powrot do bloga
/
/
uiux
/
Jak zdobyć klucz API Google - Korzystanie Google Cloud Platform

Jak zdobyć klucz API Google - Korzystanie Google Cloud Platform

Hauer Mateusz LinkedIn
Jak zdobyć klucz API Google - Korzystanie Google Cloud Platform

Google API Key (API — interfejs programistyczny aplikacji) to unikatowy kod służący do autoryzacji i weryfikacji różnorodnych zapytań wysyłanych do usług API Google. Umożliwia on aplikacjom komunikację z serwerami Google i wykorzystywanie jej szerokiej gamy usług.

Posiadając klucz Google, uzyskujemy dostęp do takich usług jak Google Maps, YouTube, Google Drive, Google Analytics i wielu innych.

W niniejszym tekście skoncentrujemy się na sposobach uzyskania klucza API do Google Maps oraz na korzyściach, jakie niesie za sobą jego posiadanie.

spis treści:

Co to jest Google Cloud Platform?


Google Cloud Platform to usługa chmurowa pozwalająca na projektowanie, testowanie oraz wdrażanie aplikacji dzięki niezawodnej i elastycznie skalowalnej infrastrukturze oferowanej przez Google.

Chmura obliczeniowa zyskuje na popularności zarówno wśród indywidualnych użytkowników, jak i dużych przedsiębiorstw. Wykorzystanie usług chmurowych eliminuje konieczność instalowania dodatkowego oprogramowania na urządzeniach, ponieważ cała praca odbywa się przez internet.

Najpopularniejsze usługi dostępne w Google Cloud Platform:

Cloud Storage - usługa przeznaczona przede wszystkim dla przedsiębiorstw, umożliwiająca zapis i magazynowanie różnorodnych typów plików. Funkcjonuje ona na podobnej zasadzie co Google Drive, lecz oferuje znacznie większą przestrzeń dyskową.

Cloud Computing - usługa, która umożliwia tworzenie i zarządzanie wirtualnymi maszynami w ekosystemie Google.

Cloud SQL - usługa, która umożliwia obsługę relacyjnych baz danych, takich jak MySQL czy PostgreSQL.

BigQuery - usługa umożliwiająca pobranie i analizę dużych wolumenów danych pochodzących z wielu różnych źródeł.

Dataflow - narzędzie umożliwiające śledzenie i analizę przepływów danych, zarówno w trybie strumieniowym, jak i wsadowym.

Google Cloud IoT - platforma do zarządzania i rozwijania „internetu rzeczy”, co obejmuje inteligentne urządzenia komunikujące się wzajemnie, niezależnie od ich lokalizacji.

Doweidz się Jak zaprojektować stronę internetową by odpowiadała na potrzeby biznesu

Jak uzyskać klucz API Google Maps?


Aby skorzystać z usług oferowanych przez Google Cloud Platform, konieczne jest posiadanie konta Google. Informacje o tym, jak założyć konto Google, znajdziesz tutaj.

Po utworzeniu konta Google, należy przejść na stronę cloud.google.com i zalogować się, używając danych swojego konta Google.

Uwaga

Podczas zakładania konta na Google Cloud Platform, konieczne jest stworzenie konta rozliczeniowego. Wymaga to podania adresu i danych karty płatniczej. Google nie naliczy automatycznie żadnych opłat na Twojej karcie. Aby przejść do korzystania z płatnych usług, wykorzystania przyznanych środków darmowych lub po zakończeniu okresu testowego, musisz wyrazić zgodę na płatność.

Google Cloud Platform
Google Cloud Platform

Przechodząc do konsoli, klikamy na przycisk „Console” umieszczony w prawym górnym rogu ekranu.

Aby rozpocząć pracę w konsoli, należy stworzyć nowy projekt. W tym celu wybierz opcję „Wybierz projekt” znajdującą się w lewym górnym rogu, a potem kliknij „Nowy projekt”. W pojawiającym się oknie podaj nazwę dla twojego projektu i wybierz organizację. Możesz również pozostawić te ustawienia niezmienione i kontynuować dalej.

Utwórz projekt w Google Cloud Platform
Tworzenie nowego projektu w Google Cloud Platform

Po założeniu nowego projektu i jego wyborze zostanie wyświetlony główny ekran, jak pokazano poniżej.

Głowny widok projektu
Główny widok projektu

Aby zdobyć klucz API, który można wykorzystać w różnych aplikacjach, należy przejść do sekcji „Interfejsy API i usługi” i wybrać opcję „Dane logowania”. W pojawiającym się ekranie kliknij „Utwórz dane logowania”, a następnie wybierz „Klucz interfejsu API” z dostępnych opcji w menu rozwijanym.

Utworzenie klucza interfejsu API Google
Utworzenie klucza interfejsu API Google

W tym momencie zostanie wygenerowany klucz API. Po jego pomyślnym utworzeniu, na ekranie pojawi się okienko z wygenerowanym API Key, który powinien zostać skopiowany i przechowany w bezpiecznym miejscu.

Wygenerowany API Key
Wygenerowany API Key

Dowiedz się Czym jest dostępność cyfrowa

Dlaczego warto ustawić ograniczenia interfejsów API?

Nie należy dzielić się wygenerowanym kluczem API publicznie, aby uniknąć jego wykorzystania przez osoby nieupoważnione. Klucz API Google nie powinien być umieszczany w kodzie źródłowym strony ani w HTML. Klucz będzie aktywny i ważny dopóki powiązany projekt lub konto Google nie zostaną skasowane.

Poznaj naszą ofertę:

Jak zablokować klucz API?

Po wygenerowaniu klucza API kluczowe jest jego zabezpieczenie. W tym celu należy wybrać nasz nowo stworzony klucz API z dostępnej listy.

Wybierz klucz API do zabezpieczenia
Wybierz klucz API do zabezpieczenia

Na ekranie, który się wyświetli, zostanie nam dana opcja ustawienia ograniczeń dla interfejsów API przypisanych do naszego klucza. W pierwszym dostępnym polu możemy przypisać mu unikalną nazwę.

Ograniczenia dostępu do witryn

Ustawienie ograniczenia interfejsów API
Ustawienie ograniczenia interfejsów API


W sekcji ustawień ograniczeń dla naszego klucza API znajdziemy następujące opcje:

 • Brak — oznacza, że nie ma żadnych ograniczeń dotyczących użycia klucza API.
 • Witryny — opcja przeznaczona dla kluczy API używanych na stronach internetowych. Umożliwia wprowadzenie konkretnych adresów stron, na których klucz będzie aktywny. Można dodać nieograniczoną liczbę adresów URL, zarówno http jak i https (w przypadku posiadania certyfikatu SSL).
 • Adresy IP — wybór tej opcji pozwala na określenie konkretnych adresów IP, z których możliwe będzie połączenie z usługą API Google, podobnie jak przy ograniczeniu do witryn, ale zamiast adresów stron wpisujemy adresy IP.
 • Aplikacje na Androida — ogranicza dostęp do klucza tylko dla wybranych aplikacji zainstalowanych na urządzeniach z systemem Android.
 • Aplikacje na iOS — analogicznie do aplikacji na Androida, ta opcja ogranicza użycie klucza do aplikacji na urządzeniach z systemem iOS.

Ograniczenia interfejsów API

Istnieje także opcja zdefiniowania, do jakich interfejsów API nasz klucz może mieć dostęp. Standardowo wybrana jest opcja „Nie ograniczaj klucza”. Aby nałożyć ograniczenia na klucz i pozwolić mu na wywoływanie tylko wybranych interfejsów, należy zaznaczyć opcję „Ogranicz klucz”.

Klucz API Google - ograniczenie interfejsów
Klucz API Google - ograniczenie interfejsów

Następnie, z dostępnego menu wybieramy konkretne interfejsy API, z których ma korzystać nasza aplikacja. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze bardziej zredukować możliwość wykorzystania klucza przez aplikacje nieautoryzowane.

Możliwe do ograniczenia interfejsy
Możliwe do ograniczenia interfejsy

Przeczytaj również Co to jest CTA. Jak projektować i skutecznie stosować

Mapa Google z wykorzystaniem API Google Maps

Firmy często chcą włączyć do swojej strony internetowej mapę Google, która jest dostosowana do ich potrzeb. Możliwość tę oferuje dedykowane API Google Maps.

Za pomocą Google Maps API można stworzyć mapy Google na zamówienie, które na przykład pokazują lokalizacje wszystkich naszych placówek, umożliwiają dodanie opisów do znaczników na mapie czy dostosowanie kolorystyki do wyglądu naszej strony. Taka niestandardowa mapa Google z pewnością przyciągnie więcej uwagi i zwiększy liczbę konwersji, w porównaniu do użycia mapy w standardowej formie.

Widok panelu Google Maps Platform
Widok panelu Google Maps Platform

Jeżeli zamierzasz ułatwić swoim klientom wprowadzanie adresu podczas składania zamówienia na swojej stronie, możesz wykorzystać API Google Maps do tego celu.

Podpowiedzi adresów poprzez Google Maps API
Podpowiedzi adresów poprzez Google Maps API

Dowiedz się również Co powinna zawierać strona internetowa

Podsumowanie


Korzystając z możliwości, jakie oferuje Google poprzez użycie klucza API, jesteśmy w stanie przyciągnąć więcej klientów. Integracja map Google, dostosowanych do potrzeb naszej strony, może ułatwić klientom składanie zamówień, wskazać drogę do siedziby firmy czy nawet dopasować design mapy do wizualnej identyfikacji naszej witryny.

Możliwości są szerokie, również w zakresie tworzenia dedykowanych aplikacji usprawniających działalność naszej firmy. Przykładem może być aplikacja Easy Local opracowana w naszej agencji, która umożliwia efektywne zarządzanie profilami firmowymi na Mapach Google.

Klucz API Google otwiera przed nami wiele drzwi. Warto poświęcić czas na odkrycie, jak możemy go wykorzystać do przyspieszenia i usprawnienia procesów w naszej firmie, co z pewnością znajdzie praktyczne zastosowanie w wielu przedsiębiorstwach.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Jaki jest limit wywołań Google Maps z wykorzystaniem klucza API?


Korzystając z klucza Google Maps API Key, możesz bezpłatnie załadować mapy do 28 000 razy miesięcznie. Aby jednak zapobiec nadużyciom i nieautoryzowanemu "nabicie" wywołań na Twoje konto przez osoby trzecie, Google rekomenduje ograniczenie dostępu do klucza wyłącznie dla określonych domen Twojego sklepu. Optymalnym podejściem jest skorzystanie z opcji ograniczenia "Odsyłające adresy HTTP (witryny)", gdzie należy wpisać adres(y) Twojego sklepu.

Informacje dotyczące domen możesz ustawić w Google Cloud Platform, w sekcji Interfejsy API i usługi / Dane logowania, klikając na ikonę edycji.

Twoje domeny w panelu IdoSell znajdziesz, przechodząc do ADMINISTRACJA / Zarządzanie domenami, SSL, przekierowaniami i usługami systemowymi / Zarządzanie domenami.

Dlaczego mapy Google nie wyświetlają się w sklepie?

Gdy na Twojej stronie e-commerce zamiast map pojawia się informacja o błędzie wczytywania map, najprawdopodobniej potrzebujesz wygenerować i wprowadzić klucz API dla Google Maps. Oto jak to zrobić:

 • Wejdź na stronę: https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/get-api-key
 • Kliknij „GET STARTED”
 • Zaznacz opcję „MAPS”, stwórz nowy projekt lub wybierz jeden z już istniejących
 • Aktywuj opcję płatności, dodając swoje dane do płatności
 • Postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora, aby otrzymać wygenerowany klucz API
 • Skopiuj wyświetlony klucz i przejdź do Panelu Administracyjnego IdoSell
 • Sprawdź, czy opcja 'Geolocation API' jest aktywna
 • Sprawdź, czy opcja 'Places API' jest aktywna
 • W zakładce MARKETING I INTEGRACJE / Google, znajdź opcję Google Maps i wklej skopiowany klucz autoryzacyjny.

Jeżeli mimo wprowadzenia klucza w panelu administracyjnym mapy Google wciąż nie są wyświetlane poprawnie, może być konieczna aktualizacja szablonu sklepu, jak radzi dział graficzny.

Dodatkowo, jeśli mapy Google nadal się nie wyświetlają, sprawdź następujące ustawienia w koncie Google:

 • Ustaw opcję "Ograniczenia zapobiegają nieautoryzowanemu użyciu i kradzieży limitu" na "brak" lub "Odsyłające adresy HTTP (witryny)"
 • Aktywuj usługę geokodowania w API.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing