powrot do bloga
/
/
seo
/
11 pomysłów jak zmniejszyć współczynnik odrzuceń

11 pomysłów jak zmniejszyć współczynnik odrzuceń

Hauer Mateusz LinkedIn
11 pomysłów jak zmniejszyć współczynnik odrzuceń

Co to jest współczynnik odrzuceń (bonce rate)


Współczynnik odrzuceń na Twojej stronie jest wysoki? Nie wiesz jak sobie z tym poradzić? Jeśli odpowiedzi są twierdzące, koniecznie musisz sprawdzić 11 sposobów na to, jak obniżyć współczynnik odrzuceń na stronie.

Wyjaśnimy Ci, na czym on polega oraz damy kilka wskazówek dotyczących jego zredukowania. Z tego artykułu dowiesz się między innymi, czym jest bounce rate, jak go obliczyć oraz w jaki sposób wpływa na niego SEO.

Spis treści :

 1. Czym jest bounce rate?
 2. Jak obliczany jest współczynnik odrzuceń?
 3. W jaki sposób wpływa na niego SEO.
 4. Średni współczynnik odrzuceń
 5. Jak zmniejszyć współczynnik odrzuceń?  
 6. Współczynnik odrzuceń strony docelowej według branży
 7. Użyj SEO, by poprawić swój współczynnik


Co to jest współczynnik odrzuceń? Bounce rate – definicja


Najprościej mówiąc, współczynnik odrzuceń (ang. Bounce rate) to odsetek użytkowników odwiedzających i opuszczających Twoją stronę internetową bez podjęcia żadnych interakcji. Bounce rate rośnie, gdy Google Analytics uzna, że osoba odwiedzająca Twoją witrynę weszła w co najmniej jedną dodatkową podstronę.

Współczynnik odrzuceń, który widzisz w raporcie generowanym w Google Analytics to wskaźnik odrzuceń w całej witrynie. Bounce rate możesz sprawdzić w raporcie ogólnym w wyżej wspomnianym programie.

W zależności od tego, jakie treści udostępniasz na stronie internetowej i jej podstronach mogą mieć one zróżnicowany średni współczynnik odrzuceń.

Jak obliczany jest współczynnik odrzuceń?

Oczywiście nie musisz sam go obliczać. Jeśli chcesz poznać współczynnik odrzuceń, powinieneś skorzystać z Google Analytics. Aby obliczyć bounce rate, program dzieli łączną liczbę odrzuceń z wyświetleń jednej podstrony przez całkowitą liczbę sesji na Twojej stronie. Jak widać, jest to bardzo proste.

Jak to wygląda w praktyce?

 • Strona główna odwiedzona przez 8.000 została opuszczona przez 2.000 osób bez dokonywania żadnych interakcji. Współczynnik odrzuceń będzie wynosił w tym przypadku 40%.

Tak samo wygląda to w przypadku całej witryny. Z tą różnicą, że tu dodajemy do obliczeń pozostałe podstrony. Bounce rate to podstawa w optymalizacji współczynnika konwersji, dlatego warto zagłębić się w temat i przejść do dalszej części artykułu.

Średni współczynnik odrzuceń

Raport dostępny na stronie internetowej GoRocketFuel.com pokazuje, że średni współczynnik odrzuceń stron mieści się pomiędzy 41 a 51%. Wszystko zależy od tego, w jakiej branży działa Twoja witryna. Większość z nich spotka się ze spadkiem bounce rate na poziomie 26% - 70%. O ile nie przekracza on 40% i nie jest mniejszy od 20%, jest idealny. Współczynnik odrzuceń wyższy od średniego może być niepokojący — choć nie dla każdej branży.

W momencie, gdy przekroczy on 70% lub spadnie poniżej 20%, pojawia się prawdziwy problem. Chyba że prowadzisz bloga lub stronę czysto informacyjną, taką jak, chociażby wiadomości ze świata. Według statystyk witryny e-commerce mają najniższy średni współczynnik odrzuceń nieprzekraczający 45%. Pamiętaj, aby podczas testów nie porównywać stron z różnych branży. Takie wyniki nie będą wiarygodne. Musisz zwrócić uwagę także na to, skąd pochodzi ruch. Według ConversionX ten pochodzący z e-maili i odsyłający mają najniższy współczynnik odrzuceń.


średni współczynnik odrzuceń dla strony to 41-51 %
Jaki jest średni współczynnik odrzuceń (bonce rate). Źródło: gorocketfuel.com/the-rocket-blog/whats-the-average-bounce-rate-in-google-analyticsWysoki współczynnik odrzuceń


Współczynnik odrzuceń powyżej 70-90% to powód do zmartwień. Choć jest on oczywiście zależny od branży, to warto sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Informuje on problemie z witryną. Jeśli wskaźniki są wysokie, oznacza to, że coś na Twojej stronie zniechęca ludzi.


Dlaczego tak często wychodzą z Twojej witryny bez podejmowania żadnych interakcji? Być może Twoja strona została źle zaprojektowana lub jest nieczytelna dla urządzeń mobilnych. Powody mogą być różne. Jeśli wskaźnik utrzymuje się długo i jest zbyt wysoki jak dla Twojej branży, koniecznie sprawdź jak zmniejszyć współczynnik odrzuceń.


Niski współczynnik odrzuceń


Bounce rate poniżej 20% również nie napawa entuzjazmem. W tym przypadku koniecznie musisz sprawdzić konfigurację analityki. Taki poziom wydaje się zbyt piękny, aby był prawdziwy. Zdecydowanie częściej można spotkać się ze współczynnikiem odrzuceń na poziomie 25%-30% Jednak jeśli upewnisz się, że Twoja witryna nie ma problemów z analityką, będziesz miał pewność, że podane dane są prawdziwe. To powód do radości, ponieważ tak niski wskaźnik oznaczałby, że użytkownicy odwiedzający Twoją stronę dokonują interakcji i nie cofają się wstecz, aby wrócić do przeglądarki.


Współczynnik wyjść


Współczynnik wyjść (ang. exit rate) jest parametrem wskazującym procent osób, które opuściły daną podstronę w Twojej witrynie. Dzięki niemu wiesz, na której z nich odwiedzający zakończyli swoją wizytę. Współczynnik wyjść jest jednym ze wskaźników potrzebnych do przeprowadzenia analizy witryny. Przy tego typu zadaniach musisz zwrócić szczególną uwagę na końcową podstronę. To od niej zależy, czy wysoki exit rate możesz odbierać jako korzystny.


Przykładowo, jeśli większość osób wychodzi z witryny w połowie zakupów, to wysoki współczynnik wyjść oznacza, że zrezygnowali z nabycia towaru. Natomiast jeśli podstrona pojawiająca się po sfinalizowaniu transakcji ma wysoki exit rate, możesz uznać to za sukces.współczynnik wyjść czyli ile osób opuściło podstronę
Mierzenie współczynnika konwersji, źródło: Google Analytics

Jak zmniejszyć współczynnik odrzuceń?


Co jest kluczem do sukcesu Twojej firmy? Lojalni klienci. To oni są trybem napędzającym biznes. Aby wybić się ponad konkurencję, musisz dać z siebie wszystko. Dlatego tak ważne jest zadbanie o stronę internetową firmy. Wykorzystaj organiczny ruch, poprawiając współczynnik odrzuceń.


Pamiętaj, że realne zaangażowanie użytkowników jest ważniejsze niż ilość samych wyświetleń. Nie dadzą Ci one nic, jeśli nie potencjalni klienci opuszczą Twoją witrynę – każda kolejna podstrona, którą odwiedzą, przybliża Cię do konwersji.


Dobra strategia zmniejszenia bounce rate pomoże Ci w poprawie współczynnika konwersji. Sprawdź poniżej, na co musisz zwrócić uwagę.

Przyspiesz czas ładowania strony

Liczy się pierwsze dobre wrażenie. Jeśli Twoja witryna ładuje się powyżej 3 sekund, zwiększa się prawdopodobieństwo, że użytkownik ją opuści i to aż o 53%. Wynika to z badań przeprowadzonych przez Google. Problemy z ładowaniem strony sprawiają, że klienci nie mają nawet okazji sprawdzić treści zamieszczonych na niej.


Jak widać, optymalizacja witryny pod kątem prędkości ładowania jest istotna, zwłaszcza w przypadku stron dostosowanych do urządzeń mobilnych w branży e-commerce. W przypadku Wordpressa warto sprawdzić optymalizację bazy danych i optymalizację wordpressa pod względem technicznym


Co możesz zrobić, aby ją poprawić ?

• Ogranicz jej elementy

• Zredukuj JavaScript

• Wykorzystaj moc AMP i AMP w reklamach


Optymalizuj stronę pod kątem słów kluczowych

Dlaczego słowa kluczowe mają znaczenie? To proste. Dzięki nim potencjalni klienci szybciej trafią na Twoją stronę. Podgląd witryny w wynikach wyszukiwania Google przedstawiony jest za pomocą tagu tytułu i meta opisu. Tak, więc zanim opublikujesz domenę, sprawdź, czy odzwierciedlają one zawartość strony.

Jeśli informacje będą fikcyjne, użytkownicy wyjdą ze strony, tym samym zwiększając współczynnik odrzuceń.


Niektóre słowa kluczowa są ważniejsze od pozostałych. Ich wartość jest zależna m.in. od tego, w której części lejka marketingowego obecnie się znajdujesz. Wybieraj takie słowa kluczowe, które mają wysoki potencjał kierowania jakościowego ruchu na Twoją stronę – to one zapewnią Ci miejsce w czołówce witryn.


Sprawdź poniższą grafikę, aby zrozumieć, czym kierować się przy dobieraniu odpowiednich słów kluczowych.


warto dobrać słowa kluczowe tematyczne do podstrony
Dobór słów kluczowych i konwersja
Pierwsze wrażenie - skuteczny landing page

Tak jak zostało to wspomniane już wcześniej, pierwsze wrażenie ma ogromne znaczenie. Aby je zrobić, musisz posiadać skuteczną landing page. Użytkownicy zachęceni przez nią zechcą prześledzić Twoją witrynę oraz treści na niej dostępne.


Jeśli wszystko, co tam znajdą będzie pokrywało się ze słowami kluczowymi, których szukali będziesz o krok bliżej konwersji. W ten sposób skutecznie zwiększysz świadomość marki wśród potencjalnych klientów i zyskasz ich lojalność.


Podnieś przystępność treści dzięki formatowaniu

Ludzie nie cierpią wielkich ścian tekstów. Zwłaszcza gdy szukają informacji na urządzeniach mobilnych. Dlatego warto zastosować w witrynie formatowanie tekstu. Użytkownik chce znaleźć odpowiedzi na pytania tak szybko jak to tylko możliwe – ułatwi mu to czytelna treść.

Krótkie, proste zdania i odpowiednie wykorzystanie narzędzi formatujących będą strzałem w dziesiątkę. Wykorzystując tę radę, pamiętaj o:

 1. Atrakcyjnych grafikach i Wideo
 2. Krótkich akapitach
 3. Podtytułach
 4. Wypunktowaniach
 5. Pisaniu lekkim, przyjaznym językiem
 6. Pogrubianiu lub podkreślaniu istotnych słów
 7. Wyraźnej czcionce w odpowiednim rozmiarze


Każdy użytkownik, który trafi na Twoją stronę, powinien znaleźć dokładnie to, czego szukał. Poruszanie się po witrynie nie może sprawiać mu żadnej trudności. Dzięki temu z łatwością będzie mógł przejść na wybraną podstronę, a ty zmniejszysz współczynnik odrzuceń.

CTA - Call To Action

Czy wiesz, na jakie działania chcesz nakierować użytkownika, który trafi na Twoją stronę? Jeśli to ustalisz, możesz umieścić na niej przejrzyste i proste CTA. Musi być ono atrakcyjne pod względem wizualnym. Pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością. Wezwania do działania nie mogą zaśmiecać strony, ponieważ przestanie być klarowna.


Potencjalny klient może poczuć się zdezorientowany i zagubiony wśród wielu wezwań do działania. W efekcie czego opuści stronę, a to wpłynie na wzrost wskaźnika odrzuceń. Dobrze umieszczone i czytelne Call To Action wywoła pożądaną akcję.


Wykorzystaj wewnętrzną strukturę linków

Najgorszym błędem, jaki możesz popełnić, jest umieszczanie dziesiątek linków wewnętrznych na stronie. Lepiej skupić się na kilku, pełnowartościowych. Oczywiście mogą one zmniejszyć współczynnik odrzuceń, jednak mogą również sprawić, że treść będzie wyglądała tanio i kiczowato.


Umieszczanie w każdym zdaniu linków sprawia, że strona prezentuje się tragicznie. Takie działania nie oferują użytkownikom niczego konkretnego. Zastanów się, po co mieliby klikać w co drugi link? W ten sposób sformatowane treści zniechęcą potencjalnych klientów do kliknięć w hiperłącza. Skup się więc na dodawaniu linków do przydatnych artykułów adekwatnych do opisywanej treści.


Unikaj jak ognia sytuacji przedstawionej na grafice poniżej.


za dużo linków wewnętrznych w treści to spam
Zbyt dużo linków wewnętrznych w treści


Zoptymalizuj witrynę pod kątem urządzeń mobilnych

Urządzenia mobilne opanowały cały świat. Według statystyk to właśnie z nich korzysta największy odsetek internautów. Liczby te z roku na rok rosną. Aby trafić do użytkowników, koniecznie musisz zoptymalizować swoją witrynę pod kątem tego rodzaju urządzeń. Zwłaszcza że Google również kładzie na to nacisk.


Duża część stron nie jest odpowiednio dostosowana ani do smartfonów, ani do tabletów. Jest to duży błąd ich właścicieli. Jeśli poważnie myślisz o obniżeniu wskaźnika odrzuceń, musisz zoptymalizować swoją witrynę.

Popraw nawigację w witrynie

Wyobraź sobie swoją witrynę z perspektywy użytkownika. Oceniasz ją, a wnioski wyciągasz po maksymalnie po kilku sekundach. Nie popełniaj błędów. Postaw na prostotę i przejrzysty design strony.


Nawigacja w witrynie musi umożliwić użytkownikom łatwe przechodzenie z jej głównej części do pozostałych segmentów. Nie możesz zmuszać ich do przebrnięcia przez szereg stron, by mogli trafić do jednej docelowej. Klient nasz Pan – wszystko musisz dostosować pod niego. Tak więc uprość nawigację tak, jak to tylko możliwe, aby zmniejszyć bounce rate.

Wykorzystuj zdjęcia i filmy

Interaktywne treści, obrazy i filmy to doskonały sposób na zaangażowanie użytkowników. Ciekawe grafiki i wideo nie tylko przyciągają potencjalnych klientów, ale również skłaniają do przejrzenia pozostałych podstron w witrynie.


Z racji tego, że ludzie są wzrokowcami, o wiele łatwiej zatrzymać ich tworząc kolorowe, interesujące treści. Profesjonalne, wysokojakościowe zdjęcia o dużej rozdzielczości możesz zakupić na specjalnie do tego przeznaczonych stronach internetowych. Wykorzystując je, pamiętaj o zachowaniu równowagi wizualnej, tak aby nie zaburzyć proporcji treści.

Spójna strategia treści

Jeśli wszystkie powyższe elementy strony są prawidłowo dostosowane, weź pod uwagę jakość treści. Przydatne i ciekawe teksty i merytoryczne artykuły wzbudzą zaufanie użytkowników. Dzięki nim zwiększy się prawdopodobieństwo nawiązania kontaktu z Twoją firmą.

Postaw na udany content marketing dostosowany do potrzeb Twoich i klientów. Zadbaj o to, aby wszystko było spójne, lecz nie ograniczaj się do jednej strategii.


Dostosuj meta title i meta description

Odpowiednio zoptymalizowany meta tytuł i metą description to część sukcesu Twojej witryny w wyszukiwarce Google. Pamiętaj, że obydwa muszą być prawdziwe i spójne z treścią na stronie głównej i podstronach. To decydujące dla zmniejszenia współczynnika odrzuceń. Nikt nie chce wejść zachęcony opisem usługi na podstronę produktu, to zwiększa współczynnik odrzuceń !

Zobacz jak wykonać optymalizację seo strony internetowej

Jeśli w meta opisie zamieścisz informację o tym, że produkujesz płyty z granitu, to na stronie klient ma znaleźć płyty z granitu, a nie sukienki wizytowe. To samo tyczy się meta tytułu.

Współczynnik odrzuceń strony docelowej według branż


To jaki współczynnik odrzuceń można uznać za dobry lub zły jak już pewnie zdążyłeś zauważyć, zależy od kilku czynników. Odpowiedni bounce rate różni się w zależności od branży i rodzaju treści, które publikujesz na stronie. Dlatego mierząc współczynnik odrzuceń, musisz wziąć pod uwagę specyfikę sektora, w którym działasz.

Jeśli chodzi o e-commerce statystyczna skala ma faktyczne odzwierciedlenie. Inaczej wygląda to jednak w przypadku blogów, czy stron informacyjnych. Jak przedstawia się to w poszczególnych branżach? Sprawdź poniżej.


każda branża to różny współczynnik odrzuceń
Źródło: https://delante.pl/co-odrzuca-klientow-w-sklepach-internetowych-jak-zmniejszyc-bounce-rate/

E-commerce i bounce rate


Współczynnik odrzuceń dla branży e-commerce jest niezwykle istotny. Niestety nie da się go całkowicie zredukować. Nowi klienci odwiedzający Twoją witrynę mogą nie być gotowi na sfinalizowanie zakupów. Często dodają produkty do koszyka i wychodzą ze strony. Nic w tym dziwnego. To podnosi bonuce rate.


Oczywiście możesz go zmniejszyć. Aby to zrobić, musisz zastosować się do wszystkich wskazówek zamieszczonych w artykule. Priorytety optymalizacji strony pozwoli Ci ustalić Google Analytics oraz wykonanie testów porównawczych.

Zobacz jak poprawić współczynnik konwersji sklepu internetowego

Analiza SEO - popraw współczynnik odrzuceń


Współczynnik odrzuceń to jeden z kluczowych elementów informujących Cię o jakości Twojej witryny. Jeśli chcesz zoptymalizować ją pod kątem jego poprawy, musisz zdobyć odpowiednie informacje Warto wykonać audyt UX lub audyt SEO. Wyniki, które uzyskasz za pomocą profesjonalnych narzędzi oraz firm wykonujących analizę, dostarczą Ci pomysłów na optymalizację strony, treści, warstwy UX, słowa kluczowe i wszystko to, co jest potrzebne do zwiększenia konwersji.


Dzięki właściwym działaniom Twoja strona internetowe zyska większą liczbę zaangażowanych klientów gotowych kupić Twój towar lub usługę. Wdrażając je, zredukujesz współczynnik odrzuceń. Jeśli 'nie umiesz w SEO', możesz zlecić to zadanie specjalistom. Pomimo braku wiedzy podstawy można wykonać samodzielnie dzięki wtyczkom do wordpressa czy optymalizacji online poprzez np program seooptimer.plBounce rate - kilka słów podsumowania


Jak widać, współczynnik odrzuceń zależny jest od wielu czynników. Mają na niego wpływ zarówno branża, jak i całokształt strony. Problem może leżeć także po stronie konfiguracji analityki. Sprawdzając bounce rate, musisz pamiętać o tym, że będzie się on różnił w zależności od sektora, w którym działasz.


Mamy nadzieję, że ten materiał dostarczył Ci wszelkich niezbędnych informacji dotyczących redukcji bounce rate. Jeśli chcesz się porównywać to tylko z osobami z tego samego segmentu. Upewnij się, że cała strona jest przejrzysta i czytelna. Pomoże to obniżyć współczynnik odrzuceń, zwiększyć zaangażowanie użytkowników i konwersje na stronie.Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing