powrot do bloga
/
/
seo
/
Jakie są rodzaje słów kluczowych ?

Jakie są rodzaje słów kluczowych ?

Hauer Mateusz LinkedIn
Jakie są rodzaje słów kluczowych ?

Co to są słowa kluczowe ?


Z pewnością nie raz słyszałeś powiedzenie, że jak nie ma Cię w Internecie, to nie istniejesz. W przypadku biznesu powiedzenie to sprawdza się w 100%. Obecnie strona internetowa (nawet najprostsza typu one page) jest wizytówką firmy. O ile w rzeczywistości możesz rozdawać wizytówki, to działania reklamowe w sieci wymagają już więcej zachodu i wiedzy o tym, jak działają algorytmy wyszukiwarek. Aby Twoja strona w ogóle pojawiła się w wynikach wyszukiwania, musi być odpowiednio zoptymalizowana i pozycjonowana. Tego, co to znaczy i jak się do tego zabrać, dowiesz się z naszego tekstu, ponadto przeczytasz o tym:


 • Co to są słowa kluczowe i jakie są ich rodzaje?
 • Czym różnią się frazy kluczowe ogólne od fraz długiego ogona?
 • Jakie są inne frazy kluczowe?
 • Co to są wykluczające słowa kluczowe?
 • Po co stosuje się frazy kluczowe?

Charakterystyka słów kluczowych


Słowa kluczowe, inaczej frazy kluczowe (ang. keywords), to hasła oraz zapytania, które są wpisywane przez użytkowników w przeglądarkach internetowych w celu odszukania konkretnych treści. Składają się z jednego lub więcej wyrazów – mogą to być więc zarówno pojedyncze słowa („telewizor”), jak i ich grupy („telewizor 32 cale”).


intencja frazy kluczowej wpisywanej do wyszukiwarki
Przykład hasła w wyszukiwarce Google


Gdy wpisujemy określone hasła do przeglądarki, w odpowiedzi ta wyświetla nam strony powiązane z tymi słowami. Dzięki temu docieramy do interesującej nas informacji. W pozycjonowaniu istotne jest dobranie takich fraz kluczowych, które najlepiej będą odpowiadać na aktualne preferencje użytkowników Internetu. Doprowadzi to do wzrostu popularności i zainteresowania stroną WWW.

Frazy kluczowe muszą odpowiadać zawartości strony, być dostosowane do branży i obszaru działalności, aby wyszukiwarka oceniła je jako odpowiadające zapytaniu jej użytkowników. Aby strona pojawiła się na SERP (stronie z wynikami wyszukiwania), frazy kluczowe muszą być zgodne z wyszukiwaniami. Jest to ważne z tego powodu, że ta witryna, która jest proponowana jako pierwsza, odpowiada za około 30% kliknięć.

Jakie rodzaje słów kluczowych powinienem uwzględnić przy pozycjonowaniu strony WWW ?

Słowa kluczowe ogólne


Frazy ogólne, czyli frazy headowe czy główne (ang. head keywords) lub słowa kluczowe krótkiego ogona (ang. short-tail keywords), są to zapytania, które składają się z jednego lub dwóch wyrazów (np. „sukienka” lub „buty męskie”). Są one bardzo popularne, dlatego cechuje je duża konkurencja w wynikach wyszukiwania. Jeśli odpowiednio wypozycjonujemy witrynę pod ich kątem, może to zapewnić dużą popularność witryny w przeglądarce. Jest to jednak proces trudny oraz czaso- i kosztochłonny.


Frazy ogólne są wpisywane przez osoby, które nie są zdecydowane na skorzystanie z konkretnej oferty, a jedynie poszukują określonych informacji na jej temat bądź wykazują chęć nabycia wyrobów z wybranej kategorii.

Frazy długiego ogona

Frazy długiego ogona (ang. long-tail keywords), inaczej słowa szczegółowe, są złożone z trzech lub więcej wyrazów, bardzo często mają formę pytań, jakie użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę, w celu rozwiązania ich problemów. Przykłady to m.in. „opony bieżnikowane na zimę”, „sukienka czarna do pracy” lub „jak wybrać męską bluzę sportową?”. Wpisanie takich słów do przeglądarki świadczy o konkretnych, ściśle sprecyzowanych intencjach użytkownika – wie on, co chce zakupić, i poszukuje konkretnej oferty, która spełni jego oczekiwania.


Long-tail keywords są znacznie mniej konkurencyjne niż frazy ogólne, choć nie dotyczy to wszystkich segmentów – np. po wpisaniu w Google frazy „telewizor czarny 32-calowy” pojawia się aż 6,75 mln propozycji. W większości przypadków jednak słowa długiego ogona są mało popularne. Za ich pomocą można skutecznie dotrzeć do tych odbiorców, którzy są zdecydowani na zakup określonego produktu.


frazy długiego ogona są mnie konkurencyjne
Porównanie wyników wyszukiwania dla fraz short-tail („sukienka XXL”) oraz long-tail („sukienka rozmiar XXL dla starszej Pani”)
porównanie wyników longtail i głównych
Porównanie wyników w zależności od typu fraz kluczowych

Frazy kluczowe brandowe i niebrandowe

Są one związane z wynikami wyszukiwania bazującymi na konkretnych markach oraz produktach i usługach oferowanych przez nie. W przypadku słów kluczowych brandowych chodzi o hasła, które zawierają nazwę firmy. Przykładem może być fraza „telewizor Media Markt”. Po jej wpisaniu do przeglądarki roboty odeślą nas do witryny właśnie tej firmy.

Frazy brandowe mogą być stosowane przez sklepy i witryny internetowe, które sprzedają produkty wielu marek. W ten sposób, po wpisaniu np. frazy „buty Zara”, użytkownik może zostać odesłany nie tylko na stronę tej marki, ale również do e-sklepów, w których oferowane są wyroby tego producenta.


Często zdarza się, że kojarzymy daną markę i jej ofertę, jednak nie możemy przypomnieć sobie jej nazwy. W związku z tym w przeglądarce umieszczamy frazy typu „sklep internetowy z telewizorami” czy „siłownia Warszawa”. W tym przypadku sprawdzi się pozycjonowanie na frazy niebrandowe. Ocenia się, że frazy niebrandowe mogą stanowić nawet około 40% zapytań ze strony użytkowników. Nierzadko znajdują się w Top 3 wyników wyszukiwania Google.

Słowa kluczowe produktowe

Frazy te są precyzyjnie podawane przez użytkowników i mogą zawierać nie tylko nazwę kategorii, czyli „telewizor”, ale również producenta, a nawet model. Przykładem jest zapytanie o produkt typu „telefon Samsung Galaxy A32”.

Użytkownicy, którzy stosują frazy produktowe, zwykle są nastawieni na zakup konkretnego modelu, bazując na aktualnej popularności produktu czy opiniach i rekomendacjach ze strony innych klientów. W ramach pozycjonowania warto to wykorzystać, gdyż może to zapewnić duży ruch na stronie i wzrost poziomu sprzedaży.

Frazy kluczowe lokalne

Ich podstawową cechą jest to, że zawierają nazwę konkretnego regionu, może to być zarówno miasto, gmina, powiat, województwo. Najczęściej użytkownicy poszukują ofert w konkretnej miejscowości czy dzielnicy miasta.

Przykładem frazy lokalnej jest zapytanie „bar sushi Poznań” czy „pralnia Kraków”. Pozycjonowanie na frazy lokalne umożliwia skuteczne dotarcie z ofertą do tych klientów, którzy znajdują się najbliżej siedziby firmy. Takie pozycjonowanie dotyczy placówek działających stacjonarnie.

Pozycjonowaniu na frazy lokalne sprzyja mechanizm regionalizacji wyników wyszukiwania, który jest stosowany przez Google w ramach algorytmu wyszukiwania Pigeon, czyli Gołąb. Bazuje on na geolokalizacji, która prezentuje najtrafniejsze pod względem aktualnego położenia wyniki wyszukiwania. Jest tak nawet wówczas, gdy użytkownik pominie w haśle swoją pozycję. W ten sposób, gdy wpisze zapytanie typu „mechanik”, zaprezentowane zostaną mu strony tych firm, które działają najbliżej miejsca jego aktualnego pobytu.

Słowa kluczowe informacyjne

Są to frazy długiego ogona, które wpisujemy w wyszukiwarkę, by uzyskać konkretną informację czy odpowiedź na określone pytanie. Przykłady to m.in. „jubiler Złote Tarasy”, „jaki model telefonu wybrać?” czy „gdzie załatwić sprawy urzędowe w Krakowie?”. Takie zapytania są zwykle odpowiedzią na nasze spontaniczne potrzeby informacyjne czy transakcyjne i często są to wyszukiwania głosowe, o których możesz przeczytać w artykule czym jest wyszukiwanie głosowe

Wykluczające frazy kluczowe

Wykluczenie fraz kluczowych spowoduje, że w wynikach wyszukiwania nie będzie pojawiała się reklama witryny powiązana z tymi frazami. Dla przykładu – jeśli ktoś zajmuje się sprzedażą nowych samochodów, frazą wykluczającą będzie hasło „używany”. Z kolei, jeśli firma prowadzi korepetycje, ale tylko z języka polskiego, słowa wykluczające mogą dotyczyć pozostałych przedmiotów i dziedzin („matematyka”, „historia” itd.).


Wykluczające słowa kluczowe można dodać w Planerze Google

W tym celu należy zalogować się do Google Ads za pośrednictwem konta Google i strony https://accounts.google.com/Login. Następnie konieczne jest skorzystanie z opcji „Słowa kluczowe” i „Wykluczające słowa kluczowe”. Po kliknięciu na przycisk „+” możemy dodać słowa, które zostaną wykluczone podczas prowadzenia kampanii reklamowej.


wykluczenie słów z kampanii reklamowej
Opcja wykluczenia słów kluczowych w Planerze Google

Inne rodzaje fraz kluczowych

Często spotykany podział słów kluczowych bazuje na częstotliwości stosowania. Chodzi o frazy typu:

 • short-term fresh, a więc krótkoterminowe – są one bardzo popularne, jednak w krótkim przedziale czasowym (np. „mundial 2022” czy „strajk nauczycieli”),
 • long-term evergreen, czyli „wiecznie zielone” – nie są one związane z nagłym przyrostem zapytań, ale cały czas generują zainteresowanie ze strony użytkowników (m.in. „jak pozbyć się z domu komarów” czy „w jaki sposób się odchudzić”).

Podczas pozycjonowania także i te frazy możemy wykorzystać, jeśli oczywiście są one zgodne z profilem naszej strony internetowej.

Frazy kluczowe również powinny być zawarte w adresach URL, dzięki temu budujemy lepszą tematyczność podstrony i jej relewantność do głównej frazy kluczowej. Zobacz co to są przyjazne adresy URL

Co daje nam stosowanie fraz kluczowych?

Prowadząc witrynę internetową, wykorzystuj frazy kluczowe – bez odpowiedniej optymalizacji strony, ta będzie gdzieś na krańcach Internetu, do których nie docierają Twoi klienci. Keywords umożliwiają:

 • dokładne zdefiniowanie, czego dotyczy treść zawarta na stronie WWW,
 • efektywne przeanalizowanie oraz zrozumienie przez roboty wyszukiwarek tego, co zostało opublikowane w ramach witryny – jest to warunek wzrostu popularności witryny w wyszukiwarce,
 • odnalezienie przez użytkowników Internetu dokładnie tych ofert i informacji, które są zgodne z ich potrzebami – wpływa to na skuteczną promocję strony i jej pozytywny wizerunek,
 • wzrost ruchu na stronie.


Odpowiednio dobrane słowa kluczowe są łącznikiem pomiędzy tym, co jest poszukiwane przez użytkowników w sieci, a treściami, jakie zawarliśmy na stronie WWW.


Jeśli frazy kluczowe są odpowiednie, prowadzi to do skierowania na witrynę ruchu z wyników wyszukiwania SERP (ang. Search Engine Results Page).


frazy kluczowe kierują ruch do Twojej strony
intencje słów kluczowych - przykłady wyników wyszukiwania

SERP w każdym przypadku są unikalne, nawet jeśli wielu użytkowników wpisze dokładnie taką samą frazę. Strona wyników wyszukiwania obejmuje zarówno wyniki organiczne, czyli darmowe, jak i te związane z płatnymi reklamami PPC (ang. Pay Per Click). W obu przypadkach warunkiem odpowiedniej popularności witryny jest skuteczny dobór słów kluczowych.


Na SERP mogą być prezentowane nie tylko odnośniki do konkretnych witryn, ale również inne elementy, w tym np. Mapy Google, obrazy, filmy z YouTube czy tzw. Rich Snippets (dane strukturalne, np. oceny w formie gwiazdek bądź ceny produktów. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym tekście tutaj). Im wyżej dana strona znajduje się w SERP (jest to osiągane dzięki precyzyjnie określonym frazom kluczowym), tym większe prawdopodobieństwo, że użytkownicy będą wchodzili właśnie na nią.


Przeczytaj o tym, jak dobrać słowa kluczowe, aby strona wyskoczyła wyżej w wynikach wyszukiwania.Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing