powrot do bloga
/
/
wordpress
/
Test wtyczki WP Super Cache Wordpress

Test wtyczki WP Super Cache Wordpress

Hauer Mateusz LinkedIn
Test wtyczki WP Super Cache Wordpress

Test wtyczki cache. WP Super Cache

O tym jak ważny jest czas wczytania strony internetowej wie każdy kto spotkał się z wolno działającą stroną. Im więcej multimediów, efektów na stronie tym częściej strona internetowa działa wolniej. Liczne programy analityczne, skrypty śledzące użytkownika, mapy ciepła czy integracje strony z programami zewnętrznymi zwalniają stronę powodując że wczytuje się ona wolniej. O ile sama strona potrafi dobrze przejść testy analityczne to w przypadku włączenia zbyt wielu skryptów czas wczytania zwalnia o dobrych 30-40%.

Jak temu zaradzić ? Czy można przyśpieszyć strony internetowe tak by ładowały się w mniej niż 1 sekundę ? Czy sama zmiana hostingu wystarczy i jest warta rozważenia ? Zobacz co to jest hosting Wordpress czy warto zwracać na uwagę na oferty firm hostingowych.

Często dostajemy zapytania o przyśpieszenie strony, jej optymalizację techniczną wg. zaleceń Google Page Speed i testów analitycznych gtmetrix.com

Częstym problemem stron na Wordpress jest instalacja zbyt wielu skryptów i wtyczek do wszystkiego

Lekarstwem na problemy 'spuchniętych' stron na Wordpress może okazać się szybszy serwer, jednak w 90% przypadków problem leży po stronie Wordpressa, który naszpikowany jest wtyczkami, skryptami oraz zbyt dużą ilością niezoptymalizowanych zdjęć, animacji czy multimediów. Prace wówczas zwykle zaczynamy od analizy kodu frontend, wykonania integracji Wordpress i analizy stanu bazy danych.

Spis treści:

Co to jest cache strony i dlaczego warto wykorzystać jego możliwości

Poznaj czym jest cache i jak wykorzystać go w optymalizacji Wordpress by działał szybciej.

Jak działa cache ?

Co to jest pamięć podręczna i dlaczego używanie cache jest ważne.

Pamięć cache czyli podręczna przeglądarki pozwala gromadzić dane w pamięci podręcznej komputera, laptopa czy telefonu użytkownika . Użytkownikowi otwierającemu stronę pierwszy raz w przeglądarce zapisywane zostają na dysku twardym w osobnym folderze dane strony internetowej tj: obrazki, grafiki, skrypty css, js, fonty etc przez określony w ustawieniach czas. Przy próbie ponownego wejścia na stronę przeglądarka pobiera już te dane z lokalnego źródła tj: z komputera użytkownika.

W przypadku stron Wordpress zamiast ponownie wczytywać całą stronę Wordpress wyświetli już wcześniej pobraną stronę bez obciążenia serwera.

Chcesz przyśpieszyć swój Wordpress

Zobacz tworzenie stron Wordpress lub usługę opieka Wordpress

Jak wtyczka cache przyśpiesza Wordpress ?

Strony Wordpress są dynamicznymi stronami czyli wyświetlają dane w czasie rzeczywistym. Wszelkie treści strony internetowej pobierane są z bazy danych i odpowiednio wyświetlane użytkownikowi na stronie internetowej w czasie rzeczywistym (każdorazowo pobierane z serwera). Procesy pobrania danych i wyświetlenia zachodzą po stronie bazy danych i serwera.

Im więcej modułów i elementów posiada Twoja strona Wordpress tym dłużej użytkownik będzie czekał na jej pełne załadowanie i interaktywność. W przypadku rozwiązań ecommerce elementy jak koszyk czy produkty (oraz powiązane z nimi funkcje) muszą być pobierane w czasie rzeczywistym. Pozostałe treści mogą być buforowane i pobierane w formie statycznej z pamięci podręcznej cache.

Reasumując :

Dzięki zastosowaniu cache dla Wordpress strona nie generuje zapytań do bazy danych, a wyświetlana wersja strony jest to statyczny kod HTML

Zobacz materiały z zakresu optymalizacji Wordpress : 

Buforowanie Wordpress

Dzięki wykorzystaniu pamięci podręcznej (buforowania na serwerze) oszczędzamy wiele czasu generując stronę internetową szybciej z pominięciem procesów ponownego wczytania danych i zapytań do bazy danych.

Skutecznym rozwiązaniem na przyśpieszenie strony a jednocześnie skrócenie czasu ładowania jest wykorzystanie albo droższego serwera albo właśnie rozwiązania cachowania stron. Dla Wordpress istnieją co najmniej dwie wtyczki W3 Total Cache oraz omawiany w tym poście WP Super Cache.

Dlaczego WP Super Cache

Poznaj zalety i wady wtyczki oraz jakie daje możliwości konfiguracji.

WP Super Cache

Wtyczka WP Super Cache generuje statyczne pliki HTML z Twojej strony Wordpress na serwerze. Po wygenerowaniu statycznego pliku html strony serwer będzie korzystał właśnie z niego w celu wyświetlenia strony zamiast generować plik ponownie lub zawartość w czasie rzeczywistym.

Instalacja wtyczki WP Super Cache

Wtyczkę można zainstalować bezpośrednio w panelu Wtyczki w kokpicie Wordpress. Wystarczy wpisać nazwę i dokonać instalacji. Po zakończonym procesie przechodzimy do panelu wtyczki.

Konfiguracja wtyczki WP Super Cache

Aktywacja cache strony

Po wejściu w ustawienia -> WP Super Cache wybieramy opcję Caching On i klikamy Update Status.

Włączenie cachu WP Super Cache

Test Cache

Po włączeniu wtyczki warto sprawdzić w sekcji Cache Tester czy wszystko działa poprawnie. Wykonując test otrzymamy raport.

Usuwanie cache

W przypadku jeżeli zmieniłeś zawartość strony lub dodałeś nowe treści warto wyczyścić cache strony.

Przycisk Delete cache usunie całą zawartość cache, czyli wszystkich wygenerowanych plików i przy ponownym otworzeniu strony zacznie generować nowe statyczne pliki HTML.

Ustawienia konfiguracji WP Super Cache

Ustawienie zaawansowane WP Super Cache

Powinniśmy ustawić na minimum raz dziennie w przypadku jeżeli na stronie jest system komentowania.

W sekcji Cache Restrictions należy włączyć opcję kompresji stron wysyłanych użytkownikom

„Compress pages so they’re served more quickly to visitors. (Recommended)”.

Poniżej prezentujemy zaawansowane ustawienia dla wtyczki

Tryby pracy wtyczki WP Super Cache

Wtyczka generuje pliki HTML dla użytkowników : 

  • którzy nie są zalogowani na stronie,
  • którzy nie zostawili komentarza,
  • nie logowali się do zawartości chronionej hasłem,

Dzięki WP Super Cache 99% użytkowników strony otrzyma statyczne pliki html

Wtyczka pracuje z pamięcią podręczną na 3 sposoby: 

Tryb Ekspert

Najszybszą metodą jest użycie Apache mod_rewrite (lub innego podobnego modułu obsługiwanego przez serwer WWW) do obsługi statycznych plików html w „supercache”.

Ta procedura omija PHP i jest najszybsza.


Tryb Prosty

Pliki statyczne w Super Cache mogą być obsługiwane przez PHP. To zalecany sposób korzystania z wtyczki. Ten tryb jest łatwiej jest skonfigurować. Plik .htaccess nie musi być zmieniany. W tym trybie buforowania możesz zachować dynamiczne części strony.


Buforowanie WP-Cache

Służy to głównie do buforowania stron dla zalogowanych użytkowników, adresów URL z parametrami. Jest to najbardziej elastyczna metoda buforowania i nieco wolniejsza. Buforowanie WP-Cache będzie buforować wizyty nowych użytkowników, jeśli supercache jest wyłączone. W tym trybie również możesz mieć dynamiczne podstrony i rozwiązania na swojej stronie.

Efekty pracy WP Super Cache

Z wtyczki korzystamy na codzień, zauważamy że znacznie potrafi zmniejszyć czas wczytania strony tj: parametr Time To First Byte (TTFB) poprawiając jakość korzystania ze strony oraz jej parametry techniczne (Google Core Web Vitals).

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing