powrot do bloga
/
/
uiux
/
Co to jest protopersona

Co to jest protopersona

Hauer Mateusz LinkedIn
Co to jest protopersona

Tworzenie proto-person jako sposób na zrozumienie użytkownika bez dużych nakładów finansowych.


Proto-persona to jak szybki szkic wykonany odręcznie, zaledwie zarys postaci bez zbyt wielu szczegółów, ale zawierający to, co kluczowe: charakterystykę konkretnej osoby czy obiektu.

To wszystko przy minimalnym nakładzie wysiłku.

Podobnie jak nikt nie zatrudni profesjonalnego malarza, gdy brakuje odpowiedniego budżetu, czasami wystarczy cieszyć oko prostym, dziecinnym rysunkiem.

Ta analogia w pewien sposób odnosi się do projektowania cyfrowego produktu (product design).

Proto-persona to uproszczona wersja persony, która nie wymaga takiego samego nakładu pracy ani analizy danych. O ile persona to w pełni opracowana reprezentacja użytkownika, wymagająca badań, danych statystycznych i analitycznych, proto-persona jest swoistą wersją wstępną, bardziej oszczędną w tworzeniu.

Profil persony to pełne i zweryfikowane zestawienie informacji obejmujące wszystko, począwszy od danych demograficznych, poprzez potrzeby i cele związane z danym produktem, aż po wiek i zainteresowania danej osoby.

Sprawdź również jak tworzyć i czym są persony

Dzięki zgromadzonym informacjom możemy lepiej zrozumieć, kim jest nasz klient, co pozwala na dostosowanie produktu lub usługi do ich potrzeb. To podobne do prostego przykładu poza branżą IT. Jeśli odkryjemy, że większość naszych klientów w sklepie spożywczym preferuje dobrostan zwierząt, możemy zdecydować się na oferowanie jaj z ekologicznego chowu zamiast tych z klatek.

Zwłaszcza, jeśli dowiemy się, że nasi klienci stać na droższe jaja, wykorzystamy tę wiedzę, by zaspokoić ich potrzeby i zwiększyć sprzedaż. Tak samo jak gotowa persona, zebrane informacje pomagają nam odpowiedzieć na potrzeby klienta i dopasować ofertę do ich oczekiwań.

Ale co, jeśli brakuje nam funduszy lub czasu na stworzenie szczegółowej persony? Może też wystąpić sytuacja, że uważamy, iż nie zawsze potrzebujemy bardzo szczegółowego profilu klienta?

W takiej sytuacji z pomocą może przyjść proto-persona. Tworzymy ją bez dużych nakładów finansowych. Chociaż może nie być to idealne odwzorowanie użytkownika, to nadal może spełnić swoje zadanie.

spis treści:

Proces tworzenia Proto-persony

Omówienie koncepcji

Zapraszamy członków zespołu kierowniczego i przedstawiamy im zadanie spojrzenia na firmę z perspektywy klienta. Wytłumaczamy, że do tego celu wykorzystamy proto-persony. Jasnemu zaznaczeniu podlega, że nie są one kompletnymi, naukowymi profilami klientów (personami), lecz stanowią ważny punkt odniesienia przy opracowywaniu strategii działania.


Tworzymy modele użytkowników

Zbieramy w jednym miejscu grupę do 12 osób odpowiedzialnych za konkretny produkt i dajemy im około 15 minut na indywidualne lub grupowe stworzenie uproszczonych modeli person, czyli proto-person. Siadamy z kartką i rysujemy kilka prostych kolumn, skupiając się na lekkim zarządzaniu (lean management).

Ważne jest, aby każda kolumna zawierała informacje dotyczące demografii oraz potrzeb lub celów użytkownika w kontekście projektu. Wizualizujemy klienta poprzez dodanie prostego rysunku, co ułatwia nam zrozumienie.

Tworzenie proto-persony możemy zacząć na kawałku kartki czy w dowolnym notesie


Przedstawienie naszych prac

Każda z naszych stworzonych modeli jest kolejno prezentowana przed pozostałymi członkami zespołu; czytamy opisy proto-person i umieszczamy nasze karteczki na tablicy.

To moment kluczowy, bo pozwala nam na otrzymanie opinii i feedbacku od reszty zespołu dotyczącego tego, co według nich najlepiej oddaje rzeczywiste cechy użytkownika, a co wymaga poprawy. Na bieżąco wprowadzamy niezbędne korekty.

Ustalanie obszaru

Następnym krokiem będzie przypisanie każdej proto-persony do pięciu różnych obszarów, takich jak staż korzystania z produktu czy lojalność wobec firmy. Umieszczamy te obszary na tablicy.


Grupowe ocenianie i kategoryzowanie

Następnie, jako zespół, przystępujemy do oceniania proto-person. To może obejmować przykładowe głosowanie w skali od 1 do 5 za pomocą karteczek. Jednak, jeśli powstanie potrzeba dyskusji, warto ją ograniczyć do minimum.

Moderator ma za zadanie przyporządkować każdą proto-personę do konkretnej grupy, bazując na jej zakresie. Celem jest ograniczenie zgromadzonych "profilów" do 3-5, aby pozostawić jedynie te najbardziej istotne w ciągu kilku dni.

Łączenie i tworzenie modeli postaci

Następnego dnia zalecamy poświęcić czas na scalenie proto-person. Upewnijmy się, że wysłaliśmy je wcześniej zespołowi wykonawczemu, aby był gotowy na nadchodzące spotkanie.

Podczas dyskusji skupiamy się na stworzonych przez nas "postaciach", zwracając uwagę nie tylko na ich fikcyjność, ale także na ich rzeczywistą reprezentację użytkownika.

Analizujemy każdą proto-personę i na bieżąco wprowadzamy poprawki. Kontynuujemy ten proces aż do momentu, kiedy wszyscy będą zgodni, że posiadamy zbiór adekwatnych proto-person.

Następnym krokiem jest etap projektowania. Zachęcamy członków zespołu do aktywnego udziału w burzy mózgów, samodzielnego rysowania i wymiany opinii.

W ten sposób wybieramy najlepsze pomysły projektowe poprzez głosowanie, co umożliwi przejście do etapu tworzenia prototypów.

Zobacz naszą ofertę:

Persona czy Proto-persona

Korzyści płynące z utworzenia persony:

  1. Głębsze zrozumienie odbiorcy naszych usług lub produktów.
  2. Wyraźny, ludzki obraz osoby, dla której tworzony jest produkt.
  3. Poznanie sposobów, w jakie klienci wykorzystują nasze rozwiązania.
  4. Punkty odniesienia przy projektowaniu, ułatwiające proces tworzenia.

Korzyści płynące z utworzenia proto-persony:

  1. Ujednolicone spojrzenie całego zespołu na odbiorcę produktu.
  2. Projektowanie skoncentrowane na potrzebach użytkownika.
  3. Zwiększone zaangażowanie członków zespołu w uwzględnianie potrzeb odbiorcy.

Sprawdź również:

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing