powrot do bloga
/
/
seo
/
Co to są metatagi ?

Co to są metatagi ?

Hauer Mateusz LinkedIn
Co to są metatagi ?

Co to są metatagi ?

Tworząc stronę internetową nie powinniśmy zapominać o jej prawidłowej optymalizacji pod kątem fraz kluczowych i SEO. Jednym z skutecznych narzędzi w budowie ruchu i mającym rzeczywisty wpływ na liczbę wejść i konwersję z listy wyników wyszukiwania. Poznaj czym są metatagi i jak je prawidłowo wprowadzić by zwiększały skuteczność Twojej strony internetowej z wyszukiwarki. Meta znaczniki pozytywne wpływają na wskaźnik CTR tj: współczynnik klikalności

Meta tagi to znaczniki html umieszczone w kodzie strony. Dzięki nim mamy wpływ na to jak będzie wyglądał opis naszej strony w wynikach wyszukiwania Google. Rozróżniamy dwa typy znaczników :

  1. znacznik meta title
  2. znacznik metą description,

Znaczniki pojawiają się poniżej nazwy domeny.

Czy metą tagi (znaczniki) mają wpływ na SEO ?

Znaczniki title i descripion zdecydowanie pomagają budować lepsze pozycje w wyszukiwarce. Odpowiedni dobór strategii oraz słów kluczowych dla każdej podstrony potrafi podnieść witrynę o kilka oczek w wynikach wyszukiwania.

Ważne by znaczniki były unikalne

Wraz z budową stragegii pozycjonowania dla każdej grupy słów kluczowych i tworzenia silosów tematycznych dla podstron powinniśmy odpowiednio zadbać o unikalne opisy w znacznikach meta.

Znacznik TITLE powinien zawierać główne słowo kluczowe dla podstrony. Znacznik DESCRIPTION poszerzenie opisu z naturalnie zawartymi słowami kluczowymi dopełniającymi główne słowo kluczowe.

Dobrą praktyką jest konstrukcja meta description wykorzystująca wezwanie do działania np:

  • zobacz ofertę,
  • sprawdź,
  • przekonaj się,
  • poznaj

Jak budować znaczniki title i description na stronie ?

Czyli jak robić metą tagi poprawnie by pomóc w optymalizacji strony na konkretne frazy kluczowe ?

Budowa znaczników meta jest ściśle powiązana z strategią budowy widoczności strony w Google i jej pozycjonowaniu. Każda podstrona powinna być unikalnie zoptymalizowana na swoje własne frazy kluczowe. Za odpowiednią optymalizacją contentu i strukturą dokumentu powinny iść odpowiednio ustawione i zoptymalizowane znaczniki meta, zawierające frazy kluczowe.

Znacznik meta TITLE

Jaka jest długość znacznika title ? 

W przypadku znacznika TITLE mamy miejsce 60 znaków do wykorzystania wraz ze spacjami. Warto przemyśleć dobór słów w taki sposób by znalazło się tam główne słowo kluczowe dla optymalizowanej podstrony.

Znacznik meta DESCRIPTION

Jaka jest długość znacznika description ?

W przypadku tego znacznika mamy do wykorzystania 150 znaków ze spacjami. Warto zawrzeć w nim naturalnie wplecione słowa kluczowe oraz wezwanie do działania dla użytkownika tzw. call to action. Zobacz jak projektować i co to jest CTA.

Co w przypadku jeżeli tekst będzie dłuższy ?

Google samo pokaże tylko tyle ile jest możliwe w ramach dostępnego miejsca.

Czy Google może samo dobrać meta znaczniki na stronie internetowej ?

W przypadku kiedy wyszukiwarka wykryje że nasz opis jest sztuczny (za dużo spamu, opis nie jest tematycznie powiązany z treścią podstrony) może dojść do podmiany naszego opisu na ten który wg. algorytmów jest lepiej dopasowany (relewantny) do zapytania, intencji użytkownika.

Jak wdrożyć meta znaczniki na stronie www ?

Podstawowa konstrukcja tagów meta wygląda następująco :

<title>Co to są meta tagi i jak je wdrożyć na stronie </title>

<meta name=”Description” content=”Czym są metatagi i jaki mają wpływ na SEO. Jak poprawić pozycje dzięki meta znacznikom.” />

Gdzie umieścić meta title i description na stronie ?

Znaczniki umieszczamy w sekcji <head> strony internetowej, systemy CMS jak np Wordpress umożliwiają konfigurację znaczników bez potrzeby ręcznej ingerencji w kod, wystarczy zainstalować wtyczkę SEO np: SEO yoast by każdą podstronę móc odpowiednio opisać za pomocą tagów meta.

W przypadku poprawy konwersji i CTR z wyników Google warto wdrożyć na stronę favicon tożsamą z logo marki celem budowania spójnego wizerunku.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing