powrot do bloga
/
/
wordpress
/
Najlepsze wtyczki do wordpress

Najlepsze wtyczki do wordpress

Hauer Mateusz LinkedIn
Najlepsze wtyczki do wordpress

Wtyczki do Wordpress, które poprawią bezpieczeństwo, SEO i pracę w kokpicie

Zobacz dlaczego istotne jest by przeprowadzić selekcję wtyczek instalowanych w Wordpress i które są faktycznie istotne i warte instalacji.

Spis treści : 

Czy wiesz że : 

99% wtyczek WordPress przechowuje dane w bazie danych, nawet po odinstalowaniu wtyczki informacje dalej pozostają w bazie ?

Każda wtyczka instalowana w Wordpress zwiększa rozmiar bazy danych. Nawet po odinstalowaniu wtyczki baza danych gromadzi niepotrzebne informacje, zawierając znaczne ilości danych w tabelach dla wtyczek usuniętych kilka miesięcy wcześniej.

Pracując z Wordpress od 10 lat, jesteśmy w stanie ocenić zasadność zastosowania konkretnej wtyczki, jej wartość, bezpieczeństwo oraz przydatność jaką niesie dla Twojej strony na Wordpress. Optymalizacja Wordpress nie jest nam obca, bardzo często realizujemy właśnie prace z zakresu przyśpieszania stron i czyszczenia bazy danych po zbyt rozbudowanym wdrażaniu nowych funkcjonalności.

Zdecydowanie nie jesteśmy zdania że każda funkcjonalność wymaga wtyczki, choć są i tacy co instalując wtyczki do wszystkiego - to błąd

Wtyczka która jest zasadna, poprawia funkcjonalność administratora, bezpieczeństwo lub optymalizuje grafiki ma jak najbardziej sens. Warto zwrócić uwagę że zbyt dużo wtyczek lub instalowanie wtyczek z niesprawdzonego źródła lub sposobie działania może prowadzić do zwolnienia czasu wczytania strony ze względu na dodatkowy kod i ingerencję w jego strukturę.

Instalowanie wtyczek które rzadko są aktualizowane lub ostatnia aktualizacja wystąpiła kilka miesięcy temu również nie powinno mieć miejsca

Wordpress jest bardzo popularnym systemem, który zyskuje na rozwiązaniach typu builder, kreatory online pozwalające 'stworzyć stronę w 5 minut' lub całej gamie wtyczek realizujących dosłownie każdą funkcjonalność.

Oferujemy tworzenie stron Wordpress wg. dedykowanego wdrożenia backendu i lekką integrację.

Często tanie strony internetowe są wykonywane właśnie w oparciu o wtyczki realizujące najprostsze funkcjonalności jak np: przewinięcie strony do góry czy animacje baneru głównego.

W ten sposób z czasem baza danych przestaje być wydajna i Wordpress zwalnia, a próba ratowania Wordpressa, kończy się wymianą kodowania i przepisania strony na nowy lżejszy kod. Wtyczki optymalizacyjne, wykonujące porządki to tylko połowiczne rozwiązanie, które poprawi sytuację niestety na chwilę. Zobacz wpis optymalizacja bazy danych Wordpress

Jeżeli masz stronę z więcej niż 10-12 wtyczkami sprawdź czy wszystkich na pewno potrzebujesz

Zobacz naszą usługę opieka Wordpress oraz :

 1. Jak zrobić stronę na Wordpress
 2. Optymalizacja zdjęć w Wordpress
 3. Czym jest hosting Wordpress

Jak zainstalować wtyczkę w Wordpress

Instalowanie wtyczek w Wordpress jest bardzo proste wystarczy z menu wtyczki wybrać wyszukiwarkę i wpisać zadaną wtyczkę. Drugim sposobem jest instalacja paczki rar pobranej z zewnętrznego źródła np: zakupionej wtyczki w WPDesk lub innym marketplace.

Lista zainstalowanych wtyczek w Wordpress

Panel wyszukiwarki wtyczek w kokpicie Wordpress

Jak wybrać wtyczkę do Wordpress ?

W repozytorium wordpress.org istnieje około 60 196 darmowych wtyczek.

Często występuje wiele wtyczek powielające konkretną funkcjonalność na zasadzie klona wtyczki bazowej.

W przypadku poszukiwań wtyczki warto zwrócić uwagę na : 

 1. ocenę wtyczki przez społeczność,
 2. opis wtyczki,
 3. kiedy wtyczka była ostatni raz aktualizowana,
 4. jaką wersję Wordpress wtyczka wspiera,
 5. recenzje wtyczki na stronie wordpress.org
 6. wsparcie autora i reakcja autora na ewentualne problemy

Wtyczka darmowa czy płatna ?

W 90% wtyczka darmowa zupełnie wystarczy. Przykładowo wtyczka do SEO autorstwa Yoast niewiele wnosi dla użytkownika poza możliwością kontaktu premium lub dodatkowymi mało znaczącymi funkcjonalnościami.

Nie ma reguły na to że wtyczka premium będzie lepsza, zwykle wystarczy w zupełności rozwiązanie darmowe. Z naszej strony radzimy rozpocząć korzystanie bezpłatnej wersji.

W oparciu o CMS Wordpress realizujemy indywidualnie

Lista najlepszych i przydatnych wtyczek Wordpress

Poznaj wybrane przez nas wtyczki, które stosujemy we własnych wdrożeniach stron na Wordpress.

Lista wtyczek została podzielona na kilka grup tematycznych, w których podajemy kilka alternatywnych wtyczek do zastosowania przez administratora. Oczywiście nie istalujemy wszystkich dostępnych z listy, jest to lista tych które są bezpieczne i niosą realną wartość dla pracy z systemem CMS Wordpress.

Poza standardowymi wtyczkami dla Wordpress polecamy jeżeli myślisz o sklepie internetowym wtyczkę Woocommerce wdrażającą rozwiązania ecommerce dla Twojego sklepu www. Zobacz również najlepsze darmowe wtyczki Wordpress 2023

Wtyczki do SEO

Lista wtyczek poprawiających wydajność Wordpress w zakresie optymalizacji onsite.

Wtyczka SEO Yoast

Wtyczka sprawnie realizująca podstawowe wymagania Google dotyczące kwestii SEO.

Wtyczka pomaga :

 • ustawić proste adresy URL,
 • stworzyć opisy title oraz description
 • przeanalizować content podstrony w oparciu o ustawioną frazę kluczową,
 • daje dostęp do ustawienia przekierowań 301 oraz pliku htacces
 • generuje mapę XML strony,
 • odpowiedzialna za okruszki na stronie tj: breadcrumbs
 • generuje znaczniki schema.org

Breadcrumb NavXT

Wtyczka odpowiedzialna za generowanie okruszków tj: bread crumbs na stronie.

W przypadku jeżeli z jakiegoś względu nie wykorzystujesz rozwiązania Yoast możesz skorzystać z tej wtyczki. Po instalacji wtyczki przejdź do menu Wygląd -> Widgety gdzie możesz dodać okruszki do odpowiedniego miejsca na stronie.

Broken Link Checker - find and fix dead links

Wtyczka pomoże w rozpoznaniu i usunięciu niedziałających linków, przydatna podczas audytowania strony pod względem SEO. To jeden z lepszych mechanizmów na znalezienie nieaktywnych linków lub błędnych przekierowań na naszej stronie internetowej

Schema - all in one schema rich snippets

Jeżeli nie korzystasz z generowanych fragmentów rozszerzonych jakie daje Yoast możesz użyć tej wtyczki.

Zobacz co to są rich snippets (fragmenty rozszerzone)

Dzięki schema uzyskasz dodatkowe możliwości prezentacji danych w wynikach wyszukiwania takie jak : Recenzja, Wydarzenia, Przepisy, Artykuł, Produkty, Usługi itp

Wtyczki cache

Wtyczki poprawiające szybkość Twojego Wordpressa. Przy pomocy cache przeglądarki lub serwera generują statyczne pliki HTML strony, które wczytują się w mgnieniu oka.

WP Fastest Cache

Wtyczka umożliwia :

 • kompresję gZIP,
 • minifikację plików css i js,
 • ładowanie do pamięci podręcznej plików strony,
 • buforowanie,

Obsługa tej wtyczki jest naprawdę prosta. Wystarczy instalacja oraz w konfiguracji zaznaczenie odpowiednich pól w ustawnieniach cache dla strony.

WP Super Cache

Testowana na naszym blogu - zobacz test wtyczki Super Cache

Podobnie jak Fastest Cache wtyczka umożliwia generowanie statycznych plików HTML oraz kompresję skryptów css, js. Ma nieco więcej możliwości konfiguracji.

LiteSpeed Cache

Wtyczka wymaga serwera opartego o LiteSpeed aby w pełni wykorzystać jej możliwości. Jest kompatybilna z innymi wtyczkami omawianymi w tym wpisie oraz WooCommerce.

Wtyczka zapewnia :

 • optymalizację dla witryn mniejszych ale też o dużym ruchu,
 • idealne rozwiązanie dla strony powyżej kilkuset podstron,
 • posiada cache obiektów,
 • cache wspierany po stronie serwera,
 • dużo możliwości optymalizacji CSS / JS,
 • optymalizacja obrazów WebP,
 • optymalizacja bazy danych
 • usługa QUIC.CLOUD

Wtyczki do kopii zapasowych

BackWP Up

Dzięki niej w prosty sposób wykonasz kopię zapasową strony i ustawisz cykliczne tworzenie kopii na serwerze, w chmurze lub w folderze dropbox.

Wtyczki formularzy

Contact Form 7

Popularna wtyczka do tworzenia formularzy. W pełni edytowalna. W prosty sposób daje możliwości tworzenia dodatkowych pól, wysyłania powiadomień mailowych do administratora, odesłania użytkownika na podstrone podziękowania lub stworzenia formularzy krokowych. Więcej o wtyczce Contact Form 7 i możliwych rozszerzeniach.

Wtyczki optymalizacji technicznej

Easy Converter for Media

Wtyczka w łatwy sposób pozwala zmienić formaty obrazów, wykonuje kompresję do WebP. Przeczytaj więcej czym jest format WebP.

Regenerate Thumbnails

W przypadku zmiany wielkości stosowanych miniatur i formatów obrazów na stronie wtyczka resetuje już raz wygenerowane formaty zdjęć w Wordpress do nowych wielkości.

Autoptimize

Wtyczka która optymalizuje kod CSS i JS, nie powinniśmy łączyć jej funkcjonalności jeżeli używamy już wtyczki cache np: LiteSpeed. Wtyczka realizuje: 

 • połączenie plików CSS oraz JS,
 • minifikację HTML
 • przeniesienie CSS i JS do stopki,
 • obsługę plików w CDN,
 • opóźnieniu ładowania CSS

WP Mail SmTP by WP Forms

Dość częstym problemem Wordpress jest obsługa wysyłki maili. Wtyczkę wykorzystuje ponad 3 miliony stron na Wordpress by wysyłać wiadomości email z formularzy bezpieczenie i bez problemów.

WP Mail SMTP naprawia problem wiadomości e-mail, rekonfigurując ustawienia WordPress. Wykorzystuje  w tym celu odpowiedniego dostawce SMTP podczas wysyłania wiadomości e-mail.

WP Optimize

To kolejna wtyczka służąca do optymalizacji. Poprawia wydajność Wordpress, optymalizuje bazę danych, kompresuje obrazy i buforuje stronę. Zalecamy jednak stosowanie wtyczek z sekcji cache.

Sierotki

Wtyczka realizująca przydatną funkcjonalność umieszczania spójników w nowej linii. Częsty problem dla stron posiadających długie teksty i wpisy blogowe.

WP - Smush

Stosowana wymiennie z wtyczką Easy Converter for Media. Wtyczka pozwala automatycznie pomniejszyć i zoptymalizować oraz skompresować zdjęcia.

Wtyczki bezpieczeństwa

All in One security

Kombajn wielozadaniowy. Wtyczka pozwala ustawić m.in :

 • zmianę strony logowania wp-login,
 • zmianę prefixów bazy danych,
 • zabezpieczenie klikania prawym klawiszem myszy i funkcjonalność klawisza,
 • limity logowań i rejestracji,
 • brak automatycznych rejestracji,
 • brak dostępu do plików PHP szablonu,
 • brak informacji o Wordpress w kodzie strony,

Wtyczki wersji językowej

Loco Translate

Wtyczka tłumaczeń treści dla Wordpress. Dzięki niej masz możliwość przetłumaczenia fraz które są zapisane w motywie lub ciężkie do znalezienia w edycji.

Wtyczka przydatna jest do tłumaczenia dodatkowych funkcjonalności lub np: opisów pól formularza lub CTA :

 • Search zamiast Wyszukaj,
 • Search results” zamiast Wyniki wyszukiwania,
 • More zamiast Więcej,
 • Next zamiast Następny

Polylang

W przypadku jeżeli chcesz stworzyć stronę w kilku językach to podstawowa wtyczka, która umożliwi włączenie dodatkowych wersji językowych.

Po zainstalowaniu otrzymasz możliwość tłumaczenia postów, stron, kategorii, menu, mediów. tagów postów, niestandardowych typów postów i taksonomii, kanałów RSS.

Język wersji ustawiany jest poprzez kod języka w adresie URL.

Wtyczka również zapewnia :

 1. Automatyczne kopiowanie kategorii, tagów postów i innych meta podczas tworzenia nowego posta lub tłumaczenia strony.
 2. Tłumaczenie menu i widżetów.
 3. Konfigurowalny przełącznik (switcher) języka dostępny jako widżet lub element menu nawigacyjnego.
 4. Kompatybilność z Yoast SEO

Dostępna w wersji darmowej i płatnej.

Wersja płatna jest tutaj przydatna szczególnie jeżeli chcesz przeprowadzić integrację Woocommerce.

Wystarczy w ustawieniach dodać odpowiednie języki i możesz zacząć tłumaczyć stronę.

Wtyczki do tworzenia stron

ACFpro

To wtyczka na której tworzymy autorskie i dedykowane wdrożenia stron. W przeciwieństwie do builderów daje techniczne lepszy wynikowo kod oraz lżejszą integrację kodu HTML z Wordpress. Zależnie od wdrożenia daje niezwykle dużo możliwości konfiguracji strony, budowania układów predefiniowanych i modułów do późniejszego wykorzystania przez administratora.

Elementor lub Divi builder

Populadne buildery do tworzenia stron kompleksowo z wbudowanymi motywami i rozwiązaniami typu oneclick.

Pozostałe przydatne wtyczki do Wordpress

Zobacz również najlepsze wtyczki Woocommerce, które warto zainstalować w sklepie internetowym.

Cookie Notie for GDPR & CCPA

Wtyczka do wdrożenia paska informacyjnego o cookies i RORO na stronie.

Duplicate Post

Przydatna wtyczka do powtarzania i duplikowania postów, wpisów, stron w panelu administracyjnym

Cooming Soon mode

Jeżeli tworzysz stronę i ma pozostać w ukryciu, ta wtyczka wyświetli informację w budowie. Możesz dowolnie ustawić informacje na 'zaślepce', wersję ze zdjęciem, logo i danymi do kontaktu.

Analityka strony

Mierz wyniki swojej strony bezpośrednio w panelu Wordpress.

MonsterInsights

Wtyczka pozwala na połączenie Wordpress z Google Analitycs oraz daje możliwość sprawdzenia statystyk bezpośrednio w panelu Wordpress. Dzięki niej nie musisz sprawdzać statystyk w panelu Google.

WP Power Stats

Daje podstawowe dane statystyczne. Dzięki niej otrzymasz statystyki odnośnie:

 • wejść z konkretnych przeglądarek,
 • wejść z systemów operacyjnych,
 • liczba odwiedzających oraz najczęściej odwiedzane podstrony,

Z naszej strony wtyczki analityczne nie są specjalnie istotne by je wdrażać do panelu Wordpress, dużo lepszym pomysłem jest budowanie raportowania bezpośrednio w GA4 lub za pomocą Google Data Studio.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing