powrot do bloga
/
/
seo
/
plik htaccess – jak powinien wyglądać, reguły wordpress

plik htaccess – jak powinien wyglądać, reguły wordpress

Hauer Mateusz LinkedIn
plik htaccess – jak powinien wyglądać, reguły wordpress

Plik .htaccess to bardzo specyficzny element serwera. Jego wyjątkowość zaznacza się już w nazwie, która nietypowo zaczyna się od kropki. Samo określenie pliku to skrót od Hypertext Access. Plik ten pozwala na konfigurowanie i modyfikowanie wielu elementów serwera.

Plik .htaccess jak powinien wyglądać ?

Dowiedz się jak wygląda plik htaccess, gdzie jest na serwerze, jak go edytować. Poznaj tworzenie pliku oraz jego podstawowe przekierowania.

plik htaccess konfiguracja
plik htaccess poprawnie wykonany

Plik .htaccess jest to bazowe ustawienie programu, w omawianym przypadku serwera, które służy do zmieniania jego zachowań. Działa w katalogu, w którym zostanie umieszczony oraz we wszystkich katalogach podrzędnych. Jeżeli któryś z podkatalogów ma być inaczej zdefiniowany to trzeba utworzyć dla niego odrębny plik. Tego rodzaju plików może być wiele, a każdy z nich może definiować zupełnie inną akcję.

W praktyce może być tak, że każdy katalog ma odrębny plik .htaccess.

Plik htaccess – tworzenie, jak edytować ?

Plik umożliwia dodawanie lub zmianę istniejących dyrektyw. Każda funkcja jest linią tekstu lub kodu. Informuje w ten sposób serwer, jak ma się zachować. Można więc dodawać lub zmieniać kod w .htaccess, by zmieniać funkcje serwera.

Modyfikacje pliku – komenda enter

Jego istotnym elementem jest znak [enter] na końcu każdej linijki tekstu lub kodu. Dlatego też modyfikując plik należy pamiętać o wprowadzeniu, po każdej komendzie znaku [enter] na końcu wiersza.

konfiguracja pliku htaccess wordpress
tworzenie pliku htaccess i edycja

Plik .htaccess w wordpress – do czego służy

Czyli htaccess rewriter dla Wordpress.

Wykaz funkcji, jakie można za jego pomocą wdrożyć jest obszerny, jak chociażby zabezpieczenie strony hasłem, utworzenie własnej strony błędu czy wykonanie przekierowania 301 na inną stronę www. Co jeszcze można zrobić za jego pomocą?

  • kontrola dostępu do zasobów – jeżeli jakiś katalog ma zostać ukryty, można to zrobić za pomocą pliku .htaccess. Po jego przygotowaniu publikuje się go na serwerze FTP w tym katalogu, który ma być ukryty;
  • ograniczenie dostępu – wspomniane wcześniej zabezpieczenie hasłem – można ograniczyć dostęp do katalogu lub całej strony www;
  • pozwala zdefiniować stronę startową – domyślnie pliki startowe to index.php lub index.html;
  • definiowanie ustawień listowania dowolnego katalogu – jest to szczególnie przydatne, gdy na stronie jest wiele dokumentów do pobrania, a twórca strony chce uniknąć konieczności każdorazowego tworzenia dokumentu HTML;
  • banowanie po adresie IP – niechciany użytkownik może się zawsze pojawić. Zamiast się z nim męczyć i monitorować jego destrukcyjne działanie na stronie można go zablokować zaraz „na wejściu”;
  • przepisywanie adresów – to niezwykle przydatna i użyteczna funkcja. Pozwala zamienić zbyt długie i niepraktyczne adresy na bardziej przyjazne i łatwiejsze do zapamiętania;

Czym otworzyć plik .htaccess ?

Podstawową kwestią jest użycie odpowiedniego edytora tekstowego. Najlepszy jest notatnik, ponieważ nie dodaje żadnego własnego formatowania. Open Office czy Word może sprawić, że przygotowany plik nie zadziała.

W niektórych przypadkach hostingodawca udostępnia specjalny edytor tekstowy do modyfikowania plików w tym właśnie .htaccess. Dlaczego to ma znaczenie? Taki edytor nie narzuca własnych formatek, będzie więc prawidłowo interpretowany, a zmiany widać na bieżąco na stronie.

Trzeba przy tym pamiętać o stosowaniu [enter] na końcu każdego wiersza. Komentarze dodatkowe zamieszcza się z hasztagiem (#). Ostatnia linia pliku musi pozostać pusta.

Po przygotowaniu pliku należy go uploadować na serwer. Należy to zrobić za pomocą klienta FTP, który wyświetla pliki ukryte, bo taki właśnie charakter ma .htaccess. Klient FTP to np: Filezilla, WinSCP, czy TotalCommander.

czym otworzyc htaccess
przekierowania pliku htaccess

Plik .htaccess i SEO

Nie od dziś wiadomo, że poprawne i efektowne kodowanie strony to nie wszystko. Trzeba jeszcze zadbać o SEO. Co ciekawe, plik .htaccess może w tym bardzo pomóc. Kilka funkcji, które można w nim zakodować, może znacząco poprawić ocenę strony przez roboty i użytkowników, a co za tym idzie, strona poprawi ranking i będzie wyżej pozycjonowana.

Przekierowania 301 za pomocą htaccess

Jednym z podstawowych zastosowań .htaccess jest wykonanie przekierowania 301. Zdarza się tak, że strona ulega przebudowie. Niektóre podstrony są likwidowane, inne są dodawane, jeszcze inne zmieniane lub modyfikowane. Jeżeli jest to strona z historią, to pousuwane strony mogą być już zaindeksowane w wyszukiwarce Google. Żeby nie stracić wypracowanej pozycji można wykonać w pliku przekierowanie 301. Efekt? Użytkownik, który trafi w wyszukiwarce na nieistniejącą stronę, automatycznie zostanie przeniesiony na inną – wybraną przez administratora. Nie spotka się ze ścianą i znajdzie potrzebne informacje. Roboty, które analizują zaindeksowane linki też nie trafią w pustkę.

Komendy, które należy wpisać w pliku to:
RewriteCond %{REQUEST_URI} ^/strona-1 [OR]
RewriteCond %{REQUEST_URI} ^/strona-2 [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://domena.com/strona-3 [R=301,L]

przekierowania 301 w pliku htaccess
301 w htaccess jak wykonać poprawnie

Strona błędu 404

Błąd 404 pojawia się bardzo często z różnych przyczyn. Więcej o nim znajdziecie w dedykowanym mu artykule. Jeżeli administrator strony nie zadecyduje inaczej, wyświetli się domyślna storna, która informuje użytkownika o błędzie. Można natomiast zaprojektować własną i wymusić jej wyświetlanie. Użytkownik, który trafi na spersonalizowaną stronę błędu 404 nie zrezygnuje tak szybko z odwiedzenia poszukiwanej witryny. Zobacz typowe błędy na stronach internetowych, na które warto zwrócić uwagę.

W pliku htaccess należy zamieścić:

# dla błędu 404
ErrorDocument 404 /blad404.html

przyklady konfiguracji pliku i 404
strona awarii błąd 404

Strona awarii

Strony internetowe wymagają czasami dłuższego wyłączenia ze względu na prowadzone prace administracyjne, np: dzięki usłudze opieka Wordpress możesz zapewnić sobie nieprzerwane działanie strony internetowej.

Prace nieoczekiwane lub błędy powodują, że użytkownicy mają problem z wyświetleniem zawartości i brak informacji o przyczynach. Można zaprojektować własną stronę awaryjną, na której na przykład będzie się odliczał czas do ponownego uruchomienia witryny. To dostarczy wyczerpujących informacji użytkownikom i zapobiegnie ich negatywnej ocenie sytuacji.

Komenda, którą należy wprowadzić wówczas to:

DirectoryIndex awaria.html

Duplicate content na podstronach

Jeżeli strona wyświetla się z www i bez www to dla robotów może to być duplicate content i zaczną mocno zaniżać pozycję. Warto tego uniknąć. Można pozostawić wszystkie wywoływane strony, ale wykonać przekierowanie w pliku .htaccess. Dzięki temu roboty również pójdą za przekierowaniem, będzie się wyświetlać jedna wersja strony, a ocena witryny pójdzie w górę.

Przekierowanie na WWW


Options +FollowSymLinks
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^strona.pl [nc]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.strona.pl/$1 [r=301,nc]

#Przekierowanie na bezWWW
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.strona.pl$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://strona.pl/$1 [R=301,L]

Przyjazne linki strony www

Jak wspomniano, .htaccess pozwala również na skracanie zbyt długich i nieintuicyjnych linków do krótkich i łatwych do zapamiętania. Takie działanie ma bardzo pozytywny wpływ na seo. Roboty lubią krótkie, proste i treściwe linki. Zobacz czym są proste adresy url.

Jak to zrobić?

# inicjujemy rewrite engine
RewriteEngine on
# dla przykładu z www.strona.pl/strona/costamdalej/
RewriteRule ^strona/([^/.]+)/?$ index.php?strona=$1 [L]
# dla przykładu z www.strona.pl/costamdalej/
RewriteRule ^/([^/.]+)/?$ index.php?strona=$1 [L]

W ten sposób link zostaje skrócony, a odwołanie i tak odnosi się do jego pierwotnego kształtu.

jak ustawic przyjazne linki i adresy url
jak ustawić proste adresy w htaccess ?

Zwiększenie prędkości strony internetowej

Jeżeli strona internetowa ładuje się zbyt wolno i zajmuje jej to zbyt wiele czasu, przyczyną może być jej przeładowanie danymi, które można skompresować. Wprowadzając odpowiednie polecenia do pliku .htaccess można uzyskać znaczącą kompresję danych bez żadnych strat. Prędkość ładowania strony wzrośnie. To wpłynie na jej ocenę przez roboty i użytkowników.

Komenda, która służy wymuszeniu kompresji to:

mod_gzip_on Yes
mod_gzip_dechunk Yes
mod_gzip_item_include file .(html?|txt|css|js|php|pl)$
mod_gzip_item_include handler ^cgi-script$
mod_gzip_item_include mime ^text/.*
mod_gzip_item_include mime ^application/x-javascript.*
mod_gzip_item_exclude mime ^image/.*
mod_gzip_item_exclude rspheader ^Content-Encoding:.*gzip.*

Jak widać, plik .htaccess pozwala na wprowadzenie różnych praktycznych funkcjonalności na stronie (blokowanie dostępu, ograniczanie dostępu, blokowanie użytkowników), jak również ma istotne znaczenie przy wspieraniu różnorodnych działań seo dla witryny. Stosując kilka strategicznych poleceń można wiele osiągnąć i poprawić jakość kontaktu użytkownika ze stroną.

Jak poprawić parametry teczhniczne strony na Wordpress ?

Zwykle aby poprawić performance wystarczy optymalizacja strony Wordpress lub odpowiednia optymalizacja zdjęć w Wordpress.

Realizując kompleksowo prace optymalizacji warto też przeprowadzić optymalizację bazy danych wordpressa.

Wykonanie przekierowania 410 – usunięcie podstron z indeksu

Porządki w SERPach (wyniki wyszukiwania adresów url w obrębie danej domeny, sprawdzanie jako sile:domena.pl)

Plik htaccess pozwala również na świadome uszczuplenie strony internetowej o stare lub nieistniejące podstrony które chcemy usunąć z indeksu Google. Przekierowanie to zwykle potrzebuje kilku dni.

Generator htaccess

Jeżeli za trudne są dla Ciebie wszystkie zawiłości związane z konfiguracją pliku htaccess możesz skorzystać z gotowych reguł lub wygenerować automatami swój plik.

  • https://www.htaccessredirect.net
  • https://pl.rakko.tools/tools/28/

Częste problemy plików html i php w Wordpress ?

Warto zawsze sprawdzać czy na ftp nie posiadamy pliku html który może mieć wyższy priorytet i to on będzie uruchamiany zamiast Twojego pliku wordpress index.php. Co wtedy zrobić ? Usuń plik index.html z serweru lub zmnień mu nazwę na index_bak.

Jeżeli nie wiesz jak wykonać stronę zobacz nasz poradnik jak zrobić stronę Wordpress.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing