powrot do bloga

Jak zwiększyć ruch na stronie internetowej ?

Jak zwiększyć ruch na stronie internetowej ?

Samo stworzenie strony internetowej lub sklepu internetowego nie zagwarantuje Ci odwiedzin czytelników, czy potencjalnych klientów. By móc konkurować z innymi o zasięg i konwersję, niezbędne jest przedsięwzięcie odpowiedniej strategii, która umożliwi Ci wypromowanie swojej strony internetowej.

W tym artykule poznasz niektóre ze skutecznych sposobów, które umożliwią Ci wygenerowanie o wiele większego ruchu na swojej witrynie.

Jak zwiększyć ruch na stronie internetowej ?

Zadbaj o unikalny content najwyższej jakości

unikalny content strony internetowej
jak poprawić konwersję ze strony i zdobyć nowych klientów ?

Publikowane treści w sieci to obecnie jeden z najpotężniejszych oręży w walce o czytelnika i klienta. Tworzenie wartościowych i merytorycznych artykułów, newsów, czy informacji pozwoli Ci wybić się spośród konkurencji i zaprezentować siebie jako doświadczonego specjalisty ze swojej branży.

Solidna, merytoryczna, przydatna i wartościowa treść publikowana w najróżniejszych formach pozwoli Ci przyciągnąć grupę docelową, a także zbudować wiarygodność i zaufanie do firmy. Co więcej, dobra treść stanowi podstawę do efektywnego pozycjonowania witryny w wyszukiwarkach.

Do tworzenia wysokiej jakości contentu warto zatrudnić doświadczonego copywritera lub agencję, którzy stworzą wysokiej jakości tekst, który będzie skutecznie ubogacał czytelnika o nowe informacje. Naturalnie treści na stronie oraz artykuły muszą być unikalne i oparte na wiarygodnych źródłach.

Link building – zdobądź linki do strony

linkbuilding strony internetowej
wykres rozłożenia linków dla domeny hauerpower.com z congtiniveseo.com

Budowanie bazy linków do Twojej strony to niezwykle ważna część procesu jej pozycjonowania. Pamiętaj jednak, że nie liczy się ilość, lecz jakość. Postaraj się zdobyć dużo linków ze stron o dużym współczynniku Trust Flow. Warto pokusić się również o wymianę linków między partnerami, a nawet konkurencją. Pamiętaj, by urozmaicić linkowanie, by odsyłanie nie prowadziło wyłącznie do strony głównej. Staraj udzielać się na forach, komentować inne branżowe blogi z których również mogą przyjść do Ciebie potencjalni komentujący.

Media społecznościowych, fora i blogi

poprawa ruchu do strony z mediow spolecznosciowych
co składa się na udane social media ? prowadzenie ich spójnie, regularne i zgodnie z określonym celem

Wykorzystanie potencjału mediów społecznościowych to doskonały sposób na zbudowanie ogromnej bazy lojalnych odbiorców. Dzielenie się wiedzą na LinkedIn, Facebooku, Google+, czy Goldenline pozwoli Ci stworzyć spójny i profesjonalny wizerunek. To, jaki kanał okaże się dla Ciebie najlepszy, uzależnione jest od specyfiki Twojej branży. Niektórym wystarczy firmowy profil na Facebooku, podczas gdy inne firmy, by trafić do swojej grupy docelowej, aktywnie prowadzą kilka profili na różnych platformach społecznościowych. Ważne by sprowadzać ruch do strony z portali społecznościowych od czasu do czasu umieszczając link na profilu do swojego wpisu na blogu, zbierając tym samym ruch do strony z miejsc docenianych przez Google.

Optymalizacja – meta opisy, tytuły, czas ładowania strony, znaczniki alt

optymalizacja opisow meta i alt
optymalizacja strony poprawia widoczność w wyszukiwarce

Absolutna podstawa optymalizacji strony internetowej pod kątem SEO.

Odpowiednie meta tytuły i opisy (title, description, alt) pozwolą Ci stworzyć podstrony bardziej przyjazne nie tylko wyszukiwarkom Google, ale również użytkownikom (łatwiej znaleźć Twoją stronę w otwartych kartach przeglądarki dzięki małej ikonce z logo zwanej favicon oraz opisowi – meta title). Transparentne opisy oraz łatwe w nawigowaniu tytuły, które jednocześnie intrygują i zachęcają do kliknięcia to jedna z najlepszych strategii, jaką możesz obrać.

Meta opisy i tytuły wręcz doskonale sprawdzają się do pozycjonowania na długi ogon, czyli pozycjonowania na sprecyzowane, długie frazy kluczowe, które użytkownicy równie często wpisują w wyszukiwarkę co te podstawowe – ogólne. Warto także zadbać o opisy grafik zastosowane na stronie i podstronach (które powiedzą robotowi Google czego dotoczy dana grafika), budowę strony z odpowiednimi nagłówkami h1-h3, zastosowanie znaczników <strong>.

Ważnym niezwykle jest też czas wczytywania strony, nie warto ładować więcej ‘mb’ niż musimy (np. skalując za pomocą kodu za duże grafiki). Tutaj z pomocą przyjdą nam : dobre kodowanie strony (css) oraz wszelkiego typu kompresory online grafik, które potrafią nieraz odchudzić grafikę o ponad połowę wagi wyjściowej.

Nie wiesz od czego zacząć projektowanie strony internetowej ? 

Zobacz do nasz poradnik projektowania stron internetowych, w którym opisaliśmy etapy jej realizacji.

Usuwanie duplikatów treści wewnętrznych i zewnętrznych

usuwamy duplicat content na stronie
duplikaty na stronie w obrębie podstron

Google oraz inne wyszukiwarki niechętnie patrzą na powielane treści w sieci – dotyczy to zarówno powielania w obrębie jednej witryny, jak i „na zewnątrz”. Jeśli będziesz duplikował treść, narażasz się na nałożenie filtra, który obniży Twoją widoczność w SERP (wynikach wyszukiwania), a także może przyczynić się do nałożenia filtra i kary. Usuwaj duplikaty stron i treści lub blokuj ich indeksowanie.

 

Udostępnianie danych strukturalnych robotom Google

znaczniki rich snippet, opisy rozszerzone
rich snippet pomaga ściągnąć ruch z wyszukiwarki

Ułatw robotom Google życie i udostępnij im informacje o strukturze danych Twojej strony internetowej. Dzięki temu będziesz w stanie uzyskać bogatszy snippet, czyli rozszerzony opis strony internetowej pojawiający się w SERP. Bogaty snippet może być wzbogacony między innymi o ocenę, cenę, czy stan produktu, które wyświetlają się wprost w wynikach wyszukiwania, co z pewnością poprawi współczynnik CTR (Click Through Rate). CTR jest współczynnikiem klikalności i określa on stosunek liczby kliknięć do wyświetlenia strony, linku, czy reklamy – zależnie od kontekstu. Jak uzyskać rich snippet ?

Należy wdrożyć jeden z trzech mechanizmów na stronie : mikroformat, mikrodane lub RDF. Należy też zauważyć że mimo wdrożenia Google nie gwarantuje pokazania się rich snippet w wynikach wyszukiwania.

Ruch mobilny – AMP i responsywność

rensponsywne strony i amp
AMP i strony responsywne. Zadbaj o swoich odbiorców.

Co to jest AMP ?

AMP, czyli Accelerated Mobile Pages, usprawniający wyszukiwanie mobilne powoduje, że strony wczytują się wręcz błyskawicznie. Takie szybkie wczytywanie jest możliwe dzięki uproszczeniu kodu źródłowego witryny. To uproszczenie generowane jest przez specjalne dodatki i wytyczne. To całkowicie innowacyjne zasady tworzenia stron internetowych, które opierają się na tym, że wszystkie zewnętrzne elementy muszą być zawarte w pliku html tworzonej strony www. Do tego, w kodzie dochodzą jeszcze dodatkowe znaczniki, które mają tutaj istotne znaczenie. Te znaczniki to <amp-img>.

Stronę tworzy się pod osobnym adresem. Jest on zbudowany według schematu: domena.pl/amp/. W podstawowej wersji strony musi się jednak znaleźć odpowiedni do tego znacznik: W podstawowej wersji strony internetowej musi się jednak znaleźć odpowiedni do tego znacznik:<link  rel=”amphtml” href=”www.odpowednik.pl/amp/url”>.

Jak działa AMP ?

Przygotowanie witryny to dopiero pierwszy krok do usprawnienia wyszukiwania i ładowania strony. Kolejnym etapem jest jej zaindeksowanie. Następnie, robot wyszukiwarki musi ją załadować do specjalnej pamięci CACHE. Taka operacja jest konieczna, by strona rzeczywiście szybko się ładowała, niezależnie od tego, jaką prędkość mają serwery, na których ona stoi. Jedyny problem, jaki tu się pojawia, to kwestia aktualności treści na stronie. Wszystko bowiem uzależnione jest od tego, z jaką częstotliwością nowa strona jest indeksowana, bo jednocześnie za tym idzie aktualizacja treści.

AMP - wczytywanie strony

Założenie polega na tym, że mocno ograniczono użycie kodu Java Script. To właśnie on powoduje największe spowolnienie wczytywania strony, dlatego ograniczenie jego znaczenia jest tak ważne. Zamiast tego został położony nacisk na Web Components i wykorzystanie CSS. W wyniku tych zmian, Google notuje znaczną poprawę ładowania stron mobilnych zbudowanych na AMP HTML. Uzyskane wyniki wskazują, że strony ładują się od 15% do 85% szybciej niż w poprzedniej technologii.

Pojawia się przy tej okazji pytanie o SEO i wyniki wyszukiwania. Otóż, Google zapowiada, że stosowanie technologii AMP nie będzie miało bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie. Jednak czas wczytywania strony ma znaczenie dla jej pozycji w wynikach mobilnych, więc przyspieszający to wczytywanie AMP, pośrednio rzeczywiście zmieni te wyniki i sprawi, że strony stosujące technologię będą wyświetlane wyżej.

O tym, że strony internetowe muszą być responsywne i dostosowane do urządzeń mobilnych wiemy już od dłuższego czasu. Niemniej, nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy o tzw. Mobile First Index, który premiuje witryny całkowicie dopasowane do wyświetlania na tabletach i smartfonach. Responsywność witryny jest obecnie jednym z ważniejszych czynników, który poprawi ruch organiczny z urządzeń mobilnych. Wiedziałeś, że ruch ten już dawno prześcignął ruch z urządzeń desktopowych?

Aspekt AMP, a responsywność ?

Aspekt AMP (Accelerated Mobile Pages) wynika z kwestii responsywności. Są to działania, które przyśpieszają działanie strony internetowej na urządzeniach mobilnych. Skracają czas jej ładowania, optymalizują oraz dynamizują jej działanie. Pomyśl, jakie może mieć to znaczenie dla ruchu organicznego pochodzącego z segmentu mobile?

Czy UX stoi na możliwie wysokim poziomie

uzyczetnosc strony internetowej
SXO czyli SEO w połączeniu z UX to nowe standardy które Google w maju 2021 wprowadza w swoich algorytmach

User Experience to wrażenia, jakie odnoszą się do doświadczeń użytkownika, który ma styczność z witryną (zagadnienie to jest o wiele szersze). Doświadczenia użytkownika względem witryny mają istotny wpływ na jego pozostanie na stronie. Jeśli strona internetowa posiada odpowiednio rozmieszczone sekcje, wpływa to na czytelność i transparentność całej witryny. Wówczas użytkownik z pewnością zostanie na niej dłużej i z przyjemnością na nią powróci.

Tworzenie prawidłowego User Experience to zajęcie wymagające doświadczenia oraz wykonywania testów skuteczności poszczególnych układów, czy rozwiązań. Skuteczność UX trudno zmierzyć, ponieważ jest to dziedzina czysto empiryczna. Dla obecnych stron warto przeprowadzić audyt UX

Poprawa czytelności = większa widoczność i lepsza konwersja strony internetowej

Podczas realizacji projektów stron internetowych, trzymamy się wymienionych powyżej założeń. Umożliwia nam to tworzyć strony internetowe zgodne z najnowszymi trendami, funkcjonalne i łatwe w odbiorze. Stawiamy na minimalizm, który nie przeszkadza w odbiorze głównej treści – nie przedkładamy formy nad zawartość.

Design naszych stron dba o wygodę użytkownika, jednocześnie będąc estetycznym i spełniającym ustalone uprzednio wymagania projektu. Naturalnie, każda z naszych stron jest w pełni responsywna i odpowiednio zoptymalizowana pod kątem SEO dla robotów Google.

Komentarze do wpisu naszej społeczności : 

Witam, mam pytanie: czy z czynnościami o których Pan pisze poradzi sobie administrator strony o skromnym zasobie wiedzowym w zakresie pozycjonowania czy są one raczej zarezerwowane dla pracownika firmy zajmującej się pozycjonowaniem?

MARIOLA

Zwięźle i na temat! Chociaż rozwinąłbym jeszcze kwestię alt opisów – do wszystkich zdjęć znajdujących się na stronie – ma to ogromny wpływ na pozycjonowanie grafik / zdjęć.

Pozdrawiam i dzięki za artykuł 🙂

MICHAŁ

UX jest ważnym aspektem, ale przyporządkowałabym go już do etapu – jak zatrzymać użytkownika na stronie i zmotywować do dokonania konwersji. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że jednym z najważniejszych sposobów na pozyskanie ruchu na stronie jest budowa wizerunku eksperta – trwa długo, ale generuje trafne i zyskowne odwiedziny. Dzięki za ten artykuł!

ANIA

Są to podstawy dla osób, które dłużej siedzą w temacie seo, ale dla osób które zaczynają swoją przygodę lub osób które chcą samodzielnie zwiększyć ruch z pewnością artykuł będzie przydatny

ARSEOSYSTEM

Osoby, które nie mają pojęcia o programowaniu nie poradzą sobie nawet korzystając ze wskazówek. Zdecydowanie lepiej powierzyć projektowanie stron wrocławskim specjalistom z branży IT, którzy dzięki wieloletniemu doświadczeniu na pewno wykonają ją najlepiej jak potrafią. Poza tym nie trzeba się wtedy martwić o te wszystkie optymalizacje, bo jak wiadomo firma powinna zająć się wszystkim.

WEBSTERS

Wpis idealny dla osób stykających się pierwszy raz z pozycjonowaniem strony www. Dużo ogólnych informacji bez zbędnych szczegółów na sam początek 🙂 Chociaż jeśli ktoś chce samemu od zera i bez większej wiedzy zabrać się za wbijanie pozycji to na pewno będzie musiał poświęcić baardzo dużo czasu na naukę i samo wdrażanie wszystkiego 🙂

BARTEK

Takie porady lubię proste i łatwe do zrozumienia. Dzięki takim wpisom nie muszę powierzać mojego bloga w ręce firm SEO, tylko mogę się zabawić sam i powalczyć o lepsze pozycje.

AUTO DZBAN

Warte uwagi podpowiedzi dla osób stawiających pierwsze kroki w pozycjonowaniu stron.
Odnośnie punktu #4 Optymalizacja meta opisów – przydatne przy konstruowaniu tytułów i opisów może okazać się narzędzie https://www.sempire.pl/podglad-tytulu-i-opisu-strony-w-google.html które prezentuje jak ustawione tagi będą prezentowane w wyszukiwarce Google.

SEMPIRE

Prawda jest taka, ze aktualnie zdobywa się najwięcej ruchu poprzez długi ogon – long tail. Publikuje się dużo obszernych artykułów z danego tematu i buduje się autorytet domeny (topical authority). Wykorzystując odpowiednie frazy kluczowe w tekstach, osiąga się wysokie pozycje na precyzyjne frazy, a ruch ten łatwiej przenieść na konwersje.

DAMIAN Z SEO CYMES

Z linkowaniem sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Zanim w ogóle zaczniemy pozyskiwać linki, należy przyjrzeć się działaniom konkurencji. Niestety w LB nie ma utartych schematów. W niektórych wypadkach zadziała linkowanie tematyczne, w innych ilościowe a jeszcze w innych musimy nastawić się na odpowiednią strukturę linkowania. Nie zmienia to jednak faktu, że faktycznie samo linkowanie jest ogromnie ważne w całym procesie budowania widoczności strony !

ANIA

Dobra dawka wiedzy na początek przygody z pozycjonowania. Myślę, że taki wstęp każdy zrozumie i przyjmie.

MICHAŁ

Artykuł może nie jest tak ogromny jak obecnie przyszło mi czytać, ale wystarczający, aby zobrazować o co chodzi w tym wszystkim. Dobra robota!

TOMASZ

Dobry artykuł, godny polecenia i linkowania na specjalistycznych forach.
Dzięki takim poradom, osoby nie znające się na pozycjonowaniu, mogą samodzielnie rozpocząć swoją przygodę z pozycjonowaniem stron internetowych. Tutaj też znajdziecie troszkę wiedzy w pigułce: https://www.activate.pl/pozycjonowanie-stron, dzięki której łatwiej będzie odnaleźć się w skomplikowanym świecie SEO&SEM.

ACTIVATE

Warto dodać odnośnie drugiego punktu aby przyjrzeć się dokładnie profilowi linków. Samo patrzenie na TF może być zgubne ponieważ łatwo manipulować tym wskaźnikiem. Najlepiej w swojej ocenie wspomagać się również DR od Ahrefs czy DA od Moz.

BRANDBAY

Bardzo dużo wątków w pigułce. Jak to mówią 🙂 “good job”.

KOWP.PL

Warto pamiętać, że zakładając stronę internetową, robisz to w konkretnym celu. Strona firmowa w sieci powinna czemuś służyć. Oczywiście, jest wizytówką twojej firmy. Jednak jej zadaniem – poza budowaniem wizerunku – powinna być także sprzedaż twoich usług lub produktów, które oferujesz.

OZONMEDIA

Świetny artykuł, apropo punktu pierwszego kwestia jeszcze tylko ogólnie panującego problemu jakim jest pozyskanie dobrego ContentOwca na rynku :/

MACIEJ PURZYCKI

Content odgrywa najważniejszą rolę. Większość właścicieli stron wychodzi z założenia, że kopia tekstu od konkurencji i drobna edycja jest najlepszą opcją. Niestety tak nie jest…

MARIUSZ

Bardzo przydatne porady dotyczące prowadzenia strony internetowej, dzięki którym przyciągnie ona więcej odwiedzających i potencjalnych klientów.

FILIP

No dobra, a co ze zwiększeniem ruchu w hotelu czy obiekcie noclegowym? Pewnie, że podane porady są świetne i wydaje mi się że powinny pomóc w każdej branży, ale w hotelarstwie mamy jeszcze pośredników, którzy zabierają ogrom ruchu ze stron bezpośrednich i przez nich dużo trudniej też wypozycjonować mniejszy hotel, choćby był przeuroczym miejscem.

Nawet jeśli mamy do czynienia z małą miejscowością to zaraz okazuje się, że w topie na 10 wyników 9 to pośrednicy, jak z nimi konkurować skoro mają takie a nie inne budżety? Jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Czy w tym przypadku jedynym rozwiązaniem jest kampania brandowa w Google Ads? Mam tu taki przykład: https://bookingsolutions.pl/blog/ochrona-marki-kampania-brandowa-w-google-ads/ ale co jeśli kogoś na to nie stać a zależy mu na ruchu z wyszukiwarek? Jak uważasz?

MAREK

Odnośnie punktu 5 to najlepiej w ogóle unikać duplikowania treści. Artykuł ciekawy, można się sporo dowiedzieć, ale niektórym punktom przydałoby się lekkie rozbudowanie. Taka, mocno czwórka.

PIOTR

Swietny artykul, dla poczatkujacych idealny. Warto napomiec rowniez o optymalizacji wyszukiwania glosowego. Jesli chodzi o metody to zawsze white hat seo. Zapraszam do przeczytania mojego artykulu na https://www.seokocur.pl/bialy-kapelusz-seo/

KOCUR

Bardzo dobrze opisany (chodź dodałbym więcej szczegółów) Szczególnie ważna duplikacja treści. Może warto zastanowić się nad napisaniem rozszerzenia – jak odszukiwać duplikat treści na stronie internetowej.
Pozdrawiam i życzę powodzenia

ŁUKASZ

Myślicie, że liczą się obecnie już tylko “dobre” linki? Czy nadal katalogi, komentarze i fora pomagają? W mojej opinii przesyt linków z artykułów sponsorowanych także źle wpływa na widoczność.

MATEUSZ

Trzeba pamiętać o tym, że jedna metoda nie zadziała. Bardzo ważne jest podejście holistyczne i wybranie kilku metod, które będą się wzajemnie napędzały.

ANIA

dziękujemy ;)