powrot do bloga
/
/
uiux
/
Zdalne testy użyteczności strony

Zdalne testy użyteczności strony

Hauer Mateusz LinkedIn
Zdalne testy użyteczności strony

Ocena użyteczności strony internetowej nawet w najprostszej formie jest zdecydowanie lepsza niż jej brak. Chociaż tradycyjni badacze mogą mieć zastrzeżenia do tego podejścia, to właśnie w celu oceny użyteczności interfejsów stosuje się tego rodzaju badania. W oparciu o najbardziej znane źródło w tej dziedzinie, czyli Steve'a Kruga, przedstawiamy test użyteczności strony internetowej lub aplikacji, który proponujemy. Jest on bardzo prosty, szybki i spełnia podstawowe potrzeby oceny użyteczności.

spis treści:

 1. Testy użyteczności stron internetowych i aplikacji.
 2. „Nie każ mi myśleć! O życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych”.
 3. Test użyteczności serwisu internetowego w sposób prosty i szybki.
 4. Corridor Test
 5. Czym jest testowanie użyteczności. Czym są testy UX?
 6. Badania użyteczności - na co pozwalają?
 7. Rodzaje badań


Testy użyteczności stron internetowych i aplikacji.


Projektowanie stron internetowych lub oprogramowania nie ogranicza się jedynie do sprawdzenia, czy wszystko działa prawidłowo. Bardziej istotne jest zrozumienie, czy użytkownik potrafi intuicyjnie poruszać się po danym interfejsie. Steve Jobs, kierujący pracami nad urządzeniami i systemami operacyjnymi Apple, podkreślał, że kluczowe jest nie tylko to, co użytkownik ma wykonać, ale także to, czego nie powinien robić przy obsłudze urządzenia czy oprogramowania. Badanie interfejsów już na etapie projektowania stało się standardem dla osób pracujących zwinnych metodami lub korzystających z design thinking.

To kluczowy moment w tworzeniu projektu. W przypadku bardziej rozbudowanych aplikacji, sugerujemy testowanie prototypów, czyli działających szkiców funkcjonalnych. Te testy pozwalają wyeliminować błędy w doświadczeniu użytkownika (UX), które związane są z tym, jak aplikacja działa. Użytkownik skupia się na funkcjonalności, a nie na kolorach czy stylu. Natomiast przy projektowaniu stron internetowych, warto przeprowadzić testy z prawdziwymi lub sugerowanymi grafikami, aby zapewnić użytkownikowi najlepsze wrażenia.

Zobacz również co to są badania ilościowe

„Nie każ mi myśleć! O życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych”.

Steve Krug stał się znany jako autor książek takich jak "Don't Make Me Think! A Common Sense Approach to Web Usability" oraz "Rocket Surgery Made Easy: The Do-It-Yourself Guide to Finding and Fixing Usability Problems". Te lektury nie tylko są warte uwagi dla specjalistów od użyteczności, ale także dla menedżerów zarządzających projektami dotyczącymi stron internetowych, sklepów online, aplikacji i innych rozwiązań oprogramowania. Książki te przedstawiają proces projektowania z perspektywy członków zespołu projektowego, co sprawia, że są one przydatne zarówno dla osób zajmujących się aspektami praktycznymi, jak i strategicznymi w tworzeniu projektów internetowych. Fragmenty z tych publikacji mogą być również obecne na naszym blogu, co dodatkowo wspiera wiedzę praktyczną.


Test użyteczności serwisu internetowego w sposób prosty i szybki.


Dziś chcielibyśmy zachęcić Was do przeprowadzenia prostego testu użyteczności na swojej stronie internetowej, wykorzystując pytania z książek Steve'a Kruga. Zacznijmy!

Wejdź na swoją stronę internetową za pomocą komputera i przeglądarki. Bez względu na to, na jakiej stronie serwisu się znajdziesz, postaraj się szybko odpowiedzieć na następujące pytania:

 1. Co to za strona? (identyfikacja witryny)
 2. Gdzie się obecnie znajduję na stronie? (nazwa strony)
 3. Jakie są główne kategorie?
 4. Jakie opcje mam do wyboru na tym poziomie struktury?
 5. W jaki sposób mogę znaleźć to, czego szukam?
 6. Od czego powinienem zacząć?
 7. Co jest najważniejsze na tej stronie?

Jeśli zdołałeś odpowiedzieć na te pytania z łatwością, zgodnie z zamierzeniem projektanta, to znak, że Twoja strona internetowa jest wygodna w obsłudze dla odwiedzających. Oznacza to, że podstawowe elementy są łatwo dostępne i intuicyjne.

Zobacz jak zaprojektować stronę internetową spójną z Twoim biznesem.

Corridor test - Technika badawcza

Proponuję teraz przeprowadzić prosty test użyteczności na potencjalnych użytkownikach za pomocą metody znaną jako "test korytarzowy". Jest to szybka i spontaniczna forma badania jakościowego. Polega na tym, że czekasz na korytarzu lub w innym miejscu, gdzie przechadzają się ludzie, i prezentujesz im swoją stronę internetową, zadając im pytania wspomniane wcześniej. Całe badanie zajmuje zazwyczaj około minuty.


Czym jest testowanie użyteczności, czym są testy UX?


Odpowiedź na to pytanie zaczyna się od podkreślenia kluczowej kwestii. Tutaj chodzi o podejście do badań, ich wyników oraz motywacji ich przeprowadzania.

Często badania, na przykład testy użyteczności stron, są postrzegane jako narzędzie potwierdzające jedynie brak błędów w aplikacji, co ogranicza to podejście do zwykłej kontroli jakości.

Rzeczywiście, badania spełniają taką rolę, ale skupianie się wyłącznie na tym wąskim aspekcie ogranicza ich potencjał, co szkodzi produktowi cyfrowemu oraz całemu doświadczeniu użytkownika (User Experience).


Głównym celem badań jest nie tylko zdiagnozowanie ewidentnych błędów, takich jak nieprawidłowe działanie konkretnej funkcji, ale także identyfikacja problemów, które może nie spełniają surowej definicji błędu.

Badania użyteczności dążą do doskonalenia produktu, nie tylko do zapewnienia jego bezbłędności - to ważne spostrzeżenie.

Warto zauważyć, że badania użyteczności powinny być wprowadzane we wczesnych fazach tworzenia produktu cyfrowego. Dzięki temu możliwe jest wprowadzenie ulepszeń przy mniejszym koszcie, co przekłada się na mniej wymagający finansowo proces całego projektu.

Zobacz naszą ofertę:

Czym dokładnie jest testowanie użyteczności i na czym polega??

Przejdźmy do zarysowania samego pojęcia użyteczności, które według standardów ISO 924 obejmuje efektywność, wydajność i poziom zadowolenia, z jakim użytkownicy osiągają zamierzone cele w określonych kontekstach (takich jak aplikacje mobilne, usługi online czy strony internetowe).

Testowanie użyteczności to procedura oparta na naukowych i akademickich podejściach, podczas której analizuje się reakcje potencjalnych użytkowników.


Często prosi się osoby testowe o wykonanie zestawu zadań i interakcję z interfejsem aplikacji. Analiza czasu potrzebnego na wykonywanie zadań, osiąganie celów, liczbę błędów i reakcje (np. behawioralne, emocjonalne, kognitywne) oraz inne wskaźniki pozwala ocenić użyteczność, intuicyjność, prostotę obsługi, płynność działania i zgodność z oczekiwaniami produktu cyfrowego.

Co więcej, testowanie użyteczności pozwala zrozumieć różne przypadki użycia, bardziej szczegółowo poznając oczekiwania i nawyki przyszłych użytkowników, co umożliwia dostarczenie produktu dopasowanego do ich wielowymiarowych preferencji. Testowanie użyteczności odgrywa kluczową rolę w projektowaniu produktów cyfrowych, które są skoncentrowane na potrzebach użytkowników.


Oprócz pozytywnej definicji użyteczności, ważne jest też wyjaśnienie, czym badania użyteczności nie są. Chodzi o to, aby jasno oddzielić, czego takie badania nie obejmują ani nie reprezentują.


Zdecydowanie nie polegają na:

 1. Skupianiu się wyłącznie na zbieraniu opinii o produkcie, co zazwyczaj należy do dziedziny badań marketingowych.
 2. Sprowadzaniu ich do testów porównawczych A/B, ponieważ te nie wyjaśniają, dlaczego jeden wariant jest lepszy od drugiego.
 3. Ograniczaniu ich do klasycznych ankiet, które nie pozwalają na obserwację rzeczywistych zachowań.
 4. Odnoszeniu ich do badań fokusowych, które koncentrują się na zdobywaniu opinii, ale nie wnikają w analizę zachowań.
 5. Opieraniu się na mapach cieplnych (Heatmaps), które jedynie przedstawiają wizualnie popularne i mniej popularne obszary na stronie internetowej, ale nie tłumaczą zachowań użytkowników.

Dowiedz się również czym jest Design Thinking


Badania użyteczności pozwalają przede wszystkim:

 • Zbadać interakcje (odpowiedź na pytanie: W jaki sposób użytkownicy oddziałują z produktem?)
 • Głębiej poznać dynamikę działań (odpowiedź na pytanie: Jakie są motywacje użytkowników za ich działaniami?)
 • Wykryć potencjalne kłopoty (odpowiedź na pytanie: Co dokładnie utrudnia użytkownikom korzystanie z produktu?)
 • Ocenić stopień zadowolenia z doświadczenia (odpowiedź na pytanie: Co jest głównym źródłem zadowolenia lub niezadowolenia użytkowników?)

Zobacz również:

Badania użyteczności - podział na rodzaje badań

Oczywiście, możemy wyróżnić kilka głównych rodzajów badań użyteczności, z których każdy posiada swoje unikatowe cechy i zastosowania.

 1. Moderowane vs. Niemoderowane: Testy moderowane to te, które prowadzi moderator, czyli osoba przewodząca badaniu, w czasie rzeczywistym. W przypadku testów niemoderowanych, brak jest obecności moderatora, a uczestnicy samodzielnie wykonują zadania.
 2. Zdalne vs. Osobiste: Zdalne testy użyteczności są przeprowadzane online, z udziałem uczestników zdalnie, często wykorzystując narzędzia internetowe. Testy osobiste odbywają się tradycyjnie, w fizycznych miejscach spotkań.
 3. Badania eksploracyjne vs. Porównawcze: Badania eksploracyjne koncentrują się na zgłębianiu i zrozumieniu różnych aspektów użyteczności danego produktu. Testy porównawcze mają za zadanie porównać różne wersje produktów lub rozwiązań, identyfikując różnice między nimi.

Oprócz tego istnieje wiele kombinacji tych metod, na przykład badania zdalne moderowane lub badania osobiste niemoderowane. Każdy rodzaj testu posiada swoje specyficzne zastosowania i zalety w zależności od potrzeb badawczych.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing