powrot do bloga
/
/
seo
/
Jak dane strukturalne wpływają na pozycjonowanie strony ? Co to są rich snippets

Jak dane strukturalne wpływają na pozycjonowanie strony ? Co to są rich snippets

Hauer Mateusz LinkedIn
Jak dane strukturalne wpływają na pozycjonowanie strony ? Co to są rich snippets

Czym są rich snippet i dane strukturalne. Jak wykorzystać w SEO ?Dane strukturalne, nazywane też fragmentami rozszerzonymi (ang. Rich Snippets) to specjalne znaczniki, które pozwalają algorytmom wyszukiwarek lepiej zrozumieć zawartość witryn. Jaką korzyść właścicielom stron niesie ich zastosowanie? Dzięki nim możemy wyróżnić się w wynikach wyszukiwania na tle innych i zwiększyć tym samym CTR. Jak to zrobić? Dowiesz się tego z poniższego tekstu, ponadto przeczytasz o:


 • Co to są Rich Snippets?
 • Do czego służą dane strukturalne uporządkowane?
 • Jakie są rodzaje fragmentów rozszerzonych?
 • Co to jest kategoryzacja treści na stronie internetowej?
 • Jakie są Rich Snippets dla e-commerce?
 • Jakie zaleca się fragmenty rozszerzone dla sklepów internetowych?
 • Jakie jest znaczenie danych strukturalnych dla SEO?
 • Jak sprawdzić, czy masz wdrożone na stronie Rich Snippest?
 • Jak wprowadzić fragmenty rozszerzone ręcznie do kodu strony?
 • Jak przebiega wdrożenie danych strukturalnych dla sklepu internetowego?
 • Jak wdrożyć Rich Snippets w WordPress?
 • Wdrożenie formatów rozszerzonych przez Marker Danych Google
 • Co to Projekt Schema.org?
 • Jakie są zalety wspólnego projektu Google, Yahoo, Bing i Yandexu?


Jeżeli się tu znalazłeś z pewnością interesuje Cię pozycjonowanie stron oraz szeroko pojęty marketing internetowy. Zakładam, że spotkałeś się już z terminem danych strukturalnych, jeżeli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę z SEO, zapraszam do lektury mojego poprzedniego tekstu, dzięki któremu dokładniej zapoznasz się z definicją fragmentów rozszerzonych i ich rodzajami.


Co to są Rich Snippets?


Są to dane strukturalne służące do kategoryzowania treści na stronie, są umieszczone w kodzie witryny między jej adresem a tytułem. Rodzajów fragmentów rozszerzonych jest dużo, w tym tekście omówię najważniejsze z nich, między innymi okruszki, gwiazdki, czy fragmenty rozszerzone dla sklepów internetowych, które pewnie już widzieliście w wynikach wyszukiwania, ale być może nie zwróciliście na nie uwagi. Ja nie zwracałam, dopiero bliżej przyjrzałam się temu tematowi, kiedy dowiedziałam się o Rich Snippets i jakie znaczenie mają dla pozycjonowania stron internetowych.


Do czego służą dane strukturalne uporządkowane?


Fragmenty rozszerzone to znaczniki udostępniane na stronie w celu sklasyfikowania jej zawartości. Wyświetlają się poza standardowymi elementami, czyli tytułem i opisem meta i zawierają w sobie znacznie więcej informacji na temat witryny.


Dzięki nim wyszukiwarka jest w stanie udzielić bardziej dopasowanej do intencji użytkownika odpowiedzi, na przykład, kiedy wpiszemy w pole wyszukiwania frazę sklep z butami skórzanymi, to Google w odpowiedzi wyświetli strony jej odpowiadające oraz takie, które według algorytmu łączą się z intencją użytkownika. Dlatego też w wynikach znajdą się bezpośrednie przekierowania do sklepów, prosto do oferty z butami skórzanymi.


Kolejnym przykładem może być wyszukiwanie frazy czarne buty skórzane Lasocki, w wynikach znajdziemy przekierowanie bezpośrednio do konkretnej strony produktowej pasujące do słów kluczowych, jakie wpisaliśmy. Dane Strukturalne wskażą nam ocenę tego produktu oraz informacje o jego dostępności.Fragmenty rozszerzone mogą być wdrożone w jednym z czterech formatów:


 • Mikrodane w kodzie HTML
 • RDF w przypadku HTML5  
 • JSON-LD w przypadku Java ScriptRich Snippets pozwalają oznaczyć, takie elementy, jak oceny,  karty produktów i ich status dostępności,  artykuły, strony FAQ, przepisy, dane lokalne dla firm. W kolejnym akapicie opiszę te z nich, które uważam za najbardziej istotne, znajdują zastosowanie zarówno w przypadku blogów, portali, jak i sklepów internetowych. Więcej informacji odnośnie do danych strukturalnych i formatów, znajdziesz na stronie Schema.org [ https://schema.org/docs/schemas.html].


Jakie są rodzaje fragmentów rozszerzonych?


Ze względu na to, że Google jest popularną wyszukiwarką i korzysta z niej coraz więcej osób, a stron internetowych też stale przybywa, algorytmy muszą badać coraz więcej danych. W celu ułatwienia im tego wdraża się właśnie Dane Strukturalne. Fragmenty rozszerzone porządkują strony według wielu kategorii i są udaną próbą wprowadzenia zasad oznaczania witryn, mogą przybierać różną formę, np.:


Rich Snippet Breadcrumbs- Okruszki


Znacznik ten wskazuje ścieżkę zakupową, jaką ma przejść użytkownik, aby znaleźć się na konkretnej stronie danego produktu, co jest dla niego przydatną informacją. Jednak jest to istotne również ze strony SEO, ponieważ dzięki okruszkom algorytmy lepiej rozumieją strukturę sklepu i jeżeli ta jest dobrze zaplanowana, masz szansę na wyższe pozycje na SERP (stronie wyników wyszukiwania). Przykład breadcrumbs w wynikach wyszukiwania poniżej.przykłady rich snippet w Google
Rich snippet - okruszki w wynikach Google


przykłady rich snippet ocen i gwiazdek
Gwiazdki i oceny Rich Snippet


Rich Snippet Rating Stars - gwiazdki


Jest to jeden z najpopularniejszych znaczników, który jest znany, choćby z widzenia nawet tym użytkownikom sieci, którzy mają przeciętną wiedzę z zakresu IT. Raiting Stars, nazywane inaczej gwiazdkami, ponieważ taką graficzną formę przybierają, to informacje dotyczące oceny produktu. Ocenione mogą zostać produkty, usługi, artykuły. Google wyświetla nie tylko średnią ocenę, ale też ilość wszystkich opinii na stronie. Gwiazdki mają wpływ na CTR (współczynnik lokalności), Jak wyglądają, wie chyba każdy.


przykłady ocen w wynikach wyszukiwania
Przykład ocen w wynikach wyszukiwania wdrożonych poprzez Rich snippet

Rich Snippet Article- Artykuły


Jest to kolejny popularny rodzaj znacznika, używany na blogach dla oznaczenia artykułów. Teksty powinny być odpowiednio otagowane, mieć dobrze dobrane nagłówki, warto też, aby znalazły się przy nich również dane o autorze i data publikacji. Wszystkie te informacje wpłyną na ocenę strony i pozwolą wyszukiwarce zaprezentować swoim użytkownikom treści optymalnie dopasowane do ich zapytań. Jeżeli publikujesz treści na blogu, na pewno interesujesz się tematyką SEO, przeczytaj koniecznie nasz tekst o rodzajach fraz kluczowych oraz jak wybrać słowa kluczowe


tagowanie artykułów w wynikach Google
Rich snippet przykład


ścieżka artykułu w wynikach Google
ścieżka do artykułu

Karuzela


Ten fragment rozszerzony pozwala wyświetlić kilka wyników wyszukiwania na 1. miejscu, wyniki mogą pochodzić z jednej lub wielu witryn. Wyniki wyszukiwania prezentowane w karuzeli mają format kart rozszerzonych (Rich Cards), można je przesuwać ruchem palca (mobile) lub jednym kliknięciem myszki (desktop). Karta składa się z dużego obrazka oraz podglądu zawartości strony. Takie rozwiązanie pozwala zwiększyć konwersję, ponieważ już w wynikach wyszukiwania użytkownik może wstępnie ocenić, co znajduje się na stronie i czy właśnie tego szukał. W ten sposób stronę odwiedzają osoby faktycznie zainteresowane naszą ofertą, a więc szansa na to, że  z niej skorzystają, jest większa.  


Obecnie dostępne są 4 rodzaje kart rozszerzonych, w karuzelach można prezentować: przepisy, wydarzenia, produkty i recenzje. Każdy rodzaj treści ma odpowiednią grupę znaczników.


fragment rozszerzony karuzela w Google
Przykłady karuzeli - karty

Rich Snippet Recipe- Przepisy kulinarne


Jest to format do opisywania przepisów kulinarnych, jest przydatny tym, którzy prowadzą blogi kulinarne, lub w portalach, gdzie publikowane są przepisy. W przypadku tego Rich Snippets wyszukiwarka wyświetla takie informacje, jak: średnia ocena, liczba oddanych głosów, czas przygotowania potrawy i jej wartość energetyczną, podaną w kaloriach. Przepisy powinny zawierać nie tylko czas samego gotowania, czy pieczenia, ale też całkowity czas potrzebny do przygotowania dania, listę składników i instrukcję przygotowania. Przepisy w Google widział chyba każdy z nas.


przykład fragmentów rozszerzonych dla blogów kulinarycny
Przykład fragmentów rozszerzonych dla stron blogów kulinarnych

Rich Snippet FAQ Page - Strona FAQ/QA


Jeżeli masz na swojej stronie internetowej zakładkę z najczęściej znanymi pytaniami, warto zamieścić ten znacznik, aby sekcja FAQ (QA) pojawiała się bezpośrednio w wynikach wyszukiwania.


FAQ-  Frequently Asked Questions

QA- Questions & AnswersOd kiedy w roku 2019 Google zaczęło wspierać ten format danych strukturalnych FAQ (QA) niesie za sobą potrójną korzyść. To nie tylko ułatwienie dla użytkowników wyszukiwarki, którzy w jednym miejscu znajdą odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie do oferty marki i oszczędność czasu dla pracowników, którzy udzielaliby tychże odpowiedzi, ale również korzystny zabieg wspierający pozycjonowanie.


breadcrumbs do podstrony artykułu w Google
Dane strukturalne - ścieżka do podstrony
FAQ pytania w wynikach Google
Wdrożenie danych strukturalnych na stronie FAQ

Rich Snippet Local Business - dane lokalne firm


Dane lokalne dla firm to nie wizytówka firmy w Google. Często te dwie rzeczy są mylone, dlatego od razu wyjaśniam. Fragmenty rozszerzone dla firm mogą zawierać takie informacje, jak oczywiście nazwa firmy, jej dane teleadresowe, link oraz lokalizację.


Jeżeli nie masz wizytówki Google, koniecznie ją zrób, a jeżeli masz, zadbaj o to, aby dane w NAP (Name, Address, Phone Number), bo tak często są nazywane, przynajmniej w krajach anglojęzycznych wizytówki, były zgodne z tymi na firmowej stronie internetowej. Jest to kolejny sygnał dla algorytmu o wiarygodności marki, który jest przez nie pozytywnie oceniany.


dane lokalne w wynikach Google
Dane lokalne w wynikach wyszukiwania

Rich Snippets dla e-commerce:


Poniżej przedstawię te fragmenty rozszerzone, które powinieneś nie tylko znać, ale zaimplementować na stronie, jeżeli zajmujesz się sprzedażą przez Internet. Dane strukturalne zwiększają konwersję i korzystanie wpływają na SEO, jak pokazuje raport przygotowany przez Power Revievs “Mapping the Path to Purchase” ponad ⅓ wszystkich zakupów zaczyna się od wyszukiwarki Google, z czego ponad połowa osób ich dokonująca (52%) w kolejnym kroku kliknie  w jedną z propozycji w zakupach Google. Raport ten wyraźnie wskazuje, że warto walczyć o  wysoką pozycję na SERP. A dane strukturalne w tym pomagają, dodatkowo dzięki nim możesz wyróżnić się w oczach użytkowników.


Oczywiście te, które już wymieniłam, również znajdują zastosowanie w e-commerce (mam na myśli główne Raiting Stars, ponieważ to nimi bardzo często sugerują się klienci decydujący się na zakup i dlatego musisz koniecznie wdrożyć je w sklepie) jednak poniżej przedstawiam pozostałe Rich Snippetts najczęściej wykorzystywane w sprzedaży internetowej.

Rich Snippets Product - Karta produktu


Ten fragment rozszerzony pozwala na umieszczenie podstawowych danych o produkcie, takich jak jego nazwa, marka, opis, unikalny kod (SKU),  cena, informacje o dostępności oraz zdjęcia i wspomniane wcześniej gwiazdki, czyli oceny.


Dokładny schemat dla fragmentów rozszerzonych dla produktów znajdziesz np. tutajrozszerzenie danych o produkcie w Google
Wdrożenie fragmentów rozszerzonych dla ecommerceopinie, miniatura produktu, ceny i stan w fragmentach rozszerzonych
Opinie, miniatura produktu, ceny i stan


Zdjęcie


Jestem elementem koniecznym, ponieważ w procesie zakupowym wrażenia wizualne są ważnym czynnikiem. Nawet najlepiej skonstruowany opis i znaczniki, nie wywołują takiej reakcji jak obrazy. Bodźce wzrokowe są przetwarzane szybciej, interpretacja języka wymaga więcej energii oraz skupienia, to właśnie ten mechanizm jest odpowiedzialny za to, że zawsze szybciej zobaczymy obraz.


Dane techniczne


W przypadku niektórych produktów, jak np. tych elektronicznych dane techniczne są bardzo istotne, dlatego też tworząc karty produktów, powinieneś je koniecznie do nich dodać.

Cena produktu


Jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na decyzję zakupową. Dla wielu firm to strategia cenowa stanowi główny sposób powiększania swoich rynków. Również algorytmy wyszukiwarek są tak zaprogramowane, by sprawdzać, czy cena została dodana w karcie produktowej.

Szczegóły dostawy


Dane strukturalne umożliwiają również dodanie informacji o szczegółach dostawy, co jest z perspektywy klienta ważne, zwłaszcza obecnie, kiedy możliwości dostarczenia towarów i tym samym preferencji użytkowników względem nich jest dużo. W przypadku, gdy dostępna jest jest możliwość darmowego dostarczenia towarów, możemy umieścić informacje o darmowej dostawie i obszaru, którego dotyczy, za pomocą znaczników. Z pewnością warto to wykorzystać, ponieważ możliwość darmowej dostawy jest dla wielu użytkowników istotną informacją i na pewno ma wpływ na podjęcie decyzji o zakupie.


wdrożenie fragmentów rozszerzonych w wynikach wyszkuiwania
Szczegółowe opcje dostawy wdrożone w ecommerce

Informacje o dostępności


Na stronie Centrum wyszukiwarki Google [ https://developers.google.com/search/docs/advanced/structured-data/product ] znajdziemy informacje, że status dostępności danego produktu jest właściwością zalecaną. Nic dziwnego, ponieważ w przypadku zakupów, odwiedzenie strony, która ma pożądany przedmiot w ofercie, jednak nie jest on dostępny, oznacza brak możliwości jego zakupu, czyli niezaspokojenie swoich potrzeb. A jak powszechnie wiadomo (przynajmniej wśród SEO-wców i osób zajmujących się marketingiem internetowym) zaspokajanie potrzeb użytkowników jest przecież celem działania wyszukiwarki.Wszystkie informacje, które powinieneś zaznaczyć na karcie produktu, są istotne dla potencjalnych klientów,  ich otagowanie wg schematu, pozwoli też odpowiednio odczytać  te dane przez algorytmy. Użycie znacznika karta produktów skutkuje zmianą wyglądu strony w wynikach wyszukiwania, strony oznaczone tym fragmentem rozszerzonym, prezentują się na SERP następująco:Dane strukturalne wpływają na pozycję strony w wynikach wyszukiwania, pozwalają ją zoptymalizować zgodnie z tradycyjnymi i głosowymi wyszukiwaniami, o tym drugim oraz ogólnie o trendzie, jakim jest Voice Search możesz przeczytać w naszym tekście tutaj.W tym artykule skupię się na tym, jak sprawdzić, czy masz wdrożone fragmenty rozszerzone w kodzie strony, a jeżeli nie, to jak je tam zaimplementować. Ale od początku.


Jakie jest znaczenie danych strukturalnych dla SEO?


Jedną z najważniejszych zalet zastosowania fragmentów rozszerzonych w kodzie strony jest możliwość wyróżnienia się w wynikach wyszukiwaniach. Obecnie w natłoku różnych informacji, kiedy każdy właściciel strony  stale zabiega o tę cenną uwagę użytkowników sieci, możliwość skupienia jej na naszej WWW nawet na ułamki sekund jest już niejako sukcesem. W końcu szansa, że to w nasz link kliknie osoba potencjalnie zainteresowana naszą ofertą wzrasta, a a to już pierwszy krok, aby uczynić go leadem sprzedażowym.


Dzięki Rich Snippets wyszukiwarka może umieścić różne dodatkowe informacje bezpośrednio w wynikach wyszukiwania. Dzięki nim użytkownik Internetu już na tym etapie, może wstępnie ocenić, czy strona odpowiada jego potrzebom i intencjom, co przekłada się na klikanie w linki osób faktycznie zainteresowanych tym, co robimy, co z kolei wpływa na zwiększenie się CTR. A ten czynnik jest już oceniany przez algorytmy i wpływa na pozycję strony na SERP.
Według danych Search Engine Land wykorzystanie znaczników może zwiększyć CTR nawet o 30%, zatem z pewnością nie trzeba przekonywać o zaletach tego rozwiązania.        Jak sprawdzić, czy masz wdrożone na stronie Rich Snippet?


W niektórych przypadkach wyszukiwarka sama generuje dane strukturalne, na podstawie semantyki kodu, ale przeważnie trzeba je dodać samemu. Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, zacznijmy od sprawdzenia, czy przypadkiem fragmenty rozszerzone już nie zostały dodane do Twojej strony.

Wdrożenie fragmentów rozszerzonychZaimplementować dane strukturalne na stronie można poprzez:


 1. edycję kodu,
 2. wtyczki dostępne dla CMS (i nie tylko)
 3. marker danych w Google Search Console


 1. Dane strukturalne można wdrożyć samemu, po prostu edytując kod strony, jednak tutaj potrzeba już odrobina wiedzy z zakresu programowania.


 1. W przypadku popularnych CMS-ów, takich jak Wordpress, Joomla, czy PrestaShop, możesz skorzystać z wtyczek, stworzonych dokładnie w tym celu. Na rynku znajdziesz ich wiele, a wśród nich dostępne są zarówno darmowe, jak i płatne narzędzia.  


 1. Trzecia możliwość implementacji fragmentów rozszerzonych to skorzystanie z  narzędzia “marker danych” dostępnego w Google Search Console. Więcej na ten temat przeczytasz w samym supporcie Google.Niezależnie od tego jak zaawansowany technicznie jesteś, na pewno uda Ci się znaleźć sposób na dodanie znaczników, jeżeli jednak nie czujesz się na siłach, lub obawiasz się o to, czy na pewno poprawnie to zrobisz, możesz zlecić to zadanie profesjonalistom.


Jak wprowadzić fragmenty rozszerzone ręcznie do kodu strony?


W tym przypadku zalecane jest wprowadzanie danych przy użyciu jednej metody oznaczania zawartości strony (mikrodane, mikroformaty, RDF).


Konieczne jest stosowanie odpowiednich oznaczeń, za stosowanie ich niezgodnie z wytycznymi Google może Cię ukarać np. nałożeniem filtra. Takie same konsekwencje jak wprowadzenie nieodpowiedniej struktury danych, może też mieć zbyt duże nasycenie nienaturalnymi frazami SEO.


Wszystkie etykiety danych są dostepne na stronie Schema.org, musisz wybrać te, które odpowiadają twojej stronie, jej podstawowym celom, oraz rodzajowi aktywności.


Przy implementacji konieczna jest walidacja danych strukturalnych, dzięki której sprawdzisz, czy fragmenty rozszerzone zostały poprawnie wdrożone.


Narzędzie Data Testing Tool od Google pozwala szybko sprawdzić poprawność implementacji rich snippets. Poza propozycją giganta z Cupertino znaleźć można inne propozycje, zarówno bezpłatne, jak i płatne, zróżnicowane pod względem zakresu funkcji, jednak pozwalające zrealizować założony cel walidacji danych strukturalnych.


Jak przebiega wdrożenie danych strukturalnych dla sklepu internetowego ?


Sklepy internetowe, niezależnie na jakim CMS działają, mają ułatwioną implementację danych strukturalnych, ponieważ wystarczy do niej odpowiednia wtyczka, która umożliwia dodanie odpowiednich znaczników.


W przypadku CMS PrestaShop dostępna jest wtyczka SEO Structured Data Schema Markup & Rich Snippet, która jest szybkim modułem do automatycznego dodawania danych strukturalnych w rekomendowanym formacie JSON-LD.


W przypadku sklepów opartych o WooCommerce od Wordpress zajdziemy kilka narzędzi, które zajmą się implementacją fragmentów rozszerzonych. Wśród najlepszych pluginów z pewnością warto wymienić Schema & Structured Data for WP & AMP, VW Reviev Pro lub Schemat Pro.

Wdrożenie formatów rozszerzonych przez Marker Danych Google


Marker Danych w Google Search Console to jedno z głównych narzędzi, które pozwala uporządkować dane strukturalne bez konieczności ingerencji w kod źródłowy witryny. Został on stworzony w celu ułatwienia procedury kategoryzacji danych.


Marke Danych obsługuje 8 typów danych:

 • Aplikacje
 • artykuły
 • filmy
 • lokalne firmy
 • produkty
 • restauracje
 • seriale telewizyjne
 • wydarzenia


Obsługiwać go możesz z poziomu kokpitu w Google Search Console, po zalogowaniu się, w lewym menu bocznym musisz wybrać zakładkę Wygląd w wyszukiwarce oraz kolejno narzędzie Marker Danych i polecenie Rozpocznij wyróżnianie.


Po podaniu szczegółów strony (m.in. jej adresu URL), możesz przejść do kolejnego kroku, czyli zaznaczenia odpowiednich danych strukturalnych. Po dodaniu konkretnych elementów narzędzie samo zacznie nam proponować dodanie kolejnych oraz podobnych stron i podstron.


Zwiększenie czytelności strony może mieć wpływ na jej ocenę przez algorytmy wyszukiwarek.


Co to Projekt Schema.org ?


Jest to projekt stworzony w 2011 roku w celu ujednolicenia schematów danych strukturalnych, w którym siły połączyły 4 z największych wyszukiwarek, czyli Google, Bing, Yahoo i Yandex.


Jest to swoisty słownik danych strukturalnych, gdzie znajdziemy schematy fragmentów rozszerzonych w formatach RDF, JSON-LD i Microdata.


Projekt Schema.org do tej pory miał 13 aktualizacji, ostatnia miała miejsce w lipcu 2021 roku.


przykłady znaczników schema org
Przykłady wdrożenia schema.org znaczników

Jakie są zalety wspólnego projektu Google, Yahoo, Bing i Yandexu?


Projekt schema niesie za sobą trzy korzyści, po pierwsze pomaga wyszukiwarkom precyzyjniej oceniać zawartość stron. Z aspektu witryny dba o prawidłowe stosowanie danych strukturalnych i tym samym semantykę całego kodu. Dzięki fragmentom rozszerzonym użytkownik dostaje atrakcyjniejsze wizualnie wyniki wyszukiwania oraz informacje szczegółowe odnośnie strony bezpośrednio na SERP.


Ta trójstronna korzyść przemawia za stosowaniem odpowiednich znaczników danych, które ułatwiają indeksację stron.


Dane strukturalne wpływają na pozycję strony w wynikach wyszukiwania, pozwalają ją zoptymalizować zgodnie z tradycyjnymi i wyszukiwaniami głowowymi w Google.


Zobacz również:

- jak poprawić optymalizację Wordpress

- narzędzie do analizy strony google search console


Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing