powrot do bloga
/
/
marketing
/
Jak prowadzić social media

Jak prowadzić social media

Hauer Mateusz LinkedIn
Jak prowadzić social media

Jak prowadzić social media właściwie ? Skuteczny poradnik

Media społecznościowe to idealny sposób na komunikację marki ze swoimi Klientami. Dzięki wprowadzeniu firmy, jej produktów pokażesz się szerokiemu gronu odbiorców, zbudujesz zaufanie i wzmocnisz wizerunek marki. Warto wiedzieć jak skutecznie prowadzić poszczególne kanały social media gdyż każdy z nich ma swoją specyfikę działania i możliwości. Które kanały wybrać dla Twojej marki ? Gdzie są Twoi Klienci i jak do nich dotrzeć ?

Aby dotrzeć do społeczności i zdobyć ich zaufanie marka powinna opowiedzieć swoją historię by naturalnie pojawić się w dialogu jaki nawiązują użytkownicy portali społecznościowych, stworzyć relację i wdać się z nimi w dyskusje. Marka która pojawi się tylko w formie sprzedaży produktów nie zdobędzie atencji i uwagi. Naturalnym środowiskiem social media jest rozmowa i dialog. Warto mieć to na uwadze budując strategię marketingową i komunikację. Opowiedz swoją historię, a możliwe że odniesiesz sukces.

Jak wykorzystać media społecznościowe w firmie ?

Bez wątpienia powinieneś wykorzystać wszelkie możliwe kanały dotarcia do Twojej grupy odbiorców. Do wyboru jest kilka portali z których powinieneś wybrać Facebook, LinkedIn do budowy relacji z partnerami biznesowymi. Pozostałe kanały jak Instagram, TikTok mogą służyć jako kanały wspomagające do rozwoju biznesu online.

Prowadząc aktywności w mediach społecznościowych należy pamiętać o spójnym wizerunku, tożsamej identyfikacji wizualnej i jednolitej komunikacji. Nieco inaczej w formie będą przedstawiane treści na Instagramie i TikToku jednak branding oraz stylistyka powinna być zachowana. Przekaż i forma powinna być dostosowana do charakterystyki danego medium.

Zastanów się kim jest Twój klient ?

Spróbuj odpowiedzieć na pytania : ile lat ma Twój Klient, jakie ma upodobania, czego szuka w internecie, jakie treści będą dla niego angażujące. Na podstawie stworzenia profilu Klienta, jego upodobań i potrzeb będziesz w stanie rozwiązać jego problem lub pobudzić do działania przez odpowiednie komunikaty.

Zobacz jak zachowują się członkowie Facebook na www.facebook.com/ads/audience-insights, ustal ważną dla Ciebie lokalizację swoich odbiorców, wiek, zainteresowania. Dzięki temu poznasz wartościowe informacje o swoich Klientach.

Dobierz właściwą komunikację do opracowanej persony

Skoro wiemy już kim jest Twój Klient, warto dostosować sposób prezentacji postów, ton i komunikację do wybranej grupy użytkowników. Ważne by treść była czytelna i prosta w odbiorze, trafiała w potrzeby Klientów i rozwiązywała ich problem. Nie pisz za dużo, hasła i grafika odpowiednio komunikująca przekaz wystarczy.

Media społecznościowe to nie jest platforma tylko do sprzedawania usług (lub trzeba to robić umiejętnie). Social media to głównie kanał komunikacji i rozmowy ludzi ze sobą o podobnych zainteresowaniach, marka wkracza tam ze swoimi produkami, aby być zaakceptowana powinna opowiedzieć historię, która spodoba się lub nie. Social media to  dzielenie się emocjami oraz wiedzą. Budowa profilu opartego tylko o sprzedaż nie zadziała. Fani kupują emocje i relacje, kupują wartość i szczerość. Stwórz wartość i podziel się z nią jak z przyjacielem, który może Ci zaufać i kupi od Ciebie. To prawdziwa postawa, która działa.

Szukasz obsługi social media ?

Zobacz ofertę prowadzenia portali społecznościowych w naszej krakowskiej agencji social media.

Jakie treści tworzyć na social media ?

Powinieneś skupić się na tworzeniu zróżnicowanego contentu. Posty w jednym stylu zawierające link do produktu, kilka zdań opisu będą monotematyczne. Media społecznościowe służą do budowania relacji i inspirowania użytkowników. Im bardziej postawisz na angażujący content tym lepsza reakcja społeczności i potencjalne zwrócenie uwagi i atencji użytkowników na Twoje posty. Sugerujemy realizowanie określonych strategii i cykli postów:

 1. posty informacyjne
 2. posty edukacyjne
 3. posty typu quiz, zagadka
 4. posty nawiązujące do sytuacji gospodarczej, sportowej, światowej,
 5. posty wizerunkowe,
 6. posty typu wideo, pokazanie firmy ‘od kuchni’ np: procesu powstawania produktu, usługi,
 7. posty pokazujące ludzi i historę firmy,

Poprzez media społecznościowe ocieplamy wizerunek, pokazujemy że firma i marka to ludzie, fachowcy w swojej dziedzinie chcący pokazać się światu. Tworzenie treści typowych i powtarzalnych będzie na dłuższą metę nudne. Jeżeli chcesz promować markę w internecie za pośrednictwem social media zobacz czym jest influencer marketing

Analiza trendów i upodobań

Dzięki Google Trends możesz łatwo sprawdzić czego aktualnie poszukują użytkownicy, czym się interesują. Spróbuj wykorzystać to narzędzie do tworzenia postów na czasie.

Narzędzia do prowadzenia social media

Głównymi narzędziami, które pomogą w prowadzeniu social media są:

Facebook Creator Studio - zarządzaj postami

Pomoże w planowaniu postów oraz publikacji ich w prostszy sposób z większą ilością funkcji niż z konta na profilu firmowym.

Canva - program graficzny do postów na social media

To tutaj przygotujesz posty na sociale. Predefiniowane układy, grafiki i gotowe layouty tylko czekają na wykorzystanie do Twoich kreacji na Facebook czy Instagram. Prosty panel i intuicyjna nawigacja pozowli Ci w 5 min na projekt posta w zadanym rozmiarze.

Typowe błędy w prowadzeniu social media

Najczęściej popełniane błędy w mediach społecznościowych przez firmy można sprowadzić do kilku poważnych zaniedbań jeżeli chodzi o budowanie relacji

 1. Brak regularności w prowadzeniu profilu. Jeżeli zacząłeś prowadzić systematycznie przez pierwszy okres profil na Facebook, błędem jest pozostawienie go na dłużej. Warto wykonać na początku miesiąca plan i harmonogram postów na konkretne dni. W przeciwnym wypadku możesz stracić wiarygodność i rzadziej pojawiać się na tablicy użytkowników, który zapomną o Tobie w natłoku informacji.
 2. Duplikacja treści i grafiki na wszystkich kanałach społecznościowych. Jeżeli mamy fanów na Facebook i obserwujących na LinkedIn content który już raz widzieli w tej samej formie powtarzany na kolejnych kanałach będzie niezauważony. Warto dopasować content do typu kanału. Pod tym samym postem można pokazać inne ujęcie, kadr produktu, pokazać ludzi którzy go wytwarzają lub proces powstawania.
 3. Monotonny profil utrzymany w jednym tonie. Brak zróżnicowania contentu, grafik, ciągle ten sam styl postów, układ nie zadziała na dłużej. Przeplataj typy postów, grafiki, twórz wideo i wspieraj relacjami.
 4. Promuj posty. Zwiększaj widoczność. Prowadzisz konto ale brak nowych widzów ? Niestety profil który nie jest reklamowany nie ma zasięgów. Nie bój się promować postów (jednak nie uzywaj typowego niebieskiego guzika autopromocji - ma on ograniczone funkcje i jest mało precyzyjny).
 5. Brak stosowania hashtagów. Staraj się wykorzystywać hashtagi charakterystyczne dla Twojej marki, które dobrze oddają sedno posta i contentu.
 6. Brak uzupełnionego profilu lub niespójny przekaz. Profil powinien jasno określać Twoją markę i komunikować główny przekaz. Dobrej jakości logo oraz główny baner to must have dla budowania społeczności i tożsamości marki w mediach społecznościowych.

Do powyższych błędów w prowadzeniu profilu można dodać najważniejszy : brak wyciągania wniosków i naprawy błędów oraz brak pracy z Google Analitycs. Jeżeli profil nie ma reakcji, brakuje widoczności, spróbuj wybrać jedną nową metodę i sprawdź jaka będzie reakcja, w przypadku powodzenia możesz włączyć ją co jakiś czas do kampani i budowania zasięgów.

Angażuj społeczność na profilu

Budowanie widoczności i społeczności wokół profilu to nie tylko content. To również reakcja z komentującymi, zadawanie pytań, dostarczanie emocji. Twórz konkursy, quizy, gry i zadania do wykonania. Ustal nagrody i losowania. Buduj napięcie i ciekawość.

W przypadku ecommerce i sklepów informuj o promocjach i rabatach, rozdawaj kody czasowe i limitowane tylko dla fanów profilu.

Uzupełnij profil społecznościowy

Zadbaj o to by w każdym profilu uzupełnione były :

 • zdjęcie główne (tj: cover photo), które powinno zwracać uwagę i informować najważniejszych wartościach Twojej firmy lub promowania marki,
 • logo w dobrej jakości,
 • opis,
 • adres strony www,
 • dane kontaktowe
 • skonfigurowanie buttona CTA

Ile kosztuje prowadzenie social media ?

Koszt obsługi i prowadzenia social media zależny jest od :

 1. ilości postów publikowanych na tydzień
 2. wykonania strategii i planu oraz przygotowania określonych typów postów
 3. tworzenia relacji

Standardowo w pakietach koszt minimalny za obsługę social media miesięcznie samego Facebook w średniej firmie to około 500zł netto. Jednak jest to praca odtwórcza głównie polegająca na przygotowaniu postów z dostarczonych materiałów od Klienta. Zdecydowanie rekomendujemy by wykorzystać potencjał kreatywny agencji social media i poprosić o pakiet z zaplanowaniem harmonogramu, contentu oraz kreacji. Będzie to zdecydowanie bardziej efektywne podejście do budowy widoczności przez specjalistów z swojej branży.

Koszt prowadzenia Facebook

Wycena prowadzenia zależna jest od ilości zaangażowania pracy agencji. Cena wacha się od 300 do 1200 netto w przypadku standardowej obsługi. W przypadku opracowania strategii marketingowej oraz opiece nad profilem cena ta może być znacznie wyższa.

Koszt prowadzenia Instagrama

Kosz prowadzenia profilu zależy jest od ilości postów, tworzenia relacji i typów treści np: wideo, filmy, animacje. Przy standardowej obsłudze z materiałów dostarczonych od Klienta i publikowaniu postów 2-4 w tygodniu koszt obsługi to około 500zł netto.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing