Błąd 404 na stronie www – co to jest, jak ominąć ?

blad 404 na stronie internetowej

Podczas odwiedzania stron internetowych, użytkownicy mogą natknąć się na stronę informującą o błędzie z kodem 404. Nie jest to zbyt zachęcająca informacja, a jej wyświetlenie bardzo często powoduje, że użytkownik porzuca przeszukiwaną czy przeglądaną stronę internetową.  Ponieważ nie zawsze da się uniknąć błędu, informacje o nim warto przekazać w sposób atrakcyjny graficznie i wizualnie spójny ze stroną internetową.

 

Błąd 404 na stronie internetowej?

Zobacz co to jest błąd 404 i co oznacza, jak go ominąć i co zrobić jak wystąpi (popularne systemy joomla, wordpress) ?. Przykłady inspirujących stron 404.

Błąd 404 to nic innego jak błędne odwołanie do nieistniejącej lokalizacji lub pliku. Jednym z jego przejawów jest na przykład nieprawidłowy link. Błąd w podlinkowaniu powoduje, że przekierowanie trafia w pewnym sensie w pustkę. Może to również być źle wykonane przekierowanie lub też katalog, do którego prowadzi przekierowanie nie jest utworzony na danym serwerze. Domena przekierowana do nieistniejącego katalogu również zwróci błąd.
Co ważne, jest to informacja, że przeglądarka komunikuje się z serwerem, ale ten nie może spełnić stawianego mu żądania.

 

Możliwe przyczyny błędu 404 – najprostsze rozwiązania

 

Brak odpowiedzi serwera

Może się zdarzyć, że błąd wyświetli się w momencie, gdy serwer przez chwilę nie odpowiada. Zwykle wymuszenie odświeżenia strony internetowej w zupełności wystarcza i strona się poprawnie załaduje. Odświeżyć pamięć przeglądarki można za pomocą kombinacji klawiszy ctrl+F5 lub F5

Nieco inaczej jest wówczas, gdy strona internetowa na urządzeniach mobilnych wyświetla się poprawnie, a na komputerze lub laptopie zwraca błąd. Wówczas użytkownik powinien wyczyścić ciasteczka (cookies) i pliki pamięci podręcznej (cache przeglądarki internetowej). Być może to właśnie one są źródłem wspomnianego błędu.

 

Źle wpisany, skopiowany adres url

Jeżeli adres url zostanie podany błędnie, ale jego zapis spowoduje, że będzie aktywny, to również przekieruje na stronę z kodem 404. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy w adresie url pojawiają się tzw. literówki lub „czeski błąd”, czyli przestawienie liter. Warto dokładnie sprawdzić, czy adres jest zapisany prawidłowo. Czasem zmiana jednej literki rozwiązuje całą sprawę.

 

Przebudowa strony internetowej, zmiana organizacji menu, linkowania wewnętrznego

Jeżeli właściciel strony internetowej myśli o jej przebudowie – poszerzeniu oferty lub jej zmianie najczęściej wiąże się to z przebudową menu głównego strony. Co za tym idzie zmieniana zostaje struktura serwisu część podstron jest usuwana, cześć zmienia swoje miejsce w menu lub submenu. Jeżeli usuwane / zmieniane są podstrony zaindeksowane w Google ( widoczne w wynikach wyszukiwania po wpisaniu komendy site:domena.pl ), to po ich usunięciu, jeszcze przez jakiś czas będą wyświetlać się w wynikach wyszukiwania.

Każdy użytkownik, który kliknie w ten wynik spotka się z błędem 404. Aby uniknąć tej sytuacji można, należy wykonać przekierowanie 301 na usuwanych stronach przenosząc tym samym ‘ruch’ do innej podstrony i nie tracąc widoczności w Google. Użytkownik dzięki przekierowaniu zostanie automatycznie przeniesiony na inną stronę docelową, ominie stronę usuniętą i nie zobaczy informacji o błędzie.

 

Inne przyczyny błędu 404 na stronie www

 

Plik htaccess

Wśród przyczyn, które powodują, że użytkownicy odbierają błąd 404 może być również problem z plikiem .htaccess lub zainstalowane na komputerze złośliwe oprogramowanie, które nie dopuszcza do otwierania i przeglądania stron internetowych.

Plik .htaccess jest bardzo ważnym elementem każdego serwera www. Dzięki niemu można mieć kontrolę nad wszystkimi przekierowaniami, zabezpieczać swoje katalogi czy zmieniać parametry adresów url. Jeżeli w ostatnim czasie były wykonywane jakieś zmiany w pliku, a po nich strona zaczęła zwracać błąd 404, to jedną z metod jego naprawienia będzie przywrócenie dawnej wersji pliku. Można to zrobić korzystając z kopii bezpieczeństwa.

 

Spadek widoczności w Google

Zbyt duża ilość komunikatów 404 może sygnalizować użytkownikowi oraz robotom Google, że strona została źle zaprojektowana pod względem budowy architektury informacji co znacznie obniży jej jakość w oczach użytkownika i wyszukiwarki. Przy gruntownych przebudowach strony internetowej, zwłaszcza dużych serwisów lub nie zadbaniu o przekierowania 301 może odbić się to na pozycjach i błędach w panelu Google Search Console.

Domyślna strona 404  jest nieatrakcyjna i negatywnie odbierana. Można i tutaj popracować nad elementem wizualnym podstrony. Zaprojektowana i dopasowana do strony www podstrona 404 robi znacznie lepsze wrażenie. Można wykorzystać domyślne wersje oferowane np. przez wordpressa. Można też skorzystać z gotowych galerii lub samemu taką informację zaprojektować.

Oto kilka ciekawych przykładów, jak podstrona 404 może wyglądać.

 

Przykłady podstron 404

Zaginiony w kosmosie

blat 404 na stronie internetowej

Inspirujące przykłady stron z błędem 404

designed by Uran

Poszukiwanie drogi z mapką w rękach

wizualizacja bledu 404

designed by Anastasiia Andriichuk

Nieco żartobliwie

 

przyklad bledu 404

designed by Greg Lapin

Ikea style

przykładowa podstrona bledu 404

designed by Ana Rumenović

Nieco mechaniczna wersja

blad 404 przykladowa podstrona

designed by Sara Geci

Proste i minimalistyczne

strona bledu 404

designed by Chris Bramford

Przestrzenne i z wrażeniem 3D

podstrona 404

designed by Rizvan Baghirli

Lekko metaforyczne

404 blad przyklady

designed by Aldo Hysenaj

  Mateusz - planuje i kreuje. Odpowiedzialny za cały zespół Hauerpower oraz główny kontakt z klientem. Specjalizuje się w SEO oraz UX.

  All author posts
  3 komentarze
  • Odpowiedz 3G

   12 kwietnia, 2020, 1:04 pm

   Czy ustawienie przekierowań 301 na adresach powodujących błędy 404 może być działaniem, które zniweluje ryzyko spadków pozycji?

  • Odpowiedz Becia

   15 czerwca, 2020, 10:23 am

   Przekierowanie to bardzo dobry sposób na wyeliminowanie błędów, ale równie dobrą opcją jest zlokalizowanie przyczyn błędu 404. Może dobrym rozwiązaniem byłoby po prostu usunięcie błędnej strony? Może nie jest nam już potrzebna, a takich zapchajdziur nikt nie lubi, a zwłaszcza Google.

  Write a comment

  fifteen − 8 =