające wersje strony dla : 

 1. urządzeń mobilnych
 2. wersji na komputery stacjonarne

szybkość i jakość adresów url i strony
Podstawowe wskaźniki internetowe. Jak spełnić wymagania ?

Kiedy klikniemy po prawej stronie sekcji guzik 'otwórz raport', przejdziemy do szczegółowego raportu strony z dedykowanym widokiem filtrującym podstrony odpowiednio (1) słabej jakości, (2) wymagające poprawy, (3) dob:

analiza wskaźników internetowych

Po wybraniu konkretnej grupy podstron tj; klikając jeden z trzech grupy podstron (kafe) możemy przejść poniżej do wylistowanej grupy błędów które należy poprawić.

Parametry techniczne oraz wydajnościowe możesz również zweryfikować ręcznie przez narzędzie PageSpeed Insights https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/.

Czym są podstawowe wskaźniki internetowe (Core Web Vitals)?

Core Web Vitals czyli podstawowe wskaźniki internetowe to informacje opisujące szybkość i jakość strony internetowej. Wprowadzenie ich przez Google pozwoli zmierzyć się z problemem wydajności stron internetowych. Wskaźniki o które chodzi to : 

 1. LCP – Największe wyrenderowanie treści,
 2. FID – Opóźnienie przy pierwszym działaniu,
 3. CLS – Zbiorcze przesunięcie układu.

Wskaźniki FCP i FID

Google Search Console klasyfikuje podstrony do określonych grup na podstawie następujących wskaźników:

FCP – pierwsza załadowana treść. Czas, jaki upłynął pomiędzy żądaniem użytkownika wyświetlenia strony a pojawieniem się pierwszego z elementów w przeglądarce.

FID – opóźnienie pierwszej aktywności. Czas, który upłynął pomiędzy pierwszą interakcją na stronie a odpowiedzią przeglądarki na interakcję.

Pamiętaj, że szybkość strony wpływa nie tylko na jej intuicyjną obsługę, ale również przekłada się na konwersję.

Obsługa na urządzeniach mobilnych

W tym miejscu w panelu znajdziesz ewentualne problemy Twojej strony na urządzeniach mobilnych. Zasada sprawdzenia błędów jest taka sama jak w przypadku rozwiązywania problemów z wskaźnikami szybkości i jakości strony.

sprawdzamy problemy strony na urządzeniach mobilnych
Sprawdź poprawność strony na urządzeniach mobilnych


Sprawdzenie działań ręcznych

Google to nie tylko roboty. Za poszukiwanie nieregulaminowych elementów, które wykraczają poza wskazówki Google dla webmasterów odpowiedzialni są pracownicy giganta z Mountain View. Jeśli coś wzbudzi ich zastrzeżenia, nałożą na stronę karę obniżenia pozycji w wynikach wyszukiwania.

sprawdzamy czy domena nie ma filtru ręcznego
Ręczne działania - sprawdzenie czy domena ma filtr w Google

Kary możesz otrzymać m.in. za:

 1. Black Hat SEO – pozycjonowanie niezgodne z zasadami SEO, czyli nieetyczne praktyki. Może być to np. upychanie słów kluczowych bez większego sensu.
 2. Duplikaty – publikacja treści skopiowanych z innych stron.
 3. Spam – niskiej wartości treści, które pochodzą z działań automatycznych.
 4. Spam ze strony użytkowników – dotyczy treści publikowanych np. w komentarzach, opiniach czy na forach internetowych.
 5. Nienaturalne linki – może być to np. pozyskanie odnośników przez system wymiany linków (SWL). Warto więc sprawdzić, czy linkowanie prowadzi do stron wysokiej jakości.
 6. Kara za hosting – może być nałożona, gdy hosting jest niebezpieczny dla użytkowników.
 7. Cloaking – ukrywanie słów kluczowych oraz linków przed użytkownikami. Wówczas widzą je tylko roboty Google.
 8. Atak hakerski – brak aktualizacji wtyczek, CMS-a czy szablonów ułatwia działania hakerskie. Na skutek ataku strona może zostać zbanowana.
 9. Niska jakość treści – nieprzemyślana optymalizacja, nieodpowiednia struktura tekstu czy brak poprawności językowej to elementy, które również mogą obniżyć pozycję w Google.  

Dzięki zaawansowanym narzędziom możesz wykryć linki, które odpowiadają za naruszenia. W tym celu posłuży Ci np. popularny Ahrefs, choć to tylko jedno z wielu dostępnych rozwiązań. Pamiętaj, że jeden niewłaściwy krok może oznaczać karę, która będzie skutkować spadkiem wyświetleń.

Linki do strony

Niezwykle istotną kwestią jest analiza linków przychodzących do Twojej strony / tzw. odnośników /.

jak sprawdzić ile odnośników i linków prowadzi do strony
Panel z linkami do strony podzielony na segmenty

Wartość strony pod względem czynników offsite / czynniki poza witryną /

To właśnie linki czyli odnośniki do Twojej strony z innych strony odpowiadają za to, jak Google oceni wartość Twojej strony na podstawie tego parametru. Zwróć uwagę, że ważniejsza jest ich jakość od ilości oraz miejsce w którym umieszczony jest link oraz czy zawiera słowo kluczowe. Jeżeli wartościowe strony linkują do Twojej witryny, roboty ocenią ją wysoko. Oto elementy, które możesz przeanalizować za pomocą raportu:

Linki zewnętrzne

Najczęściej linkowane strony – dowiesz się, które podstrony mają najwięcej linków przychodzących z innych stron. Ponadto możesz sprawdzić, z jakich domen pochodzą linki do danej podstrony.

Witryny z największą liczbą linków przychodzących – znajdziesz tu listę domen, które linkują do Twojej strony.
Tekst z największą liczbą linków przychodzących – tu znajdziesz anchory tekstów, które najczęściej pojawiają się w linkach przychodzących.

Linki wewnętrzne

Najczęściej linkowane strony – strony pogrupowane na podstawie najczęściej linkowanych wewnętrznie.

Analiza profilu linków. Czy Search Console wystarczy ?

Pamiętaj jednak, że Google Search Console przedstawia informacje o linkach w dość ograniczonym zakresie. Ponadto między GSC, a płatnymi narzędziami mogą pojawić się rozbieżności. Jednak darmowe rozwiązanie może być bardzo przydatne dla właścicieli mniejszych witryn. Natomiast sklepy internetowe i właściciele szybko rosnących witryn powinni postawić np. programy analizujące strony np: ahref.com, majesticseo.com, semrush.com.

Podsumowanie naszego poradnika

Dzięki Google Search Console możesz zapanować nad własną stroną internetową. Wystarczy, że zapoznasz się ze wszystkimi niezbędnymi raportami i na bieżąco będziesz reagować na ewentualne błędy. Kluczowym aspektem jest również zrozumienie mapy serwisu oraz podstawowych zagadnień, które znajdziesz w sekcji związanej ze skutecznością strony.

Z obsługą GSC nawet początkujący użytkownik powinien poradzić sobie bez większych problemów. Pamiętaj, że monitorowanie raportów pozwoli Ci cieszyć się szybko i bezbłędnie działającą witryną, a to z kolei zwiększy konwersję. W naszym poradniku Google Search Console opisaliśmy jedynie podstawowe kwestie, gdyż omówione narzędzie jest niezwykle bogate. Do szczegółów na pewno będziemy wracać!

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing