powrot do bloga
/
/
marketing
/
MVP - minimum viable product. Co to jest I jak wdrożyć

MVP - minimum viable product. Co to jest I jak wdrożyć

Hauer Mateusz LinkedIn
MVP - minimum viable product. Co to jest I jak wdrożyć

Co to jest i jak zrobić MVP - Minimum Viable Product ?

Nie wiesz czy Twój pomysł będzie udany, czy będzie przynosił zysk ? Czy model biznesowy sprawdzi się i zyska grono odbiorców. W przypadku MVP niskim nakładem kosztów możesz zbudować podstawowy produkt (strona internetowa, portal internetowy lub aplikacja) wyposażony tylko w niezbędne funkcjonalności tak by móc zweryfikować Twój pomysł na biznes. MVP będzie skutecznie zdobywał Klientów jednak bez potrzeby wdrażania pełnej funkcjonalności na początek, pozwoli zdobyć również potrzebne informacje o Twojej grupie docelowej oraz szansach na powodzenie biznesu. Poznaj co to jest MVP i dlaczego pomoże zweryfikować założenia dla Twojego biznesu.

Spis treści:

 1. Jak zacząć i zrobić produkt MVP ?
 2. Jak zaprojektować stronę internetową MVP ?
 3. Jakie są koszty stworzenia MVP ?
 4. Zalety wykonania Minimum Viable Product

Jak zacząć i zrobić MVP ?

Jeżeli zastanawiasz się czy Twoi Klienci kupią pomysł, produkt lub usługę, nie chcesz wydawać fortuny na wdrożenie zaawansowanych funkcjonalności warto rozważyć wykonanie wersji beta Twojego pomysłu przed wykonaniem pełnoprawnej wersji. Pozwoli ona przekonać się o zasadności wydania większych środków na Twój pomysł.

Jeżeli nie wiesz czy Twój produkt zadziała

Warto zbudować prototyp pomysłu i wykorzystać potencjał analityki oraz informacji zwrotnych od użytkowników dotyczących jego funkcjonowania.

Często bywa że podczas zaawansowanego tworzenia portali internetowych, strony www czy dedykowanego oprogramowania dla swojego biznesu stajemy przed pytaniami, które ciężko na etapie prototypowania jednoznacznie określić np: :

 • czy jest coś czego nie uwzględniliśmy lub co możemy przenieść na etap 2 wdrożenia  ?
 • jakie funkcjonalności będą tak naprawdę potrzebne z chwilą startu, a które rozwiązania i pomysły można wdrożyć później ?

Jak zaprojektować stronę internetową MVP ?

MVP może być zyskowne, użyteczne i dostarczać wielu cennych informacji o Klientach. Zbudować model MVP możesz z wykorzystaniem kartki lub notatnika gdzie wpiszesz swoje założenia podstawowe tj: niezbędną funkcjonalność, która potrzebna jest do uruchomienia strony internetowej, portalu czy aplikacji.

Zdefiniowanie podstawowych potrzeb w MVP

Jeżeli nie posiadasz strategii marketingowej dla swojego biznesu, spójnej identyfikacji wizualnej lub pomysłu na monetyzacji produktu nasza agencja digital jest wstanie pomóc określić Twoje potrzeby na start. Istotnym i ważnym czynnikiem przez podjęciem tworzenia MVP jest określenie :

 • dlaczego użytkownicy będą chcieli z niego skorzystać ?
 • co będzie odróżniać Twój pomysł od istniejących już na rynku podobnych produktów ?

Zbuduj grupę docelową oraz persony dla Twojego biznesu

Rozwiązaniem podstawowych pytań dotyczących projektowania i tworzenia MVP jest budowa person i grupy docelowej. W tym celu warto wykonać warsztaty z potencjalną grupą odbiorców, przeprowadzić ankiety oraz badania. Dobrym pomysłem jest też rozmowa ze znajomymi oraz współpracownikami na temat ich wizji produktu.

W wyniku prac warsztatowych z agencją będziesz znał profil swojego Klienta oraz sposób w jaki będzie on chciał wyszukiwać informacje i korzystać z produktu. Odpowiednio zaprojektowane role, poziomy użytkowników będą w stanie zwizualizować potrzeby Twoich przyszłych Klientów względem tworzonego produktu.

W trakcie prowadzenia warsztatów oraz ‘burzy mózgów’ powstanie zapewne lista potencjalnych pytań, problemów do rozwiązania oraz wyklaruje się lista funkcjonalności, które będzie trzeba podzielić na te priorytetowe do wdrożenia do MVP.

Zobacz również inne typy stron internetowych

Przykładowe pytania jakie warto postawić sobie przed tworzeniem prototypów dla MVP

 • Kim jest mój potencjalny Klient i odbiorca usług ?
 • Z jakiego urządzenia będzie korzystał najczęściej ?
 • Które funkcjonalności są niezbędne do podstawowego działania produktu ?
 • Ile roli użytkowników przewidujemy na start np: administrator, użytkownik, edytor, redaktor, Klient B2B ?
 • Jak będziemy przeprowadzać walidację osób chcących zarejestrować się w systemie ?

W przypadku tworzenia MVP warto posłużyć się metodą MOSCOV tj: odpowiednio zdefiniować potrzebne obszary dla wdrożenia pomysłu wg. kluczy :

 • Must-haves (M),
 • Should-haves (S),
 • Could-haves (C),
 • Will not have (W)

2 iteracje i kroki w tworzeniu MVP

Produkt podstawowy o ograniczonej użyteczności i funkcjonalności powinien być zaprojektowany i wdrożony w kolejno następujących po sobie iteracjach:

 1. Testowanie wdrożonych rozwiązań, uczenie się i zbieranie nowych danych
 2. Wdrażanie zmian zebranych od użytkowników i danych analitycznych,

Jakie są koszty stworzenia produktu MVP

Po etapie warsztatów, stworzeniu person oraz profilu osób z grupy docelowej, przygotowaniu wstępnych funkcjonalności naszej strony internetowej lub portalu powinniśmy otrzymać kilka wycen od różnych firm. Każda agencja interaktywna będzie w stanie na podstawie tak przygotowanego MVP określić koszt projektu, wdrożenia i supportu naszego przedsięwzięcia. W przypadku otrzymania wycen warto umówić się na określony odgórnie budżet którego nie chcesz przekraczać, wówczas agencja będzie w stanie dopasować rozwiązania i wdrożenie w optymalny sposób do Twojego produktu MVP.

Koszta zdefiniowane odgórnie na budowę MVP

Koszt w przypadku tworzenia portalu lub strony internetowej będzie jednak tańszy niż w przypadku gdy w grę wchodzi tworzenie aplikacji mobilnych, tutaj wdrożenie będzie musiało odbyć się zgodnie z zasadami uniwersalności aplikacji zarówno dla użytkowników iOS jak i Android. Często jednak zdarza się że możliwe do wdrożenia jest rozwiązanie hybrydowe.

Zalety wykonania MVP

Podsumowując, w przypadku gdy realizujesz większy projekt warto zlecić wykonanie MVP, gdyż zyskujesz:

 • Bezpieczeństwo i redukcję ryzyka inwestycji,
 • Oszczędność kosztów,
 • Elastyczność w budowie wersji podstawowej,
 • Sprawdzisz swój pomysł na realnych użytkownikach,
 • Czas i energię na stworzenie wersji prototypu Twojego pomysłu,
 • Możliwość testów A/B różnych opcji wdrożenia produktu

MVP zabezpiecza właściciela przed złymi decyzjami podjętymi przed realizacją pomysłu, a samo wdrożenie wersji podstawowej może dać inny obraz na Twój pomysł gdyż poddany ocenie realnych użytkowników może spowodować zmianę postrzegania problemu, który Twój produkt będzie rozwiązywał.

Czym jest MVP dla Twojego biznesu ?

Koncepcja produktu MVP pozwala na zebranie danych, to prototyp dla Twojego pomysłu.

Minimum Viable Product pozwala zweryfikować założenia oraz kierunek dalszego rozwoju aplikacji, portalu czy strony internetowej.

Ponadto MVP daje możliwość testowania biznesu w realnym życiu minimalizując ryzyko strat, daje możliwości znalezienia niszy oraz szansy dla biznesu.

Budowa MVP to proces iteracyjny na etapie prototypowania oraz w modelu prowadzenia warsztatów podczas tworzenia jego użyteczności.

Zyskowność MVP oraz jego sukces zależy od wartości oraz zrozumienia potrzeb użytkowników, a te własnie na etapie realizacji podstawowej wersji koncepcji można bardzo łatwo sprawdzić.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing