Audyt SEO strony internetowej – jak w kilku krokach poprawić widoczność w wyszukiwarce

seo_optymalizacja_strony_internetowej

Audyt SEO to jeden z najważniejszych etapów, od których należy rozpocząć walkę o wysokie pozycje naszej strony internetowej. Dzięki niemu będziemy mogli ocenić aktualny potencjał w porównaniu z konkurencją, dowiedzieć się, które elementy strony wymagają poprawy, a także sprawdzić nasz profil linków. Poniżej znajdziesz informacje, jak, krok po kroku, przeprowadzić kompleksowy audyt SEO małych i większych stron. Należy pamiętać, że audyt SEO powinien obejmować czynniki onsite i offsite. W poniższym tekście skupiamy się przede wszystkim na czynnikach onsite.

Zacznij od sprawdzenia indeksacji strony internetowej

Kiedy otrzymujemy stronę internetową do audytu SEO powinniśmy zacząć od sprawdzenia stopnia jej indeksacji w Google, a także widoczności fraz kluczowych w wyszukiwarce. Stopień indeksacji możemy ocenić w bardzo prosty sposób. Wystarczy w wyszukiwarce Google wpisać komendę

sitenazwadomeny.pl

indeksacja strony www GoogleDzięki takiemu zabiegowi otrzymamy ilość zaindeksowanych stron przez naszą wyszukiwarkę. Podobne działanie możemy również przeprowadzić w Bingu.

audyt_strony_internetowej_wyniki_wyszukiwania
Jak analizujemy otrzymane wyniki?  Jeśli po wpisaniu poprawnej komendy, nie otrzymamy żadnych rezultatów, niekoniecznie musimy wpadać w panikę. Może to oznaczać, że strona jest jeszcze bardzo świeża i Google bot nie zdążył jeszcze jej zaindeksować. Wiek witryny można łatwo sprawdzić za pomocą strony httpsarchive.orgweb . Brak wyników może jednak oznaczać również blokadę w pliku robots.txt. Warto więc od razu sprawdzić, jakie podstrony zostały zablokowane. Bywają przypadki, że webmaster przez przypadek blokuje w ten sposób całą domenę. Jeśli ma to miejsce, to żadne nasze działania optymalizacyjne i linkowanie nie przyniosą rezultatu ( oczywiście, o ile Google nie uzna inaczej). W pliku robots.txt powinny natomiast być zablokowane niektóre elementy, tak jak strony z parametrami wyszukiwania czy regulamin.

A co jeśli otrzymamy wyniki? Powinniśmy sprawdzić, czy na pierwszej pozycji jest widoczna nasza strona główna. Jeśli tak nie jest, może to oznaczać na przykład filtr nałożony przez Google ( co możemy sprawdzić w wiadomościach Google Search Console), kiepskie linkowanie lub inne problemy techniczne. Warto zweryfikować również, czy wszystkie strony, które powinny się pojawiać w wynikach zostały tu przez nas znalezione.

konfiguracja_strony_robot_txt_plik

Sprawdź wersję mobilną strony internetowej

W audycie SEO nie możemy pominąć wersji mobilnej strony internetowej. Jest ona istotna nie tylko ze względu na fakt, że w wielu przypadkach ruch z komórek to ponad połowa wejść na stronę, lecz również dlatego, że Google jakiś czas temu wprost zwróciło uwagę webmasterom, że szybkość i optymalizacja stron mobilnych ma decydujący wpływ na wyniki wyszukiwania również wersji desktopowych. Większość stron została już objęta tą zmianą. Na co warto zwrócić uwagę? Istotna jest tu zarówno szybkość strony na komórkach. Możemy ją łatwo sprawdzić, korzystając z gotowego rozwiązania httpsdevelopers.google.comspeedpagespeedinsightshl=pl .

Negatywnie na ocenę strony www może wpłynąć również zbytnia bliskość elementów klikalnych, która utrudni użytkownikom wygodne korzystanie z serwisu, jak i blokowanie niektórych zasobów strony w wersji mobilnej. Warto również zwrócić na wielkość fontu, który jest wyświetlany w wersji mobilnej. W tym przypadku można skorzystać również z narzędzia oferowanego przez Google httpssearch.google.comtestmobile-friendly . Pamiętaj, że nie musisz osiągnąć maksymalnego wyniku w tym teście. Zdobycie 80 – 90 punktów będzie w tym wypadku naprawdę świetnym wynikiem, który pomoże w optymalizacji Twojej strony zarówno dla użytkownika, jak i dla Google ( Mobile First Index).

test_predkosci_strony_google_page_speed

Widoczność strony internetowej

Pora zabrać się w naszym audycie SEO za widoczność strony internetowej. Jeśli mamy dostęp do Google Search Console, możemy mieć pewien ogląd na temat pozycji naszych słów kluczowych, na które widoczna jest nasza witryna, jednak trzeba pamiętać, że nie będziemy w stanie porównać swoich wyników z konkurencją. Warto więc w tym miejscu skorzystać z takich narzędzi jak Senuto, które pozwoli na sprawdzenie naszej widoczności w TOP 3, TOP 10 i TOP 50. Dzięki temu narzędziu możemy również obserwować historię zmian widoczności, dzięki której jesteśmy w stanie ocenić, jak zmiany wprowadzane na stronie w poprzednich okresach wpływały na pozycję strony. Wykresy Senuto są również świetnym benchmarkiem, dzięki któremu będziemy w stanie wykazać efekty naszej pracy, jeśli będziemy również zajmować się pozycjonowaniem audytowanego serwisu.

widocznosc_strony_wg_programow_senuto
Na etapie sprawdzania widoczności powinniśmy porównać audytowaną domenę z jej największymi konkurentami. O co dokładnie chodzi? Sprawdźmy wspólne słowa kluczowe z konkurencją  i przeanalizujmy, w przypadku których fraz kluczowych jesteśmy w stanie nawiązać walkę o lepsze pozycję. Drugi krokiem jest sprawdzenie słów, na które konkurencja jest widoczna, a strona audytowana już nie. Uzyskamy w ten sposób zestaw fraz, które możemy włączyć do pozycjonowania poprzez dodanie odpowiedniego contentu na stronie i linkowanie zewnętrzne.

Podstawy optymalizacji On-Site w audycie SEO

Sprawdzenie meta tagów strony internetowej

Jednym z podstawowych elementów optymalizacji strony internetowej jest odpowiednie dopasowanie meta tagów. Jest to stosunkowy prosty element audytu w przypadku małych stron. Można wtedy zrobić to nawet bez narzędzi, podglądając jedynie kod źródłowy na wszystkich podstronach lub korzystając z wtyczki SEO Quake. W przypadku większych stron konieczne jednak będzie wykorzystanie narzędzi. Warto skorzystać na przykład z takich programów jak Screaming Frog ( darmowy do 500 podstron), Xenu lub Sitebulb. Ten ostatni jest oczywiście płatny, jednak pozwala na przeprowadzanie bardzo szczegółowego sprawdzenia strony pod kątem nie tylko meta tagów, ale również linkowania wewnętrznego, szybkości, dostosowania do wersji mobilnej czy błędów w HTML, CSS czy JS.
Na tym etapie narzędzie będzie jednak nam potrzebne do uzyskania listy wszystkich tagów TITLE i DESCRIPTION.

sprawdz_tagi_strony_internetowej_programy_seoJaki powinien być TITLE Powinien być przede wszystkim unikalny i dopasowany do treści, która znajduje się na danej stronie. Umieszczamy w nim słowo kluczowe, jednak powinniśmy uważać, by sam tytuł był naturalny – jest to bowiem element widoczny w wynikach wyszukiwania. Przyjmuje się, że optymalna długość tagu TITLE TO 55-60 znaków, jednak Google co pewien czas zmienia swoje wytyczne w tym zakresie.

W tagu DESCRIPTION również powinniśmy umieścić słowo kluczowe i również ten opis powinien być unikalny. Dobrą praktyką jest tworzenie takich description, które pomogą na zwiększyć CTR. Nie powinniśmy więc zapomnieć o Call to Action, które zachęci użytkowników do kliknięcia w nasz link. Sama długość description ulegała w ostatnim czasie dużym zmianom. Obecnie przyjmuje się, że długość około 120 znaków jest w optymalna.

Nagłówki H1-H5, content na stronie, alty obrazków

W tym wypadku również warto posłużyć się narzędziem, jeśli mamy do czynienia z większą stroną. Każda podstrona audytowanej domeny powinna mieć jeden, unikalny nagłówek H1, w którym znajduje się słowo kluczowe. Inne istotne śródtytuły umieszczamy w nagłówkach niższego rzędu zgodnie z wytycznymi HTML5.

poprawna_ilosc_naglowkow_h1_h5Indeksowane strony powinny mieć również unikalny content odpowiedniej długości. Dotyczy to zarówno stron produktowych, jak i wpisów blogowych. Nie ma oczywiście jednej wytycznej, co do długości i zagęszczenia słów kluczowych w tekstach, jednak z dużą dozą pewności można powiedzieć, kiedy teksty są za krótkie. Dobrze, by opisy produktów miały przynajmniej kilkaset znaków. W przypadku wpisów blogowych zazwyczaj jest to liczba 3000 plus. Jeśli chcecie być dokładniejsi, możecie skorzystać z narzędzie Surfer SEO, w którym możecie porównać długość tekstu, zagęszczenie słów kluczowych i ilość znaczników HTML w przypadku podstron konkurencji, która pojawia się na najwyższych pozycji. Możemy więc precyzyjnie sprawdzić, jakie rozwiązanie contentowe zostało najlepiej ocenione przez Google ( oczywiście w oderwaniu od linków czy autorytetu domeny).

Innym ważnym elementem, który bywa pomijany podczas tworzenia i rozbudowywania stron internetowych alty obrazków, czyli tekst alternatywny dodawany do obrazka. Dzięki niemu Google jest w stanie lepiej zinterpretować to, co na obrazku się znajduje. Tekst alternatywny powinien być zgodny z tym, co znajduje się na zdjęciu.

zadbaj_o_tekst_alternatywny_na_obrazkach_alt
Oprócz oceny zawartości strony Google bierze pod uwagę również to, w jaki sposób i gdzie dane elementy znajdują się na stronie. Przede wszystkim bardzo ważnym miejscem na stronie, gdzie powinny się znaleźć najważniejsze informacje, jest tzw. pole nad linią załamania (ang. above the fold) – czyli miejsce widoczne zaraz po załadowaniu się strony bez przewijania jej w dół. To właśnie tutaj powinien znaleźć się nagłówek H1, a także przynajmniej część najważniejszych informacji o Twoich usługach lub produktach z uwzględnieniem słów kluczowych. Będzie to optymalne rozwiązanie zarówno z punktu widzenia SEO, jak i UX.

Adresy URL strony internetowej

W adresach URL również powinniśmy umieścić słowa kluczowe odpowiednie dla danej podstrony. Nie powinny się w nich znajdować identyfikatory sesji ( takie blokujemy w robots.txt), a także nie powinny być zbyt długie.

Duplikacja treści w podstronach, na kartach sklepu

W audycie SEO sprawdź unikalność treści na stronie. Istnieją dwie jej rodzaje. Z jednej strony opisy mogą być skopiowane z innych, zewnętrznych stron. Google może w takim przypadku uznać naszą stronę za duplikat tej samej treści, a tym samym obniżyć nasz ranking. Nie musi tak być, istnieje wiele przykładów, które zaprzeczają tej tezie, jednak warto unikać duplikacji z zewnętrznymi serwisami dla większego bezpieczeństwa, a także by uniknąć prawnych problemów.

Duplikacja może również zachodzić wewnątrz naszego serwisu. Jeśli mamy wiele produktów, różniących się jedynie kolorem, warto pokusić się o wprowadzenie adresów kanonicznych. W przypadku długich paginacji dobrym rozwiązaniem jest użycie znaczników rel=”prev”, rel=”next”. (Update: Google ogłosiło, że nie bierze pod uwagę tych znaczników od dłuższego czasu).

Innym źródłem duplikacji mogą być wersje witryny www, bez www, http i https. Warto wybrać jedną właściwą i z pozostałych wykonać przekierowanie 301. Należy również sprawdzić, czy w indeksie nie znajduje się strona w tych kilku wersjach pl, plindex.html czy plindex.php.

Szybkość strony internetowej

W naszym audycie SEO dobrze jest zawrzeć również wytyczne na temat samej szybkości działania witryny. Na szczęście nie musi robić tego ręcznie, ponieważ na rynku możemy znaleźć programy, które w darmowej wersji wykonają tę pracę za nas w szczegółowy sposób. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić swoją stronę za pomocą narzędzia od Google, czyli Google Page Speed Insights.(httpsdevelopers.google.comspeedpagespeedinsights).

sprawdz_szybkosc_ladowania_strony_internetowej_pagespeed_google
Możemy skorzystać z GTM Metrics lub Pingdom Tools. Uzyskamy w ten sposób szczegółowe wytyczne, które możemy przekazać wprost programistom do wdrożenia. Do uzyskanych w ten sposób wyników powinniśmy również podejść rozsądnie. Nie musimy wdrażać wszystkich wytycznych, które uzyskamy w wygenerowanych raportach. Niektóre z nich mogą bowiem sprawić, że strona straci zbyt wiele na atrakcyjności lub użyteczności. Podobnie jak w przypadku wersji mobilnej wynik powyżej 80 punktów będzie naprawdę dobrym rezultatem.

Linkowanie wewnętrzne, przepływ link juice, przekierowania

W prawidłowo zhierarchizowanej domenie główna strona posiada największą moc pod kątem SEO. Co zrobić, by przekazać część tej mocy podstronom? Oczywiście powinniśmy linkować. Z głównej strony powinny wychodzić linki do wszystkich najważniejszych kategorii. Dobrym rozwiązaniem jest, w tym przypadku, menu w górnej części strony, a także linki w stopce. Również powinniśmy umieszczać dodatkowe linki do innych podstron. Dobrą praktyką jest linkowanie do produktów z firmowego bloga.

linkowanie_wewnetrzne_tematycznie_poprawia_jakosc_stronyJeśli adresy na stronie zmieniają się, oczywiście stosujemy przekierowania, by uniknąć duplikacji treści lub kanibalizacji słów kluczowych. Powinniśmy jednak pamiętać, by te łańcuchy przekierowań nie były zbyt długie, ponieważ ograniczą one nasz crawl budget. Warto więc stosować wtedy przekierowania 301, które są dla Google informacją o trwałym przeniesieniu treści z jednego adresu pod drugi. Dzięki temu rozwiązaniu treść dostępna jest w indeksie tylko pod jednym adresem. Jednocześnie wszystkie linki, które prowadziły do starego adresu przekazują moc do nowego.

Błędy w Google Search Console

Sprawdź koniecznie błędy 4xx i 5xx, wykorzystując Search Console. Nie mają one bezpośredniego wpływu na ranking strony, jednak mogą one skutecznie zniechęcić użytkowników do jej odwiedzania. Zmniejszają one również crawl budget. Listę błędów można również wygenerować w takich programach jak Sitebulb.

bledy_strony_w_google_search_console
Linkowanie zewnętrzne do strony internetowej

Po audycie on-site warto sprawdzić, jakie linki prowadzą do naszej strony. Można to zrobić z wykorzystaniem takich programów jak Ahref czy Majestic. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na fakt, czy do naszej strony nie prowadzą linki wyjątkowo złej jakości ze spamerskich stron. Takie linki najlepiej wykluczyć za pomocą narzędzia Google Disavow. Kolejna rzecz, o której warto pamiętać, to mityczny “naturalny profil linków”. Linki do strony nie powinny pochodzić z jednego typu miejsca. Warto więc zadbać o to, by pochodziły zarówno z for, serwisów czy NAPów. Dobrze też, by część z linków pojawiała się jako anchor, część jako zwykły url, a część była podlinkowanym obrazkiem. Linki nie powinny również prowadzić tylko do strony głównej. Przy planowaniu linkbuildingu warto rozłożyć na większą ilość podstron, które chcemy pozycjonować. Warto również zadbać o to, by zróżnicować anchory dla linków.

sprawdz_sytuacje_linkow_do_strony_www
Dane Strukturalne

Dane strukturalne to znaczniki, które możesz dodać do stron swoich witryn, by pomóc wyszukiwarkom lepiej zrozumieć treści, które znajdują się w twojej domenie. Wyszukiwarki mogą użyć pozyskane w ten sposób informacje, by wyświetlić treść w wynikach wyszukiwania w użyteczny (i atrakcyjny) sposób. Poprawność wprowadzonych znaczników można sprawdzić za pomocą narzędzia do testowania danych uporządkowanych.

dane_strukturalne_stronyinternetowej
Zachowanie użytkowników

Jeśli mamy dostęp do Google Analytics lub Hotjar, to warto skupić się ponadto na zachowaniu użytkowników. Przy tej okazji dobrze jest sprawdzić, na których stronach użytkownicy spędzają dużo czasu, jak wyglądają ich ścieżki poruszania się po stronie. Dobrze też skupić się na tym, które strony generują wysoki współczynnik odrzuceń (Bounce Rate). Być może te strony zawierają jakieś błędy lub warto popracować nad treściami, które na nich się znajdują.

testy_zastosowanych_rozwiazan_na_stronie_hotjarTo oczywiście tylko część najważniejszych elementów, o których sprawdzeniu należy pamiętać podczas audytu SEO. Na pewno są to jednak elementy, od których warto zacząć analizowanie strony. Dodatkowo można do takiego audytu dołożyć takie elementy jak zachowanie użytkowników na stronie czy dane strukturalne.

Audyt SEO W pigułce

Sporo informacji, prawda? Na szczęście mamy dla ciebie krótkie podsumowanie, dzięki któremu łatwiej będziesz mógł wykonać podstawowy audyt SEO.

Indeksacja strony internetowej

Sprawdź, czy strona indeksuje się w Google za pomocą komendy sitedomena.pl. Jeśli nie masz żadnych wyników, zweryfikuj, czy strona nie jest zablokowana w pliku robots.txt. Wystarczy, że w Google wpiszesz domena.plrobots.txt.

Treść i alty

Czy na stronach znajduje się tekst ze słowami kluczowymi? Jeśli jest go mało, to warto go rozbudować. Jeśli nie zawiera żadnych słów kluczowych, to warto je tam umieścić. Najlepiej, jeśli to wszystko znajdzie się przed linią załamania strony. Pamiętaj również o dodaniu alternatywnych tytułów do obrazków.

Meta tagi

Zadbaj o to, by title ( 50 – 60 znaków), description ( maks 120 znaków), a także nagłówki H1 zawierała najważniejsze informacje dotyczące usługi lub produktu klienta.

Struktura i linkowanie wewnętrzne

Sprawdź, czy strona jest podzielona na sensowne kategorie i czy do każdego produktu można dotrzeć w ciągu kilku kliknięć, rozpoczynając od głównej strony. Dzięki dobremu linkowaniu wewnętrznemu wzmacniasz swoje podstrony.

Szybkość i Mobile Friendly

Użyj narzędzi Google Mobile Friendly i Google Page Speed Insight, by sprawdzić szybkość i dostosowanie wersji mobilnej. Wynik 80 punktów uznaj za dobry. W większości przypadków wystarczy wgrać obrazki o mniejszej wadze, zminimalizować CSS, zadbać o cache czy odpowiednią odległość pomiędzy elementami klikalnymi.

Adresy URL i przekierowania

Pamiętaj, żeby adresy URL były możliwie proste i zawierały istotne informacje o zawartości strony. Jeśli zmieniasz jakiś adres zadbaj o przekierowanie 301, by nie tracić tego, co już wypracowałeś na poprzedniej stronie. Pamiętaj jednak, żeby przekierowań na stronie nie było zbyt wielu.

Duplikacja treści

W miarę możliwości zadbaj o to, by treści na stronie były unikalne. W przypadku różnych wersji kolorystycznych danego produktu możesz wybrać jeden z produktów jako kanoniczny.

Błędy 4xx i 5xx

Sprawdź w Google Search Console, czy na Twojej stronie nie występują błędy 4xx lub błędy serwera 5xx. 404 możesz przekierować od odpowiedniej strony. Błędy serwera mogą świadczyć o jego zbytnim obciążeniu.

Dane strukturalne

Kiedyś dodawano je na potęgę do stron. Teraz lepiej stosować je z umiarem. Jeśli nie ma ich na stronie Twojego klienta, możesz je dodać.

Dorota - SEO copywriter, redaktor i twórca contentu na strony internetowe. Na co dzień zajmuje się tworzeniem tekstów na www i blogi współpracujących firm. Projektuje i wdraża strategie promocji w sieci, administruje profilami klientów w mediach społecznościowych.

All author posts
6 komentarzy
 • Odpowiedz Karin

  Kwiecień 19, 2019, 11:21 am

  Mapa xml strony 🙂 Warto pamiętać też o utworzeniu mapy witryny i dodaniu jej do GSC, na pewno to pomoże w indeksowaniu strony przez roboty Google. A tak to bardzo fajne porady, w większości proste do wprowadzenia, więc nawet ktoś bez doświadczenia sobie poradzi 🙂

 • Odpowiedz Adrian

  Maj 23, 2019, 10:14 am

  Przedstawione czynności wcale nie są trudne do zrealizowana a mimo wszystko wielu właścicieli stron i sklepów internetowych nie potrafi (a może nie chce) ich wprowadzić. Ciekawą opcją jest śledzenie zachowań użytkowników, ponieważ dzięki temu można dobrze zoptymalizować stronę i finalnie zwiększyć konwersję. Chwila poświęconego czasu na te czynności może zaskakująco dobrze zaprocentować w przyszłości 🙂

 • Odpowiedz Tomasz

  Lipiec 6, 2019, 7:10 pm

  Wszystko pięknie cacy, ale moim zdaniem większą uwagę powinno skupić się na treści, odpowiedniemu nasyceniu słowami kluczowymi oraz wystarczająco wyczerpującą publikacją. Oczywiście nie zawsze da się to wdrożyć, głównie przy sklepach, ale moim zdaniem to są najważniejsze elementy przy audycie. Oczywiście zgadzam się również z tym co napisałaś, ale tak jak wspominam, moje zdanie jest nieco inne. Swoją drogą wartościowy wpis, konkretny i bardzooo długi…

 • Odpowiedz ArFeN

  Wrzesień 5, 2019, 9:23 pm

  Mam pytanie. Skąd pozyskac linki z obrazkami. Gdzie je wstawiać?

 • Odpowiedz Łukasz

  Wrzesień 17, 2019, 8:40 pm

  Najgorsze jest to, że wiele osób które chcą pozycjonować swoje strony nie ma pojęcia że istnieje takie coś jak audyt SEO. Szkoda gdyż tego typu działania powinny być wdrażane przed podjęciem jakichkolwiek czynności co do pozycjonowania.

 • Odpowiedz Afterweb

  Wrzesień 26, 2019, 12:49 pm

  Warto dopisać fragment o linkach wychodzących i atrybucie rel=”nofollow”. Każdy wpis zwracający uwagę na znaczenie optymalizacji strony w procesie pozycjonowania na plus!

Write a comment

one + 5 =