powrot do bloga
/
/
seo
/
Błąd 404 na stronie www – co to jest, jak ominąć ?

Błąd 404 na stronie www – co to jest, jak ominąć ?

Hauer Mateusz LinkedIn
Błąd 404 na stronie www – co to jest, jak ominąć ?

Czym jest błąd 404 ?

Podczas odwiedzania stron internetowych, użytkownicy mogą natknąć się na stronę informującą o błędzie z kodem 404. Nie jest to zbyt zachęcająca informacja, a jej wyświetlenie bardzo często powoduje, że użytkownik porzuca przeszukiwaną czy przeglądaną stronę internetową. Ponieważ nie zawsze da się uniknąć błędu, informacje o nim warto przekazać w sposób atrakcyjny graficznie i wizualnie spójny ze stroną internetową.

Błąd 404 na stronie internetowej ?


Zobacz co to jest błąd 404 i co oznacza, jak go ominąć i co zrobić jak wystąpi (popularne systemy joomla, wordpress) ?. Przykłady inspirujących stron 404.

Błąd 404 to nic innego jak błędne odwołanie do nieistniejącej lokalizacji lub pliku. Jednym z jego przejawów jest na przykład nieprawidłowy link. Błąd w podlinkowaniu powoduje, że przekierowanie trafia w pewnym sensie w pustkę. Może to również być źle wykonane przekierowanie lub też katalog, do którego prowadzi przekierowanie nie jest utworzony na danym serwerze. Domena przekierowana do nieistniejącego katalogu również zwróci błąd.
Co ważne, jest to informacja, że przeglądarka komunikuje się z serwerem, ale ten nie może spełnić stawianego mu żądania.

Możliwe przyczyny błędu 404 – najprostsze rozwiązania

Brak odpowiedzi serwera

Może się zdarzyć, że błąd wyświetli się w momencie, gdy serwer przez chwilę nie odpowiada. Zwykle wymuszenie odświeżenia strony internetowej w zupełności wystarcza i strona się poprawnie załaduje. Odświeżyć pamięć przeglądarki można za pomocą kombinacji klawiszy ctrl+F5 lub F5

Nieco inaczej jest wówczas, gdy strona internetowa na urządzeniach mobilnych wyświetla się poprawnie, a na komputerze lub laptopie zwraca błąd. Wówczas użytkownik powinien wyczyścić ciasteczka (cookies) i pliki pamięci podręcznej (cache przeglądarki internetowej). Być może to właśnie one są źródłem wspomnianego błędu.

Źle wpisany, skopiowany adres url

Jeżeli adres url zostanie podany błędnie, ale jego zapis spowoduje, że będzie aktywny, to również przekieruje na stronę z kodem 404. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy w adresie url pojawiają się tzw. literówki lub „czeski błąd”, czyli przestawienie liter. Warto dokładnie sprawdzić, czy adres jest zapisany prawidłowo. Czasem zmiana jednej literki rozwiązuje całą sprawę.

Przebudowa strony internetowej, zmiana organizacji menu, linkowania wewnętrznego

Jeżeli właściciel strony internetowej myśli o jej przebudowie – poszerzeniu oferty lub jej zmianie najczęściej wiąże się to z przebudową menu głównego strony. Co za tym idzie zmieniana zostaje struktura serwisu część podstron jest usuwana, cześć zmienia swoje miejsce w menu lub submenu. Jeżeli usuwane / zmieniane są podstrony zaindeksowane w Google ( widoczne w wynikach wyszukiwania po wpisaniu komendy site:domena.pl ), to po ich usunięciu, jeszcze przez jakiś czas będą wyświetlać się w wynikach wyszukiwania.

Każdy użytkownik, który kliknie w ten wynik spotka się z błędem 404. Aby uniknąć tej sytuacji można, należy wykonać przekierowanie 301 na usuwanych stronach przenosząc tym samym ‘ruch’ do innej podstrony i nie tracąc widoczności w Google. Użytkownik dzięki przekierowaniu zostanie automatycznie przeniesiony na inną stronę docelową, ominie stronę usuniętą i nie zobaczy informacji o błędzie.

Inne przyczyny błędu 404 na stronie www

Plik htaccess

Wśród przyczyn, które powodują, że użytkownicy odbierają błąd 404 może być również problem z plikiem .htaccess lub zainstalowane na komputerze złośliwe oprogramowanie, które nie dopuszcza do otwierania i przeglądania stron internetowych.

Plik .htaccess jest bardzo ważnym elementem każdego serwera www. Dzięki niemu można mieć kontrolę nad wszystkimi przekierowaniami, zabezpieczać swoje katalogi czy zmieniać parametry adresów url. Jeżeli w ostatnim czasie były wykonywane jakieś zmiany w pliku, a po nich strona zaczęła zwracać błąd 404, to jedną z metod jego naprawienia będzie przywrócenie dawnej wersji pliku. Można to zrobić korzystając z kopii bezpieczeństwa.

Zobacz również inne typowe błędy na stronach internetowych

Spadek widoczności w Google

Zbyt duża ilość komunikatów 404 może sygnalizować użytkownikowi oraz robotom Google, że strona została źle zaprojektowana pod względem budowy architektury informacji co znacznie obniży jej jakość w oczach użytkownika i wyszukiwarki. Przy gruntownych przebudowach strony internetowej, zwłaszcza dużych serwisów lub nie zadbaniu o przekierowania 301 może odbić się to na pozycjach i błędach w panelu Google Search Console.

Domyślna strona błędy 404

Domyślna strona 404  jest nieatrakcyjna i negatywnie odbierana. Można i tutaj popracować nad elementem wizualnym podstrony. Zaprojektowana i dopasowana do strony www podstrona 404 robi znacznie lepsze wrażenie. Można wykorzystać domyślne wersje oferowane np. przez wordpressa. Można też skorzystać z gotowych galerii lub samemu taką informację zaprojektować.

Przykłady stron typu 404

Oto kilka ciekawych przykładów, jak podstrona 404 może wyglądać.

Przykłady podstron 404

blad 404 na stronie
strona błędu 404 zaginiony w kosmosie

co to jest blad 404 na stronie
blad na 404 z grafiką wektorową

jak ustawic blad 404
przyklad błędu 404

co to jest 404

przyklady stron 404

strony bledu 404
przyklady stron 404

konfiguracja strony 404 wordpress

404 jak zrobic
przyklad dla strony 404

Może Cię również zainteresuje : 

11 pomysłów jak obniżyć współczynnik odrzuceń

Co to są rich snippet znaczniki rozszerzone w Google

Tworzenie stron www od podstaw. Dedykowane rozwiązania oraz proces tworzenia stron.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing