powrot do bloga
/
/
seo
/
Co to jest adres URL i z jakich elementów się składa ?

Co to jest adres URL i z jakich elementów się składa ?

Hauer Mateusz LinkedIn
Co to jest adres URL i z jakich elementów się składa ?

Co to jest adres URL i z czego się składa ?

Spraw, aby Twoja strona internetowa była łatwa do odnalezienia w wyszukiwarce, a poszczególne podstrony były relewantne do zapytania wpisywanego przez użytkownika.

To wszystko zawarte jest właśnie w przyjaznych adresach URL Twojej strony internetowej. Dzięki prostej i krótkiej konstrukcji adresu URL Twoje podstrony będą lepiej zapamiętane przez użytkownika orazi kojarzone i dopasowane do zapytania przez algorytm Google.

Warto poznać jak budować adresy przyjazne wyszukiwarce oraz jak tworzyć adresy URL pod SEO.

Czym jest adres URL

Adres url, czyli Uniform Resource Locator, to adres witryny lub konkretnej strony internetowej. Zapewnia on użytkownikom sposób na znalezienie Cię w sieci. Ten przewodnik nauczy Cię jak stworzyć i zorganizować efektywny schemat url dla Twojej firmy lub strony internetowej.

Co zawiera adres URL ?

URL lub Uniform Resource Locator to unikalny identyfikator, który pomaga Tobie i Twoim użytkownikom znaleźć właściwą stronę internetową. Są one napisane jako zwykły tekst, ale ich struktura jest złożona i może zawierać litery, cyfry i symbole. Dobry adres URL zawiera elementy użyteczności, które sprawiają, że jest łatwy do zapamiętania przez ludzi, a także pozwala wyszukiwarkom łatwo je przetworzyć, zwiększając ich widoczność w wyszukiwarce na główne słowo kluczowe które powinno być właśnie zawarte w adresie URL.

Adresy URL w języku HTML wskazują na konkretną stronę w sieci. Każdy adres URL można podzielić na kilka głównych składników :

- nazwa protokołu - https

- nazwa domeny - hauerpower

- rozszerzenie - com

Przyjrzyjmy się, czym one są i jak możesz je wykorzystać we własnych projektach.

Wykorzystanie struktury strony w budowie hierarchii adresów URL

W przypadku zagnieżdżonej struktury zawierającej podkatalogi powinniśmy odpowiednio zachować grupy podstron tematycznie lub wg. innego klucza np: przypisania podstron do konkretnej usługi. Adresy URL wówczas przyjmą strukturę poszerzoną o nazwę grupy (katalog) np: /oferta/, /usługi/.

Jak stworzyć przyjazne adresy pod SEO ?

Pierwszym krokiem do optymalizacji podstrony na główne słowo kluczowe jest odpowiednia nazwa podstrony, która powinna być prosta i zwięzła zawierająca konkretną informację o tym gdzie aktualnie znajduje się użytkownik. Posłużymy się przykładem : hauerpower.com/blog/wordpress/jak-optymalizowac-baze-danych.

Dzięki zastosowaniu odpowiedniej struktury użytkownik jak i roboty Google są w stanie odpowiednio odczytać strukturę strony oraz przypisać tematyczność podstron do głównej frazy kluczowej. Poprzez zachowanie struktury folderów tj: /wordpress/nazwa-podstrony użytkownik w prosty sposób może zorientować się w jakiej części witryny się znajduje oraz czego dotyczy wpis lub podstrona. Również w wynikach wyszukiwania adres URL o takiej strukturze sugeruje konkretną zawartość której oczekuje użytkownik wpisując frazę np: jak optymalizować bazę danych.

Stosowanie przyjaznych adresów URL ma pozytywny wpływ na optymalizację SEO strony internetowej.

Przykłady prosty adresów URL, które są przyjazne dla SEO

hauerpower.com/kontakt

hauerpower.com/oferta/projektowanie-stron

hauerpower.com/blog/jak-pozycjonowac-wordpress

Zobacz jak zwiększyć ruch na stronie internetowej dzięki odpowiedniej optymalizacji i budowie architektury UX.

Jak wyglądają nieprzyjazne adresy URL których należy unikać ?

Zwykle systemy zarządzania generują proste adresy automatycznie, jednak w starszych wersjach stron wyposażonych w dawne systemy CMS można spotkać adresy URL zawierające cyfry i znaki specjalne które utrudniają odczytanie intencji, często wskazując na spam lub treści niepowiązane z architekturą strony. Przykładem nieprzyjaznego adresu URL jest np: domena.pl/index.php?123post=type

Czego unikać przy tworzeniu adresów URL ?

Unikaj stosowania dużych liter, spacji oraz polskich znaków. Aby połączyć dwa wyrazy np: co to jest adres URL stosuj - zamiast _ gdyż Google połączy słowa z łącznikiem "_" w jeden wyraz, dlatego poprawna konstrukcja powinna być co-to-jest-adres-URL.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing