powrot do bloga
/
/
seo
/
Optymalizacja strony internetowej, co to jest SEO, dlaczego warto wykonać audyt ?

Optymalizacja strony internetowej, co to jest SEO, dlaczego warto wykonać audyt ?

Hauer Mateusz LinkedIn
Optymalizacja strony internetowej, co to jest SEO, dlaczego warto wykonać audyt ?

Optymalizacja SEO strony internetowej


Z tego artykułu dowiesz się, co to jest optymalizacja seo strony internetowej, sklepu i bloga. Jakie kroki należy wykonać i na czym polega optymalizacja SEO tekstów i optymalizacja techniczna.

SEO widoczność strony www

Optymalizacja SEO strony pod kątem wyszukiwarki jest konieczna, jeżeli strona ma rzeczywiście przynosić dochody i zdobywać klientów. Niezależnie od tego, czy jest to strona wizytówka, sklep czy blog (zobacz typy stron internetowych)– każda musi zostać zoptymalizowana. W przeciwnym razie wyszukiwarki nie będą jej wyświetlać w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania, a przez to nikt jej nie odnajdzie.

Nawet pasjonujący i pożądany temat nie znajdzie swoich czytelników, jeżeli będzie ukryty w odległych wynikach wyszukiwania. Właśnie dlatego trzeba podjąć realizację optymalizacji strony pod względem SEO. Im większa konkurencja i trudniejsze frazy kluczowe chcemy zdobyć tym więcej pracy nas czeka pod względem wyczerpania tematu oraz analizy słów kluczowych.

Spis treści :

 1. Co to jest i na czym polega optymalizacja seo strony ?
 2. Optymalizacja SEO strony
 3. Optymalizacja sklepu
 4. Optymalizacja bloga
 5. Skąd brać pomysły na słowa kluczowe ?
 6. Jak wykonać SEO na stronie czyli onsite ?
 7. SEO copywriting - jak pisać treści pod SEO ?
 8. Techniczna optymalizacja czyli techniczne SEO
 9. Cennik pozycjonowania stron

Na czym polega seo optymalizacja?


Optymalizując strony internetowe musimy uzmysłowić sobie również, że Google to tylko algorytm który wchodząc na naszą stronę nie wie, kim jesteśmy oraz jaki typ działalności prowadzimy. Należy wykonać optymalizując stronę wszelkie niezbędne zalecenia Google w tej kwestii.

Ideą zagadnienia optymalizacji SEO jest pomóc Google lepiej zrozumieć naszą stronę, jej główną tematykę na której szczególnie nam zależy. Inaczej mówcią musimy pokazać Google nasz biznes wg. tego jakie są wytyczne wyszukiwarki. Do dyspozycji mamy szereg optymalizacyjnych technik – działań na stronie tzw. czynników ‘onsite’.

Optymalizacja strony internetowej – jak wykonać ?


Wpis został podzielony na dwie kategorie czynników: treść / zawartość strony oraz aspekty techniczne optymalizacji. W pierwszej kolejności zajmiemy się czynnikami jakościowymi i organizacją zawartości.

Co to jest optymalizacja SEO ?


Optymalizacja SEO (Search Engine Optimalisation) to zestaw działań, które sprawiają, że strona internetowa jest zrozumiała dla robotów wyszukiwarek oraz przyjazna dla użytkowników. Co to oznacza ? Każda strona jest systematycznie odwiedzana i przeszukiwana przez roboty wyszukiwarek. Jeżeli jest odpowiednio zoptymalizowana, to roboty wiedzą, czego dotyczy i przy wpisaniu przez użytkowników określonych słów kluczowych, wyświetlą ją na wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Im wyżej, tym większa szansa, że użytkownik kliknie link, który do niej prowadzi.

Optymalizacja stron powinna być wdrożona po przeprowadzeniu audytu seo (zobacz co to jest audyt seo )

Czego możesz oczekiwać po prawidłowo wykonanym audycie SEO. Sprawdź efekty audytu SEO :

 1. ocena kondycji strony pod względem jej widoczności w google
 2. dostarczenie słabych i mocnych stron witryny wraz z zaleceniami co poprawić,
 3. ocena strony pod kątem konkurencji z TOP10 wyników na główne frazy na które powinna rankować

Zależnie od uzyskanych wyników poprawia się tylko te elementy, które nie działają. W skrajnych przypadkach należy wrócić do procesu projektowania UX i zbudowania na nowo silosów tematycznych dla odpowiednich fraz kluczowych dzieląc je na pojemniki główne do których przypisane zostają frazy kluczowe dopełniające : zwroty zależne, pytania, frazy podobne które nleży uwzględnić by osiągnąć tzw: top authority content czyli witrynę wysokiej jakości pod względem merytorycznym.

To jak wykonać optymalizację strony?

Wiele zależy od jej specyfiki i przeznaczenia, dlatego główne odmiany witryn zostaną omówione oddzielnie. Zobacz jak przyśpieszyć stronę i jak wygląda optymalizacja wordpressa

Optymalizacja strony internetowej


Optymalizacja strony internetowej, która pełni rolę wizytówki danej osoby lub firmy jest bardzo ważna. Zobacz również jak wykonać optymalizację strony pod wyszukiwanie głosowe

Jaki jest pierwszy krok w optymalizacji witryny?

Ustalenie fraz kluczowych głównych dla poszczególnych podstron, a właściwe odwrotnie co rzadko jest wykonywane podstrony powinny powstać w oparciu o research fraz kluczowych by odpowiednio dopasować ich adres URL i content do danej frazy kluczowej. Tworzenie stron internetowych powinno być realizowane w procesach, które uwzględniają analizę i research SEO.

Nazwy pozycji menu głównego i submenu

Planowanie oferty - pozycja menu głównego

Zamiast jednej ogólnej pozycji 'oferta' można zbudować osobno podstrony pod konkretnie oferowane usługi i umieścić je w menu głównym jeżeli jest ich niedużo. Efektem tego jest lepsza klikalność pozycji oferty oraz słowo kluczowe umieszczone w menu np zamiast oferta w której zawieramy ofertę paneli fotowoltaicznych zmiana na panele fotowoltaiczne da już wewnętrzną moc dla podstrony oferty dotyczącej paneli fotowoltaicznych.

Cennik - rozbicie na podstrony

Zamiast jednej ogólnej pozycji cennik można podzielić go na cennik konkretnych usług i zbudować na tej podstawie odpowiednie drzewo fraz wyceny dla konkretnych usług.

Optymalizacja sklepu


Optymalizacja w obrębie ecoomerce czyli sklepu internetowego to działania, które podejmowane są w podobny sposób jak na każdej innej stronie, ale jest tutaj kilka kwestii więcej do wdrożenia i implementacji. Tworzenie sklepów internetowych Kraków realizowane w procesie analizy SEO to pierwszy etap jeszcze przed podjęciem projektowania makiet UX.

Oprócz podstawowej optymalizacji należy zadbać o karty produktu i kategorie.

Karta produktu

Google lubi treść, zwykle spotykamy na sklepach internetowych puste podstrony produktu wyposażone jedynie w cenę, zdjęcie i nagłówek oraz oczywiście funkcjonalności zakupowe. To błąd. Jeżeli opiszemy produkt wypiszemy jego cechy, parametry, wymiary zwiększamy każdorazowo prawdopodobieństwo że produkt będzie widoczny na właśnie te frazy jak np: produkt X wymiar Y kolor Z. Oczywiście frazy takie mają mniejszą wyszukiwalność jednak wyższą konwersję gdyż wpisujący je użytkownicy są już zdecydowani na zakup konkretnego modelu, warto zadbać o takie frazy i zainteresowanego Klienta na końcu lejka sprzedazowego.

Sekcja produktów podobnych

To bardzo ważna sekcja poprawiająca UX sklepu. Użytkownik dzięki niej może szybko przejść do produktów podobnych, dzięki temu budujemy odpowiednie silosy tematyczne np dla produktów koloru czarnego lub wymiaru 45 butów męskich.

Kategoria

Dobrze przy kategori jest zastosować dedykowane opisy oraz nagłówek indywidualny H1. Często bowiem w nagłówku H1 lub H2 ujęty jest właśnie sam tekst Kategoria który powoduje duplikację w obrębie wszystkich kategorii produktów. Dlatego zamiast stosować ogólne opisy np: Kategoria, warto je personalizować np Kategria obuwie męskie kolor czarny.

Optymalizacja bloga

Zalecenia optymalizacyjne dla bloga to przede wszystkim zadbanie o indywidualne opisy kategorii oraz postów.

Indywidualnie należy pojdeść do opisów meta title i description oraz opisów na stronie.

Podstawowe problemy na blogu

Często optymalizacja SEO i ułożenie nagłówków wychodzi źle, dlatego zanim podejmiemy się optymalizacji należy sprawdzić jak zbudowana jest architektura strony oraz UX. Dobrze przygotowane projekty UX i przemyślana architektura sama rozwiąże kwestie SEO. Obie dziedziny przenikają się wzajemnie mając wpływ jedna na drugą. Przy odpowiednim podziale wpisów i dobrej kategoryzacji dostaniemy już odpowiedzi jak podejść do SEO - będzie to już formalność nazewnictwa silosów.

Zacznij od researchu fraz dla postu

Jeżeli mamy temat o którym chcemy napisać, warto wcześniej wykonać research konkurencyjnych wpisów z TOP10 i zobaczyć jak są wykonane pod względem SEO. Taka analiza da nam wiedzę na co zwrócić uwagę o czym konkurencyjne posty są i jak zrobić to lepiej by wyczerpać temat

Warto wykorzystać także podpowiedzi Google na dole listy wyników wyszukiwania oraz podpowiedzi które pojawiają się przy wpisywaniu frazy kluczowej. To zwroty które wpisują użytkownicy by dowiedzieć się więcej w danym temacie i warto je równiez umieścić na stronie by zwiększyć widoczność tworzonego postu.

Pomocnym jest tutaj również planer słów kluczowych Google Keyword Planner który pokaże konkurencyjność słowa, liczbe wyszukiwań oraz stopień trudności. Dostaniemy również propozycję zwrotów, pytań które warto uwzględnić w treści.

Kategorie wpisów

Powinniśmy stosować unikatowe nazwy aby uniknąć duplikacji w obrębie witryny dla nagłówków H1 i H2. Zamiast kategorii Podróże rozbijmy ją na dedykowane podróże do Włoch, podróże do Azji etc.

Powiązane posty

By nie pozostawiać użytkownika bez sugestii co dalej po przeczytaniu postu warto wprowadzić sekcję postów podobnych by zwiększyć szansę pozostania na stronie dłużej i przejścia do zbliżonego zagadnienia. Taki zabieg poprawia konwersję i ruch na stronie oraz wartość strony dla wyszukiwarki, która uzna że użytkownik znalazł to czego szukał i warto taki post a co za tym idzie blog promować wyżej w wynikach.

Linkowanie wewnętrzne

Warto również w treści odsyłać do wpisów omawiających zagadnienie, jeżeli dane hasło zwróci uwagę użytkownika przejdzie on do kolejnego postu, a to oznacza zysk dla nas w postaci większej ilości odwiedzonych stron na jednej sesji.

Zobacz również 11 pomysłów jak zmniejszyć współczynnik odrzuceń strony internetowej

Skąd brać słowa kluczowe do budowy widoczności strony, bloga, sklepu ?

W branży SEO wykorzystuje się określone narzędzia do analizy i budowy zestawów słów kluczowych. Nie sztuką jest napisać artykuł ciekawy, który będzie niewidoczny w wynikach wyszukiwania. Często pisząc treśc nie zdajemy sobie sprawy jakich zwrotów możemy uzyć by wykorzystać potencjał słów kluczowych po których użytkownik dotrze na nasz wpis z wyszukiwarki. Często to jak użytkownik może próbować wyszukać informację wygląda właśnie w takis sposób. Analizując słowa kluczowe poniższymi programami dostaniemy pełny wgląd w różne zapytania, które pomogą zrozumieć w jaki sposób użytkownicy wykorzystując wyszukiwarkę do znalezienia interesujących zagadnień i odpowiedzi.

Popularnymi programami do wykonania researchu fraz kluczowych są : 

Keywordfinder

Ubersuggest

Ahrefs

Semstorm

Senuto

Płatny program dający ogromne możliwości wyszukiwania fraz dzięki wbudowanej bazie słów kluczowych. Można wyszukiwać po domenie i słowach kluczowych kolejne zwroty i frazy dopełniające.

Answer the public

Bardzo dobry program oferujący analizę frazy kluczowej pod względem zapytań. Z wprowadzonej frazy program tworzy wszelkie możliwe kombinacje zwrotów możliwych do zastosowania.

Google Keyword Planner

Darmowe i popularne narzędzie od Google. Dzięki niemu okrelimy wolumen zapytań miesięcznie, trudność frazy. Dostaniemy również listę fraz podobnych do wpisanych. Maksymalnie można sprawdzić 10 fraz.

Każdy z tych programów da podobne wyniki jednak warto sprawdzić przynajmniej kilka by zbudować maksymalnie dużą bazę słów kluczowych które warto umieścić w treści lub nagłówkach H2-H4.


Optymalizacja seo - działania

Skoro już wiemy, czym różni się optymalizacja poszczególnych rodzajów witryn, czas przejść do konkretów. Zobacz również jak zwiększyć ruch do strony internetowej z wyszukiwarki.

Optymalizacja treści pod kątem seo

Na czym polega optymalizacja treści pod kątem seo? Można to przeprowadzić samodzielnie, ale jest to proces czasochłonny. W przypadku osób niedoświadczonych może się też okazać, że czas ten został stracony, bo teksty niby są poprawione, a efektów, w postaci wyższych pozycji nie widać. Dlatego lepiej skorzystać z pomocy fachowca – seo copywritera. Jego wiedza, doświadczenie i umiejętność dobrania i zastosowania słów kluczowych sprawią, że już po kilku tygodniach strona zacznie notować wyższe pozycje, za którymi idą kliknięcia, a w przypadku stron sprzedażowych, również zakupy.

Linkowanie w treści – wewnętrzne

Pisząc o swojej ofercie na stronie głównej warto w treści wprowadzającej podać link do konkretnego punktu, na który chcemy zwrócić uwagę, używając jako słowa linkującego przedmiotu oferty, czynności, tak aby przedstawiał on temat do którego linkuje np. drewniane domy, świeża kawa, rośliny doniczkowe etc…

Podkreślaj, używaj znaczników html

Nikt nie lubi czytać zbyt długich treści ‘zbitych’ w jedną całość, przygotowywana treść na potrzeby strony internetowej powinna być podzielona na krótkie bloki treści opatrzone odpowiednimi nagłówkami (o czym dalej w części technicznej) poprawiające ogólną wartość graficzną wpisu jak i jego czytelność.

Nowoczesność strony – nowa treści i technologia

Pomyśl co możesz zrobić aby Twoja strona była inna (lepsza?) niż Twojej konkurencji, czym możesz pozytywnie zaskoczyć odwiedzających, dać do zrozumienia że Twoja strona to nie kolejna kopia tego co ma 90% branży.

Pisz o nowościach, aktualizuj stronę i bloga

Używaj mediów społecznościowych do dzielenia się tym co u Ciebie, wklejaj wpisy ze strony, obrazki, newsy. Gromadź publiczność. Google lubi jak dostarczasz mu treści. Staraj się utrzymywać tempo np. dwa, trzy wpisy w miesiącu, nowe produkty, aktualności, blog. Pamiętaj jednak, że wszystkie publikowane wpisy powinny być dobrej jakości, ciekawe, niosące jakąś wartość i zaprojektowane pod seo. Teksty mają ogromną moc, dlatego warto do ich przygotowania wykorzystać seo copywriting.

Monitoruj jak Google indeksuje Twoją stronę

Swoje działania warto także monitorować w darmowym narzędziu od Google. Zobacz nasz poradnik Google Search Console gdzie sprawdzimy jak Google 'widzi naszą stronę', jej potencjalne problemy w indeksacji, parametry widoczności skuteczności. Zobacz również co powinna zawierać strona internetowa


SEO copywriting

Seo copywriting kieruje się jasnymi zasadami, ale ich wdrożenie wymaga już kreatywności, pomysłowości i doświadczenia. Tekst, w którym, w co drugim zdaniu, jest wybrane słowo kluczowe, nie wystarczy. Te słowa muszą być starannie dobrane, odpowiednio wplecione i zamieszczone we właściwych miejscach. Tym zajmuje się seo copywriting. I dodatkowa kwestia. Seo copywriter nie tylko potrafi rozmieścić frazy kluczowe – umie je też odnaleźć i dobrać, tak by ich różnorodność prowadziła do danej strony.

Zasady seo copywritingu

W czasie tworzenia tekstu zopytmalizowanego pod seo, copywriter musi kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim powinien wiedzieć, jak nazywa się wyraz lub fraza, które wpisuje się w wyszukiwarce by znaleźć coś online. To słowo kluczowe lub fraza kluczowa.

Tytuł pod seo

Tytuł artykułu, który jest zoptymalizowany powinien zawierać główne słowo kluczowe, najlepiej na samym początku. W ten sposób jasno daje znać robotom, o czym będzie dany tekst i na jakie słowo powinien się wyświetlać.

Lead

To samo główne słowo kluczowe powinno się znaleźć w pierwszym zdaniu leadu, czyli tekstu wprowadzającego w treść artykułu. To dla robotów potwierdzenie, że właśnie tego dotyczy treść.

Nagłówki

Nagłówki powinny być stopniowane od H1 poprzez H2 i H3. Nagłówek H1 to tytuł. H2 to główne śródtytuły, a H3 i mniejsze do podtytuły śródtytułów. Główne słowo kluczowe powinno się znaleźć przynajmniej w jednym nagłówku z każdego poziomu. W pozostałych należy zamieszczać odmiany, słowa pokrewne i bliskoznaczne.

Optymalizacja treści pod kątem seo

W treści należy kilkukrotnie w sposób naturalny powtórzyć główne słowo kluczowe, jego synonimy i słowa pokrewne, zbliżone. W ten sposób roboty uczą się, że na wszystkie słowa tekst powinien się wyświetlać i interpretują jego główną myśl. Optymalizacja artykułu pod seo dotyczy wszystkich publikacji na stronie.

Jak pisać teksty pod seo

Stosowanie powyższych zasad powoduje, że tekst automatycznie zaczyna się piąć w górę w wynikach wyszukiwania. Ważne jednak by wiedzieć, że samo ich sztywne wykorzystanie nie przyniesie pożądanego efektu. Tekst pod seo musi mieć sens i wartość merytoryczną. Roboty uczą się coraz więcej i przez to mają coraz większe wymagania. Nie wystarczy nasycić tekstu frazami. Takie działania są traktowane jako agresywna optymalizacja i karane. Trzeba przekazać jeszcze czytelnikom wartość. Jednak same teksty nie zapewnią wysokich pozycji.‍

Konieczne jest jeszcze przeprowadzenie optymalizacji technicznej.

Optymalizacja techniczna

Optymalizacja techniczna często zaniedbywana przez wykonawców stron to bardzo ważny aspekt kończący dzieło wykonania strony. Obejmuje takie elementy:

 1. analiza adresów URL, stworzenie prostych adresów i struktury adresów url
 2. analiza duplikacji w obrębie strony
 3. analiza kanibalizacji w obrębie strony
 4. analiza kodu strony oraz czasu jego wykonania.
 5. sprawdzenie skryptów js oraz ewentualnego blokowania treści przez nie dla robotów
 6. ustawienie poprawnych przekierowań 301 oraz https://
 7. usawienie jednej wersji strony głównej, adresy bez / i z / to już fizycznie dwa adresy pod którym jest ta sama treść co wpływa negatywnie
 8. analiza danych strony na podstrawie Google Search Console
 9. sprawdzenie strony programami gtmetrix.com , Google Lighthouse, Google Page Speed
 10. ustawienie odpowiednio pliku htaccess
 11. zadbanie o nie wyświetlanie podstron po wpisaniu dodatkowych znaków np #, czy cyfr,
 12. zadbanie o mapę witryny oraz jej wersję w XML,
 13. ustawienie hreflang w kodzie źródłowym,
 14. wdrożenie SSL,
 15. sprawdzenie przekierowań tymczasowych 302,
 16. w przypadku wordpress ustawienie cachowania oraz jego zabezpieczenie,
 17. wdrożenie rich snippets,
 18. wdrożenie GTM / Google Tag Manager /,
 19. ustawienie no-index czyli braku indeksacji podstron mniej ważnych jak regulamin, polityka prywatności by nie powodowały obniżenia jakości strony i nie marnowały crawl budget robota google,
 20. sprawdzenie optymalizacji obrazów oraz ich wielkości na stronie,

Optymalizacja elementów technicznych

Optymalizacja elementów technicznych należy do grupy działań on-site, czyli na stronie internetowej i obejmuje kilka różnorodnych elementów.

Szybkość ładowania strony

Jeżeli strona ładuje się dłużej niż trzy sekundy roboty uznają, że jest ona słaba technicznie i nie zasugerują jej użytkownikom. W to miejsce podsuną taką witrynę, która ładuje się szybciej. Warto sprawdzić także crawl budget strony

Indeksacja witryny

Roboty wyszukiwarek odwiedzając witrynę przeskakują z jej jednej strony na drugą dzięki zamieszczonym w tekście linkom wewnętrznym. Im więcej czasu spędzą w jednej domenie, tym więcej podstron zaindeksują, a to wpłynie na pozycję całej witryny. Warto jednak pamiętać, że samo linkowanie nie rozwiąże sprawy. Dużą pomocą jest dodanie pliku robots.txt, który prowadzi roboty po całej strukturze.

Strona nie istnieje

Usunięte strony zwracają kod błędu 404. Jeżeli roboty trafią w takie miejsce z błędem negatywnie je oceniają. Przez to strona „spada” w wynikach. Jeżeli jednak zostanie zrobione przekierowanie 301 z adresu strony usuniętej w jakieś inne miejsce, to roboty nie zauważą 404 i nie obniżą swojej oceny.

Bezpieczeństwo

Bardzo ważne jest wdrożenie protokołu SSL na stronie internetowej. Witryny z adresem, zaczynającym się od http uważane są za potencjalnie niebezpieczne. Te z adresem na https mają znacznie lepsze notowania. Zobacz czym jest certyfikat SSL.

Dane strukturalne

To informacje dodatkowe, które pozwalają lepiej zrozumieć treść strony. Ich odpowiednie zaimplementowanie wyróżnia stronę w wynikach poprzez publikację gwiazdek, średniej oceny, daty publikacji itp. Czym są dane strukturalne

META TAGI – description, title

Metą tagi widoczne są w wynikach wyszukiwania jako opis naszej strony. Powinien być skomponowany prosto, mieć jasny przekaz dla użytkownika szukającego danej usługi. Tak więc do dyspozycji mamy aż 60 znaków by pokazać Google o czym jest nasza strona ‘personalizując’ w dużej mierze jej dzięki temu jej tematyczność.  Strona główna może zawierać główne słowo kluczowe (użyte naturalnie – odmienione w przypadku), a ponieważ każda strona Twojego serwisu to inna zawartość, poruszane w niej zagadnienie należy zadbać o to, aby tag ten był unikalny dla każdej z nich, opisując skrótowo jej zawartość.

Drugim widocznym tagiem zaraz pod tytułem strony w wynikach wyszukiwania jest opis meta description który warto wykorzystać do dwu, trzy zdaniowego opisu naszej działalności. Możemy tutaj zawrzeć (naturalnie użyte) słowo kluczowe, ciekawy opis który zainteresuje przeglądającego wyniki internautę. Należy jednak pamiętać że Google do wyliczania rankingu nie bierze tego tagu pod uwagę, pozostaje aspekt ciekawej kompozycji zachęcającej do kliknięcia.

Znaczniki nagłówka H1, H6

Kolejnym narzędziem do uzyskania tematyczności dla witryny są znaczniki H1-H6, w praktyce H1-H4. Odpowiadają one również za personalizację danej podstrony dlatego w znaczniku H1 (najważniejszym, głównym ) umieszczamy tytuł dla naszej podstrony opisujący skrótowo to co zawiera. W kolejne nagłówki H2-H6 zaopatrujemy większe bloki naszej treści np. umieszczając w nich nazwę firmy, produktu, opisywanej usługi. Są to nagłówki niższego rzędu jednak równie ważne bo pomagające wyodrębnić kolejne treści podstrony. Jeżeli dodatkowo całość zaopatrzymy w odpowiedniej wielkości czcionkę, styl, kolor możemy uzyskać również ciekawe wrażenia wizualne podnoszące czytelność.

Przyjazne adresy url

Proste adresy URL, łatwe dla robota i użytkownika.

Jeżeli korzystamy z systemu CMS warto aby generował on ładne adresy – przyjazne dla użytkownika i robota w postaci np. domena.pl/o-nas, domena.pl/oferta, zamiast długiego ciągu znaków i cyfr po index.php….

Ścieżka powrotu – breadcrumbs

Ta mała linijka umieszczona pod głównym menu, banerem umożliwia nam odnalezienie się w każdej podstronie – nieważne jak zagmatwana była by struktura (czego nie zalecamy) zawsze szybko możemy wrócić o poziom, dwa wyżej bez potrzeby zastanawiania się jak wrócić lub klikając strzałkę wstecz.

Znacznik strong, bold – podkreślaj ważne rzeczy.

Warto aby zamiast popularnego znacznika bold <b></b> stosować <strong> pozwalający Google odnaleźć w treści interesujące nas słowa na które chcemy aby użytkownik również zwrócił uwagę.

Optymalizacja grafiki alt

– opisz swoją grafikę.

Dobrze aby używać opisu dla znacznika wstawiającego grafikę na stronę <img>. Dzięki temu dodatkowo mamy możliwość pokazania Google o czym jest nasza strona mimo iż nie wie czy jest nasz obrazek, np. <img alt=”logo firmy xxx”>

Mapa strony – sitemap

W przypadku większych serwisów dobrze aby wszystkie podstrony serwisu zebrane były w formie mapy odnośników. Pomaga w indeksacji podstron, aby trafiły do indeksu wyszukiwarki.

Poprawność kodowania frontend

– czy Twoja strona wyświetla się w każdej przeglądarce ?

Nasza strona powinna wyświetlać się poprawnie pod wszystkimi wiodącymi przeglądarkami – czasem zdarzą się różnice minimalne, jednak nie chcemy aby użytkownik Opery widział stronę uciętą, czy ze złym środkowaniem, a jeszcze inny korzystający z IE 7, 8 nie widział menu, miał zasłonięte treści grafiką etc…

Reklamy

– jeżeli stosujesz reklamy umieść je w mało inwazyjny sposób na stronie.

Ukrywanie treści na stronie

– to jedna z ‘czarnych technik’.

Jest jedna ważna zasada : użytkownik powinien otrzymać treści takie same co robot google.

Przed każdą przebudową, aktualizacją strony np. gdy wykonujemy ją od nowa warto zastosować audyt SEO lub audyt UX by dowiedzieć się jakie są mocne i słabe punkty obecnej strony internetowej. Dobrym rozwiązaniem jest również wpięcie do strony map ciepła hotjar.com lub mouseflow.com by dowiedzieć się z jakimi problemami spotykają się użytkownicy lub jakich treści szukają, a jakie pomijają.

Skoro już wszystko jest jasne, pozostaje przejść do ostatniej części. Ile takie prace kosztują?

Cennik pozycjonowania

Czyli ile kosztuje pozycjonowanie strony ?

SEO optymalizacja i pozycjonowanie strony wymaga pracy na kilku poziomach. Wykonywane prace są w obrębie: 

 1. optymalizacji treści strony,
 2. researchu nowych fraz kluczowych lub poprawie obecnych - poszerzenie zestawu fraz w obrębie już istniejących
 3. optymalizacji technicznej
 4. sprawdzeniu stanu indeksacji w Google Search Console,
 5. budowie nowej widoczności dla strony co wiąże się z budową nowego contentu dla strony w oparciu o analizykonkurencji i nowych fraz kluczowych,

Zobacz usługę :

Czy warto pozycjonować obecną stronę - ocena stanu

Jeżeli strona jest stosunkowo w dobrym stanie tzn: odpowiednio zbudowane silosy tematyczne z uwzględnieniem fraz kluczowych i dopasowanej treści, proces prowadzenia użytkownika po stronie jest przemyślany czyli wykonany jest poprawnie projekt UX i architektura informacji można bazować na tym co mamy i pracować nad poprawą ruszając z obecnego miejsca w którym jest strona internetowa.

Jeżeli jednak strona nie przynosi konwersji, jej widoczność jest znikoma a w Google Search Console są problemy warto przed podjęciem dalszych prac wykonać audyt i analizę strony pod kątem SEO i technicznym. Często dobrym pomysłem jest również wykonanie analizy UX, gdyż SEO obecnie to w dużej mierze dobrze przemyślana architektura strony. Oba terminy i obszary SEO i UX przenikają się i mają na siebie duży wpływ.

Dlatego bez stosownej analizy ciężko jest podać kwoty za pozycjonowanie.

Od czego zależy cena pozycjonowania ?

Cena pozycjonowania zalezy w dużej mieże od stopnia konkurencyjnoci fraz kluczowych. Inaczej mówić ile pracy nalezy wykonać by dorównać do konkurencji z TOP10 lub wykonać całoć prac lepiej. Wiąże się to z czasem poświęconym na analizy stanu strony, wykonaniu researchu konkurencji oraz budowy podstron pod odpowiednie frazy kluczowe. Ostatnim etapem jest pozyskiwanie linków dobrej jakości z blogów, for, katalogów lub portali umożliwiających umieszczenie artykułu sponsorowanego, który nie tylko da link ale również realny ruch do strony.

Co kształtuje cenę pozycjonowania ?

Przede wszystkim należy przeanalizować czynniki, które kształtują cenę pozycjonowania. Jak wspomnieliśmy, jest to na pewno zakres zadań do wykonania. Czy to są wyłącznie aktywności on-site czy również off-site (linkbuilding), czy potrzeba tylko delikatnej redakcji tekstów, czy napisania ich od nowa, jak wygląda struktura linków strony i czy wszystkie kwestie związane z jej kodem są uporządkowane.

Na cenę pozycjonowania ma wpływ głównie :

 1. Ilość fraz i stopień ich trudności
 2. Zakres prac jakie trzeba podjąć by móc konkurować w TOP10,
 3. Ilość nakładu czasu na poprawę obecnej strony

Optymalizacja stron – cennik zależy od zakresu

Kiedy należy rozważyć aktualizację planu seo dla witryny, aby zwiększyć jego skuteczność? Wtedy, gdy notuje ona bardzo niskie wyniki w zakresie pozycji po wpisaniu ważnych dla jej właściciela fraz. Jeżeli więc potrzebujesz seo optymalizacji zleć najpierw przygotowanie audytu, który pokaże, co należy usprawnić. Natomiast, gdy już otrzymasz wycenę, zapytaj, co wchodzi w jej skład, jakie są oferowane usługi i jakie prace będą wykonane. Możesz też poprosić o cennik optymalizacji strony w różnych wersjach cenowych, zależnie od zakresu podejmowanych działań. Wtedy dokładnie się dowiesz, jaki jest koszt seo w twoim wypadku.optymalizacja seo strony internetowej
infografika SEO optymalizacja strony internetowej

Komentarze społeczności do wpisu jak optymalizować stronę internetową :

Już praktycznie wyczerpałeś temat, ale dołoże od siebie aby dodaż do naszego wpisu również jeden link zewnętrzny, mogą być nawet dwa lub więcej ale to zależy ilości treści. Średnio jeden na 600 znaków
DOMINIK

łał, wszystko pięknie w jednym miejscu bez tego strasznego seo techno bełkotu
Pozdrowienia!
7RANO


Warto utworzyć także przyjazną stronę 404 oraz pamiętać o przekierowaniach, aby uniknąć problemów z duplikowaniem się treści.
DOMINIK BARTOSIK


Meta tag description nie wpływa na pozycjonowanie, ponadto nie ma pewności, że w ogóle znajdzie się w wynikach wyszukiwania, częściej jest tam kawałek treści naszej strony www. Więc aż tak nie naciskałbym na “istotność” tego elementu meta.
Infografika fajna
SEBASTIAN JAKUBIEC


“Meta tag description nie wpływa na pozycjonowanie”
Sebastian, piszesz bzdury…
Keywords nie wpływa, ale description na 100% ma wpływ.
FOXEN


Wszystko bardzo przejrzyście i dobrze opisane.
@Foxen słusznie zauważył, że description ma wpływ na pozycjonowanie. Może nie jest to wpływ bezpośredni ale na przykład dzięki dobrze napisanemu opisowi przyciągamy użytkownika, zwiększa się ruch na witrynie, a to wpływa na pozycje. Optymalizacja strony pod wyszukiwarkę i pozycjonowanie to jedno, nie zapomnijmy jednak o użytkowniku. Dodatkowo strona ma przynosić zyski czyli wchodzący na nią użytkownik ma konwertować. Warto również pod tym względem przeanalizować i zoptymalizować stronę. Można pokusić się o testy sprawdzające, która wersja strony bardziej przyciąga użytkownika i lepiej konwertuje. Wymaga to już większej wiedzy potrzebnej do analizy danych otrzymanych z narzędzi analitycznych takich jak Google Analytics, czasu lub środków. Tego typu usługi oferują firmy zajmujące się marketingiem internetowym.
BARTEK - MEMTOR


Cześć, bardzo fajnie to wygląda. Czy pojawią się kolejne części? Moim zdaniem dużo czynników, które składają się na optymalizację można jeszcze dopisać.
MICHAŁ BĄK


Dzięki za wpis.
Jak już toczymy dyskusję, to ja zapytam o semantykę w HTML5, takie elementy jak nav, article, mark itp. czy ma to bezpośrednie przełożenie na pozycję?
GRZEGORZ WOJNAR


Świetny zbiór ciekawych i wartościowych porad. Widzę, że jeszcze dużo nauki przede mną…
ANDRZUK


Dobra treść, co prawda znana, ale skondensowana w jednym miejscu.
MARIUSZ


Odnośnie meta tagu description mam inne zdanie, ale tak poza tym – świetny artykuł!
MARCIN


Dziękuję, dużo ciekawej treści. Teraz trzeba zagłębić się w każdy punkt i tu zaczynają się schody… Pozdrawiam !!!
ALEKSANDRA


Bardzo cenne porady, świetne i dokładnie opisane:) Przede wszystkim porządnie i schludnie.
Na moim etapie muszę to poczytać kilkakrotnie, żeby sobie utrwalić i zrozumieć ale czytanie tego to sama przyjemność
Pozdrawiam,

ALEKSANDRA


Fajnie skondensowane, podstawowe informacje o optymalizacji. Dzięki!
BAMBOLO


Bardzo cenne uwagi postaram się poprawić mojego bloga według wskazówek aby osiągnać jeszcze lepsze pozycje.
BLOGOWICZKA


Bardzo ciekawa grafika
ewentualnie minify css, html….
tak w ogóle co z dzisiejszymi ładnymi “graficznymi stronami”, są coś jak flash dla googla?
ładnie wyglądają, ale treści jak na lekarstwo…
np. moja www, mało ma poukładane meta, grafike, ładowanie, tytuły h1, a ma page rank 3 :), zapewne google tresc
ROBERT


piekny czysty kod jeszcze
NIEPELNOSPRAWNY.ORG


właśnie tego szukałem, dzięki wielkie
zrobiłem to i jeszcze więcej na swojej stronie, mam nadzieję, że pomoże
MAREK


ciekawe, że majestic ze wszystkich linków pokazał jako pierwszy ten z tej strony
jak bym wiedział, to bym się bardziej przyłożył do komentarza
[edit] za dużo słów kluczowych w profilu linku może szkodzić stąd zmiana na adres www
[/edit]

MIDDLERS.PL


Podstawa do skutecznego pozycjonowania strony internetowej jest jej odpowiednia optymalizacja pod katem wyszukiwarek internetowych. W przypadku malo konkurencyjnych slow kluczowych czesto sama optymalizacja strony przyczynia sie do znacznej poprawy pozycji na wiele slow kluczowych. Zobacz na jakie elementy na stronie internetowej warto zwrocic uwage, zeby strona byla jak najlepiej zoptymalizowana pod wzgledem SEO.
ISABEL


Super pomocny tekst, od razu biorę się za poprawki, które będę w stanie sama ogarnąć, opisy, może mapa strony. Dzięki
KARA M

Dobry artykuł, chociaż brakuje w nim przykładowych narzędzi do optymalizacji. Zdjęcia można optymalizować np. przez Tinyjpg itp.
MATEUSZ


Pomocny tekst
Czy negatywny wpływ na pozycjonowanie strony może mieć umieszczenie drugiego menu z tymi samymi artykułami, które są w menu głównym? Z góry dzięki za podpowiedź
Pozdrawiam
GOSIA


Dodałabym jeszcze punkt o kanibalizacji słów kluczowych na stronie. To częsty problem i wbrew pozorom nie tak łatwy do wyeliminowania. Dotyczy on głównie sklepów internetowych ale też i stron gdzie tematyka opiera się na jednej badź dwóch rzeczach/podobnych usługach.
SKYNETIC


Super podsumowanie jeśli chodzi o infografikę, szukałem czegoś takiego swego czasu 🙂 Dzięki, przyda się wzór 🙂
DOMINIK


Z prędkością wczytywania stron zbudowanych na WordPressie przy wykorzystaniu rozbudowanych motywów graficznych zawsze jest problem. Strona jest atrakcyjna wizualnie, ale testy w Page Speed Insights pokazują słabe wyniki, szczególnie dla mobile. Nawet zastosowanie wtyczek kompresujących pliki css, grafikę, html, js często nie daje zadowalających efektów, a nawet powoduje, że strona wyświetla się nieprawidłowo. PS. Znacie może jakieś godne polecenia narzędzie do monitorowania wzmianek o firmie w Sieci?
FOTOGUZIK.PL


Czy 404 na główną stronę to wystarczająco dobre rozwiązanie?
Czasem zdjęcie w wyszukiwarce jest wyżej niż sam post na której jest to zdjęcie. Jak najlepiej tego uniknąć?
DAMIAN


Garść cennych informacji. Wykorzystane, poprawki na stronie, wdrożone. Czekam na efekty, dziękuje za tipy i ładnie podane.
MULINEK


Mam pytanie.
Mam niezaktualizowaną site map, ale google indeksuje i tak te strony które chciałbym żeby indeksował.
Czy brak sitemap w takim wypadku obniża pozycje?
PIOTR

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing